Keyflower czy Wyspa Skye

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Keyflower czy Wyspa Skye

Post autor: Khag »

Jak w temacie, gry podobne. Ekonomia, planowanie oraz licytacja miedzy graczami. Co byście polecili do gry z małżonka? ;)
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Keyflower czy Wyspa Skye

Post autor: rastula »

gry niepodobne (owszem tu i tu licytacja (ale zupełnie różna) i tu i tu układanie kafli (ale zupełnie różne),

obie dobre,

wyspa skye tańsza i prostsza ,

keyflower droższy i bardziej złożony
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower czy Wyspa Skye

Post autor: bukimi »

Zależy czego oczekujecie od gry.
Tak jak pisał rastula, Wyspa Skye to znacznie prostsza gra. Jeśli nie macie zbyt wiele gier ogranych jeszcze to Keyflower może być ciut za trudny. Za to na pewno działa świetnie na 2 osoby.
Najważniejsza różnica to esencja gry: w Wyspie Skye licytacje kafli to praktycznie 100% rozgrywki, a Keyflower to zarządzanie zdobytymi w licytacji kaflami (wykonywanie na nich akcji).
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Keyflower czy Wyspa Skye

Post autor: KubaP »

Keyflower jest (dla mnie) bardzo trudny, nigdy nie wiem, jak rozegrać partię, gra się zawsze zdąży skończyć nim uda mi się cokolwiek poskładać. Ale to na pewno bardzo godny tytuł, tylko cholernie trudny (również w opanowaniu przez tłumaczącego, jest dość złożony przy pierwszym kontakcie).

Wyspa Skye to świetna gra drugiego kroku - nie na darmo nagrodzona zresztą Kennerspiel des Jahres – idealnie nada się na cios poprawiający po wciągnięciu znajomych Carcassonnem czy Osadnikami z Catanu, którzy to znajomi będą pragnęli czegoś trudniejszego.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Keyflower czy Wyspa Skye

Post autor: Khag »

Czyli wyspy ;) Dzięki za pomoc.
Poznań i okolice.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Keyflower czy Wyspa Skye

Post autor: Planszman »

Jak najbardziej :D
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Keyflower czy Wyspa Skye

Post autor: Dwntn »

Osobiście polecałbym Keyflower. Wyspa Skye to gra dla początkujących graczy przy której odniosłem wrażenie że jest prostsza od Carcassonne, zwłaszcza ze to drugie można rozbudować sporą ilością dodatków znacząco wpływających na regrywalnosc.

Keyflower może nie jest gra prostą ale IMO dostarcza więcej satysfakcji w trakcie rozgrywki zarówno z budowy własnej wioski jak i wykonywania akcji czy licytować się o kolejne kafelki. Nawet przy grze dwuosobowej sama licytacja działa lepiej niż w WS.

- K.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower czy Wyspa Skye

Post autor: bukimi »

Jeśli komuś Keyflower zbyt straszny, a Wyspa Skye zbyt lekka, a lubi licytacje plus aktywne, interaktywne wykonywanie akcji może zerknąć na zapowiedzianą premierę Key to the City - London.
Ten sam autor (Richard Breese) i jest kopia większości mechaniki, jednak wszystko jest mocno uproszczone w porównaniu z Keyflowerem:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=45111
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Keyflower czy Wyspa Skye

Post autor: Khag »

Już zamówiłem skye, wydaje mi się atutem to, że będzie można tą grą wprowadzać nowych ludzi. Key to the city jak zobaczę porządna videorecenzje. ;)
Poznań i okolice.
ODPOWIEDZ