Gra strategiczna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
M4TY5
Posty: 3
Rejestracja: 07 paź 2016, 14:46

Gra strategiczna

Post autor: M4TY5 »

Witam, poszukuję jakiejś dobrej gry strategicznej skupionej głównie na walce, zdobywaniu terenów ale żeby aspekty ekonomiczne również miały choćby minimalne znaczenie.
Fajnie byłoby, gdyby dało się w nią grać już od 2 osób ( to nie jest wymóg konieczny), i żeby dało się ją wytłumaczyć w miarę szybko (czyli nie jakieś mega skomplikowane zasady i tysiące wyliczeń).
Jeżeli chodzi o klimat gry to preferowałbym średniowiecze ( łuki, miecze ) ale to też nie jest jakiś wymóg konieczny.
Troszkę poczytałem i kilka pozycji wpadło mi w oko :) ale na razie chciałbym zachować to dla siebie, żeby nie naprowadzać Was na daną grę.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna

Post autor: Rafalm »

M4TY5 pisze:Witam, poszukuję jakiejś dobrej gry strategicznej skupionej głównie na walce, zdobywaniu terenów ale żeby aspekty ekonomiczne również miały choćby minimalne znaczenie.
Fajnie byłoby, gdyby dało się w nią grać już od 2 osób ( to nie jest wymóg konieczny), i żeby dało się ją wytłumaczyć w miarę szybko (czyli nie jakieś mega skomplikowane zasady i tysiące wyliczeń).
Jeżeli chodzi o klimat gry to preferowałbym średniowiecze ( łuki, miecze ) ale to też nie jest jakiś wymóg konieczny.
Troszkę poczytałem i kilka pozycji wpadło mi w oko :) ale na razie chciałbym zachować to dla siebie, żeby nie naprowadzać Was na daną grę.
Ostatnio bardzo dobre recenzje zbiera Mare Nostrum: Imperia, ale to jest starożytność. W tej epoce możesz zerknąć jeszcze na Kemet (bardzo nastawiony na walkę) i Cyklady (tutaj raczej ekonomia i licytacja). Jeśli chodzi o średniowiecze to chyba najbliżej Twoich oczekiwań będzie Fief, ale możesz zerknąć jeszcze na Szoguna, ZhanGuo (oba klimaty dalekowschodnie).
mefii
Posty: 9
Rejestracja: 28 wrz 2016, 13:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra strategiczna

Post autor: mefii »

IMO, moje ulubione:
klasyk GoT - ale grać polecam tylko w 6 osób.
Terra Mystica - walki co prawda nie ma lecz rozwinięta ekonomia i zdobywanie terenów :)
Chaos w Starym Świecie - dużo walki mało ekonomii (a w zasadzie zerowa)
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna

Post autor: Patyk »

Z dotychczas wymienionych chyba najbliżej do Twoich wymagań byłoby Kemetowi lub Mare Nostrum. Jeśli zależy Ci na dwóch osobach, a zdecydujesz się na bardziej rozbudowane zasady to Clash of Cultures albo Runewars pasowałyby najlepiej (ew. Sid Meiers Civ, ale chyba jest jeszcze bardziej skomplikowana). Z lżejszych Blood Rage powinien działać na dwie osoby, ale nieco słabiej niż wcześniej wymienione.
Terra Mystica to euro-suchar i totalnie tutaj nie pasuje, a Chaos działa tylko na 4 osoby i ma zero ekonomii.
M4TY5
Posty: 3
Rejestracja: 07 paź 2016, 14:46

Re: Gra strategiczna

Post autor: M4TY5 »

Dzięki za odpowiedzi.
Jak na razie to zaciekawiły mnie 3 tytuły.
1. Runewars - przeczytałem kilka recenzji i zapowiada się fantastycznie z tym, że wszędzie doczytałem się długiego tłumaczenia zasad :(. Dla mnie to nie problem i gra trafiła już na moją listę zakupów ale dopiero w grudniu jak wpadnie premia świąteczna :).
2. Shogun - To był jeden z moich typów więc na razie wylądował na 1 miejscu.
3. Got - to oczywiście również wyląduje w mojej kolekcji ale tak jak pisał mefii i wywnioskowałem z recenzji, żeby się dobrze bawić trzeba zagrać w 5-6 osób. A jak na razie to nie mam tylu ogarniętych osób ( dzieciaki muszą podrosnąć) aby w tą grę zagrać.

Jeżeli macie jeszcze jakieś typy to podawajcie. Najprawdopodobniej jutro wyruszę na zakupy więc jest jeszcze troszkę czasu na podjęcie decyzji.
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna

Post autor: Patyk »

M4TY5 pisze:żeby się dobrze bawić trzeba zagrać w 5-6 osób.
Raczej dokładnie 6 osób, przez swoją asymetryczność gra bardzo mocno traci kiedy brakuje choćby jednego gracza (podobnie jak Chaos w Starym Świecie).

Edit: z gier podobnych do GoTa, a lepiej się skalujących jest wspomniany już Fief (z pewną dozą losowości i nieco lżejszy, chociaż niektóre etapy jak elekcje nawet po kilku rozgrywkach trzeba przeprowadzać z instrukcją) oraz Warrior Knights - tu masz w zasadzie wszystko czego potrzebujesz, ale gra na 4-6 graczy i również skomplikowana, a na dodatek trudno dostępna, co gorsza znacznie poprawia ją dodatek, który jest już prawie totalnie nie do dostania (może jak się kiedyś szarpnę na TI3 to sprzedam swój komplet :lol: ).
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczna

Post autor: vinnichi »

Pan Lodowego ogrodu. Jest średniowiecze, jest walka, zarządzanie zasobami, świetnie się skaluje, pięknie wydana ale... Niestety trzeba opanować zasady, które w pierwszym odczuciu wydają się skomplikowane. Tak naprawdę ludziom ciężko tylko przejść przez pole związane z magią, jak to ogarną to już nic tylko można chlastać się na planszy aż miło. Dodruk ponoć ma się pojawić a i używkę na forum można znaleźć.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
M4TY5
Posty: 3
Rejestracja: 07 paź 2016, 14:46

Re: Gra strategiczna

Post autor: M4TY5 »

Dzięki za odpowiedzi, postanowiłem kupić Shoguna :) Warrior Knights też jest ciekawą pozycją ale nawet na necie nie ma jej do kupienia :(
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra strategiczna

Post autor: dominGeS »

HEJ
Mam za sobą ok. 20partii w Szoguna. Wg mnie najlepiej gra się w nią w 4 os (najmniej chaosu) W 5 os. zbyt ciasno jak dla mnie. Z kolei na 3 os zbyt luźno. Gra jest I Ligowa, ale mózgo-trzepna i po Szogunie zapominam jak się nazywam. Od czasu do czasu uwielbiam w nią zagrać. Tym bardziej, że w naszej ekipie to nasz faworyt.
Mam nadzieję teraz ograć dopiero co zakupioną Mare Nostrum Imperia, która to zapowiada się wyśmienicie :P
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Gra strategiczna

Post autor: ariser »

Dobry wybór z szogunem, doskonała gra. :)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Gra strategiczna

Post autor: Luke555 »

W Szogunie wbrew pozorom walki nie jest duzo, wiecej straszenia inwazją na sąsiednią prowincje/ Ale to dodaje mega smaku grze, bo sporo niepewnosci czy kolejny ruch przeciwnika to atak czy nadal pat miedzy dwoma armiami na pograniczach :) no i swietna opcja z wieżą bitewną.
w sumie gra jest malo skomplikowana ale potrafi umyslowo wyprać... po 2 godzinach nikt juz nie myslal zaraz o powtornej rozgrywce, bo szogun wyczerpuje ;)
ODPOWIEDZ