Gry dla 2-6 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
LeftNow
Posty: 3
Rejestracja: 17 paź 2016, 12:35

Gry dla 2-6 osób

Post autor: LeftNow »

Dzień dobry,
poszukuję gier które mogły by bawić niezbyt doświadczonych ale ogarniętych graczy. Po krótce podam moje wymagania:
- ilość graczy to od 2-6 aczkolwiek najlepiej jakby było na 3/4 graczy ponieważ według mnie takie gry są najciekawsze
- gry które poznaliśmy to:
- Catan - dość ciekawa aczkolwiek podstawka wydawała nam się nużąca po 5 grach być może dokupienie dodatków by to zmieniło.
- Saboteur - bardzo podobał nam się w grze na większą ilość graczy motyw osoby która jest zdradliwym krasnalem czekającym na włożenie noża w plecy.
- Munchkin - na początku wszyscy podchodzili do gry z entuzjazmem ale po kilku grach szybko się znudziła.
- Świat Dysku Ankh Morpork - bardzo fajne i częściej byśmy do niej wracali. Ciekawy system zdarzeń losowych potrafiących przewrócić wszystko do góry nogami bardzo się podobał.
- Ryzyko - nie przyjęło się pośród znajomych, aczkolwiek mimo RNG mi się podobało
- najbardziej oczekiwane od gry to żywa interakcja pomiędzy graczami (pvp, handel, sojusze) i zdrowy system RNG
-mój budżet to 200-300 zł jak na ten miesiąc ale jeżeli będzie potrzeba to mogę dopłacić do potrzebnych dodatków lub dobrego tytułu. Mam zamiar na następny miesiąc kupić kolejny tytuł a moim celem jest zakup dwóch ciekawych gier planszowych na spotkania przy piwku ze znajomymi. :)
Jak narazie w oko wpadły mi trzy gry - Talisman z dodatkami Żniwiarz i Pani Jezior jako lekka gra na początek, Neuroshima Hex jako ciekawa strategiczna gra z możliwością rozgrywania w większą ilość graczy i Summoner Wars jako strategia karciana z elementami strategii rodem z Heroesów.

Czekam na ciekawe propozycje. :)

EDIT
Aha i jeszcze zapomniałem dodać, że najlepiej jakby te dwie gry się od siebie różniły np. prosta gra karciana na 30/40 minut i skomplikowana strategia na dłuższe posiedzenia tak aby podczas spotkań mieliśmy jakieś zróżnicowanie.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2016, 13:14 przez LeftNow, łącznie zmieniany 1 raz.
Marcosii
Posty: 159
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:48
Lokalizacja: Wlkp.
Has thanked: 177 times
Been thanked: 13 times

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: Marcosii »

z nowości na ten moment proponuje MARE NOSTRUM :) na pewno fajna furtka i wstep dla cięższych strategii, a Twoje wymagania zapewne spelnia w calosci. Polecam
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: bukimi »

Talisman nie polecam, bo decyzyjności nie ma zbyt wiele, grając w gronie samych dorosłych możecie się zanudzić (gra jest dość długa i raczej powtarzalna).
Z gier imprezowych najbardziej polecę Wam grę "Tajniacy": sprawdzi się w sam raz na 4+ osób, idealne do spotkań "przy piwku".

Możesz spojrzeć jeszcze na:
- 7 cudów świata (2-7 graczy), szybka, dość prosta.
- Colt Express (2-6 graczy), mnóstwo bezpośredniej interakcji, trochę losowości, ogólnie prosta i śmiechowa gra
- Puerto Rico (2-5, choć w praktyce 3+) - dobra gra wprowadzająca w poważniejsze tytuły. Zasady ma proste, interakcji sporo, losowości nic
- Szeryf z Nottingham (3-5 graczy) - imprezowa, jeśli spodobał Wam się Sabotażysta to będziecie mieli spore pole do popisu z blefowaniem i odgrywaniem ról
- Wyspa Skye (2-5 graczy) - też dobre wprowadzenie w bardziej rozbudowane tytuły
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: Chaaber »

+ dla 7 Cudów, na tą liczbę graczy. Świetna skalowalność, poza 2 graczami, tutaj masz 7 Cudów: Pojedynek.

Dodatkowo dodam od siebie:
-Libertalia- 2-6 graczy, piraci wypływają na 3 wyprawy 6 dniowe, każdego dnia dzielą się łupami. Ale jak to piraci, starają się zabrać jak najwięcej dla siebie, więc podkładają sobie nawzajem świnie i kombinują jak się wyeliminować nawzajem. Mechanizm role selection jak z Cytadeli, ale każdy ma 30 postaci, a nie 8 na wszystkich graczy. Trochę chaosu, ale można naprawdę ciekawie poplanować.
-Misja Czerwona Planeta- 2-6 graczy, każdy kieruje kompanią wydobywczą i stara się wydobyć jak najwięcej surowców z powierzchni marsa. Najpierw jednak trzeba tam dolecieć i zdominować dany region. Ponownie role selection i sporo kombinowania jak na tak szeroki zakres liczby graczy. Polecam serdecznie!
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: Leszy2 »

Żywa interakcja między graczami - to polecam La cosa Nostra. Bardzo żywa! Na śmierć i życie. Negocjacje, sojusze, zdrady, kłamstwo szantaż, nóż w plecy i kula w łeb! - na 3-5 os.

Polecam też 'Simurgh' - moja ulubiona ostatnio. 2-5 os. Piękna, duża plansza, solidne wykonanie, mnóstwo elementów. Sporo kombinowania jaki wykonać ruch, aby jak najwięcej na nim zyskać, a przeciwnicy zyskali jak najmniej.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: Koshiash »

Polecam Robo Rally - dużo się dzieje, jest zabawnie, a przy tym trzeba wykazać się wyobraźnią przestrzenną.
LeftNow
Posty: 3
Rejestracja: 17 paź 2016, 12:35

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: LeftNow »

Sprawdziłem Mare Nostrum i wydaje mi się niepewna póki co.
Do Talismana tak się uczepiłem mimo nie pasowania samej gry do podanych przeze mnie kryteriów ponieważ dużo znajomych sobie chwali. Ale z kolei oni mają wykupione większość większych i mniejszych dodatków czyli podliczając kilka stów jak na grę o małej decyzyjności.
Tajniacy wydają się grą podobną do Mafii co jak najbardziej jest na plus i w dodatku ma przystępną cenę! Jednak wolałbym ogarnąć więcej tego typu gier by wybrać najlepszą. Nie chcę kupić kilku gier o podobnej tematyce, przynajmniej jak na razie. Jak już to spodobała mi się na pierwszy rzut oka (po przeczytaniu recenzji) Szeryf z Nottingham albo La Cosa Nostra.
Wyspa Skye wygląda trochę Carcassonowo więc ominę sobie ten tytuł. Może po przeczytaniu recenzji zmienię zdanie.
7 cudów świata wydaje mi się ciekawym starterem - ciekawa mechanika i szybkie rozgrywki.
Colt Express wydaje mi się no cóż... dziwne? Nie podoba mi się wizja kartonowych wagoników.
Misja czerwona planeta wpadła mi w oko jako, że ostatnio poczytywałęm Sci-Fi. Na pewno ogarnę kilka recenzji na ten temat.
Robo Rally wydaje się w porządku aczkolwiek nie zaczytywałem się jeszcze w żadne recenzje na ten temat. Jedynie krótki opis ze sklepu.

No cóż wielkie dzięki za szybką odpowiedź. :) Póki co pewniakiem jak dla mnie jest 7 cudów i Neuroshima Hex za swoją kultowość. Z "mafijnych" tytułów waham się między La Cosa Nostra a Szeryfem z Nottingham. Co do reszty to poczytam instrukcje i recenzje i potem podejmę decyzję. Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły to śmiało podpowiadać, jestem pozytywnie nastawiony na nowe doświadczenia w planszówkach i innych grach bez prądu. :)
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: bukimi »

Tajniacy mają się nijak do Mafii... :roll:
Mafia to gra role-playing/dedukcyjna, gdzie musisz odnaleźć ukryte role graczy, w tym "zdrajcę" (piszę ogólnie z powodu licznych wydań/tytułów tej mechaniki). Na pewno nie będzie grą "o podobnej tematyce" ani nawet "tego typu".
Tajniacy to inteligentna zgadywanka. Nie masz ukrytych ról graczy. Po prostu odgadujesz słowa na podstawie podanych skojarzeń, przy czym wymyślanie odpowiednich skojarzeń jest z 10x trudniejsze niż ich odgadywanie. Przy tym gra działa najlepiej przy normalnym podziale na 2 drużyny, stąd zalecana liczba graczy 4+ (po 2 osoby w drużynie lub więcej).

Wyspa Skye z Carcassonne ma wspólne tylko kwadratowe kafle terenu. Poza tym podobieństw nie ma. Przede wszystkim każdy buduje swoją planszę, a nie jedną wspólną. Nie ma zdobywania terenów (dróg, miast, itp.) i meepli. W Wyspie Skye masz cały mechanizm waluty (której całkiem brak w Carcassonne) i wyceny kafli. Zupełnie inny jest mechanizm punktacji. Nie oceniaj gry po samym wyglądzie :wink:

Colt Express poleciłem ze względu na charakter Waszych spotkań - jeśli szukacie luźnej gry "do piwa" (która zastąpi Munchkina, Catan i Sabotażystę) to przy tym będziecie się dobrze bawić. To, że plansza jest w 3D to duży plus gry - można by teoretycznie rozrysować te wagoniki na płaskich planszach (środek i dach) i po prostu umieszczać ludziki na odpowiednich polach, ale zapewniam, że wagoniki 3D dodają mnóstwo klimatu i ułatwiają ogarnięcie kto gdzie stoi i kogo ma w zasięgu.

Szeryfa z Nottingham warto wypróbować, ale uprzedzam, że nie jest to tytuł, do którego można siadać raz po raz w tym samym gronie. Po rozgrywce fajnie jest wyciągnąć coś innego, bo gra bywa niestety trochę powtarzalna.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Kajtek34
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2016, 09:27

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: Kajtek34 »

Double, Jungle speed, Carcassone, Time's up, Dixit
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: bukimi »

Kajtek34 pisze:Double, Jungle speed, Carcassone, Time's up, Dixit
Double czyli Dobble? :roll:
Carcassonne - polecasz, chociaż autor wątku krytykuje Wyspę Skye, że wygląda "zbyt Carcassonowo".

Zanim coś się poleci warto przeczytać co już zostało napisane.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Monok
Posty: 108
Rejestracja: 26 lis 2014, 10:47
Been thanked: 2 times

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: Monok »

z lekkich
-Przebiegłe Wielbłądy
-Augustus
-Jamaica ( u nas z pośród tych trzech chyba najgorzej "siadła" )

jak już będziecie gotowi na coś cięższego to w 6 osób polecam Keyflower poza tym, że trzeba być gotowym na bardzo długą rozgrywkę to satysfakcja jest ogromna :) i licytacja w tak dużym gronie działa świetnie. W nie pełnym składzie 4-5 też działa bardzo dobrze. ( w 2-3 nie grałem nie wypowiem się )
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: Tomzaq »

Nikt nie proponuje klasyka?
Wysokie Napięcie. :)
Who is John Galt?
Posiadam
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: c08mk »

Kolejka z dodatkiem Ogonek jest na 6 osób. Można grać od 2 ale osobiście uważam że im więcej osób tym lepiej, są dłuższe kolejki do sklepów i jest większa interakcja. Grałem na 3,5,6 osób. 5-6 gra była najlepsza.
LeftNow
Posty: 3
Rejestracja: 17 paź 2016, 12:35

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: LeftNow »

Dzisiaj przeglądając sklepy z grami spotkałem się z ciekawym tytułem a mianowicie Descent: Journeys in the dark, więc aby nie zakładać dodatkowego tematu pytam tutaj. Opłaca się to kupić? Bardzo mi się spodobała tematyka gry bo przypadka do gustu większości znajomym w tym mnie. Jedyne co mnie odtrąca to duża cena ale można to w sumie pogodzić.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Gry dla 2-6 osób

Post autor: c08mk »

Mam i podoba się mi i współgraczom. Max w 5 osób można grać. Jeden z graczy przejmuje rolę mrocznego władcy i zarządza potworami, reszta graczy współpracuje grając bohaterami. Jeżeli myślałeś o Talizmanie to Descent jest lepszą przygodówką. Alternatywą dla Talizmana jest też Runebound 3-cia Edycja.
ODPOWIEDZ