SW

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Kwikus
Posty: 4
Rejestracja: 18 paź 2016, 12:59

SW

Post autor: Kwikus »

Witam, przymierzam się do kupna SW Armady, ale tutaj leży moje Pytanie. Czy aby na pewno Armada?
Która gra figurkowa od Panów z FFG wydaje się być najprzystępniejsza. Armada X-Wing czy Rebelia?
Która gra najmniej się znudzi w czasie i przy której jest najwięcej zabawy?
Prosiłbym o krótkie opinie na temat tych gier, może ktoś coś doradzi.

Dziękuje i pozdrawiam :wink: .
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: SW

Post autor: ariser »

Xwing i Armada to podobne tytuły, ale Rebelia jest grą zupełnie inną. Z dwóch pierwszych bardziej przystępny jest xwing, gra jest prosta i losowa. Jest popularniejszy w Polsce (większą scena turniejowa) i (chyba?) tańszy. Armada zdecydowanie lepiej prezentuje sie na stole i moim zdaniem gra się w nią przyjemniej, ale żadnym specjalista nie jestem - w obie pozycję grałem jakoś ze 2 razy bodajże. Rebelia to zupełnie inna para kaloszy - strategia kalibru Wojny o Pierścień. Gra jest bardzo dobra, wymagająca odpowiedniej ilości główkowania i planowania w przód. Na dokładkę 2 asymetryczne frakcje i odrobina losowości.
Najpierw musisz się zastanowić czego chcesz - symulacji kosmicznych bitew w malej skali czy kompleksowej gry strategicznej z uproszczoną walką. Rzuć sobie jeszcze okiem na Imperial Assault.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Kwikus
Posty: 4
Rejestracja: 18 paź 2016, 12:59

Re: SW

Post autor: Kwikus »

ariser pisze: Najpierw musisz się zastanowić czego chcesz - symulacji kosmicznych bitew w malej skali czy kompleksowej gry strategicznej z uproszczoną walką. Rzuć sobie jeszcze okiem na Imperial Assault.
Właśnie bitwy kosmiczne w grach typu X-Wing Alliance czy TIE Fighter, albo Empire at War, uwielbiam, gdzie w Empire bardziej bitwy kosmiczne niż lądowe. To można pominąć. Kumpel kupił Assoulta jakiś czas temu. Dwa razy graliśmy( dwa razy byłem po stronie imperium) za drugim razem gralismy w pełnym składzie. grało się bardzo przyjemnie. Kupa śmiechu i zabawy, podoba mi się bardzo element losowości w tego typu grach. Może dlatego że jestem starym RPGowcem, nie wiem. Między X-Wingiem a Armadą bardziej bym się skłaniał ku armadzie. Kto nie chciałby się wcielić w Admirała na pokładzie Star Destroyer'a :D ? Jednak jak wspomniałeś X-Wing jest tańszy i to znacznie. Cena Armady potrafi być dość powalająca.
ariser pisze: Armada zdecydowanie lepiej prezentuje sie na stole i moim zdaniem gra się w nią przyjemniej.
Miałeś zapewne okazje grać w obie gry? Co takiego przemawia na rzecz Armady?
A co do Rebelii, to grałeś w nią? Jeżeli tak to jak wrażenia?
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: SW

Post autor: karawanken »

Ja mam Armadę, x-wingi i Rebelię więc można powiedzieć, że się znam :D X-wingi są prostsze, dowodzisz pojedynczymi myśliwcami. Teoretycznie pieniądze jakie trzeba wydać na x-winga jest mniejsza. Ale jak się wkręcisz to i tak będziesz chciał kupić praktycznie wszystko (a na obecna chwilę wyszło tego sporo). Nawet jeśli będziesz chciał zbierać tylko jedną frakcję to polityka ffg jest taka, że i tak potrzebne co karty rozszerzeń będą w nie potrzebnych dla ciebie statkach. Gra się dobrze, bardzo fajne jest manewrowanie i przewidywanie jakie manewry wykona przeciwnik. Armada jednak podoba mi się bardziej bo jest o dużych okrętach a ja po prostu wolę dowodzić dużymi okrętami :D Ponieważ gra jest zdecydowanie młodsza mniej do niej wyszło i w rzeczywistości nie trzeba kupować wszystkiego (sam ograniczam się na razie do średnich statków) i gra się super :D Gra jest po prostu bardziej kompleksowa od x-wingów (trzeba zwracać uwagę na manewry, dobrze wybierać cele ataku, zwracać uwagę na wrogie myśliwce itd)
Rebelia to zupełnie inna gra przypomina właśnie Empire at war. Jest po prostu mega klimatyczna i wspaniała. Trzyma w napięciu do końca. Ale tez jest najbardziej skomplikowana i zdecydowanie dłuższa.
Kwikus
Posty: 4
Rejestracja: 18 paź 2016, 12:59

Re: SW

Post autor: Kwikus »

Dzięki wielkie za porady i opinie. Czyli jednak zostajemy przy Armadzie.
Niech moc będzie z wami :D
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: SW

Post autor: Rocy7 »

Starter Armady to demo gry, nie obejdzie sie bez ktorejs z fal. Rebellion jest bardziej regrywalny.
Kwikus
Posty: 4
Rejestracja: 18 paź 2016, 12:59

Re: SW

Post autor: Kwikus »

Mam zamiar rozbudować flotę, ale po kolei najpierw odstawka. Jak będzie ok, to pomyślimy nad resztą statków :wink:
aryss
Posty: 264
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: SW

Post autor: aryss »

Tak jeszcze w kwestii regrywalności, tutaj Armada wbrew pozorom sprawuje się dużo lepiej niżli Xwing. Gry są dużo bardziej zróżnicowane i nawet przy tych samych warunkach wejściowych ( rozpiski startowe) na podstawie celi oraz poczatkowych tur sytuacja ulega duzo większej zmianie. Po stronie xwinga jest jedynie przewaga w ilości modeli ( ale ilość kombinacji ulepszeń mimo wszystko o stronie Armady imo ( kwestia admirałów, eskadr oraz większej ilości "slotów" na uprade pozwala na większą zmienność). Koszt niestety startowo większy ale w X by nie czuć znużenia trzeba wydać niestety równie dużą kwote dlatego rekomenduje tu zbieranie najlepiej z kimś znajomym ( jeden reb drugi imp) przynajmniej na starcie. Do grania kampanii i w domu i tak na luzie mozna sobie rozpiski drukować z brakującymi kartami ( i jest to imo wygodniejsze ).
Jedyny wyjątek kiedy bym obecnie polecił komuś bardziej xwinga to jeśli ktoś szuka typowej gry turniejowej, obecnie to chyba najlepszy pseudobitewniak pod tym względem.
ODPOWIEDZ