Deckbuilding

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Deckbuilding

Post autor: ko2a »

Witam
Szukam dobrej gry w budowanie talii dla dwoch osob ogranych z grami.

Gra musi byc po polsku a z ta mechanika mielismy doczynienia w dolinie kupcow w ktorej niestety twist z odrzucaniem kart do stosow nie przypadl do gustu.

Mi najbardziej odpowiada sprawa komb w star realms niestety po angielsku :(

Gra moze byc na wyzszym poziomie zlozonosci bo docelowo tylko my w to bd.grac.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Deckbuilding

Post autor: mat_eyo »

Jeśli chodzi o goły deckbuilding, po polsku, to tylko Dominion.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Deckbuilding

Post autor: ko2a »

mat_eyo pisze:Jeśli chodzi o goły deckbuilding, po polsku, to tylko Dominion.
W miare regrywalne? Podstawka czy inna wersja?
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Deckbuilding

Post autor: kali »

Z serii *Realms to tylko Cthulhu Światy są po naszemu.

Ewentualnie z mniejszą ilością tekstu wychodzi teraz Hero Realms, ale to nadal z angielskim.
Z kombami i deckbuildingiem jeszcze polecam Flip City. Niby trochę tekstu jest, ale to w porywach do 8 kart i da się zrobić opis na kartce. Szczególnie, że nie masz tam w ogóle kart na ręku (grasz z talii bezpośrednio na stół i trochę discardem).
Coś ciut innego - Guildhall (niebawem wychodzi polska wersja - Najemnicy). Jest po angielsku, ale do czytania jest tylko instrukcja i tytuły kart (mają w zasadzie zerowe znaczenie).

PS. Dominion jest bardzo regrywalny.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Deckbuilding

Post autor: mat_eyo »

ko2a pisze: W miare regrywalne?
:D Dominion to książkowa definicja regrywalności. Bierzesz podstawkę albo Intrygę (samodzielny dodatek) i możesz na tym setki partii zagrać.
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Deckbuilding

Post autor: jawohl »

Ascension?
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Deckbuilding

Post autor: Helga »

ko2a pisze:
mat_eyo pisze:Jeśli chodzi o goły deckbuilding, po polsku, to tylko Dominion.
W miare regrywalne? Podstawka czy inna wersja?

Mam podstawkę + Intrygę i stwierdziłam, że więcej dodatków nie potrzebuję bo jest masa kombinacji (zarówno tych sugerowanych) jak i samemu można przecież dowolnie łączyć karty na daną rozgrywkę.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Deckbuilding

Post autor: ko2a »

Na pierwszy rzut lepsza podstawka czy intryga?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Deckbuilding

Post autor: mat_eyo »

ko2a pisze:Na pierwszy rzut lepsza podstawka czy intryga?
To zależy. Ja mam Intrygę z pięcioma promkami, karty w Intrydze wydają mi się ciekawsze. Choć z drugiej stronie w podstawce masz kartę reakcji całkowicie nengującą ataki, w Intrydze taką łagodzącą ataki.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Deckbuilding

Post autor: Miszon »

Najlepszy jest zestaw podstawka plus Intryga. Co do regrywalnosci, myślę że podstawka spokojnie wystarczy na minimum 300 partii zanim lekko się znudzi.

A jeśli chcesz czegoś z większą interakcją takie typowo na konflikt to Star Realms/Cthulhu Realms lub Ascension, zależnie jaki klimat lubisz.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Deckbuilding

Post autor: Bea »

Też polecę Dominion. Sama podstawka bardzo regrywalna a z dodatkami to już w ogóle! No i można niesamowite kombosy wykręcać!
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Deckbuilding

Post autor: c08mk »

Z polskich wersji mam Runeage. Niestety nie wyszedł dodatek i trzeba sobie wydrukować fanowskie spolszczenie jeżeli się chce grę usprawnić, a dodatek jest "must have".

Grałem w Kamień Gromu ale na dłuższą metę mi nie podszedł. Brak dodatków.

Miałem też Nightfall i jak dla mnie jest to jeden z lepszych deckbuildingów. Nightfall jest mocno interaktywny więc lepiej będzie działał na 3+ osób. Brak dodatków. Gry już nie mam ze względu na to że nie miałbym z kim w nią grać, a trybu solo nie posiada.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Deckbuilding

Post autor: Danielf »

Jeśli nie masz Dominiona, to go kup. Gra jest świetna. Jak chcesz porównać podstawkę z Intrygą, to tu są wszystkie karty w Dominionie.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Deckbuilding

Post autor: ko2a »

Danielf pisze:Jeśli nie masz Dominiona, to go kup. Gra jest świetna. Jak chcesz porównać podstawkę z Intrygą, to tu są wszystkie karty w Dominionie.
W skrocie pod wzgledem roznic ktora wersja starczy na dluzej? Jak opisalbys jednym zdaniem dominin i intryga?
Harty89
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2016, 00:47

Re: Deckbuilding

Post autor: Harty89 »

zobacz sobie to, deckbuilding w czystej postaci: dominion, rune age, nightfall, 7 cudów, seasons, kamień gromu, abyss, cytadela, innowacje to tak na szybko można dokoptować do tego jeszcze kilka bardziej znanych tytułów. Jest w czym wybierać :)
Ostatnio zmieniony 21 lis 2016, 23:14 przez Harty89, łącznie zmieniany 1 raz.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Deckbuilding

Post autor: Danielf »

ko2a pisze:
Danielf pisze:Jeśli nie masz Dominiona, to go kup. Gra jest świetna. Jak chcesz porównać podstawkę z Intrygą, to tu są wszystkie karty w Dominionie.
W skrocie pod wzgledem roznic ktora wersja starczy na dluzej? Jak opisalbys jednym zdaniem dominin i intryga?
W Intrydze dominują (w porównaniu z podstawką) dominują karty z większą negatywną interakcją i takie, w których można sobie wybrać jedną lub dwie opcje z kilku dostępnych dostępnych. Intryga jest trochę bardziej zaawansowana.
W podstawce jest wszystkiego po trochę (z tych podstawowych możliwości, bardziej zaawansowane są w dodatkach), więc każdy znajdzie coś dla siebie. W Intrydze jedni znajdą więcej inni mniej.
Co do regrywalności, to na początku wybiera się 10 kart z 25 (zarówno w podstawce, jak i w Intrydze) plus pewne karty, które są zawsze, aby było za co kupować karty i dobywać punkty. Więc ta wersja, mająca lepsze karty jest bardziej regrywalna. Która ma lepsze, to już musisz sam ocenić.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Deckbuilding

Post autor: Danielf »

Harty89 pisze:zobacz sobie to, deckbuilding w czystej postaci: dominion, rune age, nightfall, 7 cudów, seasons, kamień gromu, abyss, cytadela, innowacje to tak na szybko można dokoptować do tego jeszcze kilka bardziej znanych tytułów. Jest w czym wybierać :)
Nie grałem we wszystkie te gry, ale w 7 cudach świata (zarówna w zwykłych, jak i w Pojedynku) i Cytadeli nie ma deckbuildingu. W Innowacjach chyba też nie ma, chociaż grałem w to dawno i już nie bardzo pamiętam.
Harty89
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2016, 00:47

Re: Deckbuilding

Post autor: Harty89 »

w sumie zależy co rozumiesz przez pojecie deckbuilding są osoby, które potrafią do tego worka wrzucić race for the galaxy, glory to rome i magic the gathering :)
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Deckbuilding

Post autor: Danielf »

Dla mnie gra karciana to niekoniecznie deckbuilding. W deckbuilding gracze kupują karty, używają ich zdolności, potem je odrzucają, po pewnym czasie karta wraca i znowu można ją wykorzystać. Deckbuilding oznacza budowanie talii, więc każdy gracz musi mieć swoją talię, którą buduje.
Natomiast gry w stylu: zbuduję budynek, który będzie stać, nie są deckbuildingiem.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Deckbuilding

Post autor: Andy »

Danielf pisze:Natomiast gry w stylu: zbuduję budynek, który będzie stać, nie są deckbuildingiem.
Bo to jest buildbuilding :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Deckbuilding

Post autor: mat_eyo »

Harty89 pisze:w sumie zależy co rozumiesz przez pojecie deckbuilding są osoby, które potrafią do tego worka wrzucić race for the galaxy, glory to rome i magic the gathering :)
Deckbuilding to nazwa mechaniki. Jasne, definicje są różne, mogą się szczegółami różnić, ale pewnych granic nie da rady przekroczyć. RftG deckbuildingiem? To tak jak nazwać TI3 worker placementem :D
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Deckbuilding

Post autor: ko2a »

Karty z dominiona od gfp sa pikowane jak z doliny kupcow czy proste jak ze splendoru, 7 cudow?

Koszulki koniecznoscia jesli w moim przypadku gry takie jak 51stan ms sa u nas uzywane bez koszulek a wygladaja jak nowki?
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Deckbuilding

Post autor: ko2a »

ko2a pisze:Karty z dominiona od gfp sa pikowane jak z doliny kupcow czy proste jak ze splendoru, 7 cudow?

Koszulki koniecznoscia jesli w moim przypadku gry takie jak 51stan ms sa u nas uzywane bez koszulek a wygladaja jak nowki?
Ponawiam pytanko
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Deckbuilding

Post autor: warlock »

Jak ze Splendoru ;).

Karty się zużywają, ale ja swojego egzemplarza nie koszulkowalem i nie zamierzam koszulkować - dzięki temu podstawka i trzy dodatki mieszczą się w jednym pudle. Za dużo w tej grze jest tasowania i rozkładania/segregowania, żeby bawić się w koszulki imo.

Jeśli chcesz kupić tylko podstawkę albo Intrygę - zakoszulkuj sobie ;). Ale jak chcesz mieć wszystko to szkoda miejsca/czasu/kasy ;)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Deckbuilding

Post autor: Gromb »

Tak... wszyscy, jak mantrę powtarzają DOMINION. Spróbujcie jakieś hybrydy np. Namiestnika: Jest deckbuilding, jest licytacja lub Battalie: jest strategia jest i deckbuilding.
Ze staroci możecie wyrwać Kamień Gromu. Sympatyczny zarówno solo jaki i w większej grupie.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
ODPOWIEDZ