Solówka - Kawerna czy Robinson?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ChandlerBong
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2016, 03:20

Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: ChandlerBong »

Szukam gry solo, z wielu propozycji jakie przejrzałem zainteresował mnie Robinson Crusoe i Kawerna. Jakieś opinie na temat tych gier jeśli chodzi o rozgrywkę solo? Która lepsza?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: kastration »

Nie wiem, jak Kawerna, ale solo Robinson to...wspaniałość, chyba tylko tak da się to określić. Zarówno samemu, jak i z kimś, Robinson to fenomenalna gra.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: warlock »

Pola Arle i Kawerna to sandboxy, dla mnie to największa nuda solo jaką można sobie zaaplikować. Jeśli chcesz coś z Rosenberga, to polecam Agricolę (solo śmiga świetnie, spore wyzwanie). A Robinson solo oczywiście jest wspaniały ;).
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: Pixa »

W Kawerne solo nie gralem, ale Robinson jest super w tym trybie.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Terraformacja Marsa- dużo tańsza opcja, co prawda inny klimat, ale opcja solo też jest zadowalająca.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: misioooo »

Kawerna czy Robinson solo?
Robinson!
Kawerna: ciułanie punktów... I tyle.
Robinson: jasny cel do osiągnięcia, aby wygrać.
Jak chcesz hardcore (w sensie baty od gry dostawać regularnie) - Ghost Stories.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ChandlerBong
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2016, 03:20

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: ChandlerBong »

misioooo pisze: Jak chcesz hardcore (w sensie baty od gry dostawać regularnie) - Ghost Stories.
chciałbym grę do przyjemnego spędzenia wieczoru, nie za trudną ale też nie za łatwą , max 60min rozgrywki solo to było by idealnie.
Myślę, ze zdecyduje sie na Robinsona, zastanawiam sie tylko jak z dostepnoscia dodatku do niej?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: misioooo »

Robinson na 60min? Hehe...
Przyjemna, koop, działa solo, mnóstwo klimatu... Legendary encounters alien!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ChandlerBong
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2016, 03:20

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: ChandlerBong »

misioooo pisze:Robinson na 60min? Hehe...
Przyjemna, koop, działa solo, mnóstwo klimatu... Legendary encounters alien!
kurcze teraz mam zagwozdke, bo alien to bardzo mój klimat, gra warta świeczki powiadasz?
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: Paskudnik »

Nie znoszę Robinsona (tak samo, jak każdej gry Trzewika) a Kawernę uwielbiam, ale na solo zdecydowanie polecam Ci Robinsona - z jednego prostego powodu: ta gra jest zawsze sporym wyzwaniem i realizujesz konkretne scenariusze do rozwiązania, a o to, moim zdaniem, właśnie chodzi w grach solowych... Kawerna jak i Agricola (oraz np. moje ukochane Le Havre) to tylko ściganie się z samym sobą na ilość punktów - no ile tak można? Chyba, że akurat preferujesz :)

Jest wszakże jeden dodatkowy argument, stojący za Kawerną... Ta gra chodzi bardzo dobrze na każdą ilość graczy z przedziału od 1 do 7 - a więc obleci partyjki solo, z żoną oraz gdy wpadnie 5-6 znajomych ;) Może więc warto kupić obie? :mrgreen:
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: Neoptolemos »

Dodatek do Robinsona ma mieć zaraz dodruk, więc będzie dostępny. Ale gwarantuję, że dłuuuugo będziesz ogrywał scenariusze z podstawki, zanim się zabierzesz za dodatek. A jak wszystkie przejdziesz solo, możesz spróbować samemu na dwie, 3 lub 4 postaci i gwarantuję, że rozgrywka będzie całkiem inna ;) Także nad Robinsonem niespecjalnie się trzeba zastanawiać.
Rozgrywka solowa spokojnie mieści się w 60 minutach, ale (i to jest jedna z nielicznych wad gry) setup trwa dosyć długo. Jak mogę się rozłożyć z Robinsonem, to przez parę dni go nie składam, tylko cisnę :D
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: TV3 »

Kawerny nie znam, ale potwierdzam to, co pisali przedmówcy (przedpisacze?) - w Robinsona bardzo dobrze gra się samemu. Pomijam oczywiście w tym momencie mankamenty samej gry czy też jej subiektywne lubienie / nielubienie. Jednak jako jednoosobówka - bdb.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: misioooo »

ChandlerBong pisze:
misioooo pisze:Robinson na 60min? Hehe...
Przyjemna, koop, działa solo, mnóstwo klimatu... Legendary encounters alien!
kurcze teraz mam zagwozdke, bo alien to bardzo mój klimat, gra warta świeczki powiadasz?
Jak dla mnie - zdecydowanie warta zachodu i grania. Mechanicznie jest prosta, można grać z niegraczami. Decyzje są, i to trudne nieraz. I KLIMAT - wylewa się po prostu i partie kończone na stojąco nad stołem u nas to norma. Mnóstwo emocji i świetnej zabawy. Mózg nie zaparuje jak w robinsonie, nie trzeba aż tyle kombinować, ale fun z gry oceniam jako przwdziwy fun, a nie optymalizowanie ruchów. Wspominałem, że klimat przepotężny jest? W mojej grupie osobniki nie lubiące filmów SciFi i aliena tę grę bardzo lubią. Właśnie za klimat i prostą mechanikę pozostawiającą sporo decyzji graczom. No i epickie zwroty akcji... 3/4 gry idzie łatwo... tak jak na filmach... by nagle rozpętało się piekło istne i (czasami) wygrana graczy "na styk"... Oj, są emocje. Z pięknej sytuacji i "pewnej wygranej" potrafi się migiem zrobić krwawa łaźnia i vice versa - z sytuacji beznadziejnej czasami udaje się wyjść niczym bohaterowie filmów!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ChandlerBong
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2016, 03:20

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: ChandlerBong »

haha przeczytałem wczoraj cały wątek o LE Alien i poszło zamówienie, poza tym nie mogłem nie skorzystać z okazji zakupu Robinsona za 119 zł i też zamówiłem, ohh mój portfel pocierpi w tym miesiącu :D

Kusił mnie od razu zakup z dodatkiem, bo już widziałem , że jest "in stock" ale jakoś się powstrzymałem. Jeśli gra mi sie spodoba to bardzo na ten dodatek liczę, jakoś temat predatorów do mnie nie przemawia...
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: misioooo »

Który dodatek? Do Aliena? Nie ma go jeszcze ;P I czort wie kiedy będzie, hehe.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
alukard88
Posty: 92
Rejestracja: 17 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Solówka - Kawerna czy Robinson?

Post autor: alukard88 »

Kawerna potwierdzam, że do gry solo się nie nadaje, osobiście grałem kilka razy solo, ale tylko i wyłącznie w celu nauki zasad...
ODPOWIEDZ