Cyklady, czy warto bez dodatków?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Galukofit
Posty: 18
Rejestracja: 13 cze 2016, 00:06

Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: Galukofit »

Cześć,

Warto kupić Cyklady bez dodatków? Grałem u znajomych z Hadesem i "podobno", to właśnie dodatek ratuje rozgrywkę.
Nie wiem, ja w czyste Cyklady nie grałem, dlatego też potrzebuję Waszej rady opinii :)
No i jeszcze jedno, czy na 3 graczy to działa w ogóle?

Z góry dzięki
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: kastration »

Też się kiedyś zastanawiałem nad tym. Moim zdaniem warto, nie kupiłem dodatków, choć planowałem, bo jednak rozgrywka bez nich też jest bardzo dynamiczna i ciekawa. Ale sam jestem ciekaw, co powiedzą inni.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Assur
Posty: 62
Rejestracja: 19 kwie 2013, 16:37
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: Assur »

Ktoś tu na forum napisał mniej więcej tak o Cykladach: podstawka wydaje się kompletną grą do czasu, aż zagra się z Hadesem.

No więc ja mam jak na razie Cyklady bez dodatków i wydają mi się w pełni działającą, kompletną, dobrą grą. Większości znajomych podoba się nawet bardziej niż mi.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: Bea »

Od czegoś trzeba zacząć, kup najpierw podstawkę i jak stwierdzisz, że to jednak nie to, to dokupisz dodatek. Gry nie trzeba ratować, bo nie jest zła. To dobrze, że dodatek coś wnosi, bo jaki byłby jego sens inaczej?
Galukofit
Posty: 18
Rejestracja: 13 cze 2016, 00:06

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: Galukofit »

No i oto się rozchodzi, nie dokupię dodatku, bo już nie jest w sprzedaży.
Tak więc czy warto, zakładając, że Cyklady będą bez Hadesu permanentnie? :D
trpaslík
Posty: 29
Rejestracja: 20 lut 2013, 12:06

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: trpaslík »

Jak najbardziej warto.

Gra po latach broni się sama. Jest ciągle w sprzedaży. Ludzie dalej w to grają i nawet jeżeli poznali Cyklady kilka lat temu, z chęcią wracają to tego tytułu.
Osiągnęła sukces zanim pojawił się jakikolwiek dodatek, a nie dzięki niemu.
Galukofit pisze: Grałem u znajomych z Hadesem i "podobno", to właśnie dodatek ratuje rozgrywkę.
Podstawka jest grą kompletną i bardzo dobrą. A cytowana opinia utrwaliła się dzięki forum i niektórym recenzentom. A ww. cytat jest raczej skrótem myślowym, niż tym co było przedstawiane w opiniach na temat dodatku Hades.

Na 3 osoby gra się dobrze.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: Deem »

No to zgłoszę votum separatum - absolutnie nie warto brać samej podstawki. Przez to, że Ares (oraz incydentalnie Pegaz) jest jedynym sposobem na przemieszczanie piechoty, gra jest mało dynamiczna. Hades jest gigantyczną zmianą na plus i powinien być częścią gry podstawowej.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Galukofit
Posty: 18
Rejestracja: 13 cze 2016, 00:06

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: Galukofit »

Myślałem, że będzie prościej, bo wszyscy powiedzą:
- hej, bierz śmiało, Hades, to jakieś nieporozumienie.
albo
- nie ma opcji kolego! Cyklady, to tylko z dodatkiem :D

No, a tak nie wiem dalej nic. W takim razie może ktoś ma Cyklady z Hadesem na sprzedaż i rozwiąże mój problem?
Będę wdzięczny :)
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: kali »

Weź podstawkę i zagraj w nią, sam ocenisz czy warto. Moim zdaniem tak.
Jak uznasz, że jednak niebałdzo, to kupisz Hadesa. Niedługo pojawi się dodruk.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Galukofit
Posty: 18
Rejestracja: 13 cze 2016, 00:06

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: Galukofit »

Skoro faktycznie jest planowany dodruk, to śmiało kupię podstawkę i najwyżej się w przyszłości zaopatrzę w Hades. Mam nadzieję, że to sprawdzone info :)
Dzięki wszystkim za rady i widzimy się w kolejnym wątku forum.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: donmakaron »

Podstawka spokojnie styka na solidne kilkadziesiąt partii. Jak już się to dobrze ogra, to Hades rewelacyjnie odświeża grę. Ale zdecydowanie nie powinien być zawarty już w podstawce. Cyklady bez dodatków to gra bardzo dobra - możesz brać w ciemno.
Zilean
Posty: 12
Rejestracja: 05 lis 2016, 20:42

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: Zilean »

Mam rozegranych ponad 50 partii ze znajomymi w Cyklady i pierwsze 20 , graliśmy bez dodatku.
Świetnie się bawimy i mechanika jak najbardziej daje rade . Jedyną różnica jest fakt że jest znacznie łatwiej utrzymać 2 metropolie do końca tury . Nie każdy gracz na planszy może przeciwdziałać skończeniu gry.

Dodatek Hades poprawia dynamike , i jest o wiele więcej możliwości zaatakowania wygrywającego.
Minusem jest karta prywatnej wyspy i kampienie appolona na 1 wyspie.

Dodatek Tytani , zagralem kilka razy - zawsze w kooperacji , napewno jest wiecej walki , zwieksza sie dynamika.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: misioooo »

Cyklady gołę to świetna gra jest. Z dodatkami to jest lepsza niż świetna. Dodatek nie jest obowiązkowy - wręcz polecam pograć w golasa, poznać mechanikę, świetnie się bawić i jak zacznie wam "czegoś" brakować w rozgrywce - dołóżcie dodatek i macie niemal inną grę. Ja osobiście uwielbiam Tytanów - więcej walki, więcej lądu i łażenie za kasę, bez pomocy Aresa ;P Zupełnie inna gra!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Koyek
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2015, 20:19

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: Koyek »

W same Cyklady też gra się dobrze. W mojej osobistej opinii podstawowa gra wymaga od graczy większego planowania strategicznego niż taktycznego. Te niewiele opcji odebrania metropolii wymusza na graczu przewidzenie co mogą zrobić przeciwnicy i jak blisko będą w takiej sytuacji do zakończenia gry. Im więcej opcji do kontrowania poczynań konkurentów tym jednocześnie mniej planowania i więcej reagowania na bieżąco. Czy to dobrze czy źle trzeba pozostawić ocenie każdemu z osobna - jedni nie lubią analizować co zrobi przeciwnik, inni czują się zawiedzeni kiedy ciężko wypracowują swoją strategię a i tak na końcu okazuje się, że co by nie zrobili to przeciwnicy mają możliwość kontry.
Podstawka nie wybacza błędów w ostatniej turze - albo dokładnie wypracujesz co musisz zrobić a inni patrzą na twoje zwycięstwo albo pomylisz się lub nie zauważysz czegoś i już nie jest tak różowo.

Cyklady nie są grą bardzo krótką - szczególnie na większą liczbę graczy. Zanim zagrasz te chociaż 20 partii minie trochę czasu i wtedy będziesz mógł ocenić czy lepiej kupić dodatek czy nie będzie takiej potrzeby z racji innych gier pojawiających się na stole ;)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: donmakaron »

misioooo pisze:Ja osobiście uwielbiam Tytanów - więcej walki, więcej lądu i łażenie za kasę, bez pomocy Aresa ;P Zupełnie inna gra!
To mi własnie w Tytanach nie pasowało. Z Hadesem to nadal Cyklady tylko na sterydach. Z Tytanami to już inna gra :(
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 323
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 197 times
Been thanked: 242 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: BasiekD »

Rok temu kupiliśmy Cyklady oraz dodatek Hades. Gra bardzo często trafiała na stół, ogólnie jedna z gier, w które zawsze jest chęć grania. Do dnia dzisiejszego tak dobrze bawimy się przy podstawce, że ani razu nie ograliśmy Hadesa ;)
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: Meechauek »

Do Cyklad dodatek Tytani to moim zdaniem absolutny must have.

Więcej możliwości ruchu i tryb drużynowy! SUper artefakty które potrafią odmienić rozgrywkę.

Koniecznie Cyklady z Tytanami :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: warlock »

donmakaron pisze:
misioooo pisze:Ja osobiście uwielbiam Tytanów - więcej walki, więcej lądu i łażenie za kasę, bez pomocy Aresa ;P Zupełnie inna gra!
To mi własnie w Tytanach nie pasowało. Z Hadesem to nadal Cyklady tylko na sterydach. Z Tytanami to już inna gra :(
Właśnie tego się boję, że Tytani zbliżają Cyklady w stronę Kemeta (za którym nie przepadam). Paradoksalnie to nie walka jest w tej grze najciekawsza, tylko właśnie licytacja ;) (system walki w Cykladach jest - umówmy się - dość "ułomny", skupianie się na tym aspekcie wcale niekoniecznie podnosi jakość gry) :).
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: donmakaron »

warlock pisze:Właśnie tego się boję, że Tytani zbliżają Cyklady w stronę Kemeta (za którym nie przepadam). Paradoksalnie to nie walka jest w tej grze najciekawsza, tylko właśnie licytacja ;) (system walki w Cykladach jest - umówmy się - dość "ułomny", skupianie się na tym aspekcie wcale niekoniecznie podnosi jakość gry) :).
Może trochę w stronę Kemeta jeśli chodzi o łatwość konfliktu bezpośredniego, ale to zupełnie inna para Kaloszy w moim odczuciu. Kemet skręca mocno w stronę euro - symetryczna rozgrywka, dokupywane kafelki ze zdolnościami, rąbanie punktów. Cyklady z Tytanami trochę mi przypominają szybką Grę o Tron, w tym sensie, że walka jest bardzo ważna i jest jej dużo. Inne aspekty gry schodzą na dalszy plan. Zarabia się też jakieś kosmiczne ilości pieniędzy, latają wielkie armie - łatwo wyprowadzić to z równowagi.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: Marcin1974 »

A czy zakup Cykladow jako prezent dla pary, gdzie on jest wyjadaczem planszowkowym a ona skłania się do Agricoli i Dixita to dobry wybór? Czy Cyklady dla dziewczyny to dobry pomysł? A może któraś z Pań wypowie się czy odpowiada jej ten tytuł? Mam obawy czy nie będzie zbyt "wojenny"...
Awatar użytkownika
motti
Posty: 142
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 76 times
Been thanked: 13 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: motti »

Marcin1974 pisze:... Czy Cyklady dla dziewczyny to dobry pomysł? A może któraś z Pań wypowie się czy odpowiada jej ten tytuł? Mam obawy czy nie będzie zbyt "wojenny"...
Chętnie też się tego dowiem, zastanawiam się czy żona może Cyklady łyknąć.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: RunMan »

Nie ma co generalizować, niektórym kobietom będą podobały się gry rywalizacyjne, innym nie - tak samo zresztą jak facetom. Jeżeli dana osoba nie lubi gier z negatywną interakcją i bardziej skłania się ku tym, gdzie każdy sobie spokojnie punktuje zamiast nacierać na siebie morderczymi armiami, to Cyklady nie będą dla niej. Jeżeli jest to ktoś z kim już graliście, to mniej więcej macie obraz tego, które gry danej osobie się podobają. Ewentualnie przed sprezentowaniem Cyklad można spróbować zagrać wspólnie w coś "wrednego" i sprawdzić jaki będzie odbiór.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: Bea »

Cyklady dla dziewczyny to bardzo dobry pomysł. Cyklady dla dziewczyny, która skłania się ku Agricoli już niekoniecznie są dobrym pomysłem.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: donmakaron »

Z moich doświadczeń wynika, że dziewczyny lubią Cyklady, bo poza tym wojennym aspektem, który faktycznie nierzadko im nie odpowiada, można grać i wygrać innymi metodami. Często tak to wygląda, że my z chłopakami tłuczemy się po głowach, a dziewczyny albo przeskakują nas ogromnymi dochodami, albo cichaczem budują te metropolie tak, że nawet nasze wielkie armie nic na to nie poradzą. Upraszczam, ale tak to w Cykladach bywa.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Cyklady, czy warto bez dodatków?

Post autor: kastration »

donmakaron pisze:Z moich doświadczeń wynika, że dziewczyny lubią Cyklady, bo poza tym wojennym aspektem, który faktycznie nierzadko im nie odpowiada, można grać i wygrać innymi metodami. Często tak to wygląda, że my z chłopakami tłuczemy się po głowach, a dziewczyny albo przeskakują nas ogromnymi dochodami, albo cichaczem budują te metropolie tak, że nawet nasze wielkie armie nic na to nie poradzą. Upraszczam, ale tak to w Cykladach bywa.
Potwierdzam tę opinię na przykładzie domowym. Przez to, że niekiedy lubi za bardzo... proponuję inne gry, bo jakoś mi nie idzie w tej:) Moim zdaniem dróg do wygranej w samej podstawce jest tyle, że nie samą wojną człowiek żyje. Jest wiele bardziej konfrontacyjnych gier, które by zniechęciły płeć żeńską.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ