Gra która sie szybko nie znudzi

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
non4me
Posty: 2
Rejestracja: 27 lis 2016, 22:31

Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: non4me »

Witam wszystkich,
Chciałbym prosić o pomoc w wyborze jakiejś ciekawej gry planszowej. Chciałbym w nią grac w 3-5 osób. Najbardziej lubię gry ekonomiczne/strategiczne. Przeglądając gry na www według popularności trafiłem na tytuł Catan, wygląda to dość ciekawie. Chciałbym żeby gra szybko się nie znudziła i można do niej było wracać przez długi czas. Nie chciałbym aby to była też jakaś "banalna" gra. Z góry dziekuje za propozycje.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Sebs »

Terraformacja marsa. Nie szukaj dalej. Nie ma za co.

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Elemele »

non4me pisze:Witam wszystkich,
Chciałbym prosić o pomoc w wyborze jakiejś ciekawej gry planszowej. Chciałbym w nią grac w 3-5 osób. Najbardziej lubię gry ekonomiczne/strategiczne. Przeglądając gry na www według popularności trafiłem na tytuł Catan, wygląda to dość ciekawie. Chciałbym żeby gra szybko się nie znudziła i można do niej było wracać przez długi czas. Nie chciałbym aby to była też jakaś "banalna" gra. Z góry dziekuje za propozycje.
Catana nie ruszaj, niby popularny a imho nie spełnia żadnego z Twoich wymagań :)
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Bludgeon »

Terraformacja Marsa lub Scythe, ewentualnie Terra Mystica.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Curiosity »

Battlestar Galactica
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: genek »

nie przesadzacie aby? po pytaniu widać że autor nie grał raczej w nic oprócz monopoly i chińczyka
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: krzyss »

Może i nie grał.
Mój tytuł do rozważenia to - Wysokie napięcie. Jest ekonomia, ilość osób pasuje. Czy się nie znudzi? To wszystko tylko i wyłącznie od graczy zależy.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Błysk »

Ja bym się nie ograniczał.

Jeśli nie boisz się długich gier i zasad, których jest dużo to:

Zakazane Gwiazdy,
Mare Nostrum: Imperia,
Cywilizacja: Poprzez Wieki.

Zakazane Gwiazdy- mało ekonomii, ale jakaś tam jest. Świetna walka, klimat, rozwój "technologiczny". Gra jest bardzo długa, ale dobrze działa tak na 2 graczy jak i na 4.

Mare Nostrum: Imperia: Nie tak długa, ekonomia jest ważna, ale łażenie armiami też się znajdzie. Świetna faza handlu, krótkotrwałe sojusze, elementy rozwoju. Cud, miód i orzeszki. Zasady są prostsze niż w Zakazanych Gwiazdach czy Cywilizacji, ale to nadal nie będzie spacerek jeśli nigdy w nic nie grałeś.

Cywilizacja: Poprzez Wieki- nie ma planszy, gdzie przesuwasz jednostki. Mnóstwo kart. Zasady ogólnie chyba najcięższe do pojęcia z tych 3 gier. Bardzo rozbudowany rozwój ekonomiczny, naukowy i kulturalny. Elementy interakcji/ wojny też się znajdą. Działa na 2/3/4 graczy równie dobrze. (No na 2 minimalnie gorzej moim zdaniem).

Na koniec powiem tak: Jak dla mnie nie ma gier "za trudnych" dla początkujących, ale jest to dosyć niepopularna opinia na tym forum. Jeśli grałeś w komputerowe strategie pokroju Herosów, Cywilizacji czy Starcrafta na poziomie trudniejszym niż "Nowicjusz" to na pewno poradzisz sobie z Mare Nostrum czy Zakazanymi Gwiazdami. Z Poprzez Wieki może być ciężej, bo cholerstwo momentami jest nieintuicyjne i ciężko się połapać przy pierwszej grze jak coś działa, ale jest świetny tutorial na Youtube zrobiony przez Yosza.

Wszystkie te gry mają wielkie pokłady regrywalności, mają aspekt strategiczny i przynajmniej element ekonomii oraz rozwoju.

Najlepiej obejrzyj sobie gameplaye na youtube czy jakieś recenzje kilku gier, które Ci proponujemy i sam zdecydujesz jaki poziom skomplikowania Ci odpowiada.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: krzyss »

Instrukcje nie są jasne.
Ostatnio miałem okazję nabyć grę Belfort. Gra ma perfekcyjną instrukcję. Raz przeczytałem i umiem grać.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
non4me
Posty: 2
Rejestracja: 27 lis 2016, 22:31

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: non4me »

genek pisze:nie przesadzacie aby? po pytaniu widać że autor nie grał raczej w nic oprócz monopoly i chińczyka
Dokładnie tak:)
Te wszystkie gry które polecacie wydaja sie bardzo fajne, ja osobiscie mógłbym grać w takie cos godzinami, ALE przeważnie bedą grać dwie dziewczyny jeszcze które, wiem, że nie za bardzo będzie interesowała taka tematyka.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Tomzaq »

Ja tam Catan na dobry początek przygody z planszą gorąco polecam. U mnie do tej pory ląduje na stole. Część mojej rodziny, która właściwie gra tylko wtedy gdy się ze mną spotka uważa ją za najlepszą grę na świecie i nic innego do nich nie przemawia :wink:. Tylko weź pod uwagę, że w dwójkę nie pograsz.
Who is John Galt?
Posiadam
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Aville »

non4me pisze:
genek pisze:nie przesadzacie aby? po pytaniu widać że autor nie grał raczej w nic oprócz monopoly i chińczyka
Dokładnie tak:)
Te wszystkie gry które polecacie wydaja sie bardzo fajne, ja osobiscie mógłbym grać w takie cos godzinami, ALE przeważnie bedą grać dwie dziewczyny jeszcze które, wiem, że nie za bardzo będzie interesowała taka tematyka.
Zerknij na Wsiąść do pociągu: Europa. Ja osobiscie czekam, kiedy w końcu się znudzi w mojej podstawowej grupie graczy ;) Temat (i małe plastikowe wagoniki!) pasują wszystkim. Wydaje mi się, że to jest coś takiego, co powinno się sprawdzić. A na Brassa przyjdzie czas pozniej ;)
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: zix »

Ja też bym szedł najpierw w kierunku gier typu Wsiąść do pociągu...
Ew.
Cytadela - kupujemy karty za zarobione pieniądze w czym pomaga wybór postaci (co turę można być inną osobą... od złodzieja, który kradnie pieniądze, przez króla, który zaczyna rozgrywkę po magika wymieniającego się kartami :)
Splendor - fajne wykonanie gry z dość prostą mechaniką, która świetnie się sprawdza przy grze na 2, czy 4 osób
Wyspa Skye - świetna gra do 5 osób (w każdym układzie gra się dobrze)
Maskarada - gra w ukrywanie tożsamości z garścią blefu...

Polecam poczytać / obejrzeć filmiki ew. wypożyczyć by sprawdzić jak się przyjmą :)
Zasadny nie są trudne, a dają dużo zabawy.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: splocki »

Puerto Rico - jest ekonomia, strategia, taktyka.
Brak downtime'u. Bardzo dobra skalowalność. Nowa wersja graficzna i dwa dodatki w pudełku.
Jedyny minus to długi setup.
Gram od czterech lat (ponad 1000 rozegranych partii online i około 50 na stole) i jeszcze mi się nie znudziła.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Sebs »

To bierz Wyspe Skye. Nie jest droga, swietnie dziala w kazdej konfiguracji graczy, instrukcja ma 6 stron? Dzieki losowym kafelkom punktacji kazda rozgrywka powinna byc inna. A potem bierz Terraformacje Marsa :-)

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Olgierdd »

Catan jest dobrą grą jeżeli nie graliście jeszcze w nowoczesne gry planszowe, ale to też już jest klasyk w swojej dziedzinie i niestety nie pograsz we 2 osoby.

Osobiście polecam Wyspę Skye. Jest dość krótka (30-60 minut), ma proste zasady, działa dobrze zarówno na 2 jak i 5 graczy, jest tania i faktycznie nie nudzi się szybko, ponieważ każda rozgrywka jest zupełnie inna od poprzedniej.
Awatar użytkownika
Dosia
Posty: 101
Rejestracja: 15 cze 2015, 18:35
Lokalizacja: Śląsk, TG
Has thanked: 3 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Dosia »

A ja na początek poradziłabym coś, co nie przytłoczy, a i banalne nie będzie - Santiago de Cuba. No i raczej na dłużej pozostanie w kolekcji.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: pikpol »

Weź puerto. Osadnicy są fajni ale bardziej losowi.
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Leszy2 »

Błysk pisze:Na koniec powiem tak: Jak dla mnie nie ma gier "za trudnych" dla początkujących, ale jest to dosyć niepopularna opinia na tym forum.
W pełni się zgadzam. Jeśli już w coś grałeś i wiesz, że chcesz grać w gry, to się nie pitol. Weź po kolei te tytuły, które Ci proponowano, wrzuć w google aby zobaczyć obrazki, poszukaj recenzji i videorecenzji, wybierz coś co ci wpadnie w oko i ściąg instrukcję. I tak będziesz musiał ją przeczytać. Jeśli instrukcja Ci nie podejdzie, szukaj dalej.
Catan - nie. To banał. Niewielki krok od monopolu.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Marcin1974 »

Pewnie zaraz odbędzie się lincz :lol: ale co tam.

Na 3-5 osób polecę śmiało Ticket to Ride . Od 4 osób świetnie gra się w USA, Afrykę czy Pensylwanię.

Dla 2 osób .... Carcassonne . To gra której plansza i rozgrywka jest za każdym razem inna i póki co po kilkudziesięciu rozgrywkach nie znudziła się . Warunek pierwszy to koniecznie z minimum dwoma pierwszymi dużymi dodatkami, Warunek drugi to raczej gra dla 2 osób. Przy 4 osobach zaczyna się zupełna loteria a kończy strategia. My gramy nową wersją z pierwszymi trzema dodatkami , rzeką , świętem , duszkami i ze strażnicami. Gra się około 1.5 godziny .
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Zefireq »

Wsiąść do pociągu to naprawdę fajna gra, ale jednak znacznie bardziej niż Carcassonne poleciłbym również Wyspę Skye - jeśli chodzi o trudność wejścia do gry to podobny poziom, a zdecydowanie może zostać w kolekcji na dłuugo po tym jak rozbudujesz ją porządnie o gry znacznie cięższe. A od siebie poleciłbym również Five Tribes - zasady dosyć intuicyjne, pokombinować też można, jak dla mnie świetna gra.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Miszon »

Carcassonne dla mnie nuda na maxa. Chyba tylko Monopol i Chinczyk mnie bardziej nudzą.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Rafalm »

Z gier prostszych do przyswojenia (co nie znaczy nudnych) ja osobiście polecam Alhambrę, Kakao, Parfum (tu temat dziewczynom może podejść) oraz Zamki Szalonego Króla Ludwika. Dodatkowo popieram Wsiąść do Pociągu, z tym że jeśli chcesz grać na 2-3 osoby to wersja Skandynawia, natomiast dla 4-5 graczy wersja Europa.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Zefireq »

Rafalm pisze:Z gier prostszych do przyswojenia (co nie znaczy nudnych) ja osobiście polecam Alhambrę, Kakao, Parfum (tu temat dziewczynom może podejść) oraz Zamki Szalonego Króla Ludwika. Dodatkowo popieram Wsiąść do Pociągu, z tym że jeśli chcesz grać na 2-3 osoby to wersja Skandynawia, natomiast dla 4-5 graczy wersja Europa.
Masakra, że też zapomniałem o Zamkach! Wycofuję wszystkie poprzednie propozycje. Bierz Zamki, w ciemno. Nawet nie pytaj.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra która sie szybko nie znudzi

Post autor: Marcin1974 »

A którą macie wersję Zamków ? Polską nowa czy poprzednią ? POnoć ta nowa z pięknymi grafikami polskimi jest zepsuta i kafelki ( te nowe do podmiany za wadliwe ) nie pasują do siebie kolorystycznie...
ODPOWIEDZ