Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: kinioo »

Hejka,

Swieta 'za pasem' I dostajemy pytnaia ' co chcecie na prezent'!

Pierwsze co nam przyszlo do glowy to: 'Moze planszowke'!!

W 90% gramy sami, we dwojke zonka I ja. Tak wiec prawie cala nasza kolekcja (mala bo mala ale jest) to gry, ktore smigaja najczesciej na 2 lub solo.

Tak wiec doszlismy do wniosku, ze moze cos co sie sprawdzi w wiekszym gronie tj 2-5/6 (6 osob to raczej malo prawdopodobne ale...).

Chodzi nam po glowie cos z tych tytulow:

- Kolejka (plus ogonek - ale nie wiem czy warto);
- Alternatywy (dla max 4 I ciezko dostac);
- Zmiennicy

'Pan tu nie stal' jakos do mnie nie przemawia, a 'porucznika Borewicza nie trawie...

Zonka przystaje przy Kolejce ja przy Zmiennikach.

Cos jeszcze wartego polecenia?

Powyzsze tytuly nie bez przyczyny nawiazuja do lat PRLu - fajnie czasem powspominac....

Ma byc:

- w miare lekkie ale nie do konca banalne;
- przyjemne;
- re-grywalne;
- nie wiem czy jest szansa, ale moze cos co chodzi na dwoch jak I na wiecej ??
- dostepne w sprzedazy I co nie rozbije banku.

Dziekuje z gory

Krzysiek I Ania :)
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: Breżniew »

Kolejka na 3-4 osoby u mnie chodzi świetnie. Na większa ilość osób nie próbowałem, ale jeśli myślisz o grze nawet w 6 osób, to Ogonek będzie jednak konieczny.
Sam dodatek nie wprowadza za wiele nowości, ale można go obecnie kupić nawet za 10 zł :)
Mój egzemplarz Ogonku miał nieco większe karty i w nieco innych odcieniach kolorów niż podstawka (wydanie IPN). Nie wiem, czy z podstawką z Trefl jest ten sam problem.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: Olgierdd »

7 Cudów Świata. Ma dość proste zasady, rozgrywka nie męczy, spora regrywalność i działa równie dobrze od 3 do 7 osób.

Na początku w mojej grupie nie było nad nią zachwytu, ale po kilku rozegranych partiach odkryliśmy jej głębię i od dobrych paru lat to jedna z najczęściej granych gier w towarzystwie o bardzo różnych gustach. Jest do niej kilka dodatków, ale przyznam, że przez 5 lat grałem w samą podstawkę i nie znudziła się.

Na dwie osoby gra ma specjalny wariant, na temat którego są bardzo różne opinie.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: kinioo »

Olgierdd pisze:7 Cudów Świata. Ma dość proste zasady, rozgrywka nie męczy, spora regrywalność i działa równie dobrze od 3 do 7 osób.

Na początku w mojej grupie nie było nad nią zachwytu, ale po kilku rozegranych partiach odkryliśmy jej głębię i od dobrych paru lat to jedna z najczęściej granych gier w towarzystwie o bardzo różnych gustach. Jest do niej kilka dodatków, ale przyznam, że przez 5 lat grałem w samą podstawkę i nie znudziła się.

Na dwie osoby gra ma specjalny wariant, na temat którego są bardzo różne opinie.
Hej,

Mamy 7 Cudow Pojedynek I oboje uwielbiamy te gre. Najprawdopodobiej to wlasnie w nia mamy rozegrane najwiecej partii.
Zastanawialismy sie swojego czasu nad duza wersja na wiecej graczy...

Szukamy jednak w tym przypadku jednak czegos innego, zeby nie siedziec w tym samym klimacie.

Hmm...moze jednak ta kolejka + dodatek ?

Cos jeszcze macie na mysli ?

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: Leszy2 »

Kolejka słabo chodzi na dwie osoby. Więc jeśli najczęściej gracie we dwójkę to nie polecam.
Z gier nawiązujących do PRL to najlepsza jest właśnie Kolejka i Stawka większa niż życie, ale to jest mega ciężka gra dla dwóch osób. Polecam Zamki Szalonego króla - lekkie, świetnie chodzi na dwie osoby, chodzi też na 3 i 4.
K2 lub Everest - też lekkie gry, od 2 - 5, chociaż osobiście w K2 we dwójkę mnie trochę nudzi.

Rozumiem, że gra 'lekka' znaczy nie 'ciężka', a ciężka to taka z grubą instrukcją. Czy oznacza to również taką cechę gry, że nawet doświadczony gracz może przegrać z nowicjuszem? Bo jeśli nie to polecam Simurgh - u mnie nr 1 na dzień dzisiejszy. Ale - wygra lepszy, Zresztą Zamki Szalonego Króla też preferują doświadczenie.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: pikpol »

Niestety ciężko znaleźć tytuł który świetnie działał by na 2 osoby jak i na 6 . A na dodatek było by lekkie w stylu kolejki. Jak przerobiliscie 7 cudów pojedynek to i dacie sobie radę z ciezszymi tytułami. Jeżeli chcecie wciągnąć w grę starsze osoby kolejkę bierzcie bez zastanowienia 2 osoby jednak słaba to gra. Na dwie osoby spróbujcie patchworka. Lub osadników narodziny imperium. Na więcej poszukajcie wsiąść do pociągu lub osadników. Catanu.jezeli nie bójcie się czegoś odrobinę trudniejszego. Weźcie marco polo na 2 osoby fajnie się gra testowane z 10 razy a smiembtwierdzic że na 3-4 osoby będzie równie świetne.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: smalco »

Z tego co wytypowałeś to kolejka śwuetna ale na dwoje słabiutka. Reszte nie polecam.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: kinioo »

pikpol pisze:Niestety ciężko znaleźć tytuł który świetnie działał by na 2 osoby jak i na 6 . A na dodatek było by lekkie w stylu kolejki. Jak przerobiliscie 7 cudów pojedynek to i dacie sobie radę z ciezszymi tytułami. Jeżeli chcecie wciągnąć w grę starsze osoby kolejkę bierzcie bez zastanowienia 2 osoby jednak słaba to gra. Na dwie osoby spróbujcie patchworka. Lub osadników narodziny imperium. Na więcej poszukajcie wsiąść do pociągu lub osadników. Catanu.jezeli nie bójcie się czegoś odrobinę trudniejszego. Weźcie marco polo na 2 osoby fajnie się gra testowane z 10 razy a smiembtwierdzic że na 3-4 osoby będzie równie świetne.
Patchwork i O:NI obie mamy....I lunimy.

Ten wariant na dwoch nie jest taki koniczny....zapytalem tak, bo jak juz bedzie w naszej kolekcji to fajnie jak by sie dalo zagrac.

Jednak lekkos I mozliwosc grania w wiekszym gronie jest tu priorytetem, stad chyba padnie na Kolejke !

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: Olgierdd »

Wczytując się w wątek można odnieść wrażenie, że tytuł tematu powinien brzmieć "pomóżcie mi wybrać Kolejkę" :D
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: Breżniew »

Olgierdd pisze:Wczytując się w wątek można odnieść wrażenie, że tytuł tematu powinien brzmieć "pomóżcie mi wybrać Kolejkę" :D
No to pomogłem :lol:
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: kinioo »

Olgierdd pisze:Wczytując się w wątek można odnieść wrażenie, że tytuł tematu powinien brzmieć "pomóżcie mi wybrać Kolejkę" :D
Niezupelnie. Jak juz to ktoras z trzech: Kolejka, Zmiennicy, Alternatywy.

Ale zgodze, zie, ze po wykluczeniu kiklu tytulow sprowadzilo sie do Kolejki :)

K.
Ostatnio zmieniony 02 gru 2016, 09:19 przez kinioo, łącznie zmieniany 1 raz.
Sorki za brak polskich znakow....
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: zix »

Prosta, szybka i łatwa alternatywa: Wyspa Skye :)
Gra w innym klimacie, jednak jeżeli powyżej 3 czynniki są ważne to polecam sprawdzić :)
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: Shantall »

Wsiąść do pociągu - proste do nauczenia i lubiane przez wszystkie pokolenia.

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Luzna gra a'la Kolejka / Alternatywy

Post autor: seki »

Moze Stone age? Wsiasc do pociagu oczywiście tez ale gdybyacie grali czasem na 2 osoby to wypada slabo

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ