Elegancka mechanika priorytetem.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
wiadrooleju
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2012, 21:13
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz/Bochnia

Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: wiadrooleju »

Cześć wszystkim,
Szukam kolejnej gry do kolekcji. Najważniejsze aby gra miała elegancką mechanikę tj. aby zasady były proste i klarowne, a gra była spójna, nie złożona z kilku innych mechanik czy minigierek. Nie lubię też jak w regułach gry jest dużo wyjątków. Mam w swojej kolekcji Eufrat i Tygrys i Tikal, z karcianek lubię Cytadelę. Szukam czegoś nowego. Na oku mam grę Mexica ale boję się że zbyt podobna do Tikala. Ktoś rozwieje moje wątpliwości, ewentualnie poleci jakiś inny tytuł dostępny na rynku??.

Pozdrawiam. Michał
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: ramar »

Co do Mexico, zaraz ktoś Ci pomoże (nie miałem okazji zagrać), ale polecam w tej kategorii Tzolkina. Worker placement, z kołami zębatymi, które są sercem gry i ułatwiają planowanie, ale też generują efekt: Wow!
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: louiscyphre »

Może Concordia? Instrukcja to 4 kartki ale w grze trzeba pokombinować.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: TV3 »

To chyba dużo tego...


Ludzie piszą, z czym w zasadzie się zgadzam, że elegancka i ciekawa mechanika występuje w Zamkach Burgundii. Nie jest to (instruktażowo) zbyt skomplikowana gra. Typowe, jak sądzę, euro. Bardzo zgrabnie wymyślone. Pominę dużą suchość rozgrywki i średni wygląd.
Wspominam o tej grze, gdyż być może nie jest tak "jednotorowa" mechanicznie (jak w wymaganiach), ale mechanicznie elegancka (jak chcesz).

Może nie aż tak pomysłową, ale również ciekawą grą pod tym względem mogłoby być Wysokie Napięcie. Sama w sobie mechanika nie tak zmyślna jak w ZB, jednak ma nad wyraz jasne i proste zasady (jak na grę już poważną, co by tu mówić - Patchwork to nie jest). Oraz, co też powinienem pominąć w zasadzie - niewiele ładniejsze od ZB, ale już nie tak suche. Dodam jednak, że warto w to grać w więcej niż 2 osoby. No i liczenie, liczenie...


Ale do rzeczy.
Gdy się uprzemy i z pewnych względów zmienimy delikatnie jedną zasadę z instrukcji (choć na początku absolutnie nie trzeba), to bez dwóch zdań jakże pięknie prostą, a zarazem generującą jakie emocje i napięcie mechanikę mamy w Listach z Whitechapel. To tak, jakby dostać do zabawy cztery klocki i bawić się nimi doskonale przez kilka godzin. A do tego świetne (poza pionkami), nawiązujące do opowiadanej historii i klimatyczne wydanie. Nie należy się tu sugerować przydługą instrukcją. Pięć zasad na krzyż.


Można by też dorzucić Mr Jack'a. Krótko - jeśli zamysł szachów to zamysł dobry, to Mr Jack też jest dobry. Właściwie lepszy moim zdaniem, bo szachy są suche ;). A tu mamy blef na przykład. Dużo blefu. Zasady prościutkie. Jak w szachach.


Ciekawa mechanicznie jest również Hawana. Ponownie - z odrobiną blefu przy wykładaniu kart, poza tym eurosowe, odrobinę wymagające, acz nieskomplikowane kombinowanie co zrobić, żeby było efektywnie. Instrukcja niedługa, zasady bardzo przyswajalne.
Kokesz
Posty: 12
Rejestracja: 29 lis 2016, 16:11
Been thanked: 1 time

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: Kokesz »

TV3 pisze:(...)
Ludzie piszą, z czym w zasadzie się zgadzam, że elegancka i ciekawa mechanika występuje w Zamkach Burgundii. Nie jest to (instruktażowo) zbyt skomplikowana gra. Typowe, jak sądzę, euro. Bardzo zgrabnie wymyślone. Pominę dużą suchość rozgrywki i średni wygląd...
Jestem początkującym graczem. Przeglądając forum co jakiś czas trafiam na wypowiedzi - również i Twoje - o "suchości" jakiejś gry. Czy mógłbyś konkretniej co wg Ciebie oznacza to zformuowanie?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: warlock »

Bardzo elegancka mechanika jest w Puerto Rico i w Dominionie ;).
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: Paskudnik »

Zdecydowanie zainteresuj się Wysokim napięciem oraz Puerto Rico. Moim zdaniem to pewniaki w kolekcji i przede wszystkim - pozycje klasyczne, których nie można nie znać. :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
wiadrooleju
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2012, 21:13
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz/Bochnia

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: wiadrooleju »

Puerto Rico mam i często ląduje na stole gdyż to zacna gra jest. Jeśli chodzi o Wysokie napięcie to ludzie straszą liczeniem co mnie trochę zniechęca, a z kolei w Dominionie straszą ciągłym tasowaniem kart co też mnie zraża. Jeszcze jakieś propozycje?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: TV3 »

Kokesz pisze:
TV3 pisze:(...)
Ludzie piszą, z czym w zasadzie się zgadzam, że elegancka i ciekawa mechanika występuje w Zamkach Burgundii. Nie jest to (instruktażowo) zbyt skomplikowana gra. Typowe, jak sądzę, euro. Bardzo zgrabnie wymyślone. Pominę dużą suchość rozgrywki i średni wygląd...
Jestem początkującym graczem. Przeglądając forum co jakiś czas trafiam na wypowiedzi - również i Twoje - o "suchości" jakiejś gry. Czy mógłbyś konkretniej co wg Ciebie oznacza to zformuowanie?
Oczywiście.
Definiuję w ten sposób gry, które poza mechaniką (jaka by ona nie była) nie mają za grosz klimatu (jaki by on nie był).
Mechanika - zatem pewien narzucony sposób (możliwość) działania (grania), dostępny i ograniczony zasadami, zawartymi w instrukcji. Zazwyczaj (praktycznie chyba zawsze) dodatkowo dorzucony (wpleciony) w rozgrywkę jest jakiś temat. I ów temat jest bardziej lub mniej widoczny, wyczuwalny podczas rozgrywki. W przypadku Zamków ów temat jest zupełnym tłem całkiem ciekawej mechaniki. Inaczej mówiąc - grając w Zamki w ogóle nie czuje się (ja nie czułem - precyzując) rozbudowywania swoich włości, budowania etc.
Przeciwieństwem do tego będą gry określane mianem klimatycznych, gdzie obok mechaniki (lepszej czy gorszej) temat jest wyczuwalny (pewnie są i pozycje zahaczające wręcz o symulację). Stawiając stodołę - czuję się jak budowniczy stodoły. Sprzedając świnie na targu - czuję się jak handlarz. I tak dalej.
Bardzo istotną moim zdaniem jest tu też szata graficzna. Jesteśmy wzrokowcami - w Zombicide na przykład klimat robią też (a może przede wszystkim) i te świetne grafiki plansz, i figurki.
Przykład - choćby (mimo wszystko dość eurowaty) Robinson. Owszem, grając w to czułem się jak rozbitek - bo i zróżnicowane działania jak na bezludnej wyspie były podejmowane, i graficznie wspaniale w temat się wpisuje. Wspomniane Listy z Whitechapel - historyczne postacie, przedrukowane miniatury prawdziwych listów, plansza - mapa dziewiętnastowiecznej części Londynu. Klimat jest? Jest.

Reasumując - czuję fabułę - jest klimat. Nie czuję - klimatu brak. Suchar znaczy.
Przy czym "suchość" nie musi być zarzutem >>> Mr Jack.
Niektórzy też lubią (suche) szachy. Ale czy ktoś, grając w szachy, człowiek czuje się jak na placu boju? Jeśli tak - chylę czoła przed poziomem, na który wzbija się wyobraźnia :). Podkreślam - w tym wypadku nie ma znaczenia subiektywna ocena tej gry jako takiej. Ale że suche są - generalnie można się chyba zgodzić. Mimo, że podobno świetne :).
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: buhaj »

Szachy od pwenego poziomu to juz nie gra tylko sztuka, artyzm. Niektóre partie to mógłbym oprawić w ramki. Gdy widze piękne figurki przed grą na drewnianej szachownicy to mam dreszcz na plecach. Nigdy nie zgodzę sie, że szachy są suche.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: pikpol »

wiadrooleju pisze:Puerto Rico mam i często ląduje na stole gdyż to zacna gra jest. Jeśli chodzi o Wysokie napięcie to ludzie straszą liczeniem co mnie trochę zniechęca, a z kolei w Dominionie straszą ciągłym tasowaniem kart co też mnie zraża. Jeszcze jakieś propozycje?
Puerto Rico Tygrys i Eufrat początkujący jak nic.
W wysokim liczenia nie ma, aż tak dużo, a i instrukcja jest prosta i naprawdę fajnie się gra. To była moja 3 gra po Osadnikach i Puerto.
Moim zdaniem pora wziąć się za dobry worker placment. Czytaj Agricola zobaczysz jak jest fantastyczna. Czy też Troyes.
wiadrooleju
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2012, 21:13
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz/Bochnia

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: wiadrooleju »

buhaj pisze:Puerto Rico Tygrys i Eufrat początkujący jak nic.
W wysokim liczenia nie ma, aż tak dużo, a i instrukcja jest prosta i naprawdę fajnie się gra. To była moja 3 gra po Osadnikach i Puerto.
Moim zdaniem pora wziąć się za dobry worker placment. Czytaj Agricola zobaczysz jak jest fantastyczna. Czy też Troyes.
Agricola mi kompletnie nie podeszła, a Troyes mam i nie uważam tej mechaniki za zbyt elegancką.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: pikpol »

Lewis i Clark
thun & taxis
Santiago ( choć tu będziesz miał dwie minigierki)
no i zapewne najlepszy eurosuchar Cylus
no i spróbuj Wysokie.
Królestwo w Budowie

Taaa królestwo może Ci się spodobać ale daj grze szansę gra się rozwija po 5 partii choć później to już chyba los decyduje choć na bsw spotykałem takich którzy przy 600 grach mieli 550 zwycięstw.
Ostatnio zmieniony 05 gru 2016, 21:50 przez pikpol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: rattkin »

Jak elegancka to tylko Pret a Porter.

ba dum tss
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: pikpol »

rattkin pisze:Jak elegancka to tylko Pret a Porter.

ba dum tss
Like
Osadnicy narodziny imperium?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: TV3 »

Pod założenia sądzę jeszcze K2 można by podciągnąć.
Eleganckie mechanicznie? A eleganckie. Nieskomplikowane zasady? Owszem. Pogłówkować można? Można.
Trzeba tylko dojść do porozumienia z kartą "0" i gra śmiga przyjemnie.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: bukimi »

pikpol pisze:Lewis i Clark
thun & taxis
Santiago ( choć tu będziesz miał dwie minigierki)
no i zapewne najlepszy eurosuchar Cylus
no i spróbuj Wysokie.
Królestwo w Budowie

Taaa królestwo może Ci się spodobać ale daj grze szansę gra się rozwija po 5 partii choć później to już chyba los decyduje choć na bsw spotykałem takich którzy przy 600 grach mieli 550 zwycięstw.
Odradzam Lewis&Clark. Raz, że gra nie jest dobra dla początkujących, to jeszcze na pewno składa się z "kilku innych mechanik", bo masz różne sposoby zagrywania kart, zdobywania i zarządzania zasobami, itp. Jest mnóstwo rzeczy, o których trzeba pamiętać i wiele z nich nie jest oczywiste (ilość pozostałych kart na ręce, zależność od tego co wyłożą inni gracze).

Z bardziej znanych gier które mają prostą mechanikę bez mnóstwa wyjątków i "minigierek" (a do tego nadadzą się na początek):
- Caylus
- Tzolkin
- Wysokie Napięcie (mocne liczenie pojawia się właściwie dopiero pod koniec gry i da się je przeżyć bez traumy)
Królestwo w Budowie może być OK jeśli będziesz szukać czegoś prostszego.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: splocki »

Zgadzam się co do Puerto Rico i Zamków Burgundii.
Polecam również:
- Hansa Teutonica - prosta i elegancka mechanika, za to sporo kombinowania.
- GOA - bardzo emocjonująca licytacja.
- Istambuł - proste zasady, bardzo ładne wydanie, dużo kombinowania.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: misioooo »

Jak dla mnie elegancką mechanikę posiada Leaving Earth :) I genialnie łączącą się z tematyką.

Z eurasków to elegancko działa Scythe, a z hybryd - Mare Nostrum. Trzeba zagrać kilka razy i wtedy dostrzega się, że mechanika w Mare to wręcz majstersztyk nad którym ktoś bardzo długo pracował i testował.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
wiadrooleju
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2012, 21:13
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz/Bochnia

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: wiadrooleju »

Kusiło mnie Wysokie Napięcie ale ostatecznie zdecydowałem się na Goa. Przesądziła bardzo dobra cena tej gry w Rebelu. Dzięki za wszystkie propozycje i poświęcony czas.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zamki Burgundii.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: Zefireq »

Pierwszą grą, o której myślę jak słyszę słowo 'elegancka' (mechanika), to zdecydowanie Five Tribes. Niemalże klasyczna mechanika, a jednak rozbudowana. Super sprawa moim zdaniem.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Marco Polo
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: FortArt »

wiadrooleju pisze: Na oku mam grę Mexica ale boję się że zbyt podobna do Tikala. .
W Mexice ważniejsze jest planowanie przestrzenne. Nie tylko czy stawiać budynek i jak duży, ale gdzie (żeby utrudnić innym wejście tam). Ten sam problem z kanałami i mostami. Jeszcze mocniej to widoczne jest poprzez sam fakt, że dzielnice wykrawa się z jednej wielkiej planszy, a muszą mieć konkretny rozmiar (spośród jeszcze dostępnych). Zgrabniej rozwiązano sprawę punktów akcji - nie musisz już męczyć się by wycisnąć równą liczbę, bo możesz zabierając token przenieść je sobie do następnych akcji. To przyspiesza grę. Mexica bliżej ma moim zdaniem do Javy niż Tikala. W Tikalu był kłopot z dotarciem w odleglejsze rejony planszy, w Mexice jest to prostsze, przez to można raczej zapomnieć o sytuacji "własnego poletka".


Zgrabną mechanikę mają, moim zdaniem, z jeszcze nie wymienionych China, Clans, El Grande, Cesarski Kurier i Hacienda.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Elegancka mechanika priorytetem.

Post autor: Luke555 »

Bardzo dobrą mechnike, wysokiej klasy wykonanie i calkowicie pozbawioną losowości jest ANTIKE II.
Tytuł mało znany , ale polecam - z gatunku ekonomiczno-wojenna.
ODPOWIEDZ