Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
troinn
Posty: 32
Rejestracja: 04 sty 2016, 16:05
Lokalizacja: Poznań

Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: troinn »

Czesc, nie udalo mi sie znalezc podobnego watku, a pewnie kilka osob podobnie jak ja stanie przed wyborem: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki. Znalazlem recenzje przemawiajace na korzysc zarowno pierwszej jak i drugiej wersji.

Uprzedzam, ze nie gralem w zadna czesc Tajniakow, dlatego bede szczegolnie wdzieczny za Wasze opinie. Na koniec pytanie, czy grajac w wersje obrazkowa nie ma sie podobnych odczuc z gry do Dixita?
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: bukimi »

Nie wiem jak z Dixitem, ale przy Tajniakach obrazkowych spotkałem się z zarzutem, że często jest zbyt dosłowna, co upraszcza rozgrywkę.
Na 2-3 obrazkach Twojej drużyny jest jakieś zębate stworzenie - możesz śmiało powiedzieć "zęby" i masz 99% szans, że zostanie to prawidłowo odgadnięte. I takich haseł jest mnóstwo (różne elementy wspólne dla obrazków, części ciała, materiał z czego coś jest zrobione). Czasem mało zostawia się domysłom i wyobraźni, a więcej zwykłemu szukaniu podobieństw między ilustracjami.
W wersji nie-obrazkowej niewiele możesz powiedzieć wprost. Niestety zdarza się powiedzieć "zwierzę" lub "kontynent" w sytuacji gdy wszystkie hasła spod tej kategorii są w Twojej drużynie. Ale są to wyjątkowe sytuacje, a rozgrywka przecież jest krótka.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: kwiatosz »

Weź słownych, a jak się spodobają to zawsze możesz później dokupić obrazkowych.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: zakwas »

To naprawdę zależy od tego z kim grasz, mam w grupie tylu zwolenników jednego co i drugiego. Jedna rzecz, którą zauważyłem, że obrazki są mniej kontekstowe i szybciej się "zgrywają". O co mi chodzi? Wersja słowna ma to do siebie, że trudniej spamiętać słowa, które się pojawiały i nawet jak się powtarzają to mniej się to zauważą. Do tego w wersji ze słowami więcej zależy od tego co leży na stole - słowa można powiązać na więcej sposobów niż obrazki, które bardziej narzucają co trzeba powiedzieć. Trudniej przy obrazkach o trzecie, abstrakcyjne skojarzenie, które łączy dwa - trzy hasła, pozornie wcale niezwiązane.

Podsumowując - zależy od Ciebie i ludzi z którymi będzie grane. ;)
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: zix »

Mało grałem w wersję obrazkową (z 4 partie przy kilku "kroplach" % ;), jednak tekstowa wydaje mi się być... Łatwiejsza do wytłumaczenia :)
Moim zdaniem... Wyrazy łatwiej połączyć i czas na wymyślanie podpowiedzi przez "szefów" jest krótszy przez co gra jest bardziej "dynamiczna".
Może dlatego pierwsza wersja mi się bardziej podoba.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

Re: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: cezaras »

moim zdaniem lepsi są słowni, bo podpowiedzi w obrazkowych są bardziej dosłowne...
dodatkowo - przy słownych dużo częściej zdarzało się nam podpowiadać "czwórki"
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: Kin@a »

Lepsze słowne, są dwustronne, łatwiej się czyta.
Nie lubię oglądać obrazków do góry nogami.

Poza tym jeśli masz Dixita czy inne karty z rysunkami to możesz spróbować zagrać "na próbę".
W sumie to samo można uczynić ze słownymi...
niedzwiedzzz
Posty: 30
Rejestracja: 24 mar 2016, 12:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: niedzwiedzzz »

Zdecydowanie lepsi są Tajniacy słowni:)
Przy graniu w obrazki często wykorzystuje się słowa typu szkło, woda, drewno, zęby, skrzydła.. czyli to co znajduje sie na kartach, nie trzeba duzo myślec..
W wersji słownej jest sporo główkowania i o wiele większa satysfakcja z grania.
Wersja słowna i tylko słowna:)
obrazkową zostawmy może dzieciom..
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: Yavi »

Ode mnie głos na Obrazki :P Ciekawsze, dynamiczniejsze, mniej jednoznaczne przez ilustracje. Lepiej się przy nich bawiłem, Obrazki były też lżejsze, przez co nie wywoływały takich przestojów jak czasami wersja słowna. Temat przewijał się na Facebooku w grupie Gry planszowe i głosy były podzielone, z przewagą jednak słownych. Jeśli szukasz czegoś dla doświadczonych wyjadaczy, to pewnie zwykli Tajniacy bardziej podejdą, jeśli szukasz lekkiej gry rodzinno-imprezowej, to bierz Obrazki :P
troinn
Posty: 32
Rejestracja: 04 sty 2016, 16:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: troinn »

Wielkie dzieki za Wasze opinie. Juz mialem kupic wersje slowna, ale w ostatnim momencie przewazyl argument ze Obrazki sa niezalezne jezykowo. Mam tylko nadzieje ze wrazenia z rozgrywki beda podobne do pierwowzoru. Jeszcze raz dziekuje wszystkim za pomoc.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: genek »

jak masz dixita to możesz kartami dixitowymi zagrać w wersję obrazkową
Azgat
Posty: 11
Rejestracja: 06 lut 2016, 14:44

Re: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: Azgat »

troinn pisze:Wielkie dzieki za Wasze opinie. Juz mialem kupic wersje slowna, ale w ostatnim momencie przewazyl argument ze Obrazki sa niezalezne jezykowo. Mam tylko nadzieje ze wrazenia z rozgrywki beda podobne do pierwowzoru. Jeszcze raz dziekuje wszystkim za pomoc.
Przypominam, że niedługo będzie dostępna 3 wersja tajniaków :)
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: Zefireq »

Azgat pisze:
troinn pisze:Wielkie dzieki za Wasze opinie. Juz mialem kupic wersje slowna, ale w ostatnim momencie przewazyl argument ze Obrazki sa niezalezne jezykowo. Mam tylko nadzieje ze wrazenia z rozgrywki beda podobne do pierwowzoru. Jeszcze raz dziekuje wszystkim za pomoc.
Przypominam, że niedługo będzie dostępna 3 wersja tajniaków :)
A wiadomo coś więcej kiedy, niż 2017? :p

Moim zdaniem problemem przy obrazkowych Tajniakach może być mówienie hasła łączącego wizualnie 3 obrazki, np 'skrzydła' i tam 3 obrazki na których rzeczywiście są skrzydła, co wyłącza wyobraźnie - to tak, jakby w Tajniakach mówić literę, na jaką zaczynają się nasze hasła. Ja osobiście nie zamieniłbym zwykłych na nieobrazkowych - i chętnie przyjąłbym jakiś dodateczek, a nie kolejną wersję. Choć i tak ją kupię i pewnei tak będę ją traktował :p
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Tajniacy vs Tajniacy: Obrazki

Post autor: Ravn »

Moj glos na wersje slowna.
ODPOWIEDZ