Oki to lecimy trudny wybór..

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: pikpol »

Trochę gram tak z 8 lat:
Posiadam dużo choć najczęściej gramy w ...
kurcze raczej gramy we wszystko co u mnie ma ocenę powyżej 7 i to różnorodnie by się nie nudziło.
Ostatni zakup to Marco Polo. W 100% trafiony. Choć w Agricolę też nie pogardzimy.Jak również w Wysokie napięcie i Puerto Rico. Ni echcę lekkiego tytułu niczym potwory w tokio czy coś w ten deseń chcę porządnego eurasa. Co ciekawe nie wymęczyłem jeszcze Cywilizacji poprzez wieki ( sam grywam poprzez neta) ale żony nie przekonało po dwóch grach uproszczonych. Niby fajna ale tematyka chyba nie chwyciła.
Zastanawiam się nad....
Alchemicy, Five tribes, Tyroes i terra misticą choć to ostatnie to najmniej prawdopodobne ze względu na brak w sklepie w którym chcę zakupić ( posiadam bon )
Z góry dziękuję za podpowiedź.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: elayeth »

Kilka porządnych eurasów, które polecam:
- Great Western Trail
- Scythe
- The Gallerist
- Terra Mystica (mimo wszystko bardzo warto)
- Zamki Burgundii
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: Tuminure »

U mnie Alchemicy wypadają dość blado przy innych euro. Na początku byliśmy zachwyceni ale potem zauważyliśmy słabą regrywalność.
Troyes miałem okazję raz zagrać i po tej rozgrywce kupiłem - ciężko mi powiedzieć jak to będzie na dłuższą metę ale gra przednia.

Tak czy inaczej u mnie na stole wśród euro gier króluje Tzolkin. Mam już za sobą kilkadziesiąt rozgrywek i nadal jestem zachwycony grą.
Ostatnio jeszcze często zasiadamy do Grand Austria Hotel, który również jest całkiem spoko ale niestety tylko na dwie osoby.

Marco Polo, Tzolkin i Grand Austria Hotel mają wspólnych autorów, więc tym bardziej sądzę, że Ci się spodobają ;).
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: Bea »

Terra Mystica! Ewentualnie Five Tribes.
Marcosii
Posty: 159
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:48
Lokalizacja: Wlkp.
Has thanked: 177 times
Been thanked: 13 times

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: Marcosii »

Alo alo
nie podales w ile osob najczęściej grywasz, wiec przyjmuje ze w 2 czasem w więcej, moje typy:
The Gallerist
Zamki Burgundii
Keyflower
Tzolkin
w kazda z tych gier zagrasz we dwojke a i więcej osob również i nic nie będą tracily ze swojej swietnosci :), o każdej z nich możesz poczytać tutaj na forum oraz poszukac recenzji :) wiec rozpisywal się nie będę :)
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: pikpol »

Najczęściej grywamy we 4 ze znajomymi zdarza się też w 3 i w 2 więc tu naprawdę ne mam jakiś konkretnych sprecyzowań. Jak słyszę kafelki to mi się drobne po carcasone nie zgadzają w kieszeni. Więc przekonania do zamków burgundii jakoś nie mam :( ale skoro polecacie... Szkoda że alchemicy sąniegrywalni bo fajny klimatw niej widać po przeczytaniu instrukcji :(
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: DrunkHamster »

Zdecydowanie polecam Scythe :mrgreen:
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: pikpol »

Scythe odpada choćby mechanika była ekstra bomba brawo inie wiadomo jakie cuda wianki. Po Rise of the empires. Nie wezmę żadnej gry której rozbudowujesz jednostki po to by zdobywać drugą nację. Dlatego nie sprawdziło się u nas NH, i prawdopodobnie cywilizacja poprzez wieki, mimo że tam walki nie ma aż tak wiele.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4634
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: warlock »

Ja bym się zainteresował Trajanem albo Tzolk'inem ;).
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: Bardias »

Żeby nie powtarzać się z przedmówcami - rozważyłbym Le Havre i Belfort.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: elayeth »

pikpol pisze:Scythe odpada choćby mechanika była ekstra bomba brawo inie wiadomo jakie cuda wianki. Po Rise of the empires. Nie wezmę żadnej gry której rozbudowujesz jednostki po to by zdobywać drugą nację. Dlatego nie sprawdziło się u nas NH, i prawdopodobnie cywilizacja poprzez wieki, mimo że tam walki nie ma aż tak wiele.
Żona mojego kolegi przez lata znana była z tego, że jak tylko była mowa o jednostkach i walce to mogliśmy zapomnieć, że w ogóle spojrzy na grę. Wiele kobiet ma w sumie podobnie...
Scythe udaje grę, w której chodzi o wojnę. W całej rozgrywce walki jest tyle co "kot napłakał", a jej przebieg można porównać do licytacji (na punkty... walki) o hex, w której przegrany niewiele traci. Troche tak jakby Ci ktoś podebrał akcje w Agricoli... ;) Jednostki niby-wojskowe w zasadzie potrzebne są bardziej dla swoich umiejętności i transportu niż do walki...

Myślę, że może przekonać Cię fakt, że i moja lepsza połówka i wspomniana na wstępnie żona mojego kolegi uważają Scythe za najlepszą grę 2016. Obie kobiety uwielbiają euro-gry typu Agricola, Terra Mystica, Puerto Rico i nie cierpią gier wojennych typu Eclipse czy Blood Rage. ;)

PS: Kolega też nie chciał początkowo kupić Scythe z tego samego powodu, o którym piszesz...
PS2: NH to typowa gra konfliktowa. Bez porównania do Scythe. Cywilizacji Poprzez Wieki nie kupuj. Ja popełniłem ten błąd i moja dziewczyna miała jedne z gorszych doświadczeń planszówkowych ever. ;)
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: MsbS »

Na 2-4 fajnie chodzi Goa, ale to kafle.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zamki Burgundii- szerokim łukiem omijałem tę grę, aż w końcu się przełamałem i nie żałuję! Porównanie do Carcassonne jest nie na miejscu bo to zupełnie inne gry.
Rosyjskie koleje
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: Leszy2 »

Polecam Simurgh. Duże, ładne euro. Zasady dość proste ale kombinowania wiele. Nie ma walki ani konfrontacji, ale patrzy się przeciwnikom na ręce i gra tak aby nie ułatwiać. Świetnie chodzi na 2 jak i na 5 osób, choć wymaga różnych strategii.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: kisiel365 »

Dobrych eurasków bez jawnej walki jest cała masa (co nie zawsze oznacza braku negatywnej interakcji). Polecam: Tzolkin, Navegador, Concordia, Hansa Teutonica, Belfort, Brass, Five Tribes, La Havre, Ora et Labora, Orleans, Russian Railroads.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: Atopos »

z wymienionych polecam Terra Mystice i Gallerista. Zdecydowanie odradzam alchemików, jedyne co przemawia na ich korzyść to dość niska cena w stosunku do zawartości pudełka.
adelaide
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2017, 12:37

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: adelaide »

Zgadzam się z przedmówcą. Zdecydowanie polecam Terra Mystica. Jak pierwszy raz zobaczyłam planszę wydała mi się dość skomplikowana,ale było to trochę mylne wrażenie,bo gra nie jest jakoś wybitnie skomplikowana. Polecam
krzysztof610
Posty: 18
Rejestracja: 16 kwie 2015, 03:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: krzysztof610 »

Polecam Mombasa.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: krzyss »

Belfort. Bardzo przyjemna gra.
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: żagiel »

U mnie z Alchemików najbardziej przydała się apka... gry już nie ma ale apką bawi się córa i rano jest jeszcze 30 min spokoju :D
A i +1 do Zamków Burgundii!!! To na prawdę porządne euro !
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: DrunkHamster »

To polece Mombase. Dosyc ciezkie euro, sporo interakcji miedzy graczami, a do tego sama gra jest wredna :D
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Oki to lecimy trudny wybór..

Post autor: pikpol »

DrunkHamster pisze:To polece Mombase. Dosyc ciezkie euro, sporo interakcji miedzy graczami, a do tego sama gra jest wredna :D
Ech szkoda że dopiero teraz przeczytałem. Przed chwilą zakupiłem Terraformację Marsa ( drugą edycję) Zobaczymy narazie opinie zachęcają postaram się przekazać jak się sprawdzi.
ODPOWIEDZ