Czy Forbidden Desert nie będzie za proste?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 350
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 253 times
Been thanked: 54 times

Czy Forbidden Desert nie będzie za proste?

Post autor: narandil »

witam, szukam nowej kooperacji do pogrania w rodzinno/graczowym gronie. Zależy mi na:

- czas rozgrywki ok 40-75min (odpadają długie gry: robinson, eldritch, arkham,etc jak i krótkie fillery np. hanabi)
- musi działać na 2 osoby (odpadają min. grizzled, tajemnicze domostwo)
- wersja PL albo niski poziom zależności językowej
- żadnych zdrajców czy ukrytych tożsamości - tylko pełna kooperacja, chyba że gra będzie miała różne warianty wraz z tym to ok:)
- gra o średnim stopniu skomplikowania zarówno pod kątem głębi rozgrywki jak i zasad (coś a'la pandemia, ghost stories) bo np. zakazna wyspa czy ognisty podmuch próbowaliśmy i są trochę za proste (w sensie głębokości strategii/taktyki) a taki robinson/eldritch za długie (setup i rozgrywka) i zbyt wiele reguł o których trzeba pamiętać (choć ja lubię rc tylko że nie tego teraz szukam)

na chwilę obecną rozważam tytułową Zakazaną Pustynię - tylko czy nie będzie zbyt banalna? A może Pandemia: Lekarstwo albo P:Cthulhu? A może coś innego polecicie w cenie max tak 100-150zł

co już grałem i mnie nie interesuje:
Spoiler:
Paeonia
Posty: 89
Rejestracja: 13 lis 2016, 23:18
Been thanked: 3 times

Re: Czy Forbidden Desert nie będzie za proste?

Post autor: Paeonia »

Zakazana pustynia jest calkiem fajna, bardziej skomplikowana niz Zakazana Wyspa no ale jednak do Robinsona daleko :)

Spojrz moze jeszcze na Castle Panic. Troche inna gra kooperacyjna, w ktorej nalezy wspolpracowac zeby pokonac potwory wychodzace z lasu, jednak wygranym zostaje ten, kto ubil ich najwiecej. Podstawka zmiesci sie w budzecie. Warto tez by kupic dodatek Wizard Tower.
Kolekcja
brak polskich liter ;)
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Czy Forbidden Desert nie będzie za proste?

Post autor: Bruno555 »

Ja mam tylko jedną grę kooperacyjną i to właśnie jest Forbidden Desert, więc znawcą od tego typu gier nie jestem.
Mogę tylko powiedzieć że jest to gra troche trudniejsza niż zakazana wyspa. Wszystkie kafle trzeba odsłonić, nie wiemy na początku gdzie co się znajduje. Dochodzą przedmioty które urozmaicają rozgrywkę. Ciekawa jest walka z piaskiem który ciągle nas zakopuje i ze słońcem trzeba oceniać ryzyko czy wystawiamy się na słońce ale za to więcej odkopiemy/zrobimy czy na koniec ruchu chowamy się w tunelu. A więc jest troche kombinowania. Sam aspekt burzy piaskowej jest ciekawszy niż losowe zatapianie wyspy. Ale jeśli zakazana wyspa jest w twojej ocenie za łatwa to nie jestem pewny czy pustynia mimo wszystko też taka nie będzie.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2017, 20:05 przez Bruno555, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Czy Forbidden Desert nie będzie za proste?

Post autor: Quba40 »

Pandemia Czas Cthluhu bardzo fajna, prosta kooperacja z lepszym klimatem niż tradycyjna Pandemia.
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 350
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 253 times
Been thanked: 54 times

Re: Czy Forbidden Desert nie będzie za proste?

Post autor: narandil »

Paeonia pisze:Zakazana pustynia jest calkiem fajna, bardziej skomplikowana niz Zakazana Wyspa no ale jednak do Robinsona daleko :)
Spojrz moze jeszcze na Castle Panic.
dzięki, tylko że Castle Panic zdaje się być równie prosta jak Zakazana Wyspa - tak wynika z ocen na bgg :/
Bruno555 pisze:Ja mam tylko jedną grę kooperacyjną i to właśnie jest Forbidden Desert, więc znawcą od tego typu gier nie jestem.
Mogę tylko powiedzieć że jest to gra troche trudniejsza niż zakazana wyspa. Wszystkie kafle trzeba odsłonić, nie wiemy na początku gdzie co się znajduje. Dochodzą przedmioty które urozmaicają rozgrywkę. Ciekawa jest walka z piaskiem który ciągle nas zakopuje i ze słońcem trzeba oceniać ryzyko czy wystawiamy się na słońce ale za to więcej odkopiemy/zrobimy czy na koniec ruchu chowamy się w tunelu. A więc jest troche kombinowania. Sam aspekt burzy piaskowej jest ciekawszy niż losowe zatapianie wyspy. Ale zakazana wyspa jest w twojej ocenie za łatwa to nie jestem pewny czy pustynia mimo wszystko też taka nie będzie.
dzięki, wygląda na to że Pustynia to poziom Ognistego Podmuchu - może trochę ciekawsza ze względu na więcej rzeczy do ogarnięcia i ciągle zmieniającą się planszę. Widocznie dopóki nie spróbuje to się nie dowiem - normalnie bym spasował ale zarówno Rahdo jak i Piotrek Piechowiak mocno grę zachwalali a oboje lubią cięższe gry więc ...
Quba40 pisze:Pandemia Czas Cthluhu bardzo fajna, prosta kooperacja z lepszym klimatem niż tradycyjna Pandemia.
właśnie sęk w tym, żeby nie była zbyt prosta - tu się boję głównie wtórności mechaniki do Pandemii którą ostro ograłem swego czasu na PC
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Czy Forbidden Desert nie będzie za proste?

Post autor: Ravn »

Wyspa jest niby prosta, ale przy dobrej rozgrywce do konca nie wiadomo czy sie wygra, kilka razy udalo mi sie wygrac w ostatnim ruchu, albo fartem (zatapiany kafelek przesunal postac w dobra strone), co tylko wzmaga napiecie i emocje (zwlaszcza jak gramy z kims nowym).
Wyspa to imo lepsza gra mechanicznie, ale troche traci na tym dramatyzmie, przynajmniej te kilka razy co gralem (mniej niz w wyspe) to tej dramaturgi nie bylo. Ale gra jest ogolnie bardziej rozbudowana i przez to fajniejsza. Ognisty podmuch wydal mi sie mniej wiecej w podobnym tonie (jesli chodzi o trudnosc) i fajniejszy tematycznie, ale nigdy nie lubilem rzucania kostkami, ani rozkladania planszy, tych wszystkich ognikow i innych zetonow, wiec sprzedalem.
Pandemica osobiscie nie lubie, niby wszystko tam gra (fajna mechanika rozprzestrzeniania chorob) ale po kilku grach nie chce mi sie do niego wracac.
Wyspe wspominam najmilej, a po niej pustynie. Najprostsza z coopow nie bedzie, ale hardkorowa jak Robinson tez nie.
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 350
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 253 times
Been thanked: 54 times

Re: Czy Forbidden Desert nie będzie za proste?

Post autor: narandil »

Ravn pisze:Wyspa to imo lepsza gra mechanicznie, ale troche traci na tym dramatyzmie,
dzięki, rozumiem że w tym miejscu piszesz o pustyni a nie wyspie?

ostatecznie kupiłem Pustynię - jak uda mi się zagrać to dam znać czy podeszła i jak się ma dla nas do Podmuchu, Pandemii itp
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Czy Forbidden Desert nie będzie za proste?

Post autor: Ravn »

Tak, pisalem o pustyni. Pozno juz bylo, latwo o pomylke :wink:
ODPOWIEDZ