Rozbudowa kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Vitru
Posty: 5
Rejestracja: 03 mar 2016, 16:44

Rozbudowa kolekcji

Post autor: Vitru »

Jako, że to mój pierwszy post to wypada się przywitać tak więc Cześć :)

Myślę nad rozbudową swojej niezbyt pokaźnej kolekcji i jako początkujący planszówkowicz liczę na dobre rady.

Szukam raczej trudniejszych gier, zarówno strategii, przygodówek jak i coopów. Najchętniej dla 4-6 osób aczkolwiek mniej/więcej to też nie problem. Jeżeli chodzi o klimat to leży mi praktycznie wszystko z wyłączeniem okresu od mniej więcej końca średniowiecza do czasu drugiej wojny światowej.
Co mam: (postaram się wymienić w kolejności od najciekawszej dla mnie)
Martwa Zima + Długa Noc - bardzo mi się podoba zarówno mechanicznie jak i klimat, ogólnie bardzo leży mi też aspekt zdrajcy. Dla mnie najlepsza gra w kolekcji.
Scythe - świetna mechanika, ogromna dynamika i świetne wykonanie bardzo mnie do tej gry przekonują. Może klimat sam w sobie nie do końca jest w moim guście, ale akurat ta konkretna gra z przepięknymi ilustracjami może być wyjątkiem.
Cywilizacja poprzez wieki - ogrom decyzji i swoboda w budowaniu swojej cywilizacji - coś pięknego
Neuroshima Hex - prosta, ale wymaga myślenia, a do tego dość szybka - również bardzo mi się podoba
Kawerna - dobrze mi się w to gra, ale powoli staje się schematyczna - większość rozgrywek oparta na podobnej strategii
Horror w Arkham - dla mnie całkiem ciekawa gra pod względem mechaniki jednak trochę zbyt powolna i klimat średnio mi leży, do tego wiele zasad - trudniejsza do ogarnięcia dla ekipy
Battlestar Galactica - mam dopiero jedną grę za sobą, muszę przyznać że mi się podobało, znów zdrajca i gdy się ogarnie to całkiem dynamiczna rozgrywka, jednak ludziom średnio podeszła
Szeryf z Nottingham - przyjemny przerywnik od cięższych gier, jednak nie jest szczególnie w moim typie
Talisman - wiadomo - monopoly, ale od niego się zaczęło

Poza tym posiadam munchkiny które bardzo lubimy i kilka imprezówek typu jungle speed, bang, dobry glina zły glina.
Do tego Spartakus z wspieram.to który przyjdzie podobno w czerwcu - nigdy nie grałem, ale recenzje mnie zachęciły.

W co grałem, ale nie zachwyciło mnie na tyle żeby kupić:
Terra Mystica
Epoka Kamienia
Steam
Teby
7 cudów
splendor
cytadela
misja czerwona planeta

Nad czym między innymi rozmyślam:
Cyklady
Teraformacja Marsa
Puerto Rico
TIME stories
posiadłość szaleństwa/eldrich horror - nie wiem czy to ma sens patrząc na arkham horror, no i drogie
Eclipse
summoner wars
AGoT 2ed

Pewnie o czymś zapomniałem, ale to w zasadzie tyle. Proszę o rady. Komentujcie te i polecajcie (lub nie) nie tylko z tych o których wspomniałem wyżej, ale ze wszystkich dobrych gier :) Jestem otwarty na wszelką dyskusję :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Rozbudowa kolekcji

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

To nad czym rozmyślasz jest ok. Znaczy dobre gry. Ale czy akurat tobie podejdą... ?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Rozbudowa kolekcji

Post autor: Leszy2 »

Przyczepię się. (ale raczej żartem).
Scythe w zasadzie wpisuje się w wykluczony okres między końcem średniowiecza a II wojną światową. To rok 1920.
Cywilizacja przez wieki - nie znam tej gry, ale chyba raczej również nie omija wieków wpisanych w wymieniony okres.
no i Puerto Rico, nad którym rozmyślasz. To wiek żaglowców, który stricte trafia w zakazany przedział.
:-)
Vitru
Posty: 5
Rejestracja: 03 mar 2016, 16:44

Re: Rozbudowa kolekcji

Post autor: Vitru »

Dlatego napisalem ze scythe to wyjatek ;) cywilizacji jesli nie znasz to polecam bardzo.
Ronin125
Posty: 11
Rejestracja: 08 lip 2015, 17:05

Re: Rozbudowa kolekcji

Post autor: Ronin125 »

Ja bym polecił Kemeta - żeby powalczyć między sobą na 5 graczy, Descent/SW: IA - jeżeli spotykasz się ze stałym gronem to jakaś gra z kampanią mogłaby wam podejść :)
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Rozbudowa kolekcji

Post autor: kisiel365 »

Pomimo tego, że Puerto Rico wpada w "zakazany okres", to jego mechanika jest na tyle fajna, że warto spróbować.
Z moich poleciłbym:
- Tzolkin
- inne gry Rosenberga (autora Kawerny) Le Havre, Glass Road, Ora et Labora czy najnowsze Feast for Odin
- gry Mac Gerdtsa: Navegador, Concordia, Antike
- Hansa Teutonica
- Five Tribes
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Vitru
Posty: 5
Rejestracja: 03 mar 2016, 16:44

Re: Rozbudowa kolekcji

Post autor: Vitru »

Dzięki za odpowiedzi na pewno będę je rozważał ;) Kemet bardzo różni się od Cyklad?
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Rozbudowa kolekcji

Post autor: Rafalm »

Vitru pisze:Dzięki za odpowiedzi na pewno będę je rozważał ;) Kemet bardzo różni się od Cyklad?
Cyklady to bardziej gra licytacyjna, nota bene ze świetnym mechanizmem licytacji. Niemniej jednak niewiele w niej bezpośrednich konfrontacji (przynajmniej w samej podstawce). Kemet z kolei to negatywna interakcja w czystej postaci. Esencją tej gry jest konflikt i walki każdy na każdego.
ODPOWIEDZ