Gry dla początkującej pary (+rodziny)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Smithsky
Posty: 1
Rejestracja: 11 sty 2017, 19:42

Gry dla początkującej pary (+rodziny)

Post autor: Smithsky »

Witam, tak jak w temacie - poszukuję gier dla mnie i mojej partnerki oraz gry, w którą będzie mogli grać z rodzicami i babciami :)

Jeśli chodzi o gry planszowe jesteśmy bardzo zieloni, także poszukujemy gier, które nas nie odstraszą (a raczej partnerki, ja chyba przeżyję ze swoim stażem rpgów czy strategii na kompie itp.).

Bardziej zależy nam na grach kooperacyjnych, aczkolwiek to nie jest mus, bylebyśmy się nie pozabijali, czyli grom typu Gra o Tron podziękujemy :) Wolimy oglądać, a nie w niej uczestniczyć.
Świat w jakim ma się toczyć gra nie ma większego znaczenia, aczkolwiek + za świat fantasy i możliwość wczucia się w postaci, czyli fajnie by było poczuć klimat gry.
Nie chcielibyśmy, aby gra toczyła się wokół złota i zakupów, czyli gier typu Monopol.
Chcielibyśmy, aby jedna sesja nie była krótka, przynajmniej te 45 minut.
Kolejnym wymogiem jest, aby gra nie była w pełni losowa, ani w pełni kontroli gracza, czyli takie pół na pół.

Drugą grą jakiej szukam jest gra dla całej rodziny (dla dorosłych, nie mówię o dzieciach), w którą moglibyśmy pograć z mamkami :) Czyli gra dla 30latka i dla 50latka. Ciężko mi tu cokolwiek sprecyzować, moja rodzina dość oczytana, także elementy fantasy i jakiekolwiek inne nie są im straszne. Celowałbym w te same wymagania co u góry, a nawet może to będzie ta jedna i ta sama gra?

Cena? Zależy, na jedna grę jestem w stanie przeznaczyć 200 zł, ale jeśli będzie to właśnie ta górna granica, to chciałbym aby miała ona ''jakaś tam'' powtarzalność, żeby rozgrywka nie wyglądała dość identycznie za każdym razem. Także prosiłbym o wzięcie pod uwagę stosunek ceny do powtarzalności (w miarę możliwości oczywiście :))


W planie mam zakup lżejszej gry tj. Dixit, także proszę o inne sugestie. Zastanawiałem się nad Eldritch Horror, Robinsonem Cruzoe (aczkolwiek tutaj to chyba, a raczej na pewno zbyt wysoki poziom wtajemniczenia :P) oraz Pandemią.

Bardzo dziękuję za poświęcony czas.
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Gry dla początkującej pary (+rodziny)

Post autor: Aville »

Ja bym proponowała Wsiąść do pociągu Europa.
- czas gry ok. 1h, pierwsze partie i w pełnym komplecie graczy dłuższe
- możesz kupić dodatek działający na 2 osoby (Szwajcaria/Indie) i nadal nie przekroczysz swojego budżetu na 1 grę ;)
- w tej wersji są dworce, wiec gra nie jest agresywna i nie budzi negatywnych emocji
- dla nieogranej rodziny we wspomnianym przedziale wiekowym to bezpieczny wybór, proste zasady i spora satysfakcja

I najważniejsze - ja nie wiem, czemu ta gra budzi taki entuzjazm. Wszyscy bezwarunkowo w moim otoczeniu są zachwyceni. Pomaga duża mapa, świetne plastikowe pociągi i wrażenie ze się coś buduje (to naprawdę fajnie wygląda), nawet jak się przegra to jest satysfakcja. :)
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Gry dla początkującej pary (+rodziny)

Post autor: Leszy2 »

Jeśli chodzi o tą drugą grę to polecam Kolejkę i K2.
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Gry dla początkującej pary (+rodziny)

Post autor: Aville »

Uważajcie na Kolejkę. Może jesteście nieco mniej ograni i dłużej to będzie trwało, ale u nas efekt "wow" trwał pierwsze 4 partie. Potem nagle okazało się, że po początkowym zachwycie nikt nie może na tę grę patrzeć. Nie sprzedałam, ale jest na półce z adnotacją "wyciągać raz do roku" :mrgreen: po prostu rodzina zachwycała się tak długo, jak długo poznawaliśmy nowe karty. Ta gra jest mimo wszystko strasznie monotonna (i czasem trwa za długo), nawet jak na worker placement.
johna
Posty: 18
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:57
Lokalizacja: Łódź

Re: Gry dla początkującej pary (+rodziny)

Post autor: johna »

+1 dla Wsiąść do pociągu.
A może Epoka Kamienia?
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gry dla początkującej pary (+rodziny)

Post autor: bukimi »

Nie wiem co sprawdzi się w Twoim przypadku, ale ja z rodzicami 60+ z obustronnym zadowoleniem grałem w:
- Wysokie Napięcie
- Speicherstadt (Miasto spichrzów), obecnie wydawane jako Jorvik (od razu z dodatkiem w pudełku)
- Kolejka (przy tym faktycznie regrywalność na pewno jest to ograniczona)
Wszystkie powyższe zdają się spełniać postawione przez Ciebie wymagania.

Wsiąść do pociągu może być zbyt losowe, na pewno nie nazwałbym jej "pół na pół" w tym aspekcie.

Z gier imprezowych sprawdziły się u nas:
- Dobble
- Sabotażysta
- Tajniacy
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Gry dla początkującej pary (+rodziny)

Post autor: Aville »

bukimi pisze:Wsiąść do pociągu może być zbyt losowe, na pewno nie nazwałbym jej "pół na pół" w tym aspekcie
Nie wiem, czy zbyt losowe dla kogos, kto jest "bardzo zielony". U nas zresztą ZAWSZE wygrywają te same osoby, gdy gramy w stałym gronie, więc jakaś kwestia umiejętności też jest, nie tylko dociągu kart. Na początek - podtrzymuję, bardzo dobra gra.

Wysokie Napięcie - u nas do lajtowej gry rodzinnej by nie przeszło, gra z kalkulatorem :mrgreen:
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Gry dla początkującej pary (+rodziny)

Post autor: Chaaber »

Pandemia powinna sprawić Wam sporo frajdy. Jak na pierwszą grę, to naprawdę dobry wybór. Solidnie działa, przyjemnie się gra, jest sporo emocji, zasady są relatywnie proste. Śmiało uderzaj w ten tytuł.
Podobnie sprawa ma się ze Small Worldem, ale on jest zupełnie konfrontacyjny, więc może Wam nie do końca podobać tłuczenie się na planszy.
Festiwal Lampionów, to świetna gra gatewayowa, proste zasady, szybka rozgrywka, ładne grafiki, temat jest maksymalnie neutralny, no i cena bardzo przystępna.
Brazmen
Posty: 277
Rejestracja: 17 lis 2012, 17:58

Re: Gry dla początkującej pary (+rodziny)

Post autor: Brazmen »

Przygodę z planszówkami w rodzinnym gronie rozpoczęłem od Osadników z Catanu. Goraco polecam: jest troche interakcji, mapa gwarantuje regrywalnosc bo budowana jest przed rozgrywka, troche negocjacji handlowych....na poczatek - swietna. Podpinam sie tez pod Pandemie i Wsiasc Do Pociagu.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Gry dla początkującej pary (+rodziny)

Post autor: Gromb »

Pandemia, wsiąść do pociągu - obowiązkowo i takenoko.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Ronin125
Posty: 11
Rejestracja: 08 lip 2015, 17:05

Re: Gry dla początkującej pary (+rodziny)

Post autor: Ronin125 »

Zdecydowanie Pandemia, ewentualnie Abyss ale na dwie osoby słabo chodzi :/
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry dla początkującej pary (+rodziny)

Post autor: misioooo »

K2.
Co prawda nie jest to kooperacja, ale zabijania się tam nie ma. Ot - wyścig :) Działą bardzo dobrze na 2/3/4 osoby. Wydanie bardzo ładne. Klimatyczna i na godzinkę w sam raz.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ