Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: vincencik »

Cześć. Z planszowkami miałem do czynienia już dawno jednak przez dłuższy czas nie było z kim grać. Teraz się to zmieniło i mam zamiar rozpocząć zakupy. Co byście polecili głównie na 2 osoby (często też 4) średnia trudność, czas gry max 2h. Na tapecie mam gierki, w które już miałem przyjemność pogrywać:
- agricola
- Puerto rico
- cyklady
- wysokie napięcie
- epoka kamienia

Która z tych gier byście kupili sobie? A może coś zupełnie innego? Budżet 150 zł. Używane w dobrym stanie też biorę pod uwagę więc ta kwota nie jest sztywna.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: kastration »

Może Szogun na ambitniejsze, ale bez przesady z trudnością znowu, rozgrywki.

Wyścig do Renu na 2-3 osoby krótki i dynamiczny.

Dracula, jeśli przygodowo, współpraca kilku osób przeciwko jednej (w 2 h powinno się udać, jeśli gra płynna).

Z imprezowo-przerywnikowych, na 4 osoby po 2 teamy świetnie sprawdzą się Tajniacy - grę mam krótko, ale już ograliśmy nieźle w takim właśnie składzie.

Lekki, a dający raz na jakiś czas przygodę, jest także Talisman - na 4 osoby idealnie, przy wprowadzeniu pewnych home rule'sów skracających grę , jak choćby zmniejszenie z 7 do 5 zebranych wartości na wymianę na punkty.

Zarówno na 2, jak i na 4, osoby bardzo polecam Wojnę Narodów, nie jest aż tak ciężka, a można poczuć nieco planowania i wczuć się w rozgrywkę, w 2 osoby do 1,5 h max, a my często schodzimy do 1 h, w 4 będzie powiedzmy do 2 h, jeśli nie ma myślicieli.

Wymagania prostej w nauczeniu i stosunkowo szybkiej gry, w którą można grać 2-4 osoby jest też Pandemia.

To takie pierwsze strzały, w której często gramy.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: vincencik »

Dzięki za sugestie :) przyjrzę im się. Talisman posiadam, gier koopercyjnych jakoś na razie nie chciałbym wprowadzać. Wolimy rywalizację między sobą. A z tych które podałem, która najbardziej się sprawdzi w konfrontacji z drugą połówką + od czasu do czasu rodzinka?

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: kastration »

kastration pisze:Może Szogun na ambitniejsze, ale bez przesady z trudnością znowu, rozgrywki.

Wyścig do Renu na 2-3 osoby krótki i dynamiczny.

Dracula, jeśli przygodowo, współpraca kilku osób przeciwko jednej (w 2 h powinno się udać, jeśli gra płynna).

Z imprezowo-przerywnikowych, na 4 osoby po 2 teamy świetnie sprawdzą się Tajniacy - grę mam krótko, ale już ograliśmy nieźle w takim właśnie składzie.

Lekki, a dający raz na jakiś czas przygodę, jest także Talisman - na 4 osoby idealnie, przy wprowadzeniu pewnych home rule'sów skracających grę , jak choćby zmniejszenie z 7 do 5 zebranych wartości na wymianę na punkty.

Zarówno na 2, jak i na 4, osoby bardzo polecam Wojnę Narodów, nie jest aż tak ciężka, a można poczuć nieco planowania i wczuć się w rozgrywkę, w 2 osoby do 1,5 h max, a my często schodzimy do 1 h, w 4 będzie powiedzmy do 2 h, jeśli nie ma myślicieli.

Wymagania prostej w nauczeniu i stosunkowo szybkiej gry, w którą można grać 2-4 osoby jest też Pandemia.

To takie pierwsze strzały, w której często gramy.
To mocno subiektywne. Nie mam na półce dwóch ostatnich, ale z opisów wynika, że Wysokie napięcie nie nadaje się do rywalizacji 1 na 1 (mi odradzili na forum tę grę). Z trzech pierwszych najbardziej podobają mi się Cyklady (może dlatego, że rzadko gram), ale tu też kluczowa jest licytacja, więc z definicji lepiej będzie to chodzić na większą liczbę osób (choć mi się podoba i na dwie osoby, ale bym nie wychwalał na pewno). Co do Puerto Rico to też od 3 osób raczej (analogia do Wysokiego napięcia, choć przy Puerto są warianty i nawet solo z tego co widziałem). Agricola dobrze chodzi na 2 osoby, jeśli obie się wczują w tematykę, to nawet bardzo dobrze (a jak na więcej osób to nie wiem).
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
adelaide
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2017, 12:37

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: adelaide »

Jeśli na 2-4 osoby na max. 2 godziny(oczywiście dla 4 graczy może to być troszke dłuższy czas) to Agricola będzie super wyborem. Ewentualnie polecam jeszcze Osadnicy Narodziny Imperium
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: vincencik »

Właśnie bardzo się skłaniam ku agricoli. Kiedyś miałem (tzn ex miała). Grało się świetnie, jednak zastanawiam się czy epoka kamienia nie będzie na dłuższa mete lepsza (grałem kilka razy na żywo + brettspielwelt). Do Agricoli dochodzi mi jeszcze koszt koszulek więc też się zastanawiam czy warto na ten moment. Wprowadzam kobiete w planszówki i też nie wiem czy tak z grubej rury (agricola to jednak niezbyt łątwa gra). Wikingowie jej się podobają, carcassonne również. Jest typem myśliciela więc zastanawiam się czy Agricola to mimo wszystko dobry wybór. Z drugiej strony Epoka Kamienia to tez kombinowanie i liczenie punktów. Do głowy jeszcze mi przychodzi Alhambra. Czy może macie jakieś lekkie niedrogie tytuły, które wciągają jak bagno? Wtedy może bym kupił powiedzmy 2-3 gry zamiast jednej konkretniejszej.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: arturpe »

Jednym z niedrogich tytułów, które wciągają, są regrywalne i sprawdzają się w 2 do 4 są dla mnie Innowacje.

Wybaciecz bełdy, bo wyłsane z mokórki.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: Apos »

Z wymienionych przez Ciebie gier wziąłbym Epokę Kamienia. Do Puerto Rico mam sentyment, ale gra w moich oczach się bardzo zestarzała i średnio działa na 2 osoby (są lepsze tytuły obecnie). Zamiast Agricoli zdecydowałbym się na Kawernę. Wysokie Napięcie - w/g mnie średni tytuł, którego jedyną zaletą jest że działa na więcej osób - dzisiaj wybrałbym Key To City London albo Keyflowera.

Poniższe tytuły pasują w grupę gier które wymieniłeś + b. dobrze działa na 2 i 4 osoby:
- Pokolenia/Village, najlepiej z dodatkami.
- Shipyard
- Lewis & Clark
- Le Havre (też gra Uwe od Agricoli)
87kris
Posty: 95
Rejestracja: 09 paź 2016, 10:37

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: 87kris »

Skoro lubi Carcassonne, to może tradycyjnie Wyspa Skye - nie za droga trochę bardziej skomplikowana i ciekawsza wersja powyższego.
Moja kolekcja => >>link<<
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: warlock »

Ze wszystkich wymienionych przez Ciebie gier najlepiej skaluje się Agricola (lubię tak samo w każdym składzie osobowym). ;) Wysokie Napięcie na dwie osoby nie działa kompletnie, a pozostałe gry mają specjalne zasady dla rozgrywki dwuosobowej i są "mniej naturalne" (co nie oznacza, że złe - akurat Epokę Kamienia na dwóch graczy lubię zdecydowanie najbardziej).
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: TV3 »

Średnia trudność...

Co prawda zwykłą Agricolę liznąłem jedynie, ale jeśli to średnie, to chyba takie średnie plus (duży plus), nieprawdaż?
Może jeśli Agricola - to wersja familijna? Takie średnie minus / proste moim zdaniem. Poziom z grubsza Stone Age. Przyjemne to i szybkie.

Stone age też powinno się nadać. Ciut lepiej chyba hula na większą ilość graczy, ale we 2 też w porządku.

Wysokie napięcie - nie ma sensu wg mnie na 2 osoby.


Co tam poza tym...
K2 - dobre i śmiga na dowolną ilość osób. Pandemia podobnie.
vincencik pisze:Czy może macie jakieś lekkie niedrogie tytuły, które wciągają jak bagno?
Subiektywnie - nas Pandemia właśnie, z wyżej wymienionych, jak bagno wciągnęła. Przy czym nie jest to jakaś wybitnie lekka pozycja (to nie Patchwork czy Jaipur). Taki niezbyt trudny średniak rzekłbym (w kontekście zasad). Ciężej niż Stone age, gdzieś w okolicach Wysokiego napięcia myślę.
Tigahmes
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2017, 16:05

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: Tigahmes »

Polecam bardzo serdecznie Ortus oraz Morpheusa, gry bardzo oryginalne i myślę, że spodobają się panu :)
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: DrunkHamster »

Moge polecic z czystym sumieniem takie tytuly jak:

Terraformacja Marsa
Wyspa Skye
Labyrinth Sciezki przeznaczenia - ale tylko 3 edycje
Pory Roku
Mombasa - juz nieco ciezsze euro
Colt express
Najezdzcy z polnocy

Tylko kilka tytulow, ale dajacych sporo mozliwosci i spora regrywalnosc.
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: vincencik »

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pomoc :) na chwilę obecną mam na oku na poważnie Wyspę Skye oraz Tzolkina. Jeśli Wyspa Skye, a wszystko na to wskazuje to myślę jeszcze żeby do kompletu jakąś szybką karcianke sobie dołożyć :) mam list miłosny, mam szkołę alchemii, mam ucho króla oraz cytadelę. Ktoś coś?

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: DrunkHamster »

Niebawem wyjdzie Obecność 2-7 graczy. Zobacz sobie recenzje na kanale Gambita. Tam jest ed angielska jako Not Alone. Moze Ci podejdzie.
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: vincencik »

Tymczasowo fundusze się skończyły. Zakupiłem Basilica oraz wsparlem projekt Wikings Gone Wild :) następnym zakupem będzie z pewnością Wyspa Skye. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc!

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Looke83
Posty: 101
Rejestracja: 26 paź 2013, 11:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: Looke83 »

Hej...temat trochę stary ale lokalny patriotyzm każe mi pomóc w potrzebie i mogę od siebie dodać Terraformacja Marsa. Sam niedawno zakupiłem, dzisiaj rozegraliśmy z kolegą partię i jestem bardzo mile zaskoczony. Mimo 2,5h ma się ochotę zagrać jeszcze raz. Na prawdę warto...skalowalność podobno genialna...we 2 grało się super. Jutro Żonę zabieram na Marsa...a jak będzie niegrzeczna to ją tam zostawię :p.
Oprócz tego sprawdzone na ww kobiecie osadnicy narodziny imperium, 7 cudów świata pojedynek i uwaga Mage Wars (trochę ją lcg uczyłem, nawet się podobało tylko talii nie chce sama składać, więc zarzuciłem temat).

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: vincencik »

Obecnie właśnie rozważam jako kolejny tytuł m.in. Terraformacje Marsa. Oprócz tego przyglądam się też Wyspie Skye oraz Najeźdźcy z Północy z racji tego że sklepy posiadają jeszcze egzemplarze że wspieram.to. Zakupiłem niedawno wiertła skały minerały. Póki co graliśmy tylko raz z Luba i gdyby nie późna pora to byłaby chęć kolejnej partii :)

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Looke83
Posty: 101
Rejestracja: 26 paź 2013, 11:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: Looke83 »

Hej.

Jeżeli Kobitka lubi trochę pogłówkować i nie przaraża ją więcej niż 1 surowiec w grze to bierz i nie zastanawiaj się. Ja swoją kopię zakupiłem akurat w Basanti [sorry za reklamę to nie mój sklep, ale polecam bo sprzedawca bardzo fajny i mieli ostatnie 4 sztuki], a z tego co słyszałem to nakład na wyczerpaniu a następny na lato dopiero planują [tutaj też uwaga - mają 2 edycję, czyli już poprawioną].

Co do samej gry to jak na euro klimat ma bardzo fajny...faktycznie czuje się, że terraformuje się planetę...do tego całość jest spójna i logiczna [także karty - taki prosty przykład : poszukiwanie życia możesz zagrać do momentu jak temperatura nie przekroczy jakiejś tam wartości - jest to logiczne bo jak pojawia się woda i temperatura rośnie to życie też się pojawia...poza tym można założyć hodowlę bydła, więc trudno mówić o poszukiwaniu życia jak muczy Ci w oborze :D]. Pojawiały się zarzuty odnośnie grafik na karcie...mi osobiście i koledze przypadły do gustu...też budują klimat i nawet zdjęcia nie przeszkadzają na nich [wiadomo, że jak w każdej grze są lepsze i gorsze grafiki, ale uwierz mi to chyba bardziej recenzenci wyciągnęli bo nie mogło być za kolorowo]. Natomiast planszetki gracza to już faktycznie są słabe...w zasadzie wydrukowane na błyszczącym papierze o minimalnie większej gramaturze i niż standardowe 80g/m2. Ale i na to jest rozwiązanie - zalaminować je, a zamiast zaznaczać produkcję na planszetce użyć dwóch kostek x10, albo licznika [jest też aplikacja, no ale ja tam specjalnie nie lubię łączyć planszówek i smartphone'a]. Myślę, że za ok. 130zł [za nówkę] ciężko znaleźć lepszą produkcję, z tyloma opcjami gry [bo można też solo, trochę korporacji w grze, dodatkowe karty ery korporacyjnej i jeszcze format draft'u].

Wyspa Skye faktycznie zbiera dobre noty i jest to pozycja warta rozważenia [no i troszkę tańsza od Terraformacji], ale osobiście nie grałem więc nie będę się wypowiadać.

Tak w ogóle to polecamhttp://planszowki.blogspot.com - Wy też głównie dla 2 szukacie z możliwością skalowania, a tutaj właśnie pod tym kątem się recenzuje :) [ps. to nie mój blog, ale lubię zawsze tam rzucić okiem na recenzję właśnie ze względu na wyszczególnienie wariantu 2 osobowego].
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc w wyborze gry 2-4 osoby

Post autor: vincencik »

Dziękuję za obszerną i cenną wypowiedź :) muszę jeszcze pogadać z Lubą :) nie wiem czy klimat Marsa będzie odpowiadał. Po świętach pewnie kolekcja się powiększy o jakiś tytuł /dwa ;) lecę oglądać tego bloga!

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ