Gra tylko solo

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
alukard88
Posty: 92
Rejestracja: 17 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Sochaczew

Gra tylko solo

Post autor: alukard88 »

Witam, rodzinka mi się powiększyła i ciężko znaleźć czas, żeby zagrać w coś z żoną. I teraz pytanie czy moglibyście polecić mi jakieś gry typowo do gry solo?
Szukam czegoś co mogę rozłożyć i skończyć grać w ciągu około 60 minut. Gatunek gier solo jest dla mnie zupełnie obcy i chyba jedyna gra w którą grałem w tym trybie to Osadnicy Narodzin Imperium (i niezbyt mi to podeszło). Budżet około 120zł
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: Gromb »

Pandemia kościana i może na początek Dungeon Roll lub Znak Starszych Bogów. Nie wiem, jak ze znajomością języka.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: c08mk »

Ciężko znaleźć krótkie solówki do 60 minut. Zazwyczaj będą małe gry, bez figurek.
Pierwsze co mi przychodzi na myśl to Onirim. Drugie to Space Hulk: Death Angel. Setup nie jest długi, podobnie składanie gry. Całość ze złożeniem i rozłożeniem powinna się mieścić w 60 minutach.

Onirim można grać też w 2 osoby kooperacyjnie ale z tego co czytałem jest to raczej tryby przyszywany.
Space Hulk: Death Angel jest grą kooperacyjną chyba nawet to 6 osób gdzie jest przewidziany tryb solo i dobrze chodzi. Gra bywa dość mocno losowa.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra tylko solo

Post autor: Danielf »

Piętaszek oraz gry kooperacyjne np. Pandemic.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: Andy »

Skoro gra ma być "tylko solo", to po co kooperacyjne? Nie lepiej gry solo?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: rastula »

Andy pisze:Skoro gra ma być "tylko solo", to po co kooperacyjne? Nie lepiej gry solo?

No ale Legendary Alien niby jest kooperacyjny a solo gra się świetnie ...

Podobnie LOTR LCG
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: Breżniew »

rastula pisze:
Andy pisze:Skoro gra ma być "tylko solo", to po co kooperacyjne? Nie lepiej gry solo?
No ale Legendary Alien niby jest kooperacyjny a solo gra się świetnie ...
Zgadzam się, popieram i polecam :)
Mało tego, że gra się świetnie solo - zawsze może trafić się okazja na grę w większym gronie. Ja osobiście kupiłem tą grę z myślę głównie, jeśli nie tylko, o grze solo. Była w tym temacie strzałem w sam środek dziesiątki. Ale pokazałem ją kilku znajomym i obecnie grywam w nią również w 2-3 osobowym gronie, a jest realna szansa na 4-5 osobową grupę.

Gra solo nie wykorzystuje wszystkich kart, ale jest na tyle miodna, klimatyczna i grywalna, że możesz nawet nigdy nie spróbować zagrać w większą ilość graczy, a i tak będziesz miał z nią multum frajdy.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: kastration »

Breżniew pisze:
rastula pisze:
Andy pisze:Skoro gra ma być "tylko solo", to po co kooperacyjne? Nie lepiej gry solo?
No ale Legendary Alien niby jest kooperacyjny a solo gra się świetnie ...
Zgadzam się, popieram i polecam :)
Mało tego, że gra się świetnie solo - zawsze może trafić się okazja na grę w większym gronie. Ja osobiście kupiłem tą grę z myślę głównie, jeśli nie tylko, o grze solo. Była w tym temacie strzałem w sam środek dziesiątki. Ale pokazałem ją kilku znajomym i obecnie grywam w nią również w 2-3 osobowym gronie, a jest realna szansa na 4-5 osobową grupę.

Gra solo nie wykorzystuje wszystkich kart, ale jest na tyle miodna, klimatyczna i grywalna, że możesz nawet nigdy nie spróbować zagrać w większą ilość graczy, a i tak będziesz miał z nią multum frajdy.
Popieram, LE: Alien świetny solo z łatwą możliwością rozszerzenia liczby współgraczy. Z tym, że znacznie droższy niż pułap założony przez autora.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra tylko solo

Post autor: Danielf »

Andy pisze:Skoro gra ma być "tylko solo", to po co kooperacyjne? Nie lepiej gry solo?
Bo w gry kooperacyjne da się grać solo. Nie rozumiem, czemu możliwość gry na więcej graczy miałaby przeszkadzać.
sngt
Posty: 127
Rejestracja: 26 lut 2014, 21:49
Has thanked: 22 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: sngt »

Ja ze swojej strony mogę polecić:
Mistfall
Robinson Crusoe
Władca Pierścieni LCG
Każda posiadam i bardzo dobrze działa na jedna osobę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moja kolekcja - klik
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: TV3 »

sngt pisze:Robinson Crusoe
Ano, jak najbardziej.
Tylko te 3 czy ile tam dych trza by dołożyć do wspomnianej kwoty. No i w godzince można się zamknąć. Może bez rozłożenia.
A potem już "tylko" pozostanie powalczenie z instrukcją ;) .
sngt
Posty: 127
Rejestracja: 26 lut 2014, 21:49
Has thanked: 22 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: sngt »

TV3 pisze:
sngt pisze:Robinson Crusoe
Ano, jak najbardziej.
Tylko te 3 czy ile tam dych trza by dołożyć do wspomnianej kwoty. No i w godzince można się zamknąć. Może bez rozłożenia.
A potem już "tylko" pozostanie powalczenie z instrukcją ;) .
Masz racje za nowego Robinsona co najmniej 150 zł trzeba wyłożyć, ale chyba każda z gier przeze mnie wymieniona można dostać z drugiego obiegu do 120 zł.
Co do długości rozgrywki z rozłożeniem może zająć więcej niż 60 minut, ale pogoda może skutecznie skrócić rozgrywkę ;)
Instrukcja aż taka zła nie jest i zawsze można posiłkować sie watch it played. Mimo wszystko dla mnie super gra solo, która nie znudzi sie szybko.
Pozdrawiam serdecznie :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moja kolekcja - klik
alukard88
Posty: 92
Rejestracja: 17 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Gra tylko solo

Post autor: alukard88 »

Dziękuję za podpowiedzi (jak i linki do podobnych tematów) budżet nie jest bardzo sztywny jeśli coś jest warte dołożenia to można trochę nagiąć. Swoją drogą serio da się rozłożyć i zagrać w Robinsona poniżej półtorej godziny? Wydawało mi się zawsze że ta pozycja typowo jest do dłuższego grania około 3 godzin.

Doprecyzujac angielski bez cudów ale nie przeszkadza jeśli jest gdziekolwiek instrukcja po polsku. Oczywiście gra może być kooperacyjna jeśli jest bardzo dobra w trybie solo.

Na razie na radarze ląduje Robinson aczkolwiek ma spore wątpliwości do czasu gry oraz zobacze lotra Lcg bo zawsze lubiłem to uniwersum a zupełnie zapomniałem że jest taka gra.

Legendary Alien/predator wraca do mnie jak bumerang ale wciąż się waham nie ukrywa głównie ze względu na cenę w okolicach 200zl

Wysłane z mojego HUAWEI MT7-L09 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: kastration »

alukard88 pisze:Dziękuję za podpowiedzi (jak i linki do podobnych tematów) budżet nie jest bardzo sztywny jeśli coś jest warte dołożenia to można trochę nagiąć. Swoją drogą serio da się rozłożyć i zagrać w Robinsona poniżej półtorej godziny? Wydawało mi się zawsze że ta pozycja typowo jest do dłuższego grania około 3 godzin.

Doprecyzujac angielski bez cudów ale nie przeszkadza jeśli jest gdziekolwiek instrukcja po polsku. Oczywiście gra może być kooperacyjna jeśli jest bardzo dobra w trybie solo.

Na razie na radarze ląduje Robinson aczkolwiek ma spore wątpliwości do czasu gry oraz zobacze lotra Lcg bo zawsze lubiłem to uniwersum a zupełnie zapomniałem że jest taka gra.

Legendary Alien/predator wraca do mnie jak bumerang ale wciąż się waham nie ukrywa głównie ze względu na cenę w okolicach 200zl

Wysłane z mojego HUAWEI MT7-L09 przy użyciu Tapatalka
Mówiąc o czasie gry w Robinsona - zakładam gry wygrane - spokojnie KAŻDY scenariusz z podstawki da się zagrać poniżej 1,5 h, a kilka bez problemu nawet poniżej 1 h (np. Wyspa Ognia). Gry przegrane to kwestia subiektywna, można szybciej albo wolniej, ale to też na plus w przypadku czasu, bo zdecydowanie poniżej 1,5 h. Nawet z rozłożeniem da się zmieścić w to - no dodając np. pierwsze 5-6 gier na "wkręcenie się" (zakładam granie bez instrukcji). Mnie najbardziej przeszkadza w tej grze właśnie rozkładanie, a raczej składanie tego wszystkiego - obie czynności sumarycznie pozwalałyby zagrać kilka rund w inne gry. No ale wszystkie korzyści - zarówno w grze solo, jak i kooperacji z innymi osobami - wyszły pozytywnie, a z mojej rekomendacji nawet sięgnięto w rodzinie po tę grę, choć wcale do łatwych nie należy, a nowi gracze są słabo ograni. Można się więc zafascynować grą, choć na pewno debiutant odczuje czas przy pierwszych paru próbach, więc te 1,5 h to takie uśrednione, chyba do przejścia. Z każdą kolejną grą wydaje się to w przypadku niektórych scenariuszy nawet bardzo dużo czasu.

Alien jest szybszy niż Robinson - zarówno przy grach wygranych, jak i tym bardziej przegranych. Tak wynika z moich doświadczeń. Obie nie należą do tanich (Alien jest jednak nieco droższy), a regrywalność w obie wydaje się ogromna. Klimat to kwestia subiektywna, dla mnie fenomenalny. Co do instrukcji, to Aliena jest bardzo przejrzysta (czytałem tylko angielską w całości), Robinsona różnie to bywa - dla mnie czytelna - ale głosy są podzielone. Na pewno łatwiej przyswoić zasady Aliena (mały plus po przeczytaniu krótkiego wątku zasad na forum), FAQ do Robinsona każdy wie, jaki jest.

To takie zestawienie akurat tych dwóch gier, jako że zarówno solo, jak i z kimś gramy w to często (choć Aliena mam znacznie krócej) i obie są w ścisłym moim topie zarówno gier dla towarzystwa, jak i samotności przy piwku. Myślę, że jeśli nie kupujesz za wielu gier, to spokojnie możesz traktować zakup do 200-220 zł jako inwestycję w przypadku tych gier. Na pewno większą niż typowe jednoosobówki o prostych zasadach, typu Piętaszek czy Onirim.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: ArnhemHorror »

alukard88 pisze: Legendary Alien/predator wraca do mnie jak bumerang ale wciąż się waham nie ukrywa głównie ze względu na cenę w okolicach 200zl
Jeśli szukasz jakiejś przeciwwagi do wszystkich postów chwalących Legendary Alien, to służę pomocą ;) Chociaż rozumiem dlaczego ta gra może się podobać, to uważam, że daję radę tylko jako kooperacja. Głównie dzięki klimatowi, bo istnieją lepsze deckbuildery. Klimat nawiasem mówiąc, jest tu trochę na siłę narzucony na oryginalną rozgrywkę Legendary Marvel i miejscami niespójny. Np. co robi 10 "gruntów" i specjalistów na Nostromo? Tam pasażerów było tylko 7 + 1 na gapę ;)

Jako gra solo LE:Alien zupełnie mi się nie spodobała, bo po pierwsze jest dużo bardziej wymagająca i ciekawsza w większej grupie, a po drugie w pojedynkę i tak wymaga wybrania co najmniej dwóch postaci, co komplikuje tylko grę i sprawia, że z żadną z nich nie można się tak naprawdę utożsamić (różnią się one tylko jedną początkową kartą oraz oczywiście tym w jakim kierunku będą rozwijane). To co mi zupełnie nie przeszkadza np. w Eldritch Horror, czy w Shadowrun: Crossfire (skądinąd lepszy wg mnie deckbuilder do gry solo), gdzie każda z ról jest inna, tutaj mnie wynudziło.

A wracając do tematu: do 120PLN można znaleźć ciekawe gry solo: Pietaszek, Zamki Burgundii (gra karciana), Space Hulk: Death Angel itp. Niestety obawiam się, że mogą dość szybko się znudzić, dlatego może warto powiększyć budżet do gry, która daje dłuższą rozgrywkę? Również polecam Robinsona ;)
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: MsbS »

Warhammer Quest Gra Karciana?
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra tylko solo

Post autor: premek »

A może Horror w Arkham LCG? Podstawka z drugiej ręki to akurat 100pln. A jak chwyci to z czasem dokupisz sobie dodatki. Jak nie chwyci to zawsze możesz sprzedać i spróbować czegoś innego. Na plus na pewno jest mega klimat plus rozwój decku podczas trybu kampanii. No i w 1h zmiescisz sie ze scenariuszem. Mając podstawkę masz 5 badaczy wiec razy 3 scenariusze masz 15 gier plus dodatkowo granie 2 postaciami w rożnych kombinacjach. Pojawiają się też scenariusze fanowskie print&play ;)
imssah
Posty: 182
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:49
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: imssah »

D-day dice
Hostage Negotiator
Lewis i Clark - nie stricte solo ale wariant solo całkiem fajny
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: arturpe »

No właśnie, przeszkodą jest czas. Jedyne co Ci się uda w tym przedziale zrobić, to pewnie karcianki. Onirim to prosty pasjans. Ale może Anioł śmierci? Gdy będziesz miał więcej czasu, z pewnością Eldritch Horror lub Mage Knight. Do obu bez kilku godzin nie podchodz.

PS. Kiedy moja rodzina się powiększyła, MK uratował mi psychikę. Nie ma to jak ucieczka od pieluchy w tak zaawansowany mechanizm :)

Wybaciecz bełdy, bo wyłsane z mokórki.
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: arqueek »

Bez przesady z tym czasem gry MK. Pelny podboj solo zajmuje mi najwyzej 2h, do tego 10 min na setup. Nie jest to gra krotka, ale tez solo na pewno nie na caly wieczor.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: Coen »

Loyang ma bardzo fajny tryb solo. Dość często z niego korzystam. Od Rosenberga masz jeszcze Pola Arle ale to ciut ponad budżet.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: Gra tylko solo

Post autor: xan »

arqueek pisze:Bez przesady z tym czasem gry MK. Pelny podboj solo zajmuje mi najwyzej 2h, do tego 10 min na setup. Nie jest to gra krotka, ale tez solo na pewno nie na caly wieczor.
Ja póki co w podbój jednoosobowy nie wyrabiam się poniżej 3h. Ale dopiero mam za sobą kilka rozgrywek więc czasami jeszcze wspomagam się instrukcjami żeby rozwiać wątpliwości. Nie zmienia to faktu, że MK jest genialny!
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: arturpe »

Trochę te 10 minut setupu mnie zdopingowalo :)

Wybaciecz bełdy, bo wyłsane z mokórki.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 755
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 173 times
Been thanked: 139 times

Re: Gra tylko solo

Post autor: woytas »

Do grania solo bardzo mocno polecam V-Commandos. Druga najlepsza gra solo, zaraz po Mage Knight (oczywiście moim zdaniem). Niedługo będzie do kupienia na naszym kontynencie.
ODPOWIEDZ