Gry na 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Maraks

Gry na 2 osoby

Post autor: Maraks »

Witam wszystkich :)

Przeglądałem ostatnio forum i znalazłem parę ciekawych tytułów, proszę powiedźcie mi czy poniższe tytuły będą się sprawdzały w grze na dwie osoby?:

1. Cry Havoc,
2. Blood Rage,
3. Scythe,
4. Pan lodowego ogrodu,
5. Magia i Myszy,
6. Listy z Whitechapel,
7. Martwa Zima,
8. Cyklady,
9. Dominion,
10. TIME Stories,
11. Abyss,
12 Descent,
13. Ciężarówką przez galaktykę,
14. Zakazane gwiazdy.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: Khag »

Maraks pisze:Witam wszystkich :)

Przeglądałem ostatnio forum i znalazłem parę ciekawych tytułów, proszę powiedźcie mi czy poniższe tytuły będą się sprawdzały w grze na dwie osoby?:

1. Cry Havoc,
2. Blood Rage, -nie działa
3. Scythe,
4. Pan lodowego ogrodu,
5. Magia i Myszy,
6. Listy z Whitechapel,- działa
7. Martwa Zima, -nie działa dobrze

8. Cyklady,
9. Dominion, - działa
10. TIME Stories,
11. Abyss,-słabo na 2 osoby (chyba, że z dodatkiem lepiej)
12 Descent,
13. Ciężarówką przez galaktykę,
14. Zakazane gwiazdy.
Na temat reszty się nie wypowiem.
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: arturpe »

To, że Blood Rage nie działa na dwie osoby, toś pojechał. Jest różnica między nie działa, a np. nie działa dobrze, co napisałeś na przykład o Martwej Zimie.

Blood Rage mechanicznie bardzo dobrze działa na 2, choć rozwija skrzydła przy większej ilości osób. Sam gram w BR głównie w dwie osoby i czerpię z rozgrywki sporą przyjemność.

Natomiast Martwa Zima to gra z motywem zdrajcy i choć nie grałem w nią we dwójkę, sądząc po komentarzach i wrażeniach graczy, nie nadaje się do tego składu.

Warto rozróżnić jednak to, czy mimo napisu ma pudełku, gra jest grywalna w dwuosobowym składzie. Bo to, że działa, jest osobną kwestią, ale czy daje jakąkolwiek radochę. Otóż Blood Rage działa o daje.

Ponieważ zapytałes o konkretne tytuły, nie będę wymieniał szeregu innych, z którymi się zetknąłem, a które są dedykowane przede wszystkim dla dwójki.

Ponadto zobacz na BGG. Tam masz dobrze wyważone rekomendacje w jakim składzie gra jest polecana.

Z wymienionych na dwójkę działa Magia i Myszy. To kooperacja, a każdy z graczy może prowadzić kilka postaci.

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
Maraks

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: Maraks »

arturpe pisze:To, że Blood Rage nie działa na dwie osoby, toś pojechał. Jest różnica między nie działa, a np. nie działa dobrze, co napisałeś na przykład o Martwej Zimie.

Blood Rage mechanicznie bardzo dobrze działa na 2, choć rozwija skrzydła przy większej ilości osób. Sam gram w BR głównie w dwie osoby i czerpię z rozgrywki sporą przyjemność.

Natomiast Martwa Zima to gra z motywem zdrajcy i choć nie grałem w nią we dwójkę, sądząc po komentarzach i wrażeniach graczy, nie nadaje się do tego składu.

Warto rozróżnić jednak to, czy mimo napisu ma pudełku, gra jest grywalna w dwuosobowym składzie. Bo to, że działa, jest osobną kwestią, ale czy daje jakąkolwiek radochę. Otóż Blood Rage działa o daje.

Ponieważ zapytałes o konkretne tytuły, nie będę wymieniał szeregu innych, z którymi się zetknąłem, a które są dedykowane przede wszystkim dla dwójki.

Ponadto zobacz na BGG. Tam masz dobrze wyważone rekomendacje w jakim składzie gra jest polecana.

Z wymienionych na dwójkę działa Magia i Myszy. To kooperacja, a każdy z graczy może prowadzić kilka postaci.

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
A w jakie 2 os. grałeś i polecasz?

Dla mnie BGG jest nie obiektywne odnośnie rekomendacji lub jego braku.
Blood Rage np nie polecają a Ty piszesz ze jest fajna
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: arturpe »

Każdy będzie podawał Ci swoje typy gier, które sprawiają mu frajdę kiedy gra w dwie osoby, ale zależy czego szukasz. Gdybym miał wydać kasę na grę pod dwie osoby, pewnie Blood Rage nie byłoby na pierwszym miejscu. Niemniej nie zgadzam się z tezą, że gra na dwójkę nie działa. Działa, a mnie się gra przyjemnie.

Sądząc po Twoich typach, celujesz w tytuły dla średnio zaawansowanych. Jedną z najlepszych, cięższych gier dla 2 osób jest z pewnością Zimna Wojna. Z Twojej listy Listy są również warte polecenia. Moja ścisła czołówka, gier, które ogrywalem, a które sobie chwalę przy dwóch osobach i znam, to (kolejność przypadkowa) Mage Knights, wspomniana Zimna Wojna, Race i Roll for the galaxy, Innowacje, Patchwork, Tash Kalar, Eldritch Horror, Mare Nostrum, Neuroshima Hex, Jack w Nowym Jorku, Lost Cities, Legendy Blue Moon, Runebound z dziećmi, oczywiście Netrunner LCG, Warhammer Inwazja LCG... Jest tego sporo i wszystko zależy od gustu, ciężaru, czasu. Nie znam mnóstwa klasycznych gier, albo grałem w nie w większym gronie, stąd nie wiem, jak się skalują.

Poczytaj recenzje na Planszowki we Dwoje. Pomocne.

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
Maraks

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: Maraks »

Czy ktoś z innych forumowiczów grał w/w gry ?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: Lothrain »

2. Blood Rage - rozwija skrzydła przy większej ilości osób, nie kupowałbym dla rozgrywek 2-osobowych;
3. Scythe - j.w.;
4. Pan lodowego ogrodu - j.w.;
5. Magia i Myszy - spokojnie można zagrać we dwójkę, ale prędzej z dzieckiem, niż z partnerką, bo ilość losowego turlania może zmęczyć;
6. Listy z Whitechapel - moim zdaniem najlepiej działa właśnie na 2 osoby;
8. Cyklady - rozwija skrzydła przy większej ilości osób, nie kupowałbym dla rozgrywek 2-osobowych;
10. TIME Stories - rozwija skrzydła przy większej ilości osób, nie kupowałbym dla rozgrywek 2-osobowych;
13. Ciężarówką przez galaktykę - nieszczególnie to ciekawe przy 2 osobach...

W co grałem, to napisałem.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: Apos »

Z w/w polecam Listy z Whitechapel. Super działa na dwie osoby. Najlepiej zagrać dwie rozgrywki aby każdy z graczy raz zagrał każdą ze stron.
Descent - warto zaczekać na dodruk drugiej edycji oraz wydanie aplikacji, która zastąpi Game Mastera.
Odradzam Ciężarówką przez galaktykę - na dwie osoby bardzo losowe i słabo działa.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: siekan »

Maraks pisze:Witam wszystkich :)

Przeglądałem ostatnio forum i znalazłem parę ciekawych tytułów, proszę powiedźcie mi czy poniższe tytuły będą się sprawdzały w grze na dwie osoby?:

1. Cry Havoc, - na 2 osoby może być słabo, są lepsze
2. Blood Rage, - j.w
3. Scythe, - j.w
4. Pan lodowego ogrodu, - j.w
5. Magia i Myszy, - może być ale strasznie losowa i stosunkowo prosta
6. Listy z Whitechapel, - git, na 2 osoby idealnie
7. Martwa Zima, - na 2 osoby slabo
8. Cyklady, - j.w
9. Dominion,
10. TIME Stories,
11. Abyss, - na 2 osoby slabo
12 Descent,
13. Ciężarówką przez galaktykę,
14. Zakazane gwiazdy. - git, bardzo fajnie na 2 osoby
To moje opinie w gry, które ogralem
Maraks

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: Maraks »

Lothrain pisze:2. Blood Rage - rozwija skrzydła przy większej ilości osób, nie kupowałbym dla rozgrywek 2-osobowych;
3. Scythe - j.w.;
4. Pan lodowego ogrodu - j.w.;
5. Magia i Myszy - spokojnie można zagrać we dwójkę, ale prędzej z dzieckiem, niż z partnerką, bo ilość losowego turlania może zmęczyć;
6. Listy z Whitechapel - moim zdaniem najlepiej działa właśnie na 2 osoby;
8. Cyklady - rozwija skrzydła przy większej ilości osób, nie kupowałbym dla rozgrywek 2-osobowych;
10. TIME Stories - rozwija skrzydła przy większej ilości osób, nie kupowałbym dla rozgrywek 2-osobowych;
13. Ciężarówką przez galaktykę - nieszczególnie to ciekawe przy 2 osobach...

W co grałem, to napisałem.
W co grałeś na 2 osoby co fajnie chodziło?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Gry na 2 osoby

Post autor: Lothrain »

Maraks pisze: W co grałeś na 2 osoby co fajnie chodziło?
Bedzie bez PL znakow, bo z telefonu. Twoj problem polega na tym, ze szukasz rozbudowanej gry z klimatem i najlepiej figurkami i dobrze chodzacej na dwie osoby. A takie strategie chodza dobrze na 4-5 osob zazwyczaj i nieszczegolnie sprawdzaja sie w mniejszym gronie. Wiec albo zaakceptujesz eurosuchary, ktore zazwyczaj swietnie sie skaluja (moja zona lubi Zamki Burgundii, Macao, Troyes, Marco Polo, prostsze TtR Nordic Countries, czy Terraformacje Marsa, gdzie akurat klimat jest), albo skromniejsze w wykonaniu gry stricte dwuosobowe (7 Cudow Swiata Duel, Targi, Patchwork, Jaipur, Sztuka wojny), albo wrecz gry logiczne, czy na poly logiczne (Neuroshima Hex, Santorini, Zertz, Tzaar, czy inne z tej serii), tyle ze tematyka nie zawsze musi sie w nich podobac kobietom. W rozbudowanych tytulach, zwlaszcza opartych na jakichs wzajemnych podchodach, ukladach i ukladzikach, we dwojke jest po prostu ubogo. Dobrze gra sie chyba tylko w Mage Knighta, ale ktora kobieta to kupi? Pozostaja jeszcze ciekawe przygodowo gry kooperacyjne: Robinson Crusoe, czy Pandemic Legacy. A na koniec wydaje mi sie, ze najblizej Twoich oczekiwan bylby Lords of Waterdeep, o ile angielski nie jest problemem.
Maraks

Re: Odp: Gry na 2 osoby

Post autor: Maraks »

Lothrain pisze:
Maraks pisze: W co grałeś na 2 osoby co fajnie chodziło?
Bedzie bez PL znakow, bo z telefonu. Twoj problem polega na tym, ze szukasz rozbudowanej gry z klimatem i najlepiej figurkami i dobrze chodzacej na dwie osoby. A takie strategie chodza dobrze na 4-5 osob zazwyczaj i nieszczegolnie sprawdzaja sie w mniejszym gronie. Wiec albo zaakceptujesz eurosuchary, ktore zazwyczaj swietnie sie skaluja (moja zona lubi Zamki Burgundii, Macao, Troyes, Marco Polo, prostsze TtR Nordic Countries, czy Terraformacje Marsa, gdzie akurat klimat jest), albo skromniejsze w wykonaniu gry stricte dwuosobowe (7 Cudow Swiata Duel, Targi, Patchwork, Jaipur, Sztuka wojny), albo wrecz gry logiczne, czy na poly logiczne (Neuroshima Hex, Santorini, Zertz, Tzaar, czy inne z tej serii), tyle ze tematyka nie zawsze musi sie w nich podobac kobietom. W rozbudowanych tytulach, zwlaszcza opartych na jakichs wzajemnych podchodach, ukladach i ukladzikach, we dwojke jest po prostu ubogo. Dobrze gra sie chyba tylko w Mage Knighta, ale ktora kobieta to kupi? Pozostaja jeszcze ciekawe przygodowo gry kooperacyjne: Robinson Crusoe, czy Pandemic Legacy. A na koniec wydaje mi sie, ze najblizej Twoich oczekiwan bylby Lords of Waterdeep, o ile angielski nie jest problemem.

Rozumiem, wiec trzeba zainwestować w 2 graczy dodatkowych :D. Ostatnio graliśmy w The Other i bardzo fajnie przeszła rozgrywka :)
coś sobie wybiorę z polecanych przez Ciebie gier :)
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: Tuminure »

Pan Lodowego Ogrodu działa bardzo dobrze na 2 osoby. Nie ma problemu z kingsmakingiem i gra jest znacznie bardziej przewidywalna, co nie jest wadą, a zaletą w tej grze.
Magia i Myszy to jedna z gorszych gier w jakie miałem okazję grać. To taki samograj, wszystkie możliwe decyzje jakie podejmuje się w trakcie gry są albo oczywiste albo nie mają znaczenia.
Martwa Zima działa dobrze w zmodyfikowanym wariancie na 2 osoby. Sęk w tym, że to "dobrze" to trochę za mało, by kupować akurat to, a nie inną grę.
Dominion działa.
Abyss również działa ale gra się w to inaczej, niż na 3-4 osoby.
Zakazane gwiazdy działają dokładnie tak jak PLO. Z tym, że tutaj na więcej graczy dochodzi jeszcze downtime, dlatego zwykle jest proponowany dla dwóch graczy.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: Bea »

DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: DrunkHamster »

1. Cry Havoc - NIE GRALEM JEDNAK Z TEGO CO WIEM OD INNYCH DZIALA O WIELE LEPIEJ OD BLOOD RAGE
2. Blood Rage - TA GRA KOMPLETNIE NIE NADAJE SIE DO ROZGRYWKI DWUOSOBOWEJ, NIE TAK JAK NAPISAL arturpe, NIE MAM POJECIA GDZIE WIDZI JAKIES PLUSY GRANIA W DWIE OSOBY
3. Scythe - SLABY BALANS, DUZA MAPA JAK NA DWIE OSOBY.
4. Pan lodowego ogrodu - JESZCZE NIE GRALEM, ALE JUZ NIEBAWEM TO SIE ZMIENI ;)
5. Magia i Myszy - GRA SIE CALKIEM PRZYJEMNIE WE DWOJECZKE
6. Listy z Whitechapel - GRA NA DWIE OSOBY DZIALA DOBRZE JEZELI NIE BARDZO DOBRZE
7. Martw Zima - NIE DZIALA NA DWIE OSOBY
8. Cyklady - NIE GRALEM
9. Dominion - MIOD MALINA NA DWIE OSOBY
10. TIME Stories - NIE GRALEM
11. Abyss - NIE GRALEM
12 Descent - O DZIWO DESCENT LEPIEJ DZIALA PRZY MNIEJSZEJ LICZBIE GRACZY, OBIE STRONY MAJA ROWNE SZANSE NA WYGRANA
13. Ciężarówką przez galaquote - NIE GRALEM
14. Zakazane gwiazdy - GRA DZIALA SUPER NA KAZDA ILOSC GRACZY
dariuszkoziel
Posty: 105
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: dariuszkoziel »

Martwa Zima działa na 2 osoby ale nie ma tyle funu bo nie ma zdrajcy.
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: DrunkHamster »

Dlatego napisalem ze nie dziala. Bez tego jednego elementu ta gra nie za bardzo ma sens jak dla mnie. Jezeli chcesz miec czysta kooperacje lepiej kupic Robinsona albo poczekac na Pierwszych Marsjan ;).
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: Tuminure »

DrunkHamster pisze:Dlatego napisalem ze nie dziala. Bez tego jednego elementu ta gra nie za bardzo ma sens jak dla mnie. Jezeli chcesz miec czysta kooperacje lepiej kupic Robinsona albo poczekac na Pierwszych Marsjan ;).
Tu wariant o którym wspomniałem. Gra się inaczej - można znaleźć opinie, że działa lepiej niż na 4 osoby.
https://docs.google.com/document/d/1fYA ... cZ9XY/edit
Maraks

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: Maraks »

DrunkHamster pisze:Dlatego napisalem ze nie dziala. Bez tego jednego elementu ta gra nie za bardzo ma sens jak dla mnie. Jezeli chcesz miec czysta kooperacje lepiej kupic Robinsona albo poczekac na Pierwszych Marsjan ;).
Robinsona posiadam a Pierwsi Marsjanie zamówieni :)

Najlepiej wypożyczyć Martwą Zimę i zobaczyć samemu jak się gra w 2 os.
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gry na 2 osoby

Post autor: DrunkHamster »

Maraks pisze:
DrunkHamster pisze:Dlatego napisalem ze nie dziala. Bez tego jednego elementu ta gra nie za bardzo ma sens jak dla mnie. Jezeli chcesz miec czysta kooperacje lepiej kupic Robinsona albo poczekac na Pierwszych Marsjan ;).
Robinsona posiadam a Pierwsi Marsjanie zamówieni :)

Najlepiej wypożyczyć Martwą Zimę i zobaczyć samemu jak się gra w 2 os.
Taaaak tez zamowilem i czekam na Marsjan ;)
ODPOWIEDZ