Sid Meier's Civilization czy Cywilizacja Poprzez Wieki?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
adelaide
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2017, 12:37

Sid Meier's Civilization czy Cywilizacja Poprzez Wieki?

Post autor: adelaide »

Hej. Jestem bardzo ciekawa Waszej opinii na ten temat. Którą z tych dwóch gier wolicie? Wiem,że wg Board Game Geek Cywilizacja Poprzez Wieki jest niby wyżej oceniana,ale ja wole chyba Sid Meier's Civilization. Co prawda Cywilizacja poprzez wieki daje niby więcej możliwości rozgrywania i jest chyba bardziej rozbudowana,ale jak dla mnie jest trochę nudnawa i mniej przejrzysta. Jakie jest Wasze zdanie?

[MODERATOR: Pomimo, iż nie jest to zapytanie stricte zakupowe, to tytułowe pytanie jest w tej samej konwencji. Dlatego przeniosłam. Veridiana]
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Sid Meier's Civilization czy Cywilizacja Poprzez Wieki?

Post autor: Tygrys69 »

Obie traktuje jak zupełnie inne gry. Jeśli miałbym wybierać w której bawię się lepiej to byłoby to Sid Meier's Civilization. Losowa mapa, dużo politykowania przy stole i silne uczucie budowy własnej cywilizacji. Poza tym Sid Meier's Civilization można tłumaczyć nowym osobom podczas gry. Już cztery razy tak grałem, że nowa osoba była 3 w kolejce i łapała w locie zasady obserwując ruchy przeciwników.
Focus!
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Sid Meier's Civilization czy Cywilizacja Poprzez Wieki?

Post autor: dizzit »

A skąd pomysł na porównanie tych dwóch gier?
Chodzi o znalezienie dobrej gry "cywilizacyjnej" czy takiej która ma w nazwie poprostu cywilizacja?

Np Cywilizację Sid-a próbowałbym raczej prównymwać np z Clash of culture bo TTA to chyba bliżej do Factory managera (uważam ją za gre optymalizacyjną (głównie) - i strategiczną (po części)).
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Sid Meier's Civilization czy Cywilizacja Poprzez Wieki?

Post autor: kastration »

Sid jest szybszy, łatwiejszy do wyjaśnienia nowym graczom (choć nowicjusze absolutni będą mieli problem i tak ze zrozumieniem wszystkich wątków, sam miałem), ładniej (ładny) wydany, przyjemnie się w to gra, jeśli zna się dobrze zasady i możliwości, jakie daje gra. Same plusy, no może niekiedy nieakceptowalnie długi czas gry na 4 osoby i ilość drobnych zasad w grze z dodatkiem (jednym, bo z drugim nie grałem). Ale jest to stosunkowo przyjazna gra dla osób lubujących się w cywilizacyjnych tytułach. Ale podobnie wiele plusów na Cywilizacja, choć jest dla mnie grą znacznie trudniejszą.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
SirSowa
Posty: 133
Rejestracja: 11 lis 2013, 09:32
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Sid Meier's Civilization czy Cywilizacja Poprzez Wieki?

Post autor: SirSowa »

Jestem zwolennikiem CTtA. Może dlatego, że niezbyt ogarniam zasady gry (głównie walk, zawsze mi się wydaje, że przeciwnicy mnie kantują, bo ja tego sytemu nie rozumiem), a może dlatego, że wolę jednak rozwój technologiczny lub kulturowy od wojska i do tej pory zawsze dostawałem w tyłek właśnie przez wojsko :)

Natomiast CTtA według mnie jest banalnie proste do wytłumaczenia i gra się całkiem przyjemnie, choć ostatnie 3 partie byłem drugi, a znajomy wygrywał ze mną przewagą nawet 50-60 pkt. (raz nawet 83) :/
Moja Kolekcja
Dotychczasowe transakcje:
- Zakup World of Warcraft: The Board Game - Dzieniu; Lords of Hellas - virco; Fanowskie dodatki do 7 Wonders - aigimig
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Sid Meier's Civilization czy Cywilizacja Poprzez Wieki?

Post autor: genek »

kastration pisze:Sid jest szybszy, łatwiejszy do wyjaśnienia nowym graczom
szybszy i łatwiejszy do wyjaśnienia? :shock: przecież w tta to głównie dobierasz karty i je zagrywasz zużywając surowce, widomo jest trochę niuansów do tego, ale główna mechanika jest dosyć prosta w przeciwieństwie do planszowego klona gry komputerowej, który jest rozbudowany o mnóstwo rzeczy po to by był pdobny do orginału
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Sid Meier's Civilization czy Cywilizacja Poprzez Wieki?

Post autor: kastration »

genek pisze:
kastration pisze:Sid jest szybszy, łatwiejszy do wyjaśnienia nowym graczom
szybszy i łatwiejszy do wyjaśnienia? :shock: przecież w tta to głównie dobierasz karty i je zagrywasz zużywając surowce, widomo jest trochę niuansów do tego, ale główna mechanika jest dosyć prosta w przeciwieństwie do planszowego klona gry komputerowej, który jest rozbudowany o mnóstwo rzeczy po to by był pdobny do orginału
Niby tak, ale popatrz na instrukcję, ile stron ma, żeby właśnie te niuanse wyjaśnić i by grać dobrze z poczuciem pełnych skrzydeł rozwijania cywilizacji w dość długiej grze.

Sid ma 4 typy możliwych wygranych, z czego ekonomię można wyjaśnić dziecku (bez inwestycji z dodatku), walka jest według mnie prosta (choć dziwna, jak na grę cywilizacyjną), kultura banalna i wystarczy czytać swoje karty i patrzeć na kolumny, zostaje najtrudniejszy aspekt zarządzania swoimi kartami technologii i manewrowania talią ich. Czyli 1 płaszczyzna gry trudna, 3 łatwe lub banalne. A to że dużo małych zasad pomiędzy? Cóż, w tta ich nie ma? Jakbym chciał beletrystykę poczytać, wybrałbym na pewno instrukcję Sida niż dwie z tta :) (abstrahuję od czytelności, kwestia subiektywniejsza).

W Sida - nie mówię, że to łatwa gra - dużo więcej osób wprowadziłem. Może sprawia wrażenie przekombinowanej w pewnych kwestiach, ale główne mechaniki są proste do wyjaśnienia, jeśli ktoś słucha i patrzy.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ