Small World - który dodatek najlepszy?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Small World - który dodatek najlepszy?

Post autor: EsperanzaDMV »

Witajcie,

z racji tego, że planuję zakup gry Small World (wersja "nadziemna", klasyczna, nie Podziemie), chcę od razu nabyć od razu jeden lub dwa dodatki.

Gdzie nie spojrzę, wszędzie każdy poleca "Nie bój nic", ale problem z tym dodatkiem jest taki, że nigdzie już go nie mogę dostać - macie może jakieś miejsca, gdzie jeszcze jest dostępny?
Dodatkowy organizer byłby mile widziany, więc jeśli nigdzie nie dostanę "Nie bój nic", pewnie będę musiał zainwestować w "W pajęczej sieci", myślicie że to dobry zakup?

Drugi dodatek, o którym myślałem, to "Przeklęci" - co sądzicie?

Który dodatek/dodatki jest Waszym zdaniem najciekawszy, najwięcej wnosi do gry?

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Small World - który dodatek najlepszy?

Post autor: EsperanzaDMV »

Up.

Naprawdę, nikt nic nie doradzi? ;)
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Small World - który dodatek najlepszy?

Post autor: kali »

Trudno cokolwiek doradzić. Najlepiej przeczytać opis każdego i wybrać to co Ci pasuje.
Ja osobiście kupiłbym któryś dodatek z organizerem. A później co tam się bardziej podoba.
Ja kupiłem na start podstawkę, Nie bój nic, Przeklętych i Wielkie damy. Ale to tylko moje preferencje.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Small World - który dodatek najlepszy?

Post autor: Rafalm »

Dodatki do Small Worlda to w większości nowe rasy i zdolności, więc to kwestia gustu co Ci pasuje. Mnie osobiście najbardziej do gustu przypadły: Be Not Afraid (Nie Bój Nic po naszemu), Necromancer Island oraz Tales and Legends (te dwa ostatnie ze względu na fajne pomysły zmieniające rozgrywkę, a nie komplikujące przy tym zasad).

Ale szczerze mówiąc i tak najczęściej gram w klasycznego Small Worlda lub Small World: Podziemia (jak mam ochotę na trochę bardziej mordercze rozgrywki).

Aha, nie grałem w najnowsze Rzeki, więc nie wiem jak ten dodatek sprawuje się w praktyce.
mångata
Posty: 45
Rejestracja: 31 sie 2016, 16:04

Re: Small World - który dodatek najlepszy?

Post autor: mångata »

W tej kwestii rzeczywiście niełatwo coś doradzić.

Zakładając, że gra Ci się spodoba, to ostatecznie pewnie i tak kupisz wszystkie małe dodatki, więc problem sprowadza się do kolejności ich nabywania.

U mnie była ona następująca:

1. Nie bój nic - ze względu na obecność pudełka na żetony,
2. Wielkie damy - tutaj powodem była chęć wcielenia się mojej dziewczyny w białe damy,
3. Royal Bonus - dla krzaczków :)
4. Przeklęci i w sieci kupiłem razem, nie bacząc na to, co znajduje się w pudełku.

Jeśli chodzi natomiast o to, co nowe 'postaci' czy zdolności wnoszą do gry (jakościowo), ciężko wybrać jednoznacznie zwycięzce. Najprościej będzie jeśli sam przyjrzysz się temu, co dany dodatek ma do zaoferowania.

Osobiście uważam białe damy, cyganki, skrzatów, wróżki czy pigmeje za ciekawe rozwiązania. Dla kontrastu krzaczki (niestety), behemoty czy skorumpowane nie przynoszą nic, co usprawiedliwiałoby ich zakup. Chyba, że drzemie w Tobie dusza kolekcjonera i chcesz zdobyć je wszystkie.

TL; DR
Polecam: Damy, Nie bój nic
Nie polecam: Royal Bonus

Co do Przeklętych i W Sieci wypowiem się po otworzeniu/zagraniu.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Small World - który dodatek najlepszy?

Post autor: EsperanzaDMV »

mångata pisze:Osobiście uważam białe damy, cyganki, skrzatów, wróżki czy pigmeje za ciekawe rozwiązania. Dla kontrastu krzaczki (niestety), behemoty czy skorumpowane nie przynoszą nic, co usprawiedliwiałoby ich zakup. Chyba, że drzemie w Tobie dusza kolekcjonera i chcesz zdobyć je wszystkie.
Dusza kolekcjonera może i drzemie, ale na pewno nie drzemie ona w moim portfelu ;) Stąd pytanie o to, który dodatek najciekawszy...

Jakby ktoś kiedyś sprzedawał "Nie bój nic" to proszę o namiary, bo przeszukałem praktycznie wszystkie strony w internecie z grami planszowymi i ten dodatek jest już nieosiągalny, a dodruk wątpię czy kiedykolwiek nastąpi :(

Dzięki za odpowiedzi!
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Small World - który dodatek najlepszy?

Post autor: kali »

EsperanzaDMV pisze: Jakby ktoś kiedyś sprzedawał "Nie bój nic" to proszę o namiary, bo przeszukałem praktycznie wszystkie strony w internecie z grami planszowymi i ten dodatek jest już nieosiągalny, a dodruk wątpię czy kiedykolwiek nastąpi :(
Myślę, że dodruk będzie. Możesz spytać w temacie Rebela.
Ale jeśli chcesz używany, to wrzuć ogłoszenie w dział 'Kupię' i możliwe, że ktoś się do Ciebie zgłosi.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
ODPOWIEDZ