wsiąść do pociągu...którą edycje

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Lucass »

Zapiszę sobie zatem na liście "planowanych/przyszłych" zakupów - za dużo szczęścia na raz :) (tym bardziej, że wpadły mi jeszcze w oko Istambul oraz Santiago de Cuba, a syn męczy mnie o podstawowy Catan) ...ale dzięki za info.

Edit: A gdybym zapytał Was tak - które DWIE z niżej wymienionych edycji byście polecili? (generalnie chodzi o "smaczek" w samych zasadach rozgrywki, ale też klimat [w tym oprawa graficzna])
- Dookoła świata
- Indie/Szwajcaria
- Holandia
- Nordic

Marklina na razie skreślam z uwagi, że mogę liczyć tylko na rynek wtórny... z resztą obawiam się, że Indie/Szwajcaria również :/
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Gatherey »

Takie pytanie - może głupie. Jaki jest sens kupować różne wersje tej samej gry?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: rastula »

Gatherey pisze:Takie pytanie - może głupie. Jaki jest sens kupować różne wersje tej samej gry?

Bo każda wersja jest nieco inna ...są różne smaczki mechaniczne. Zagraj w kilka wersji w klubie , lub u znajomych to powinno ci się rozjaśnić jak różnie gra się w Europę ,Marklina czy Northern Countries ( a to tylko 3 podstawki).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: rastula »

Lucass pisze:Zapiszę sobie zatem na liście "planowanych/przyszłych" zakupów - za dużo szczęścia na raz :) (tym bardziej, że wpadły mi jeszcze w oko Istambul oraz Santiago de Cuba, a syn męczy mnie o podstawowy Catan) ...ale dzięki za info.

Edit: A gdybym zapytał Was tak - które DWIE z niżej wymienionych edycji byście polecili? (generalnie chodzi o "smaczek" w samych zasadach rozgrywki, ale też klimat [w tym oprawa graficzna])
- Dookoła świata
- Indie/Szwajcaria
- Holandia
- Nordic

Marklina na razie skreślam z uwagi, że mogę liczyć tylko na rynek wtórny... z resztą obawiam się, że Indie/Szwajcaria również :/

Nordic / Indie / Szwajacaria
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Gatherey »

rastula pisze:
Gatherey pisze:Takie pytanie - może głupie. Jaki jest sens kupować różne wersje tej samej gry?

Bo każda wersja jest nieco inna ...są różne smaczki mechaniczne. Zagraj w kilka wersji w klubie , lub u znajomych to powinno ci się rozjaśnić jak różnie gra się w Europę ,Marklina czy Northern Countries ( a to tylko 3 podstawki).
Mam Europe i się przymierzam do Nordica jak wyjdzie w wersji PL, więc może sam ocenię :P
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Lucass »

Dzięki za podpowiedzi. Jeszcze prześpię się z tematem... coś mnie ta Holandia jeszcze korci ;)
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Danielf »

Gatherey pisze:Mam Europe i się przymierzam do Nordica jak wyjdzie w wersji PL, więc może sam ocenię :P
Ale Nordica można kupić z polską instrukcją. Wprawdzie wydanie jest angielskie, ale tam poza nazwami miast nie ma żadnych napisów. Poza tym polską instrukcję można znaleźć w Internecie.
Robert3511
Posty: 27
Rejestracja: 09 paź 2016, 13:45

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Robert3511 »

Lucass pisze:Dzięki za podpowiedzi. Jeszcze prześpię się z tematem... coś mnie ta Holandia jeszcze korci ;)
Holandia to najsłabszy z pięciu dodatków. Zdecydowanie najlepszy jest Brytania/Pensylwania. Potem niedostępna już Azja i Afryka (dostępna chyba). Na Indie i Holandię naprawdę szkoda pieniędzy.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Lucass »

Robert, UK już do mnie jedzie.
Indie i Marklin (który podoba mi się wizualnie + opcja pasażera) niestety niedostępne. No właśnie trochę negatywnych zdań o Holandii też już czytałem..i teraz kolejna tego typu opinia.
Afryka jakoś mnie nie ciągnie.
Pozostaje zatem Nordic albo Świat (boję się jednak, że Nordic to w sumie standardowa rozgrywka, żadnych nowych zasad, poza ładną oprawą graficzną i specjalnym budowaniem najdłuższej trasy).

Robert, a dlaczego plasujesz Holandię na ostatnim miejscu?
Robert3511
Posty: 27
Rejestracja: 09 paź 2016, 13:45

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Robert3511 »

Dookoła świata zabija "ducha" ticketów, niestety.
Nordic jest genialny w dwie lub trzy osoby. Nie ma tam nic nowego, fakt, ale żadna inna mapa nie daje takich emocji. Często ktoś trasy nie zrobi, łatwo blokować, itd.
Marklin w trochę zmienionej wersji będzie wznowiony już niedługo.
Natomiast Holandia, jest nudna po prostu, nie umiem tego wytłumaczyć. Taka specyfika tej mapy chyba. Mając wybór nie wracamy do niej, podobnie jak do USA i Indii
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Lucass »

Robert3511 pisze:Dookoła świata zabija "ducha" ticketów, niestety.
- dlaczego? :) Wydaje się ciekawy i innowacyjny, karty ze statkami, porty, druga mapa Wielkie Jeziora... na pierwszy rzut oka, może zbyt długie są trasy promowe (oceaniczne), co być może wydłuża rozgrywkę i w tym momencie może być to nieco nudnawe...zgadza się?
Robert3511 pisze:Marklin w trochę zmienionej wersji będzie wznowiony już niedługo.
- o proszę, a skąd ta informacja? Masz jakieś źródło?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: seki »

Lucass to generalnie super, że grasz w ticketa bo to super gra. Ale chciałbym zapytać czy znasz inne nowoczesne planszówki? ja na twoim miejscu mając już Europę i UK/pensylwanie przystopowal bym z zakupem kolejnych ticketow (na czas ogrania nowych tak naprawdę zupełnie odmiennych Uk/pens) a budżet przeznaczył na coś zupełnie innego. Pomyśl.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Post autor: Lucass »

Seki, czytasz chyba w myślach :) ...rzuciłem się na te "Bilety" (chyba z obawy, że wyczerpią się nakłady, a ja tyle stracę :) ), ale tak samo pomyślałem.. pogram teraz trochę w UK (no, jeszcze chcę kupić "Europę 1912", żeby nieco ubarwić ograną już podstawkę) i chyba na razie tyle z pociągów wystarczy. Niby jeszcze jakąś jedną wersję chciałem, ale ciągle nie mogę się zdecydować między Rails&Sails, Nordic i Holandią, więc póki co temat zostawiam - może przyjdzie czas, że na coś zdecyduję...a może wyjdzie jakiś kolejny nowy "Ticket" ;)

Z innych, mam na liście Catan i Istanbul z dodatkiem (i jeszcze jakby gdzieś dostać "Linie Lotnicze Europa") - więc jeszcze parę stówek muszę szykować, co też skłoniło mnie do pofolgowania z pociągami...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: rastula »

Lucass pisze: - o proszę, a skąd ta informacja? Masz jakieś źródło?


proszę - ale cena ci się nie spodoba ;)

Obrazek
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Lucass »

@rastula

mógłbyś poprawić linki? :) Dzięki.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: rastula »

Obrazek
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Lucass »

...ale to zwykłe Niemcy chyba są; a ta cena to musi jaka pomyłka być ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: rastula »

Lucass pisze:...ale to zwykłe Niemcy chyba są; a ta cena to musi jaka pomyłka być ;)

serio pomyłka? no co ty!

nie rozumiem co to znaczy "zwykłe Niemcy"? że nie Markiln? Marklina już nie będzie, teraz są tylko takie Niemcy...

kiedyś były jeszcze jedne , wydane tylko w Niemczech + dodatek do niech ( jak 1912 do Europy czy tam USA) .

Staram się być pomocny ...ale za rączkę cię prowadzić nie będę kolego... jest BGG tam można sprawdzić wszystkie wersje i wariant.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Lucass »

Szanowny kolego :)

Jestem Ci bardzo wdzięczny za opinie jakie przedstawiasz, ale w tej sytuacji chyba się nie zrozumieliśmy - ja nie oczekiwałem w żadnym momencie, że będziesz mnie prowadził za rączkę... przez ostatnie kilka dni studiowałem recenzje i manuale wszystkich wersji Ticketów. O Marklina zapytałem jedynie z tego powodu, że user Robert, nieco wyżej napisał, że będzie wznowienie - stąd moje pytanie o źródło tej informacji.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: rastula »

Lucass pisze:Szanowny kolego :)

Jestem Ci bardzo wdzięczny za opinie jakie przedstawiasz, ale w tej sytuacji chyba się nie zrozumieliśmy - ja nie oczekiwałem w żadnym momencie, że będziesz mnie prowadził za rączkę... przez ostatnie kilka dni studiowałem recenzje i manuale wszystkich wersji Ticketów. O Marklina zapytałem jedynie z tego powodu, że user Robert, nieco wyżej napisał, że będzie wznowienie - stąd moje pytanie o źródło tej informacji.

Napisał że Marklin będzie wznowiony w nowej nieco zmienionej wersji - i to jest ta wersja , zmiany względem Marklina ostały opisane gdzie indziej i na forum i na BGG. Robert zastosował skrót myślowy.


Z mapą Niemiec są 3 wersje, chronologicznie:


Marklin
Deutschland
Germany


https://boardgamegeek.com/boardgame/213 ... de-marklin
https://boardgamegeek.com/boardgame/119 ... eutschland
https://boardgamegeek.com/boardgame/225 ... de-germany


ta ostatnia będzie wydana w Polsce...(a może już jest)
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Lucass »

Dziękuję za doprecyzowanie.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Lucass »

Ja mam cały czas mieszane odczucia do "Świata"... nie dalej jak wczoraj oglądałem jeszcze jedną recenzję tej wersji - niby fajna, nowe karty, różne trasy, nowe plastikowe elementy, statki, porty, duża (dwustronna) plansza, itd. - ale właśnie przez to gra ponoć bardzo się wydłuża co dla niektórych jest minusem. Czasem w Europę gramy 1,5h w 3-4 osoby, to tu chyba byłoby 2,5h :) Dla mnie akurat to nie ma dużego znaczenia, ale obawiam się sporego zniechęcenia u współgraczy w końcowej fazie rozgrywki (choć oczywiście syn już dziś chciałby ją mieć :) )
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Gry w Bibliotece »

Dawno temu sama miałam taki dylemat :) , ale obecnie mamy ograne wszystkie dostępne wersje podstawowe, dodatki, a także "Dookoła świata".
Na razie wrzuciłam na bloga analizę podstawek, z sugestiami, dla kogo będą odpowiednie; niedługo dodam dodatki oraz Dookoła świata (teksty są gotowe, będę je jeszcze szlifować, więc będę wdzięczna za uwagi, jeśli Waszym zdaniem czegoś brakuje).
http://gry-w-bibliotece.blogspot.com/20 ... ybrac.html

Osobiście do Dookoła Świata mam mieszane uczucia. Ta gra udaje "poważny" tytuł, jest potwornie długa, a jednocześnie tak losowa (gorzej niż inne wersje!), że nie wiem, dla kogo tak naprawdę jest przeznaczona...
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Rafalm »

Nie jestem pewien, czy temat jeszcze aktualny, ale ja polecam następujący zestaw "Ticketów":
- podstawowe wersje Europa (dla 4-5 osób), Skandynawia (dla 2-3 osób)
- dodatki Wielka Brytania i Holandia. Oba dodatki bardzo zmieniają mechanikę gry podstawowej, więc warto moim zdaniem je mieć.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Lucass »

Dla mnie temat Ticketów jest zawsze aktualny ;)

"Świat" pomału mi "przechodzi"...w tej cenie można zakupić 2-3 mniejsze rozszerzenia :)

Rafał, a propos Holandii - podobno są w niej niezbalansowane wyniki końcowe (głównie przez bonusy z kwitów przejazdowych) - jak to w praktyce wygląda?

W kontekście polecanych wersji dla 2-3 osób dodam jod siebie, że jestem po kilku rozgrywkach Indii i Szwajcarii. Indie szczerze polecam zarówno dla 2 jaki 3 graczy (w 4 jeszcze nie grałem, ale sądząc po ciasnocie na mapie jaka powstała przy 3 graczy, nie wiem jak można zagrać we "czwórkę" :) - co prawda otwierają się wówczas podwójne połączenia...).
Co do Szwajcarii.. na pewno polecam na 3 osoby; przy dwóch, gra wymaga sporej interakcji (rozsądnego blokowania) i chyba też odrzucenia całkowicie podwójnych kart biletów z połączeniami typu kraj-kraj (to oczywiście własna reguła).
ODPOWIEDZ