Pomoc w wyborze gry

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Kleszczykb
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2017, 12:32

Pomoc w wyborze gry

Post autor: Kleszczykb »

Cześć, W planszówki zawsze lubiłem grać ale nie miałem z kim potem nie miałem pieniędzy na nowy zakup, teraz Pracuje i mam zamiar kupować nowe planszówki do października aż się nie przeprowadzę i być może już nie będę mógł sobie na to pozwolić.
Głownie gram z Dziewczyną, Lub z Dziewczyną i dwojgiem przyjaciół. Rzadko się zdarzy że zagramy jeszcze z jedną parą w 6 osób. Gry chciałbym kupić raczej w granicach 100-200zł, Ale i 200-350zł nie będzie stanowić problemu.
Gry które Bardzo podobały się nam:
World of Warcraft(tutaj gralismy bez jednej koleżanki także nie wiem jak ona)
Osadnicy z Catanu
Magia I Myszy
trochę mniej ale również:
Ryzyko(tak jak z WOW)
Pan Tu nie stał
Ogólnie chciałbym zebrać kolekcje planszówek tak by mieć i grę Ekonomiczną, i Strategie, i Przygodową, i coś jak world of Warcraft tylko może z trochę krótszym czasem gry bo tutaj graliśmy po 8h, i nie mogliśmy wszyscy się nasycić i zdobyć pożądane przez nas zdolności
Osobiście posiadam Magie i Myszy i Osadników z Catanu także prosiłbym o propozycje na początek Strategi, może też przygodowych ale wszelkie porady dotyczące też gier ekonomiczny mile widziane.
Ja i Kumpel uwielbiamy gry skomplikowane i rozbudowane, ale Dziewczyna z koleżanką raczej preferują gry Lekkie i Średnie

P.S Jeśli coś napisałem nie tak to przepraszam i prosze o napisanie co zrobiłem źle postaram się poprawić, jestem nowy na forum
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Pomoc w wyborze gry

Post autor: elayeth »

Masz bardzo duży rozrzut gatunkowy gier, wiec trudno coś doradzić na bazie gustów... no ale na bazie mohego doświadczenia, moich preferencji, a zwłaszcza testów na graczach początkujących polecam:

(wg. Twojego podziału choć w części moich propozycji jest on dyskusyjny...)
Ekonomiczne:
Agricola lub Kawerna - klasyki ekonomiczne
Viticulture - essential edition - świetna gra ekonomiczna - prowadzenie winnicy

Strategiczne:
7 cudów - klasyk, sporo kombinowania, duża tegrywalność, zachwyca większość początkujących
Lords of Waterdeep - świetna gra typu "euro" z klasycznym warker placement
Dominion - klasyk "deck buildingu" - świetnie się sprawdza w każdym towarzystwie
Orleans - bardo dobra i niezbyt trudna gra z fajna mechanika "pool buildingu".. czyli budowaniem bazy ludzikow w woreczku z ktorego dociągamy

Przygodowe: (tutaj jestem słabszy)
Eldritch Horror - świetna gra kooperacyjna w świecie Cthulhu
TIME Stories - jednorazowe, ale bardzo klimatyczne przygody, my mamy niezapomniane wrażenia
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Pomoc w wyborze gry

Post autor: Al_Dente »

Czytając co napisałeś wynikałoby mi, że celujesz raczej w średniej wagi gry, które trochę łączą dwa światy - tj. skomplikowanie i potencjał na kombinowanie z prostotą i lekkością. W związku z powyższym:

Cyklady - w kategorii strategie - bardzo ładnie wykonana gra, w której każdy (może poza ciężkim graczem wojennym znajdzie coś dla siebie).
Kemet - coś podobnego, jednak nieco innego - w klimatach egipskich. Obie gry można ze sobą łączyć.

Filary Ziemi - gra ~ekonomiczna o nieskomplikowanych zasadach, ale ciekawa i przyjemna mechanicznie.
Martwa Zima - półkooperacyjna przygoda ze zdrajcą
Pandemia - pełna kooperacja o walce ze światową pandemią w celu uratowania ludzkości oczywiście.
Kleszczykb
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2017, 12:32

Re: Pomoc w wyborze gry

Post autor: Kleszczykb »

elayeth dziękuje, Taki rozstrzał w potrzebach ze względu na to że przez te pozostałe 6 miesięcy do października chciałbym stowrzyć pewną swoją kolekcje planszówek przed przeprowadzką.
Ale przeanalizowałem to i postaram się z konkretyzować moją potrzebe na teraz:
Więc chciałbym na początek grę regrywalną rozbudowaną mocno, RPG/przygodową zdobywanie poziomów/rozdawnaie umiejętności , zdobywanie wyposażenia klasy psotaci, masa przeciwników. Tutaj dwa takie przykłady nad którymi się zastanawiam to World of Warcraft i WarHammer.

P.S kategorie jakich używam zapożyczłem z tematu "JAKĄ GRĘ WYBRAĆ? PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH" Na tym forum.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Pomoc w wyborze gry

Post autor: Al_Dente »

Po tym, co dodałeś: Descent.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Pomoc w wyborze gry

Post autor: elayeth »

Kleszczykb pisze:elayeth dziękuje, Taki rozstrzał w potrzebach ze względu na to że przez te pozostałe 6 miesięcy do października chciałbym stowrzyć pewną swoją kolekcje planszówek przed przeprowadzką.
Ale przeanalizowałem to i postaram się z konkretyzować moją potrzebe na teraz:
Więc chciałbym na początek grę regrywalną rozbudowaną mocno, RPG/przygodową zdobywanie poziomów/rozdawnaie umiejętności , zdobywanie wyposażenia klasy psotaci, masa przeciwników. Tutaj dwa takie przykłady nad którymi się zastanawiam to World of Warcraft i WarHammer.

P.S kategorie jakich używam zapożyczłem z tematu "JAKĄ GRĘ WYBRAĆ? PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH" Na tym forum.
To gratuluje dziewczyn, bo ja nie znam takich co chcą grać w rozbudowane gry RPG/przygodowe... ;) Moje propozycje zakładałem do bardziej standardowego mixu graczy... ;)

To spójrz sobie na gry:
1. Descent 2.0
2. Gloomhaven
3. Mage Knight (dość trudna)
4. Kingdom Death: Monster
5. Mansion of Madness
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomoc w wyborze gry

Post autor: DrunkHamster »

Ja zamiast Descenta poleciłbym Star Wars Imperium Atakuje. Jest lepszy balans, kilka dość istotnych zmian, bardzo dobry klimat w kampanii, tryb skirmish no i są to Gwiezdne Wojny. ;)
Oprócz tego jak najbardziej Mage Knight i Posiadłość Szaleństwa ale tylko drugą edycję.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc w wyborze gry

Post autor: Rafalm »

Z gier definiowanych przez Ciebie jako przygodówki polecam:
- w opcji grania 1 vs reszta (t.j. jeden gracz kontroluje złych, a pozostali grają jako śmiałkowie/poszukiwacze etc.): Descent, Posiadłość Szaleństwa (1 ed.), Last Night on Earth
- w opcji gdzie źli kontrolowani są przez darmową aplikację: XCOM, Posiadłość Szaleństwa (2 ed.)
- opcja kooperacyjna, gdzie gracze grają przeciwko grze (zazwyczaj przeciwności opisane są na kartach, które pojawiają się w grze): Legendary: An Alien Deckbuilding Game, Gears of War

Z pozostałych kategorii:
- ekonomiczna/licytacyjna: Chicago Express, Istanbul, Zamki Szalonego Króla Ludwika
- strategiczna: Roll for the Galaxy, Cyklady, Osadnicy: Narodziny Imperium
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Pomoc w wyborze gry

Post autor: elayeth »

DrunkHamster pisze:Ja zamiast Descenta poleciłbym Star Wars Imperium Atakuje. Jest lepszy balans, kilka dość istotnych zmian, bardzo dobry klimat w kampanii, tryb skirmish no i są to Gwiezdne Wojny. ;)
Oprócz tego jak najbardziej Mage Knight i Posiadłość Szaleństwa ale tylko drugą edycję.
To prawda. Założyłem, że RPG... to raczej fantasy... ale faktycznie SW:IA ma ciekawszą mechanikę.
Natomiast ja ostatnio grałem w The Others i uważam ją za jedną z najlepszych gier tego typu, choć tam nie ma rozbudowanego rozwoju postaci. Raczej rozgrywanie poszczególnych scenariuszy i zbieranie ekwipunku na dany scenariusz. Gra jednak wymiata. :)
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomoc w wyborze gry

Post autor: DrunkHamster »

Tak The Others jest podobno super, ale tam chyba nie ma kampanii... Mówię chyba bo nie grałem ;) gra jednak rozkłada na łopatki i Descenta i IA jeżeli chodzi o rozgrywanie pojedyńczych scenariuszy.
Kleszczykb
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2017, 12:32

Re: Pomoc w wyborze gry

Post autor: Kleszczykb »

Zapoznam się bliżej z tytułami poleconymi ostatnio przez was jakoś w sobote jak będę miał czas wolny, Ogólnie po analizie we wtorek zostawiłem 3 gry obecnie na tapecie Mage Knigh Descent i Wow. Gra 1 vs reszta brzmi ciekawie ale nie wiem jak to sie przyjmie w moim gronie, czy nam się to spodoba, i chyba odłożył bym zakup takiej gry na następny raz. Natomiast jeśli chodzi o scenariusze, to zależy jak bardzo ścisłe wytyczne to są, bo gra Magia i Myszy takie Scenariusze posiada i faktycznie grało się dosyć przyjemnie, ale nie porwało nas to tak jak gry moim zdaniem wolne jak Catan czy Wow właśnie.
Serio Dziękuje wszystkim za polecenia i pomoc, naprawdę miło mi zobaczyć takie zaangażowanie
Koperty
Posty: 88
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:25
Been thanked: 3 times

Re: Pomoc w wyborze gry

Post autor: Koperty »

Z ekonomicznych gier polecam Automobile Martina Wallace'a

Rewelacyjna perfekcyjnie zbalansowana gra ze swietnym klimatem pionierow motoryzacji. Polecam.
ODPOWIEDZ