Gra strategiczna z klimatem(3-4 osoby)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Gra strategiczna z klimatem(3-4 osoby)

Post autor: Deathhammer »

Cześć, szukam gry strategicznej z wyczuwalnym klimatem(to ważne), działającej na 3-4 graczy i z dużą ilością interakcji, byłoby miło gdyby działała przyzwoicie także na 2, ale nie jest to konieczność. Poważnie zastanawiam się nad Zakazanymi Gwiazdami, gra bardzo mi się podoba, zarówno pod względem uniwersum jak i mechaniki - w szczególności świetny system walki. Niestety jest kilka minusów:

- cena mnie trochę odstrasza. Nie lepiej za te 300 zł kupić dwa mniejsze tytuły?
- jak wysoki jest próg wejścia? Nasza ekipa to ludzie, którzy przygodę z planszówkami zaczęła bardzo niedawno - póki co gramy w Neuroshimę Hex, Small World i Blood Rage. Tutaj problemu z zasadami nie było, wszyscy załapali w mig. Zamówiłem też Terraformację Marsa, tu myślę że też gładko pójdzie, natomiast w przypadku ZG obawiam się o nadmierną złożoność.
- czas gry - rzeczywiście na czterech gra się nawet do 6 godzin? Szczerze dla mnie nie robi to jakiegoś wielkiego problemu, ale z ludźmi z którymi gram może być problem - dla nich 2 godziny to już jest dużo :P

No i teraz pytanie - jakie macie doświadczenia jeśli chodzi o rozgrywkę w tenże tytuł na 2, 3 i 4 graczy? W której konfiguracji sprawuje się najlepiej? Nie ukrywam, strasznie kusi mnie ta gra, zwłaszcza że nie będzie już dodruków.

Poza tym wstępnie rozważam - Shogun, Kemet, Chaos w Starym Świecie(prawda, że podobne toto do Blood Rage? Jest sens jeśli mamy już BR?), Cry Havoc(chociaż odstraszają mnie mieszane opinie co do balansu i systemu punktowania), ewentualnie Eclipse(tutaj natomiast słyszałem, że klimat jest raczej średni, a gra dość sucha). Poprosiłbym o kilka słów na temat tych tytułów i jakieś inne propozycje - może jakieś 4X w kosmosie? Tylko nie Twilight Imperium - PRZERAŻA mnie ta gra ;)

Z góry dzięki.
Tigahmes
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2017, 16:05

Re: Gra strategiczna z klimatem(3-4 osoby)

Post autor: Tigahmes »

http://www.rebel.pl/product.php/1,302/3 ... erium.html jest dość ciekawym tytułem, posiadamy 4 frakcje nasze imperium kolejno ewoluuje w 4 kolejne fazy, balans jest dobrze zachowany mamy do wyboru 4 różne cywilizacje każda ma swoje unikalne cechy, niektórymi grać jest prościej jeszcze innymi trudniej jednak w rękach dobrego gracza każde z nich jest dobre
Caelremon
Posty: 26
Rejestracja: 07 mar 2017, 12:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna z klimatem(3-4 osoby)

Post autor: Caelremon »

Miałem okazje grać w większość z gier, które wymieniasz więc wrzucę swoje trzy grosze ;)

Eclipse (mam więc wiem co mówię) jest grą stosunkowo niedługą jak na dopuszczalną ilość graczy i dobrą mechanicznie, natomiast niestety klimatu faktycznie w nim za grosz. O ile w Twilight Imperium klimat jest przynajmniej wyczuwalny to tu w ogóle, więc jak ci na tym zależy to odradzam.
Szogun to fajna strategia, ze stosunkowo dużą losowością (wieża!), ale czy ma bardzo wyczuwalny klimat?... pewnie bardziej niż Eclipse ale dla mnie bez szału.
Za to zarówno Blood Rage, jak i Chaos (który był wcześniej, więc to raczej BR jest podobny do niego) wręcz ociekają klimatem. Oba to dość szybkie, dynamiczne tytuły w których można jednak pokombinować. Blood Rage jest chyba prostszy... w każdym razie Chaosa sam posiadam i musze powiedzieć że nie jest łatwo wprowadzić nowych graczy w ten tytuł. Trzeba po prostu zagrać ze dwa razy (oczywiście przegrać) i załapać o co chodzi. Także klimat Warhammera jest raczej specyficzny... w moim towarzystwie to gra typowo "męska", dziewczynom średnio podchodzi. Blood Rage jest chyba bardziej uniwersalny pod tym względem.
No i bardzo polecam też Kemeta - przede wszystkim agresywna i jeszcze raz agresywna gra, do rozegrania w 1,5-2h i dość klimatyczna. Jeżeli Twoja ekipa to nie są wielcy wyjadacze to Kemeta polecam najbardziej z tych powyższych tytułów.

W Forbidden Stars nie grałem to nie porównuję.
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gra strategiczna z klimatem(3-4 osoby)

Post autor: DrunkHamster »

Co do Zakazanych Gwiazd to mam i gramy dosc czesto. Jezeli chodzi o konfiguracje graczy to w kazdej gra sie swietnie. Klimat jest wyczuwalny, a sam system walki daje bardzo duzo mozliwosci wbrew pozorom ( sa kosci walki ). Co do zlozonosci zasad to jest bardzo dobrze napisana instrukcja. Po zasadach wprowadzajacych poprostu siadasz i grasz, a w trakcie gry niejasnosci wyklaruje kompletna ksiega zasad ( takie kompedium ). Co do czasu rozgrywki to na poczatku faktycznie jest bardzo dlugi ( my gralismy nawet ok 8 godzin ). Ale po pierwsze my tego nie odczuwalismy bo fun naprawde ta gra daje duzy, a po drugie warto poswiecic wiecej czasu zeby sie nauczyc grac. Teraz rozgrywka w 4 osoby zajmuje nam ok 4 godzin.

Co do ceny jest spora, ale mysle jednak ze warto ;)
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra strategiczna z klimatem(3-4 osoby)

Post autor: Deathhammer »

Dzięki za odpowiedzi panowie, chociaż już jest po fakcie ;) kupiłem Zakazane Gwiazdy tydzień temu i mam już za sobą trzy partie. Gra jest świetna, to fakt, że gra się długo(nasza pierwsza gra była w czwórkę, zajęło nam 6,5 godziny, jednak nikomu się nie dłużyło), ale sama rozgrywka to wynagradza. Myślę, że jak już wszyscy dobrze zapoznają się ze swoimi kartami to da się czas gry zredukować do 5 godzin.

Gra jest świetna, ogrom możliwości, ogrom planowania, kapitalny system walki. Każda frakcja wymusza inny styl gry i czuć, że naprawdę są inne, a nie tylko różnią się ilością rzucanych kostek czy punktów życia. Klimat, na czym tym razem mi zależało, jest wyczuwalny, wykonanie gry na najwyższym poziomie. Ogólnie bardzo polecam i mimo że trzeba dzień planować pod tą grę to jednak czuję, że na stół będzie trafiać dosyć często.

Jeśli chodzi o następny tytuł to myślę nad tym Chaosem, ale na razie nie ma się co spieszyć - trzeba ograć ZG i Terraformację :)
ODPOWIEDZ