Co wybrać? Proszę o pomoc

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Relayin
Posty: 4
Rejestracja: 14 lut 2017, 16:41

Co wybrać? Proszę o pomoc

Post autor: Relayin »

Gram z rodziną oraz ze znajomymi i chciałbym poznać zdanie co polecacie bardziej. Cena do ok 120zł, ilość graczy zazwyczaj 4+
- Dixit (lub Dixit Odyseja),
- Tajemnicze Domostwo,
- Bang Kościany,
- Pandemic (Pandemia): Czas Cthulhu,
- 7 Cudów świata (ale coś mnie ta gra nie przekonuje)

Ewentualnie jakby ktoś mógł coś polecić będę wdzięczny :)
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Co wybrać? Proszę o pomoc

Post autor: Rafalm »

Dixit i Tajemnicze Domostwo to podobne gry, oparte na odgadywaniu skojarzeń. Podstawową różnica jest to, że w Dixicie gracie przeciwko sobie (t.j. każdy zbiera punkty dla siebie), a Tajemnicze Domostwo to kooperacja, czyli gracie wspólnie i staracie się zdążyć przed uciekającym czasem. Z tej dwójki ja preferuję Tajemnicze Domostwo.

Pandemia to kooperacja, dobry tytuł, ale z tym "4+" nie do końca pasuje, bo max dla 4 graczy. Z tej kategorii z kolei jestem fanem Ghost Stories, gra sporo trudniejsza od Pandemii (i trudniejsza do dostania).

7 Cudów Świata to świetna gra polegająca na budowaniu silniczka. Jej dużą zaleta jest możliwość gry do 7 graczy przy bardzo rozsądnym czasie rozgrywki i braku downtime'u. Warto mieć w kolekcji. W tej kategorii gier polecam jeszcze Roll for the Galaxy, ale to wyższy przedział cenowy (ok 170-180 PLN).

W podanym budżecie sprawdź może jeszcze:
- Alhambrę (3-6 graczy)
- Szeryfa z Nottingham (świetna gra blefu dla 3-5 osób)
- jakieś tytuły z ukrytą tożsamością: Avalon lub The Resistance, Sabotażystę, Pokój 25 (w zasadzie wszystkie najlepiej grać w 4+, a nawet 5+ graczy)
Relayin
Posty: 4
Rejestracja: 14 lut 2017, 16:41

Re: Co wybrać? Proszę o pomoc

Post autor: Relayin »

Tajemnicze Domostwo wydaje mi się trochę bez emocji.

Ghost Stories szkoda, że na 4 osoby tylko bo zapowiada się super.

7 Cudów Świata - bardzo dużo- prawie wszystkie pozytywne opinie, a jakoś dalej nie mogę się przemóc

Alhambra - grałem nie podeszła
Szeryfa z Nottingham nie do końca
Avalon lub The Resistance, Sabotażystę, Pokój 25 - u nas najlepiej wychodzi mafia opowiadana.

Może ktoś coś jeszcze, albo mnie utwierdzi w zakupie?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Co wybrać? Proszę o pomoc

Post autor: Danielf »

Zależy czego od gry oczekujesz. Każda z tych gier być może ci się spodobać. Najwyżej oceniane są chyba Dixit i 7 Cudów Świata. To są gry które podobają się każdemu (no może poza nielicznymi wyjątkami, które zawsze się znajdą). Ale inne z tej listy też mogą ci się spodobać. Napisz więcej, jeśli nie wiesz, czego chcesz, to napisz, w jakie gry grałeś i jakie ci się podobają.
Relayin
Posty: 4
Rejestracja: 14 lut 2017, 16:41

Re: Co wybrać? Proszę o pomoc

Post autor: Relayin »

Grałem w 5 sekund, taboo, vudu, dooble, totem, tajniacy. Te gry mi się podobały. Wolałbym grę planszowa aniżeli karciana. Fajnie jakby gra działał na 5 osob ale to nie mus. Chciałbym żeby ta gra była regrywalna i była wciągająca i nien nudziła się jestem początkującym planszówkowiczem. Do dyspozycji będę miał za niedługo stwora jeszcze.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Co wybrać? Proszę o pomoc

Post autor: Danielf »

Relayin pisze:Grałem w 5 sekund, taboo, vudu, dooble, totem, tajniacy. Te gry mi się podobały. Wolałbym grę planszowa aniżeli karciana. Fajnie jakby gra działał na 5 osob ale to nie mus. Chciałbym żeby ta gra była regrywalna i była wciągająca i nien nudziła się jestem początkującym planszówkowiczem. Do dyspozycji będę miał za niedługo stwora jeszcze.
Widzę, że same imprezówki. 7 Cudów Świata faktycznie nie jest tego typu. Z twoich propozycji chyba najbardziej pasuje Dixit. Bang właściwie też. Od siebie jeszcze polecę Time's Up.
ODPOWIEDZ