Solidne euro do kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Krassus101
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2017, 17:51

Solidne euro do kolekcji

Post autor: Krassus101 »

Zdaję sobie sprawę, że tego typu zapytań było już tu wiele, ale mam nadzieję, że planszówkowa brać nie zje mnie żywcem za powielanie tematu i pomoże mi dokonać wyboru. :)

Jak sam tytuł sugeruje, poszukuję solidnego euro do swojej (na razie niewielkiej) kolekcji.

Szukam gry posiadającej poniższe cechy:
- liczba graczy: 2-4, przy czym z naciskiem na 3-4; dobrze by jednak było, żeby wariant na dwóch graczy nie był jedynie na doczepkę,
- poziom trudności: średnio-ciężki; najlepiej żeby ta średnio-ciężkość zawierała się w rozgrywce, a nie w zasadach,
- mechanika: szukam czegoś, co opiera się na więcej niż jednej wiodącej mechanice; dlatego też niechętnie patrzę na tytuły oparte np. przede wszystkim na worker placement (np. Kawerna),
- klimat: rozumiem, że w euro nie występuje on zbyt często, ale fajnie jakby był wyczuwalny; nie chcę totalnie suchej gry przy której muszę mieć 1,5 l wody do popicia ;)
- interakcja: ponownie zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to cecha euro gier, ale fajnie, jakby jakaś delikatna występowała,
- losowość: nie musi to być gra polegająca na czystej optymalizacji, mogą w niej występować śladowe elementy losowe,
- długość gry: ok. 2 godzin, maksymalnie do 3 godzin,
- cena: do ok. 200 zł

Robiłem już wstępny rekonesans i w ten schemat póki co wpisują mi się: Orlean i Great Western Trail. Jeśli ktoś grał w te tytuły to prosiłbym o krótkie ich porównanie w szczególności pod kątem wyżej wskazanych cech.

A może macie inne propozycje?
mr_pepeush
Posty: 110
Rejestracja: 29 gru 2014, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 28 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: mr_pepeush »

Jeśli czujesz się przyduszony tym, że Kawerna to TYLKO worker placement, sięgnij po poprzedniczkę - Agricolę - gdzie masz jeszcze użytek z kart i chyba jednak trzeba mocniej kombinować nad tworzeniem komba, a także umiejętnie planować przestrzeń na swoim poletku. Jednak w przypadku Kawerny "tylko" worker placement wcale nie boli, bo różnych decyzji i stron, w którą możesz tu pójść, jest multum. W pierwszym rzucie - musisz wybrać, w którą stronę chcesz rozwijać swoje gospodarstwo. Dalej masz możliwość budowania przeróżnych budynków, które będą później odpowiednio punktować. Jak chcesz zostać górnikiem, zaplanuj sobie sensowną ścieżkę do tego, by stworzyć jak najgłębsze kopalnie, dające możliwie dużo punktów. Akurat z Rosenberga to jedyna gra poza Kawerną, która bardziej wywołuje we mnie płacz i zgrzytanie zębami z powodu "i co ja biedny żuczek mam teraz zrobić?" to Fields of Arle.
Dla mnie Kawerna jest synonimem "solidnego euro, w którym można zrobić wiele fajnych rzeczy, żeby wygrać" :)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: elayeth »

Orleans - świetna gra, ale nie jest ciężka, raczej średnia. Dobry wybór.
GWT - wybór spełniający chyba wszystkie Twoje wymagania. Genialna gra.

Polecam też:
The Gallerist - ciężka, ale poza tym wszystko pod Twoje potrzeby
Viticulture - tutaj dominuje worker placemen a interakcja nie jest zbyt duża, ale dzieje się sporo i klimat jest...
Scythe - fajny klimat, świetna gra, jest interakcja
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: warlock »

Lewis & Clark

Worker placement + budowanie talii, pięknie wydana, bardzo klimatyczna jak na eurogrę (każda karta to historyczna postać), masa kombinowania.

Orleans jest suche jak wiór.
sngt
Posty: 127
Rejestracja: 26 lut 2014, 21:49
Has thanked: 22 times
Been thanked: 3 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: sngt »

Concordia - grałem i polecam. Dobrze się skaluje. Najkrótsza instrukcja jaka czytałem ( w stosunku do tego co oferuje rozgrywka ). Jak mapa z podstawki się opatrzy to można dokupić dodatki.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moja kolekcja - klik
Krassus101
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2017, 17:51

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: Krassus101 »

mr_pepeush pisze:Jeśli czujesz się przyduszony tym, że Kawerna to TYLKO worker placement, sięgnij po poprzedniczkę - Agricolę - gdzie masz jeszcze użytek z kart i chyba jednak trzeba mocniej kombinować nad tworzeniem komba, a także umiejętnie planować przestrzeń na swoim poletku. Jednak w przypadku Kawerny "tylko" worker placement wcale nie boli, bo różnych decyzji i stron, w którą możesz tu pójść, jest multum. W pierwszym rzucie - musisz wybrać, w którą stronę chcesz rozwijać swoje gospodarstwo. Dalej masz możliwość budowania przeróżnych budynków, które będą później odpowiednio punktować. Jak chcesz zostać górnikiem, zaplanuj sobie sensowną ścieżkę do tego, by stworzyć jak najgłębsze kopalnie, dające możliwie dużo punktów. Akurat z Rosenberga to jedyna gra poza Kawerną, która bardziej wywołuje we mnie płacz i zgrzytanie zębami z powodu "i co ja biedny żuczek mam teraz zrobić?" to Fields of Arle.
Dla mnie Kawerna jest synonimem "solidnego euro, w którym można zrobić wiele fajnych rzeczy, żeby wygrać" :)
Kawerna i Pola Arle to dwa tytuły, które też mi gdzieś na horyzoncie majaczą. Bardziej Kawerna, bo umożliwia grę większej liczbie graczy niż dwoje. Nie mogę się jednak do nich do końca przekonać - nie wiem sam dlaczego. :) Natomiast co do Agricoli, kupiłem sobie jakiś czas temu wersję rodzinną, jako taki gateway w świat worker placement - podoba się przy tym dziewczynie, więc zakup ogólnie uznaję za ok. W "dużej" Agricoli nie podoba mi się natomiast sposób punktowania, przez co mam wrażenie, że trzeba dążyć do modelowego gospodarstwa, bo inaczej będzie się obrywać ujemnymi punktami - nie leży mi to.
elayeth pisze:Orleans - świetna gra, ale nie jest ciężka, raczej średnia. Dobry wybór.
GWT - wybór spełniający chyba wszystkie Twoje wymagania. Genialna gra.

Polecam też:
The Gallerist - ciężka, ale poza tym wszystko pod Twoje potrzeby
Viticulture - tutaj dominuje worker placemen a interakcja nie jest zbyt duża, ale dzieje się sporo i klimat jest...
Scythe - fajny klimat, świetna gra, jest interakcja
Przyjrzę się The Gallerist i Viticulture. Gdzieś mi te tytuły się przewinęły, ale nie zbadałem ich głębiej.
Scythe niestety przekracza budżet.
warlock pisze:Lewis & Clark
Worker placement + budowanie talii, pięknie wydana, bardzo klimatyczna jak na eurogrę (każda karta to historyczna postać), masa kombinowania.

Orleans jest suche jak wiór.
Oglądałem jakiś czas temu recenzję Lewis & Clark i wtedy mnie nie zachwycił - myślę jednak, że rzucę okiem jeszcze raz, bo już mi się zdarzało, że pierwsze wrażenie gry było nie najlepsze, ale po kolejnym przyjrzeniu się gra zyskiwała w oczach i trafiała na moją półkę.

A co do Orleanu, to naprawdę taki suchy? Wydawało mi się, że wieje tam delikatnie klimatem, ale to odczucia wyłącznie po obejrzeniu recenzji.
sngt pisze:Concordia - grałem i polecam. Dobrze się skaluje. Najkrótsza instrukcja jaka czytałem ( w stosunku do tego co oferuje rozgrywka ). Jak mapa z podstawki się opatrzy to można dokupić dodatki.
Concordia - dla mnie osobiście ta gra jest tak nieatrakcyjna wizualnie, że mnie do siebie kompletnie nie przekonuje. Sporo dobrego o niej czytałem, ale odpycha mnie wyglądem. :)


Ktoś jeszcze miał kontakt z Orleanem oraz GWT i mógłby się wypowiedzieć?
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: Sebs »

Moze Keyflower? Obecnie trwa kampania na wspieram.to. Jest opymalizacja, licytacja, obliczanie ryzyka. Klimatu nie ma tam zbyt wiele ale za to interakcja jest ogromna jak na euro. Swietnie dziala w kazdym skladzie

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: warlock »

Sebs pisze:Moze Keyflower? Obecnie trwa kampania na wspieram.to. Jest opymalizacja, licytacja, obliczanie ryzyka. Klimatu nie ma tam zbyt wiele ale za to interakcja jest ogromna jak na euro. Swietnie dziala w kazdym skladzie

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
+1, znakomita gra, świetnie się skaluje, doskonała propozycja ;).
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: elayeth »

warlock pisze:
Sebs pisze:Moze Keyflower? Obecnie trwa kampania na wspieram.to. Jest opymalizacja, licytacja, obliczanie ryzyka. Klimatu nie ma tam zbyt wiele ale za to interakcja jest ogromna jak na euro. Swietnie dziala w kazdym skladzie

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
+1, znakomita gra, świetnie się skaluje, doskonała propozycja ;).
Moim zdaniem jest co najmniej takim samym sucharem jak Orleans. Duże ryzyko w licytacji i sporo negatywnej interakcji. Mi akurat nie podchodzi...
Jesli rozwazales GWT to ka bym po prostu jabral. Jest klimat, jest interakcja i cena jest super.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: Chaaber »

+1 dla Viticulture. Naprawdę solidne euro, do tego całkiem klimatyczne, rzeczywiście da się wczuć w zarządce winiarni i planować odpowiednio swoje ruchy. Bardzo ciekawy worker placement z kilkoma innymi mechanikami wmieszanymi w to.
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: żagiel »

A może coś Felda? Świetnie się skaluje. Osobiście posiadam Zamki Burgundii i w każdym grobie dobrze chodzi. Ale klimatu to tam nie znajdziesz...
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: Leszy2 »

Polecam Simurgh
Ładnie chodzi od 2 do nawet 5, choć wymaga zmiany taktyki.
Zasady łatwe, duża ilość kombinowania i wykorzystywania okazji jakie się pojawiają.
Owszem workerplacement, ale nietypowy, zawodnicy sami wstawiają na planszę pola akcji i sami je usuwają. I nie tylko.
Klimat: wyczuwalny.
Interakcja to patrzenie przeciwnikom na ręce, blokowanie pól, wyścigi na surowce
Losowość występuje w ciągnięciu kafli - niewielka, nie ma negatywnego wpływu na rozgrywkę.
Można wybrać kilka wariantów długości, a ponadto zakończenie jest uzależnione od zgrań graczy.
140 zł - tanio, jak na ciężar pudełka.
Ponadto dodam, ze gra jest bardzo estetyczna.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: kisiel365 »

Grałem w Simurgh i szczerze mówiąc nie zachwyca. Ładnie wyglądają firgurki i fajne rozwiązanie z dostawianiem/usuwaniem dostępnych akcji przez graczy, ale ogólnie mechanika w tej grze jest średnio dopracowana i jakaś taka zbyt banalna. Cieszę się, że się nie skusiłem na zakup.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: kmd7 »

Najgorzej to z tym klimatem :D
Poleciłbym Agricolę, Tzolkin i Rosyjskie Koleje, a z jeszcze lżejszych na pewno Najeźdźcy z Północy (zapowiedziano już polską wersję dodatków) i Szklany Szlak.
Nie grałem w Keyflower (wsparłem) i GWT, mam na celowniku :).
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1995 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: Ardel12 »

Terraformacja Marsa i kurtyna w dół...
Krassus101
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2017, 17:51

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: Krassus101 »

Ilu graczy, tyle opinii. :)
Przyglądam się wszystkim proponowanym przez Was tytułom i widzę, że są to tytuły dobre albo bardzo dobre. Żaden do końca jednak nie ujął mnie tak jak wspomniane na początku Orlean i Great Western Trail. Nadal też nie zdecydowałem, który z tych dwóch bardziej będzie mi odpowiadał. Do rozważań dołożyłem natomiast Viticulture (powiem ciekawego klimatu) i Tzolkina (fajna mechanika kół).

Co do innych tytułów tak w skrócie: Keyflower - podobnie jak Concordia, nie podoba mi się wizualnie, Simurgh - klimaty fantasy ostatnio mi się zupełnie przejadły, gry Felda - w opinii chyba większości graczy są definicją suchości, a jednak szukam odrobiny klimatu.

A tak na marginesie:
żagiel pisze:Osobiście posiadam Zamki Burgundii i w każdym grobie dobrze chodzi.
Gdzie Ty w to grasz? (tak wiem, że to literówka) ;)
Ardel12 pisze:Terraformacja Marsa i kurtyna w dół...
Terraformację już mam na liście zakupów, ale oprócz niej szukam czegoś jeszcze. :)
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 438
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 42 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: grabol »

Troyes spełnia większość wymienionych przez Ciebie kryteriòw. Cena, interakcja, czas gry, kilka mechanik, ciekawy styl graficzny, niepowtarzalność rozgrywek, dobre skalowanie. Największą bolączką jest pojawiający się niekiedy paraliż decyzyjny, tylko w którym cięższym euro on nie występuje...?
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: dominGeS »

Od kilku dni jestem w posiadaniu Orlean i jestem tą grą zachwycony. Pomimo braku klimatu gra się w nią przyjemnie. Grałem w każdym składzie 2-4. Najlepiej 3 i 4, ale co pewien czas czuję, że z żoną będziemy do niej wracać 1v1. Jak się ma Orlean w odniesieniu do Twoich kryteriów? hmm, no cóż, nie jest to strzał w dziesiątkę, ale myślę, że mogłaby się Tobie spodobać. Ja natomiast jakiś czas temu wahałem się czy kupić Rosyjskie Koleje właśnie ze względu na brak klimatu. Po pierwszej rozgrywce stwierdziłem, że w ogóle mi to nie przeszkadza bo gra obroniła się mechaniką. Podobne odczucia mam co do Orlean. Następnym moim zakupem będzie GWT, ale to za jakiś czas.
pozdrawiam
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: kisiel365 »

Tzolkin jest genialny (chyba moja ulubiona gra), ale to czysty bardzo deterministyczny worker placement, więc średnio pasuje do opisu z pierwszego posta. Jedyna losowość to wychodzące budynki (wplywajace lekko moze na 15% gry) i początkowe bonusy startowe. Wygląda przepięknie, ma unikatową mechanikę koł, jest dobrze zbalansowany, nie ma jedynej słusznej strategii gry.

Le Havre jest bardzo udanym euro i worker placement jest mniej odczuwalny, bo masz tylko jedna akcję główną na turę (albo bieżesz zasoby z rosnącej puli, albo wykonujesz jedna akcje z budynków swoich/cudzych). Klimat napewno bardziej wyczuwalny niż w Simurgh :P

Kolejne klasyki pasujące do opisu, a warte uwagi: Puerto Rico (nowe wydanie ma ładniejsze, "nieniemieckie" grafiki), Brass (kapitalizm industrialny pełną parą z pewną niewielką dozą losowości w kartach) czy Colt Express (interakcja poprzez programowanie ruchów przy napadzie na pociąg w dzikim zachodzie).
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: elayeth »

Z tego co piszesz to powtórzę po raz drugi, weź Orleans. Dobre na początek. Powinieneś być bardzo zadowolony. Wprawdzie dużo klimatu tam nie ma... ale moim zdaniem to nie jest taki suchar jak np: Zamki Burgundii czy Troyes (obie gry tez dobre). Następnie weź GWT. Aktualnie ta gra jest u mnie w TOP3 i to jest najlepszy zakup ostatniego półrocza. Choć przyznam, że i Orleans był hitem u mnie w domu jakiś rok temu. Polecałem też Viticulture i nadal uważam, że to jest wyśmienita gra ze świetnym klimatem, w którym na prawdę czujesz, że prowadzisz winnice... Wszystkie gry fajne i klimatyczne. Ja osobiście wolę takie gry niż gry suche, np: te od Felda.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 964
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: Apos »

elayeth pisze:Z tego co piszesz to powtórzę po raz drugi, weź Orleans. Dobre na początek. Powinieneś być bardzo zadowolony. Wprawdzie dużo klimatu tam nie ma... ale moim zdaniem to nie jest taki suchar jak np: Zamki Burgundii czy Troyes (obie gry tez dobre). Następnie weź GWT. Aktualnie ta gra jest u mnie w TOP3 i to jest najlepszy zakup ostatniego półrocza. Choć przyznam, że i Orleans był hitem u mnie w domu jakiś rok temu. Polecałem też Viticulture i nadal uważam, że to jest wyśmienita gra ze świetnym klimatem, w którym na prawdę czujesz, że prowadzisz winnice... Wszystkie gry fajne i klimatyczne. Ja osobiście wolę takie gry niż gry suche, np: te od Felda.
Hej,
a jakie masz porównanie Viticulture do Vinhosa? Vinhosa bardzo lubię i cenię, jak inne gry Lacedry, ale Viticulture cały czas jest na moim radarze. Głównie gdybym ją kupował to do gry na 2 i 5-6 osób. Jak działa? Nie ma zbyt długich przestojów przy większej ilości graczy?
Krassus101
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2017, 17:51

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: Krassus101 »

Dobra, mocno mi pomogliście i wybór zaczyna mi się na ten moment klarować.

Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Jak pod kątem wskazanych przeze mnie w pierwszym poście kryteriów (poza ceną oczywiście) przedstawia się według Was Scythe?
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Solidne euro do kolekcji

Post autor: dominGeS »

Scythe - mam i polecam, ale biorę pod uwagę ewentualną rozgrywkę dopiero wtedy kiedy jest min 4 os. W mniejszym składzie wg. mojej oceny nie działa najlepiej. Zbyt duża mapa na 2 os, a w rozgrywce na 3graczy jakoś niesymetrycznie gracze oddaleni od siebie. Reszta kryteriów spełniona dla tego tytułu ale też umiarkowanie. Ze względu na wysoką cenę warto jest się wnikliwie przyjrzeć przed zakupem czy taki rodzaj rozgrywki Tobie mógłby odpowiadać. Dla mnie jedyny problem stanowi skalowanie gry.
ODPOWIEDZ