Nowa gra do kolekcji - jaka?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Nowa gra do kolekcji - jaka?

Post autor: Quille »

Od kilku miesięcy interesuję się grami planszowymi, więc jestem bardzo początkującym graczem, ale mam już kilka gier w kolekcji i ochotę na zakup kolejną. Waham się jednak jaka będzie dobra. Oglądałam trochę recenzji i mam kilka typów, ale nadal nie mogę się zdecydować.
Na razie w swojej kolekcji mam:
- Carcassonne i dwa pierwsze dodatki (i mam zamiar kupić trzeci, Księżniczkę i smoka, ale to za jakiś czas) - bardzo fajnie mi się w to gra, w tym z mamą, która załapała wersję bez dodatków (bez budowniczych i świnek itp), a jest bardzo niechętna innym, bardziej skomplikowanym grom
- Catan - to moja pierwsza gra - niby fajna, lubię w nią grać, ale trochę mi się znudziła - bardzo często wygrywam ze znajomymi i to mnie trochę nudzi, bo gra nie jest wyzwaniem. Ale zastanawiam się czy zakup dodatku by trochę utrudniło grę?
- Dobble - fajne, ale raczej na imprezę, dla rozerwania towarzystwa, nie na spotkanie typowo "planszówkowe"
- Agricola - przedostatni zakup - bardzo mi się podoba, jest wyzwaniem, bo nie umiem jeszcze w nią grać na tyle, żeby zawsze wygrać i wykręcić dobry wynik
- Metropolia - ostatni zakup - podoba mi się, prosta, ma potencjał, ale widzę po niej, że takie "czyste" karcianki raczej nie będą raczej (no chyba, że jakaś z super mechaniką) moim "top 5", bo podobają mi się najbardziej gry, gdzie jest więcej elementów - kafelki, znaczniki, kostki itp.

Myślę nad (kolejność jest właściwie wg tego, co najbardziej mi wpadło w oko po samej recenzji):
- Kakao
- Patchwork
- Talisman - ale nie ukrywam, że cena mnie lekko blokuje
- Takenoko
- Tzolkin
- Czery pory roku
- 7 cudów
- Cytadela
- Wsiąść do pociągu (raczej USA, ze względu na mapę)
- Sushi go!

Jakieś porady? Co wybrać z powyższej listy, albo na jaką grę zwrócić jeszcze uwagę? Z tych, w które grałam i mi się średnio podobały (znaczy - zagrać mogę, ale raczej nie kupię) to: Dixit, Kolejka i gry z serii ilustrowanej rysunkami Mleczki.
Z góry dzięki za pomoc!
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Nowa gra do kolekcji - jaka?

Post autor: krzyss »

Wszystkie gry są dobre i mogłyby być u Ciebie na półce.
Aby zagmatwać Ci trochę w głowie dołożę:
- Wyspa Skye - porównują ją z Carcassonne ale niech Cię to nie zmyli. Z Carcassonne ma tylko tyle wspólnego co kafelki. Bardzo fajna gra.
- Nowy Jork 1901 - zajmujemy działki, budujemy na nich wieżowce, potem modernizujemy. Przyjemna, nie za długa.
- Zamki Szalonego Króla Ludwika - budujemy swój Zamek z komnat jakie możemy kupić. Budujemy go w taki sposób aby jak najwięcej zapunktować w celach jawnych a także ukrytych. Dobrze się skaluje. Fajna gra.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Nowa gra do kolekcji - jaka?

Post autor: Quille »

Dzięki za odpowiedź i propozycję.
Wsypę Skye znam z recenzji, ale nie bardzo mi się podoba mechanika z licytacjami. Nigdy co prawda nie grałam w gry, które to uwzględniają, ale jakoś nie czuję do tego mięty.
Zamki Szalonego Króla Ludwika - na pierwszy rzut oka wyglądają dość dziwnie, zobaczę recenzję.
Nowy Jork 1901 - tego w ogóle nie znam, wydaje się fajne, też obczaję.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Nowa gra do kolekcji - jaka?

Post autor: krzyss »

W Wyspie Skye ustalasz ceny za jakie bys chcial sprzedac dane kafelki.
Poczytaj o tych grach co Ci napisalem, moze ktoras Ci sie spodoba.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
gemetrator
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2017, 15:33

Re: Nowa gra do kolekcji - jaka?

Post autor: gemetrator »

Dużo zależy od tego w ile osób najczęściej grasz i jakie klimaty Tobie odpowiadają. Patchwork to świetna gra, w której rozgrywka nie zajmuje wiele czasu, a i cena jest przystępna. Oprócz tradycyjnych "7 cudów świata" zwróć może jeszcze uwagę na "7 cudów świata pojedynek" (ale tu znowu - zależy w ile osób grasz, ponieważ pojedynek jest na 2 osoby).
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Nowa gra do kolekcji - jaka?

Post autor: genek »

z twojej listy to bym wybrał tzolkina, już sam wygląd gry robi wrażenie i jak szukasz gry, która wymaga rozkminy to jak znalazł
kakao to taka prosta gierka w układanie kafelków, patchwork fajna dwuosobówka, 7 cudów to taki pasjans, a mówisz, ze karcianki ci tak raczej nie podchodzą, a to w sumie czyte układanie kart praktycznie bez interakcji
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Nowa gra do kolekcji - jaka?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Mojej żonie podoba się:
Splendor
Zamki Burgundii
Orlean
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Nowa gra do kolekcji - jaka?

Post autor: Rafalm »

Cześć,

Przechodząc po kolei Twoją listę:
- Kakao - ja tą grę lubię i polecam, ale jako alternatywę do Carcassonne (które u mnie akurat nie siadło). Jeśli masz i lubisz Carcassonne to sobie odpuść.
- Patchwork - absolutny 'must have' wśród gier dla 2 graczy. Moim zdaniem gra idealna.
- Talisman - fajna przygodówka do wciągnięcia się w świat gier planszowych, ale na dłuższą metę będziesz miał podobne odczucie jak z Catanem - za prosta, zbyt mało wyborów etc. Ja bym sobie darował, można lepiej zaiwestować kasę.
- Takenoko - hmm, tu mam zgryz. To dość dobra gra rodzinna, pięknie wykonana i dość regrywalna z uwagi na zmienną planszę oraz karty zadań... tylko, że dla mnie jest mało wciągająca. Kwestia gustu, polecam wypróbować przed zakupem, może się spodobać.
- Tzolkin - ciekawa mechanika i solidne euro, ale dla mnie ta gra jest dość powtarzalna. Po kilku rozgrywkach gra się schematami, ja się znudziłem. Przy tym to tytuł z gatunku średnio-ciężkich, dla początkujących może być mało zjadliwa.
- Cztery pory roku - niech Cię nie zmylą grafiki - to nie jest gra dla początkujących. Trzeba się solidnie zmóżdżyć, żeby wykombinować silniczek nabijający punkty, do tego gra nie wybacza błędów. Jeśli nie zbudujesz dobrego mechanizmu, to polegniesz z kretesem. Polecam ten tytuł, ale raczej jak już okrzepniesz w tematyce eurogier. No i jeszcze jedno -to jest w 90% karcianka, więc nie jestem pewien czy Ci podejdzie.
- 7 cudów - tutaj nie jestem pewien, o który tytuł Ci chodzi: klasyczne 7 cudów, czy też 7 Cudów: Pojedynek (dla 2 graczy). Klasyczny tytuł to bardzo dobra gra strategiczno-ekonomiczna dla większej ilości osób, ja ją wyciągam jak mamy chęć pograć w 5+ osób, z kolei Pojedynek to świetna dwuosobówka, którą można rozegrać w 20 minut. Obie warto mieć w kolekcji, ale uwaga, to typowe karcianki.
- Cytadela - nie grałem, nie wypowiadam się.
- Wsiąść do pociągu (raczej USA, ze względu na mapę) - tutaj na początek polecam Europę (dla 4-5 graczy), lub Skandynawię (dla 2-3 graczy). Obie oferują więcej decyzji i możliwości taktycznych niż USA.
- Sushi go! - nie znam

Dodatkowo dla osób, które chcą zbudować fajną kolekcję gier polecam:
- Tajniacy - w kategorii gier imprezowych absolutny hit, koniecznie dołóż do kolekcji (tylko tą klasyczną, czerwoną wersję, a nie Obrazki). W tej kategorii gier polecam też Szeryfa z Nottingham - blefowanie i łganie w czystej postaci, mnóstwo radości i śmiechu.
- Splendor - to kwintesencja "budowania silników", spróbuj zacząć od tego tytułu, jeśli podejdzie to możesz eksplorować ten kierunek dalej, jako drugi tytuł polecam Osadników: Narodziny Imperium.
- Chicago Express - ciekawy tytuł ekonomiczny dla każdego, z fajnym mechanizmem inwestowania w akcje linii kolejowych.
- Small World - gra strategiczna z dużą dozą negatywnej interakcji, a jednocześnie z fajnym mechanizmem pozwalającym na odbicie się gracza od dna jeśli dostanie łomot.
- Pokolenia lub Nowe Pokolenia - jeśli chcesz spróbować fajnej eurogry dla średniozaawansowanych. Instrukcja w pierwszej chwili może przestraszyć, ale po pierwszej rozgrywce wszystko jest jasne i klarowne.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Nowa gra do kolekcji - jaka?

Post autor: kisiel365 »

To ja uzupełnię:
Sushi go - bardzo prosty filler. Karty draftujesz (wybierasz jedną, pozostałe przekazujesz, jak w 7 cudach świata) i kolekcjonujesz zestawy z wybranych kart, sympatyczna, krótka i prosta
Cytadela - wybierasz rolę metodą draftingu i w zależności od roli masz specjalną akcję, docelowo - budujesz miasto, trochę bardziej zaawansowana, ponieważ trzeba przewidywać preferencje graczy, bo np. zlodziej kradnie pieniadze od danej roli (nie osoby), wiec musisz przewidywać kto jest kim, klasyka
7 cudów pojedynek - tylko 2 osoby! świetna, polecam również ze świetnym dodatkiem Panteon
7 cudów klasyczne - tylko 3+, dla 2 osob nie gra się dobrze, ale to jest jedna z niewielu gier, w które można zagrać w większym towarzystwie (6+)
Tzolkin - koniecznie zobacz jak wygląda rozgrywka, bo mechanika jest unikalna, dużo myślenia, piękna plansza, bardzo dopracowane euro, na pewno poziom wyżej jeżeli chodzi o trudność niż pozostałe gry z twojej listy, nie powiedziałbym że jest schematyczna

Stanowczo odradzam Chicago Express - to dopiero jest schematyczna gra. Również Pokolenia wypadają mizernie na tle innych euro gier (dla uproszczenia gier z mała losowością). Poza Tzolkinem wśród euro warto poznać Concordia, Navegador, Hansa Teutonica, Rosyjskie Koleje, Kawerna, Le Havre, jeżeli szukasz czegoś ciekawszego, ale nie super trudnego.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Nowa gra do kolekcji - jaka?

Post autor: cezaras »

zaproponuję tylko jeden tytuł:
Zamki Burgundii

Gra, która jest:
a) inna niż wszystko w co do tej pory grałeś
b) własnie po raz kolejny pojawia się w sklepach (pewno jakiś kolejny dodruk)
c) bardzo dobrze oceniana przez prawie wszystkich
d) zagrasz we dwie, w trzy i w 4 osoby (moim zdaniem w 4 najlepiej)

Ciekawostka:
W ramach forum organizowane są ligi internetowe w poszczególne tytuły.
Ludzie zgłaszają się do tego w co chcą zagrać. Liczba chętnych decyduje o liczbie "dywizji". Zazwyczaj to są 2 lub 3.
W Zamki Burgundii jest ich 7 - a leci XXIII sezon.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Nowa gra do kolekcji - jaka?

Post autor: josiu »

Zamki Burgundii na pewno przypadły by Ci do gustu, ale z tego co wiem to w Polsce są już niedostępne. Myślę, że kolejnym krokiem mogłyby być też Zamki Szalonego Krola Ludwika i Osadnicy Narodziny Imperum lub 51 Stan Master Set. Przyjrzyj się także Dominionowi i Orleanowi- bardzo polecam obie. A np. Patchwork znudził nam się po kilku partiach.
ODPOWIEDZ