Gra do kolekcji - długa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Cord
Posty: 22
Rejestracja: 24 mar 2017, 19:29
Has thanked: 4 times

Gra do kolekcji - długa

Post autor: Cord »

Witam.

Poszukuję gry uzupełniające moją obecną kolekcję.
1. Osadnicy z Catanu + Miasta i Rycerze.
2. Gra o tron planszowa.
3. Cywilizacja poprzez wieki.
4. Terraformacja marsa
5. Pojedynek.

Kolejność jest zgodna z kolejnością zakupu. Gram najczęściej w 3-4 osobowym stałym składzie. Bardzo nam spodobała się ostatnio terraformacja ale jako że jest w niej jeszcze mniej interakcji negatywnej niż w cywilizacji to chciałbym zakupić coś z innej beczki.

Moje oczekiwania według priorytetów :
1. Ekonomia + walka.
2. Dużo interakcji negatywnej + pozytywnej.
3. Gra nie może być mocno losowa chociaż troszkę nie zaszkodzi. W grę o tron gramy na przykład razem z kartami bitew.
4. Strategiczna plansza.

I najważniejsze: bardzo lubię gry rozbudowane gdzie rozgrywka w 3 osoby trwa ponad 3 godziny.

Moje propozycje na ta chwile to:
1. Scythe
2. Blood Rage
3. Eclipse

Dwie pierwsze to chyba akurat gry krótkie bez ekonomi więc raczej nie pasują do kryterium chyba że się mylę to wyprowadzcie mnie z błędu
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra do kolekcji - długa

Post autor: Rafalm »

Z podanych przez Ciebie tytułów najbliżej Twoich wymagań znajduje się Eclipse. Scythe to bardziej eurogra, trochę tam masz przepychania, ale walki niewiele. W Blood Rage z kolei ekonomii ciężko się dopatrzeć.

Ja z kolei polecam Mare Nostrum, jeśli tematyka starożytności jest dla Ciebie ok. Świetny tytuł, dużo gry nad stołem, różne ścieżko do zwycięstwa i trzeba mieć oczy naokoło głowy i patrzeć innym graczom na ręce. Dużo gry ponad stołem, sojusze, zdrady etc. Jedyną wadą jest to, że zdecydowanie zyskuje w składzie 4-5 osobowym. W pełnym skłądzie powinniście zamknąć się z rozgrywką w ok 2,5 - 3 godzin. Inną gry które można polecać to Cyklady, ale jeśli chcesz doświadczyć walki, to koniecznie z dodatkiem Tytani. No i jest to gra dość krótka, jakieś 1,5 - 2 godz. Z podobnych ale znacznie dłuższych (nawet do 6-8 godzin) najlepszym tytułem będzie chyba Twilight Imperium.
Cord
Posty: 22
Rejestracja: 24 mar 2017, 19:29
Has thanked: 4 times

Re: Gra do kolekcji - długa

Post autor: Cord »

Skusiłbym się na Twilight Imperium jednak brak polskiej wersji językowej całkowicie przekreśla ją ze względu na złożoność. Nie każdy z mojego towarzystwa toleruje język angielski. Coraz bardziej zaczynam być przekonany do Eclipse. Ktoś może mi coś więcej powiedzieć na jej temat? Może macie jeszcze jakieś inne propozycje tego typu ale np w innych klimatach?

PS. Ciekawe że polecasz Mare Nostrum. Ta gra jest wyjątkowo daleko w rankingach BGG. Jak widać suchy ranking to nie wszystko :) Zastanowie się i poczytam więcej o niej.
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: Gra do kolekcji - długa

Post autor: Shantall »

A może Runewars

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Gra do kolekcji - długa

Post autor: żagiel »

+1 Runewars
aryss
Posty: 266
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra do kolekcji - długa

Post autor: aryss »

Jeśli fluff nie przeszkadza to zakazane gwiazdy
Cord
Posty: 22
Rejestracja: 24 mar 2017, 19:29
Has thanked: 4 times

Re: Gra do kolekcji - długa

Post autor: Cord »

Przeczytałem ogrom recenzji Eclipse i Runewars. Jestem niemal zdecydowany na Eclipse. Troszkę mam wątpliwości co do sposobu walki w tej grze (kości) chociaż zdaję sobie sprawę że modyfikatory rzutów oraz rozwój technologii jest w tym systemie kluczowy. Wciąż jednak się waham.

Forbidden stars? Możesz napisać coś więcej na jej temat?

PS. Jako że chcę grę złożoną i długą to może warto poczekać na 4 edycję Twilight Imperium jednak zamiast kupować teraz Eclipse które ma taką samą tematykę?
loso
Posty: 568
Rejestracja: 16 cze 2004, 19:06

Re: Gra do kolekcji - długa

Post autor: loso »

A Terra mistica?

wysłane z telefonu
aryss
Posty: 266
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra do kolekcji - długa

Post autor: aryss »

Cord pisze: Forbidden stars? Możesz napisać coś więcej na jej temat?
- 2-4 graczy ( dobrze skalowalne)
- 4 rozne strony konfliktu ( którymi się faktycznei gra inaczej a nie żę tylko kolorki) z niezlym balansem
- BARDZO dobry mechanizm walk, z losowoscia z kosci/kart ale kontrolowana, karty dokupujesz do decku i za pomoca ich kontrolujesz rzuty koscmi, dodatkowo nei ma blanków
- ekonomia oparta o zdobyte planety ( generyczne surowce + specjalne dla niektorych planet ( wsparcie w bitwie, szkolenie lepszych jednostek, dodatkowe zasoby )
- rozwoj za pomoca aktualizacji kart bitwy ( rozbudowana decku) oraz ulepszen podstawowych rozkazow ( budowy/zdobywania zasobow/badan/walki)
- lekki downtime w przypadku duzych bitw miedyz 2 graczami dla pozostałych
- bardzo wysoka regrywalnosc ( modularnosc planszy i ukladanie jej z kafelkow wraz z celami )
- nie bedzie wiecej dodatkow ( jedynie fanowskie)
- jeszcze dostępna ( niewiadomo jak długo)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1644
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Gra do kolekcji - długa

Post autor: Sir_Yaro »

Clash of cultures?
Cord
Posty: 22
Rejestracja: 24 mar 2017, 19:29
Has thanked: 4 times

Re: Gra do kolekcji - długa

Post autor: Cord »

Spośród Waszych propozycji wybrałem:
1. Eclipse
2. Runewars
3. Forbidden stars

Na dzień dzisiejszy cena Forbidden stars mnie przeraża. Za tą kasę wolałbym kupić Mage Knighta z rynku wtórnego chociaż to jest inna kategoria. Poprostu mam mega hype na to :) (~400 zł).

Natomiast z dwóch pozostałych wybiorę Eclipse ze względu na to iż jest bezpieczniejszy ze względu na opinie. No i klimat reszcie ekipy bardziej podchodzi - jeden kumpel ma wstręt do przygodówek. Ale pozycja na przyszłość z pewnością.

Dzięki za pomoc!
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Gra do kolekcji - długa

Post autor: Tuminure »

Mam i Mage Knighta (kupionego jeszcze za czasów, gdy kosztował ~180zł), i Zakazane Gwiazdy.
Jedna i druga gra jest bardzo dobra ale ZG to o wiele ciekawsze doświadczenie i faktycznie czuć walkę między graczami. Biorąc pod uwagę to, że wkrótce ZG przestanie być dostępny w sklepach, to zacząłbym od właśnie tego tytułu ;).
Cord
Posty: 22
Rejestracja: 24 mar 2017, 19:29
Has thanked: 4 times

Re: Gra do kolekcji - długa

Post autor: Cord »

No nie.. Czemu to zrobiłeś? :D :twisted:

Wracam do recenzji.
Cord
Posty: 22
Rejestracja: 24 mar 2017, 19:29
Has thanked: 4 times

Re: Gra do kolekcji - długa

Post autor: Cord »

Decyzja zapadła - Zakazane gwiazdy! Skorzystałem z oferty sprzedaży jednego z forumowiczów. Mam nadzieje że gra się spodoba ekipie. Dziekuję Wam za pomoc w wyborze!
ODPOWIEDZ