Gra do kolekcji, skalowalnana 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Hh453
Posty: 128
Rejestracja: 24 lut 2017, 14:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Gra do kolekcji, skalowalnana 2 osoby

Post autor: Hh453 »

Witam , co mozecie polecić jakąś gre do kolekcji regrywalna, dobrze skalowalna na 2 osoby, to moja obecna kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Hh453

Szukam zarowno lekkich gier jak I srednich. Np. ostatnio zainteresowala.mnie pozycja hanabi, którą zamówilem.
Bardzo chetnie bym zamowil blood rage'a i Martwa Zime, w obie gralem ale niestety slabo wypadaja na 2 osoby. Nie lubimy tez gier z duza losowoscią
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Gra do kolekcji, skalowalnana 2 osoby

Post autor: Aville »

Ze średnich - Lewis i Clark. Grałam na 2, 3 i 4 osoby, najbardziej lubię na 2, moim zdaniem super sie skaluje

Z lekko-średnich - Wielka Księga Szaleństwa. Skoro w kolekcji masz Robinsona, i podpasowało Ci hanabi (którego nie lubię :) ), to kooperacja Ci nie będzie przeszkadzać. Grałam na 2 i 3 osoby, w obu wersjach chodziła bardzo fajnie.

Z lekkich - Takenoko. Losowość na 2 osoby jest przyzwoita, na więcej (a grałam nawet na 5) wchodzi już chaos. Też chyba najbardziej lubię na 2.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 965
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Gra do kolekcji, skalowalnana 2 osoby

Post autor: Apos »

Ze średnich w tytuły które najczęściej gram na 2 osoby, ale działają b. dobrze na więcej:
- Keyflower albo Key to City: London (najlepiej skalujące się tytuły jakie znam na każdą ilość graczy)
- Zamki Burgundii, Badacze Głębin, Trajan (każdy Feld b. dobrze działa na 2 i 4 osoby)
- Great Western Trail (nowość Pfistera, tak samo na 2 i 4 osoby działa b. dobrze. Raz jest luźniej raz mniej, ale mechanika i radość z gry taka sama)
- Pokolenia/Village (najlepiej działa na 4 osoby, ale we dwójkę też się bardzo przyjemnie gra)
- Shipyard (mało znany tytuł, ale wśród moich znajomych była to gra 2016, na 2 i 4 osoby działa tak samo)
Hh453
Posty: 128
Rejestracja: 24 lut 2017, 14:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra do kolekcji, skalowalnana 2 osoby

Post autor: Hh453 »

Lewis and Clark dlugo mialem na celowniku I mielismy ja kupic tylko dalej nie jestem pewny , jest to troche niszowa gra?
Wielka Ksiega Szalenstwa nad tym sie zastanowialismy ale po zobaczeniu aplikacji I faktu ze 60% czasu trzeba spedzac na tablecie to od razu przekreslilem ta pozycje

Keyflower juz zamowilismy, zamki burgundii mamy, nad tzolkinem myslelismy ale nie jestesmy pewni , widzielismy tez ta gre na zywo.
Badacze Glebin o tym jeszcze nie slyszalem :).
Trajan slyszalem ze dobra polecana , czy warto hmm. A moze Orleans? Ktora lepsza?
Great Western Trail tez myslalem zeby zamowic, ale czy rzeczywiscie jest taka dobra?
Pokolenia hmm mozna pomyslec.
Shipyard tez pierwsze slysze musze popatrzec.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 965
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Gra do kolekcji, skalowalnana 2 osoby

Post autor: Apos »

Hh453 pisze:Lewis and Clark dlugo mialem na celowniku I mielismy ja kupic tylko dalej nie jestem pewny , jest to troche niszowa gra?
Wielka Ksiega Szalenstwa nad tym sie zastanowialismy ale po zobaczeniu aplikacji I faktu ze 60% czasu trzeba spedzac na tablecie to od razu przekreslilem ta pozycje

Keyflower juz zamowilismy, zamki burgundii mamy, nad tzolkinem myslelismy ale nie jestesmy pewni , widzielismy tez ta gre na zywo.
Badacze Glebin o tym jeszcze nie slyszalem :).
Trajan slyszalem ze dobra polecana , czy warto hmm. A moze Orleans? Ktora lepsza?
Great Western Trail tez myslalem zeby zamowic, ale czy rzeczywiscie jest taka dobra?
Pokolenia hmm mozna pomyslec.
Shipyard tez pierwsze slysze musze popatrzec.
L&C nie polecam tylko z tego względu na bardzo długie przestoje przy 4-5 graczach. Na 2 i 3 osoby gra się miło, sprawnie, a wyścig do końca szlaku jest tak samo emocjonujący. Gra sama w sobie b. dobra ze względu na mechanikę i oryginalne kondycje zwycięstwa. Wykonanie wizualne też plusuje.

W Tzolnika można zagrać na boardgamearena "na sucho". Ja bardzo lubię ten tytuł, szczególnie z dodatkiem, który urozmaica grę i niweluje niektóre strategie wygrywające z podstawki.
Orleans nie grałem, ale mam też na celowniku :).
O Zamkach, Trajanie oraz Badaczach wspomniałem jako moim zdaniem są to trzy najbardziej udane gry Felda. Wypadają lepiej niż np. Bruges. Generalnie warto mieć choć jeden tytuł tego autora w kolekcji. Jeżeli lubisz Zamki to proponuję Badaczy :).
GWT pnie się w górę po drabinie BGG i jest już w TOP20 gier strategicznych. Warto w/g mnie zainteresować się tym tytułem lub Mombasą tego samego autora. Dziewczyna bardziej lubi właśnie ten drugi tytuł.

Co do reszty gier: jest tego b. dużo jeżeli szukasz gry na 2 i 4 osoby. Pokolenia oraz Shipyard mają interesujące mechaniki. Ten pierwszy to niby "tylko" worker placement, ale z zabijaniem własnych członków rodziny ;). W tym drugim punktujesz za zbudowane i przetestowane statki - tutaj zdobywanie punktów jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących mechanizmów jakie znam.
Na 5-6 to pozostaje Keyflower.

W linku poniżej znajdziesz jak oceniam różne gry, a gram głównie na dwie osoby ze sporadycznymi spotkaniami ze znajomymi na 4 i więcej osób. Jak coś to dopytuj :).
sngt
Posty: 127
Rejestracja: 26 lut 2014, 21:49
Has thanked: 22 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra do kolekcji, skalowalnana 2 osoby

Post autor: sngt »

Ja od siebie polecę:
1. Zamki szalonego króla Ludwika - fajnie sie skaluje, emocjonująca rozgrywka i ładne polskie wydanie
2. Marco Polo - we dwie osoby przyzwoicie się gra. Dla mnie obecnie najfajniejsza gra kościana
3. Neuroshima - w sumie to chyba tylko na 2 osoby


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moja kolekcja - klik
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Gra do kolekcji, skalowalnana 2 osoby

Post autor: Aville »

Hh453 pisze:Lewis and Clark dlugo mialem na celowniku I mielismy ja kupic tylko dalej nie jestem pewny , jest to troche niszowa gra?
Nie wiem co rozumiesz przez niszowosc gry. Na pewno nie jest to tytuł gatewayowy, ale mechanicznie gra jest prosta, za to trzeba dużo kombinować. I jest b. Ładna. Jeden z moich ulubionych tytułów.
Wielka Ksiega Szalenstwa nad tym sie zastanowialismy ale po zobaczeniu aplikacji I faktu ze 60% czasu trzeba spedzac na tablecie to od razu przekreslilem ta pozycje
Wielka Ksiega Szalenstwa, nie Posiadłość Szaleństwa :) księga to kooperacyjny deckbuilder. Aplikacji tam nie ma :)
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra do kolekcji, skalowalnana 2 osoby

Post autor: kmd7 »

Z mojej strony zaproponuję, w losowej kolejności:
Tzolkin - w ostatnich tygodniach dostarczył mnóstwo emocji, zakup dodatku kwestią czasu
Rosyjskie Koleje - zdetronizowały Tzolkina :)
Pory Roku - właśnie ogrywamy we dwoje i strasznie się podoba
Szklany Szlak - świetna łamigłówka nawet od jednego gracza do czterech
Karuba - kiedy nie ma czasu na coś dłuższego i ciężkiego
Goa - licytacja ma sens nawet przy dwóch graczach
Micropul - darmowa perełka dająca mnóstwo zabawy
Najeźdźcy z Północy - ciekawy tytuł w ładnej oprawie
Waggle Dance - lekki tytuł (ale trzeba trochę kombinować) z masą ślicznych kosteczek.
ODPOWIEDZ