Tańsza alternatywa dla Scythe'a

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
theodeus
Posty: 17
Rejestracja: 18 gru 2016, 22:40

Tańsza alternatywa dla Scythe'a

Post autor: theodeus »

Cześć!

Mam już sporo eurosucharów i dla odmiany szukam czegoś ze sporą interakcją między graczami. Grałem kilka razy w Scythe'a i baaaardzo mi się spodobał, ale 300zł za grę to trochę nie mój budżet, a i na 2 osoby ponoć nie chodzi tak świetnie. Szukam więc jakiejś alternatywy, która:
- zmieści się w cenie do 100-150zł (może być używana)
- będzie fajnie chodziła na 2 osoby, ale też na 3-4 (ew. jeśli nie ma nic ciekawego na 2 osoby to 3 w górę też da radę)
- będą w niej jakieś elementy podbijania terenów, atakowania innych graczy ale też budowy silniczka
- i nie będzie jakoś bardzo trudna (myślę, że powyżej 3.5/5 wg BGG to ciężko mi będzie współtowarzyszy przekonać).

Uwielbiam Marco Polo albo Terraformację, a z kolei np. Small World i Tiny Epic Kingdoms totalnie mi nie podeszły. Myślałem o Terra Mystica ale chyba kiepsko na 2 osoby i trochę za ciężka, z kolei Cywilizacja Poprzez Wieki raczej za trudna i za długa. Macie jakieś sugestie? Z góry dzięki! :)
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Tańsza alternatywa dla Scythe'a

Post autor: dziobanes »

Może "The Golden Ages" ?
theodeus
Posty: 17
Rejestracja: 18 gru 2016, 22:40

Re: Tańsza alternatywa dla Scythe'a

Post autor: theodeus »

Ciekawa opcja tylko gdzie to dostać? :)

Natknąłem się też na Shoguna, myślicie, że to może być dobry wybór na 3+ osób?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Tańsza alternatywa dla Scythe'a

Post autor: rastula »

tak złośliwie zapytam


gdzie są ci wszyscy co twierdzą że scythe jest za drogi i inne gry oferują to samo lub więcej ale taniej...?

kolega prosi o pomoc a tu jedna propozycja nagle...
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Tańsza alternatywa dla Scythe'a

Post autor: dziobanes »

theodeus pisze:Ciekawa opcja tylko gdzie to dostać? :)
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/The-G ... on-14/3761

Zerknij tu, w tym samym sklepie jest też droższa , nowsza wersja, ale to generalnie to samo.

Polecam filmik z rozgrywki :

https://www.youtube.com/watch?v=kq3olT- ... MMvjf0TdjJ
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Tańsza alternatywa dla Scythe'a

Post autor: dziobanes »

rastula pisze:tak złośliwie zapytam


gdzie są ci wszyscy co twierdzą że scythe jest za drogi i inne gry oferują to samo lub więcej ale taniej...?

kolega prosi o pomoc a tu jedna propozycja nagle...
Dokładnie :D prawda jest taka , że Scythe w kategorii cena/jakość i cena/ilość wypada zaskakująco dobrze i ciężko znaleźć dobry substytut.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Tańsza alternatywa dla Scythe'a

Post autor: schizofretka »

Ale w tym przedziale w tej chwili w ogóle nie ma za dużo tytułów, więc wybór bardzo zawężony. Spróbuję podjąć jednak rękawicę.

0. Szogun to inna gra. Atakowanie ma większe znaczenie, i choć podstawą jest budowa, to nie kręci ona żadnego silnika i jest podporządkowana temu, gdzie jest bezpiecznie. Ale przede wszystkim to action programming - jak w Dyplomacji, wszystcy planują akcje jednocześnie, próbując odgadnąć zamiary przeciwnika. Nieustanne moje top 10 od dekady chyba, jak się raz do roku spotykam ze starymi znajomymi to zawsze ląduje na stole. Jednak jest to gra raczej na 4-5, przy 3 nie rozwija skrzydeł.

1. Najbliżej chyba będzie Eclipse, używanego możesz próbować ustrzelić za 150.

2. Mare Nostrum. Nie wiem po ile chodzą używki, ale między 150-200.

3. Exodus: Proxima Centauri jak się uzbroisz w cierpliwość, to się doczekasz, ale tu jest więcej walki.

4. City of Remnants. Znów używka, ale chyba najbliżej Scythe ciężarek i stosunkiem podgryzania do własnego rozwoju, rozbudowana ekonomia, bardzo fajnie wydane, świat rozbudowany podobnie do Scythe, bardzo ciekawy mix mechanik.


Wszystko to są gry kosztujące 200-220 zł nowe, czyli generalnie dolna granica trochę bardziej rozbudowanych planszówek, wyraźnie taniej od Scythe. 100zł niestety kosztują teraz tylko gry małe i reedycje staroci, nawet karcianki są droższe - można najwyżej emigrować...
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Tańsza alternatywa dla Scythe'a

Post autor: schizofretka »

Te Golden Ages wygląda super, nawet okazało się, źe na wishliście miałem! Gdybym akurat nie wyprzedawał gier, zamiast kupowac...
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tańsza alternatywa dla Scythe'a

Post autor: Rafalm »

Proponowany wcześniej Mare Nostrum to świetny wybór, ale polecam go raczej dla większej ilości graczy. Ta gra rozwija skrzydła przy 4-5 imperiach, wtedy robi się naprawdę ciekawie. Pomijam fakt, że oficjalnie scenariusz dla dwóch osób jest dostępny tylko w dodatku Atlas - oczywiście można go ściągnąć z netu, a komponenty w podstawce w zupełności wystarczą do rozgrywki.

Podobnie będzie z Eclipse, świetna gra, ale generalnie tytuły 4X chodzą fajniej na większą ilość graczy IMHO.

A teraz trochę konstruktywnych propozycji, choć niekoniecznie spełniających wszystkie kryteria. Niemniej wysypię trochę z worka, to będziesz miał okazję poprzebierać ;-) :

1944: Wyścig do Renu - połączenie euro z grą wojenną, wypada zaskakująco dobrze zarówno w oczach zwolenników eurasów jak i strategów wojennych. Dedykowana dla 3 osób, fajnie chodzi także na 2 osoby. Znajdziesz w niej negatywną interakcję w postaci podkładania kłód pod nogi współgraczom.
7 Cudów Świata: Pojedynek - klasyk dla dwóch graczy, dużo w niej kombinowania z combosami kart, trochę interakcji w postaci kart militarnych, które mogą spowodować, że podbijesz królestwo przeciwnika. Tylko dla 2 graczy.
Adrenalina - ciekawe przeniesienie strzelanki komputerowej na planszę i ubranie jej w zasady eurogry. Trzeba po prostu wpakować przeciwnikom jak najwięcej trafień, za które zbierasz punktację. Nie wiem jak spisuje się na 2 osoby, grałem na 4 i fajnie mi się w to grało, dużo strzelania, generalnie rozwałka każdy na każdego.
Carson City - to dość już leciwy, klasyczny worker placement, ale z fajnym twistem. Otóż wykorzystując twojego workera (kowboja) możesz ustrzelić meepla przeciwnika - jeśli spotykacie się na jednej akcji toczycie pojedynek o prawo do wykonania akcji. Jak ustrzelisz przeciwnika to akcja jest Twoja. Właśnie ze względu na ten twist gra cały czas znajduje się u mnie w kolekcji.
Colt Express - to z kolei kwintesencja radosnej nawalanki, no ale od eurogier to leżało dość daleko ;-) Niemniej polecam jako radosny przerywnik, nawet na dwie osoby, choć wtedy gra ma zupełnie inny charakter (bardziej taktyczny).
Metropolia - bardzo prosta, ale dość złośliwa gra karciana, negatywna interakcja na poziomie średnim, choć mamy instrumenty aby wkurzać przeciwnika ;-)
Neuroshima Hex - absolutny klasyk, świetnie chodzi na dwie osoby, można grać do 4, choć wtedy wkrada się trochę chaos bitwy i czasami ciężko realizować założenia taktyczne.
Red7 - prosta, ale wciągająca karcianka, polecam na wyjazdy. Chodzi świetnie od 2 do 4 osób.
Robinson Cruzoe - tu masz euro ubrane w świetny klimat przygodowy. Uwaga - to kooperacja, więc nie każdemu leży, ale gra potrafi złoić skórę graczom, więc jak szukasz wyzwania i nie boisz się obrywać od innego (wirtualnego) gracza, to polecam. Fajnie się gra zarówno solo, jak i w grupie.
Star Realms - chyba moja ulubiona gra konfrontacyjna. 1 vs 1 i bezpardonowe łojenie przeciwnika, oparta na mechanice deckbuildingu. Szybko, intensywnie i bez zbędnych ozdobników, tylko na 2 osoby.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Tańsza alternatywa dla Scythe'a

Post autor: misioooo »

Jak Mare Nostrum to ja zaproponuję Antike II. Bardzo podobne do Mare. A jak na dwie osoby to Antike Duellum. I po temacie.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Tańsza alternatywa dla Scythe'a

Post autor: gregos »

Popieram przedmówcę - Antike jak najbardziej godne polecenia. Pozostaje tylko kwestia doboru (2 osobówka, czy wariant na 3-6 osób).
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Tańsza alternatywa dla Scythe'a

Post autor: misioooo »

gregos pisze:Popieram przedmówcę - Antike jak najbardziej godne polecenia. Pozostaje tylko kwestia doboru (2 osobówka, czy wariant na 3-6 osób).
Nie ma problemu... Bierzesz obie i masz genialnie działającą grę do rozgrywek 2-6 osób :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ