Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
arci
Posty: 5
Rejestracja: 02 maja 2017, 10:49

Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: arci »

Cześć. Ostatnio wpadłem na znajomych jak grali. Jakoś temat mnie zainteresował. Szukam czegoś fajnego jednak jak zawsze są wymagania. :D

Interesuje mnie raczej gra strategiczna, fajnie gdyby to były czasy wojen I/II albo np średniowiecze, ale jakieś starsze też mogą być. Raczej Sci-Fi odpada.
Ekonomia, rozwój, bitwy. Podobno w takich grach nawet można mieć nowsze technologie itd.
Losowość na średnim/ niskim poziomie.
Gra na 2 osoby (z dziewczyn) oraz na 3-4 (miłośnicy strategi komputerowych). Chcemy odejść od komputera i pograć razem. Wcześniej nie wiedziałem, że planszówki są aż tak rozbudowane.
Język polski - będe grał z starszym towarzystwem które nie zna ang.
Fajnie gdyby nie tyła jak chińczyk - w sensie, że tura kogoś i czekasz długi czas zamin ogarnie. Coś bardziej dynamicznego, żeby mozna było robić w tym samym czasie.

Za bardzo nie wiem co dopisać. Gra dla początkujących. Dlatego nie może być mega rozbudowana.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: Indar »

Twoje oczekiwania trochę kłócą się ze sobą, strategie na 6 osób raczej nie sa szybkie. Tutaj trzeba żebyś określił się czego oczekujesz po "strategii" - czy chodzi bardziej o kwestie taktyczne i prowadzenie wojska czy coś bardziej ogólnego gdzie wojsko jest tylko kwestią umowna.
Z jednej strony np Gra o Tron , Shogun itd- ale nie spełnia to wymogow , z drugiej...
7 Cudów Świata - nie jest to o klasyczna strategia ale pasuje do wymogow. I budowanie cywilizacji, i bitwy (umowne) , i szybkość gdzie każdy wykonuje ruch jednocześnie, i średnio zaawansowana. A, i brak losowosci. ;)
arci
Posty: 5
Rejestracja: 02 maja 2017, 10:49

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: arci »

Początki w grach planszowych. To będzie nasza pierwsza. :P
Ogólnie zainteresowała nas (z opowieści) Attack maksymalne ryzyko. Są bitwy, przejmowanie, surowce, trzeba się rozwijać i ulepszać. Ogólnie taka planszowa gra gier na PC. A mozna powiedzieć, że tego szukamy.

Z tego co wyczytałem to Gra o tron najlepiej gra się w 6 osób. Podobno jak jest mniej to ktoś ma łatwiej i przez co wszyscy się na nich rzucają.
Nie miałem na myśli, że szybko szybko :D Tylko, żeby nie było, że ktoś myśli 10min co zrobić potem kolejna osoba i ja mogę iśc ugotować obiad i wrócić :D słaby przykład. Ogólnie, żeby każdy miał jakies tam wspólne działanie w jednym czasie. A nie czekał na moją kolej.

Dlatego w sensie szybka to nie, że szybko ma się skończyć :D

Fajnie gdyby było jakies sojusze, zdrady i podstępy. :)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: Apos »

Strategia wojenna, która działa na 2 i 6 osób, jest szybka i posiada taką głębię raczej nie istnieje.

Z gier które najbardziej pasują z pominięciem wariantu dwuosobowego to:
  • Fief: France 1429
  • Gra o Tron
  • Shogun
  • Mare Nostrum: Empires
Gry wyżej działają na 4-6 osób, a najlepiej przy 5 albo 6 graczach, ale kompletnie odpada gra dwuosobowa. Proponowałbym zakup dwóch gier: 7 cudów Świata: Pojedynek do gry z dziewczyną oraz którąś powyższych jak będziecie mieli więcej graczy.

Jeżeli Twoi znajomi to fani gier komputerowych to możesz zerknąć okiem na:
  • Cywilizacja Poprzez Wieki (super tytuł, ale na 2-4 graczy)
  • Medioevo Universale (ponoć b. podobna do Europy Universalis z PC, ale nie grałem)
Nesmeer

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: Nesmeer »

Proponuje zaczac od Cyklad, jest kilka mechanizmow, jest licytacja, moga wystepowac sojusze, szczegolnie z dodatkiem. Poza tym gra ma bardzo przystepne zasady, a oferuje w zamian dobra zabawe. Gra na dwie osoby co prawda jest dosc specyficzna, podobnie zreszta jak w 7 Cudach Swiata, ale to juz kwestia gustu i weryfikacji gdyz sa co do tego rozne opinie.
Generalnie 7CS i Cyklady to klasyki i wspaniale gry zarowno dla nowych jak i weteranow w planszowkach, obie bardzo dobrze sie skaluja i warto na nie zerknac, roznica natomiast jest znaczaca i mozna sprawdzic na oba tytuly.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
CGX
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2017, 17:16

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: CGX »

Po opisie też od razu pomyślałem o 7 cudów świata. Mam tą grę, grałem w różnym towarzystwie, zarówno rodzice jak i 10 letnie dziewczyny, wszystkim gra sie bardzo spodobała. Jest troche tłumaczenia, ale po ogarnięciu zasady są bardzo proste. Gra jest dosyć szybka, koło pół godziny. I wszyscy grają jednocześnie. Polecam.
arci
Posty: 5
Rejestracja: 02 maja 2017, 10:49

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: arci »

Sprecyzuje...
Gra dla 2-4 osób. 5-6 osób raczej trudno będzie nam zebrać
Mocno rozbudowana - armia, ekonomia, jakieś ulepszenia, handel, kampanie itd.
Szybka w sensie, że tura nie trwa wieczność, a długość całej rozgrywki to może być nawet kilka dni :) Dlatego gry typu mapa świata i przejmowanie jest tutaj idealna.
Fajnie gdyby była to raczej taktyczna gra. W sensie, że muszę przewidywać, zawierać sojusze, zrywać je, itd.

Ogólnie opisuje wspomniany Attack maksymalne ryzyko który opisał mi kumpel.
McAron
Posty: 83
Rejestracja: 12 kwie 2016, 09:54
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: McAron »

Ciekawe wymagania jak na grę do grania we dwójkę z dziewczyną. Wojny, zdrady, technologie nie są tym co kręci płeć piękną w grach. Cyklady to dobry pomysł. Tam zwycięstwo można osiągnąć nie tocząc ani jednej bitwy.

Z gier 3-4 osobowych zobacz sobie na Spartakusa. Jest to gra o zarządzaniu gladiatorami. Klimat aż kipi a sojuszy i zdrad nie powinno wam zabraknąć.
arci
Posty: 5
Rejestracja: 02 maja 2017, 10:49

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: arci »

Rzuciłem tytułami gier znajomym i skłaniają się do Gra o tron, Szogun oraz Mare Nostrum: Imperia.

Najbardziej podoba się im opcja Gry o Tron. Następnie Shogun i Mare. Fajne wydaje się Memoir '44. ale opcja tylko dla 2 graczy.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: Deem »

arci pisze:Rzuciłem tytułami gier znajomym i skłaniają się do Gra o tron, Szogun oraz Mare Nostrum: Imperia.

Najbardziej podoba się im opcja Gry o Tron. Następnie Shogun i Mare. Fajne wydaje się Memoir '44. ale opcja tylko dla 2 graczy.
Gra o Tron nie nadaje się do gry w niepełnym składzie. Jeśli faktycznie będziecie grać głównie w 2-4 osoby, to będzie to kasa wyrzucona w błoto.

Spójrz jeszcze na Eclipse.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: Indar »

GoT w ogóle poza "naginanymi" zasadami nie jest dla dwójki
adi
Posty: 36
Rejestracja: 28 cze 2013, 14:53
Has thanked: 1 time

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: adi »

O, jak I i II wojna oraz starozytnosc na wiecej osob i dosc przyjazne zasady, to polecaja serie; Quartermaster General.

http://www.gamesfanatic.pl/2017/02/09/q ... eral-1914/

http://www.gamesfanatic.pl/2017/04/06/q ... -or-death/
Zapraszam do gry. Jak zaczniecie swoją przygodę z grą WoWs przez ten link to dostaniecie i ja także bonusy do gry jak okręty premium i surowce potrzebne w grze. Uważajcie gra uzależnia:P
arci
Posty: 5
Rejestracja: 02 maja 2017, 10:49

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: arci »

Zdecydowałem się na Shoguna. Już po 2 partyjkach w 3 osoby. Pierwsza to taka uczymy się co i jak (YT pomaga :P)/ Druga natomiast to już bardziej na serio. Gra na początku wydawała się skomplikowana (mam na myśli zasady) ale już ogarniamy i jest prosta. Myślałem, że bardziej będzie bardziej rozbudowana. Macie pomysły jak ją rozbudować? W sensie np. sojusze, podobno ktoś zrobił świat jako kule (po przeciwnej stronie prowincje są sąsiadujące.

Ogólnie... fajne. Myślę, że jak tylko czas pozwoli to będziemy grać. Już mam 2 osoby zdeklarowane na coś nowego :P Bardziej złożonego... Myślimy o grze o tron, ale musimy jeszcze kogoś zarazić. :D
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: Apos »

arci pisze:Zdecydowałem się na Shoguna. Już po 2 partyjkach w 3 osoby. Pierwsza to taka uczymy się co i jak (YT pomaga :P)/ Druga natomiast to już bardziej na serio. Gra na początku wydawała się skomplikowana (mam na myśli zasady) ale już ogarniamy i jest prosta. Myślałem, że bardziej będzie bardziej rozbudowana. Macie pomysły jak ją rozbudować? W sensie np. sojusze, podobno ktoś zrobił świat jako kule (po przeciwnej stronie prowincje są sąsiadujące.

Ogólnie... fajne. Myślę, że jak tylko czas pozwoli to będziemy grać. Już mam 2 osoby zdeklarowane na coś nowego :P Bardziej złożonego... Myślimy o grze o tron, ale musimy jeszcze kogoś zarazić. :D
Jest dodatek do Shoguna - Dwór Tenno. Cytuję:
Dodatek ten wprowadza do gry dwór niebiańskiego władcy, na którym to gracze będą starali się zdobyć rozmaite wpływy i łaski. Dzięki niemu możliwa staje się gra bardziej dyplomatyczna, w której to armie na planszy, bądź w wieży bitew zamieniamy na dyplomatów, którzy służą do zdobywania kart przywilejów na dworze.
Oprócz tego można dyskutować "nad planszą" o sojuszach itp.

Jeżeli chcecie sojusze, królewskie mariaże i inne zaawansowane elementy jako część mechaniki to zerknijcie na Fief'a.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Strategia, 2-6osób, rozbudowana, szybka.

Post autor: misioooo »

I polecam Pax Pamir... 2-5 graczy, działa bardzo dobrze już od 2 osób, najfajniej w 5.
Mnóstwo kombinowania, sojusze, zdrady... W grze są 3 mocarstwa. Gracze są lojalni wobec któregoś z nich, ale... mogą zmienić "stronę" w trakcie gry :) Aby wygrać najpierw jakieś mocarstwo jako całość (wszyscy gracze lojalni wobec niego) musi mieć spełnione konkretne warunki. Potem gracz mający najwięcej w pływów w tym mocarstwie zwycięża... I tutaj jest ciekawostka - można NIE BYĆ lojalnym wobec tego mocarstwa, a i tak wygrać! (szpiedzy i zdobywanie wpływów w "obcych" mocarstwach...). Gra na prawdę jest świetna jako strategia i wymaga mnóstwa "dyplomacji". Mechanicznie jest dość prosta, tylko instrukcja tak sobie napisana. Niemal niezależna językowo - bazuje na symbolach i ikonach, a tekst to "fluff" (poza 3 kartami przywilejów mocarstw).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ