Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Onwave
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2016, 14:00

Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: Onwave »

Witam,

Jestem początkującym planszówkowiczem. Jedyne w co grałem do tej pory to Monopol i Talisman.
Szukam dwóch gier: ekonomicznej (ekonomiczno/strategicznej) i przygodowej, w okolicach 100zł każda.
Najczęściej grana będzie w 2 osoby, ale chciałbym aby była od 2 do 4/5 graczy.
Najlepiej złożona ale nie nazbyt. Chciałbym poprostu żeby nie była bardzo prosta jak Monopol.
Tematyka najlepiej starożytność typu starożytny Egipt, ewentualnie jakieś historyczne tytuły, chociaż wszystkie propozycje rozpatrzę.
Raczej nie chcę żeby tematyka odnosiła się do jakichś statków kosmicznych, bo moja lepsza połówka nie usiądzie do tego :(
Karcianki odpadają.

Z przygodówek jedyne co mi przychodzi do głowy to Pandemia Czas Cthulu. Nic innego nie znalazłem w tej kasie :/

Z ekonomicznych/ ekonomiczno-strategicznych myślałem nad:
- Puerto Rico,
- Epoka Kamienia,
- Marco Polo,
- i sławne 7 Cudów Świata (chociaż to karcianka, ale przez tak wielu polecana)

Raczej odrzucam:
- Cyklady (jakoś nie mogę się do nich przekonać, po opiniach graczy i opisach gry)
- Carcassone (obawiam się, że będzie za prosta i bez charakteru)
- Neuroshima Hex (nie ten klimat)
- Agricola (podobno bardzo trudna i skomplikowana)

Bardzo dziękuję z góry za pomoc..
Nie wszystkie gry jestem w stanie wypożyczyć i sprawdzić. Niestety kupuje w ciemno, i dlatego szukam gier w okolicach 100 zł. Nie chcę się rzucić na jakiś duży tytuł za 200zł i by później okazało się, że dany rodzaj gry nie jest dla nas odpowiedni.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: TV3 »

Epoka kamienia będzie najprawdopodobniej dobrym wyborem. Przyjemne, nieskomplikowane.
Co do Agricoli - znów tak trudna i skomplikowana nie jest, tylko ta instrukcja, z tego co pamiętam jakaś taka...
W miejsce regularnej wersji zerknąłbym na Agricolę wersję rodzinną. Również przyjemne i nieskomplikowane. Choć tu, w porównaniu do Epoki, ciut bardziej chyba należy zwrócić uwagę na to, co się robi, zamiast robić cokolwiek.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Epoka kamienia- najprostrza opcja, ale nie prostacka
Marco Polo- trochę trudniejsza
Concordia- podobny poziom
Jak nie boisz się wyzwań to zdecydowanie polecam:
Zamki Burgundii
Tzolkin
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: gregos »

Puerto Rico jak najbardziej polecam. Z podobnym stopniem trudności pod uwagę należy wziąć jeszcze wspomnianą wcześniej Concordię. Albo troszkę łatwiejsza pozycja - Wyspa Skye (przy okazji najtańsza).
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 965
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: Apos »

Dodam +1 do poniższych tytułów, które już tutaj wymieniono:
  • Epoka kamienia (z dodatkiem na 5 osób)
  • Agricola wersję rodzinna (do 4ech graczy)
  • Zamki Burgundii (do 4ech graczy)
  • Tzolkin (aczkolwiek tytuł może okazać się zbyt trudny na początek i aby grać na 5 osób potrzebny jest dodatek)
  • Puerto Rico
  • Wyspa Skye (działa poprawnie na 2 osoby, najlepiej mieć przy stole więcej osób)
Do listy gier ekonomicznych o tematyce starożytnego Egiptu dodałbym Imhotep, która jest dość prostym i sympatycznym tytułem do 4ech graczy. Egizia, oczko wyżej w poziomie trudności, do 4ech graczy. Są też Osadnicy: Narodziny Imperium, gdzie jedną z nacji jest Egipt - warto zerknąć.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: adam_k27 »

Epoka Kamienia zdecydowanie. Mam też Agricolę wersję rodzina i Epoka jest w moim odczuciu dużo lepszą grą. Z innych ciekawych gier rzuć też okiem na Pokolenia, CV, Zamki Szalonego Króla Ludwika.

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka
Onwave
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2016, 14:00

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: Onwave »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Sprawdzę wszystkie podane propozycje :)

To podam jeszcze moje odniesienie do gry Pandemic Czas Cthulu, może będzie lepsze odzwierciedlenie czego szukam.

Niestety Pandemic Czas Cthulu to spory zawód... :( Grałem w nią w 2 i 3 osoby, na średnio zaawansowanym poziomie.
Gra jest łatwa, prosta i zdecydowanie za szybka. Ledwo udało się wejść w klimat, a gra się już skończyła.
I zdecydowanie za łatwa. Grę prowadziła 12latka i dla niej gra nie stanowiła żadnego wyzwania.
I gra nie zachęca do ponownego zagrania, właśnie ze względu na jej łatwość.

Także raczej szukam czegoś w stronę trudniejszego niż łatwiejszego.
Onwave
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2016, 14:00

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: Onwave »

A szczególnie DŁUŻSZEGO :)

Jeszcze zapytam, a jakieś grubsze/droższe, w okolicach 150zł, tytuły w tych kategoriach? Przygodowe i Ekonomiczne/Strategiczno-Ekonomiczne
Co byście polecili?

Szczególnie ważna jest dla mnie regrywalność, długość rozgrywki (1,5-2h), interakcja oraz rozwojowość akcji
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: warlock »

Onwave
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2016, 14:00

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: Onwave »

Oj te graficznie straszna :D Zupełnie tego nie czuje. I chyba jednak za trudna, męczylibyśmy się z zasadami, zamiast czerpać przyjemność z gry.

Coraz bliżej jestem tej Epoki Kamienia, ale mam przeczucie, że nie porwie nas
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 965
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: Apos »

Troyes ma wygląd specyficzny, jest to mózgożer, ale jaki! Gra jest super. Tylko to zupełnie inny typ niż Epoka Kamienia :).
Onwave pisze:A szczególnie DŁUŻSZEGO :)

Jeszcze zapytam, a jakieś grubsze/droższe, w okolicach 150zł, tytuły w tych kategoriach? Przygodowe i Ekonomiczne/Strategiczno-Ekonomiczne
Co byście polecili?

Szczególnie ważna jest dla mnie regrywalność, długość rozgrywki (1,5-2h), interakcja oraz rozwojowość akcji
Przygodowe/coop: Robinson Crusoe

Ekonomiczne: Tytuły, które zostały w tym wątku wymienione pasują w Twoje preferencje ;). Szczególnie Zamki, Tzolkin, Pokolenia i Puerto Rico, jeżeli Epoka Kamienia jest dla Ciebie za prosta/krótka.
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: Elemenek »

Bierz Tzolkina, zagracie 2-3 razy ogarniecie zasady i działanie poszczególnych pól i bedziecie mieli super radoche.
Konioczynka
Posty: 154
Rejestracja: 15 sty 2015, 17:36
Lokalizacja: Warszau

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: Konioczynka »

Na 2 os. Agricola to dupa i kamieni kupa :)
Jeśli jedna osoba szybciej przyswoi zasady to jest to gra tylko chamskiego blokowania. Wtedy ta druga osoba ma już po grze.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: gregos »

Przy zwiększonym budżecie weź pod uwagę Orlean, Great Western Trail, Five Tribes albo Steam Works.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: siekan »

Z przygodowych dorzucę Runebound - nie jestem fanem gier talismanopodobnych a tutaj wyjątkowo wszystko siadło, czuć było przygodę i rozwój postaci :) graliśmy w 4 osoby, ale w 2 też powinno fajnie śmigać :)
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: kmd7 »

Konioczynka pisze:Na 2 os. Agricola to dupa i kamieni kupa :)
Jeśli jedna osoba szybciej przyswoi zasady to jest to gra tylko chamskiego blokowania. Wtedy ta druga osoba ma już po grze.
Ale taki zarzut "jeśli ktoś szybciej przyswoi zasady" chyba można postawić każdej grze? A w ogóle, jeśli z kimś notorycznie przegrywam, to obserwuję, co robi przeciwnik i wyciągam wnioski. Bardzo lubię Agricolę na dwie osoby, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że komuś może nie podejść. Dlatego najlepiej spróbować zagrać, zanim kupisz.

Ale do adremu :D
Z przygodowych poleciłbym Martwą Zimę: Długą Noc, ale najlepiej gdybyś zagrał przed zakupem, tym bardziej, że przekracza podany budżet. Najlepiej w 3-5 osób. Na dwie osoby gra chodzi słabiej, choć wariant z "dylematem więźnia" ma swój urok. Poza tym jest ciekawy mechanizm kart rozdroży. Ważne, aby do gry usiadły osoby czujące klimat takiej gry, inaczej rozgrywka zamieni się w festiwal rzutów kością i dobierania kart.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: Quille »

Tzolkin jest naprawdę do ogarnięcia. Ma dobrze napisaną instrukcję i po jednej partii wie się co i jak, a po dwóch trzech ma się już poukładane w miarę w głowie, że wie się co się opłaca a co nie.
Nie mam wielkiego doświadczenia, grałam raczej w proste gry (Catan, Kolejka, Carcassonne, Kakao, Metropolia), potem kupiłam Agricolę i koleżanka kupiła Tzolkina i gra nam się świetnie.
Tak że z całego serca polecam Tzolkina.
Agricola też jest super i moim zdaniem na dwie osoby też się dobrze gra, choć krótka kołderka jest czasem dość frustrująca.
Onwave
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2016, 14:00

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: Onwave »

Ok, bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi :) Sprawdzam każdą z wymienionych pozycji i mam swojego faworyta narazie

A jeszcze zapytam się, gry planszowe przygodowe, ekonomiczne lub strategiczno/ekonomiczne, typu budowanie jakiejś cywilizacji i podbijanie terenów, do 200zł??
Najlepiej by chociaż w jakimś stopniu działały na 2 osoby i miały przystępne zasady, bez potrzeby tłumaczenia ich przez 1h ;)
Co byście polecili?

Chcę wyczerpać temat w całości :D

Jeszcze zapytam o takie tytuły:
- Concordia
- coś więcej o Wyspa Skye?
- Pięć Klanów (jako alternatywa dla Epoki Kamienia)
- zapytam jeszcze o Cyklady, sprawdzają się na 2 osoby?
- i czy przychodzi wam do głowy jakaś gra, w której różne nacje (w tym Egipt) walczą między sobą o terytoria i władzę?
Tylko nie karcianki
Konioczynka
Posty: 154
Rejestracja: 15 sty 2015, 17:36
Lokalizacja: Warszau

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: Konioczynka »

kmd7 pisze:
Konioczynka pisze:Na 2 os. Agricola to dupa i kamieni kupa :)
Jeśli jedna osoba szybciej przyswoi zasady to jest to gra tylko chamskiego blokowania. Wtedy ta druga osoba ma już po grze.
Ale taki zarzut "jeśli ktoś szybciej przyswoi zasady" chyba można postawić każdej grze? A w ogóle, jeśli z kimś notorycznie przegrywam, to obserwuję, co robi przeciwnik i wyciągam wnioski. Bardzo lubię Agricolę na dwie osoby, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że komuś może nie podejść. Dlatego najlepiej spróbować zagrać, zanim kupisz.
Nie, nie można tego postawić każdej grze - pierwszy przykład z brzegu Kawerna (chociaż moim zdaniem gorsza od Agricoli), i opcja wymiany diamentu/rubinu na cokolwiek.
Chyba nie grałeś z kimś + 60 rozgrywek kontra ~7 rozgrywek i doświadczenie zebrane w Le Havre / Kawerna (ja)
Taki przeciwnik dyktuje zasady, a Ty (ja) biorę tylko to co zostaje. Jedyne co to może zmienić, to draft kart pomocników/usprawnień (ale to trzeba być też doświadczonym, żeby wiedzieć co wziać).
Sory ale bez trzciny nie przejdzie, a jak chcesz poświęcić specjalnie 2 tury żeby ją zebrać (znacznik 1. gracza + trzcina w nastepnej rundzie), to już jest po zawodach :)

Ps. Póki nadążałem za kolegą w ilości rozgrywek to było całkiem spoko na 2 osoby. Ale umówmy się, Agricola na 2 OSOBY jest cienka jak barszcz (po to jest specjalna wersja Agricoli).
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: gregos »

Onwave pisze:A jeszcze zapytam się, gry planszowe przygodowe, ekonomiczne lub strategiczno/ekonomiczne, typu budowanie jakiejś cywilizacji i podbijanie terenów, do 200zł??
Najlepiej by chociaż w jakimś stopniu działały na 2 osoby i miały przystępne zasady, bez potrzeby tłumaczenia ich przez 1h ;)
Co byście polecili?
Na 2 osoby najlepsze będzie Antike Duellum (tylko dla dwóch graczy). Poza tym możesz wziąć pod uwagę Simurgh (najlepiej działa od 3 osób), Concordia oraz Cyklady (w przypadku 2 ostatnich tytułów będą potrzebne dodatki, aby w takim składzie osobowym rozgrywka była "odpowiednia".

Onwave pisze:Jeszcze zapytam o takie tytuły:
- Concordia
- coś więcej o Wyspa Skye?
- Pięć Klanów (jako alternatywa dla Epoki Kamienia)
- zapytam jeszcze o Cyklady, sprawdzają się na 2 osoby?
- i czy przychodzi wam do głowy jakaś gra, w której różne nacje (w tym Egipt) walczą między sobą o terytoria i władzę?
Tylko nie karcianki
Concordia bardzo fajna gra, ale jak wspomniałem wyżej będzie potrzebny dodatek z mniejszą mapą, lecz całość można zmieścić w budżecie ok. 200 zł.
Wyspa Skye niby prosta, ale dosyć dużo możliwych wyborów w trakcie rozgrywki, więc również dobra pozycja.
Pięć Klanów zdecydowanie odmienna od Epoki Kamienia, lecz jak dla mnie dużo lepsza to gra, gdzie każda rozgrywka naprawdę jest satysfakcjonująca ze względu na ogrom możliwości wyboru ruchu (w każdym wariancie osobowym jest równie dobra).
No i jest jeszcze klasyk Eufrat i Tygrys, lecz i tutaj lepiej sprawdza się w nieco powiększonym składzie osobowym.
Onwave
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2016, 14:00

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: Onwave »

Podobno w Concordii są dwie mapy po dwóch stronach planszy: jedna samych Włoch do rozgrywek 2-4 graczy, druga Europy do grania 3-5.
Poczytałem trochę o grze, i brakuje w niej interakcji między graczami :(

I już chyba ostatecznie zastanawiam się nad Cyklady, a Runebound... Gra miałaby być tylko do pogrania od czasu do czasu i dla radochy.
Gry wyglądają świeżo, podoba mi się ich wygląd.
Niestety jednak w Runebound brakuje mi interakcji miedzy graczami (chociaz pewnie mozna sobie dopowiedzieć kilka reguł).

Jeszcze rozglądam się za grą w której przejmuje się terytoria, walczy i rozwija swoją cywilizację, i wtedy podejmę ostateczną decyzję
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Ekonomiczna/Przygodowa gra dla początkujących

Post autor: kmd7 »

Spoiler:
Konioczynka pisze: Nie, nie można tego postawić każdej grze - pierwszy przykład z brzegu Kawerna (chociaż moim zdaniem gorsza od Agricoli), i opcja wymiany diamentu/rubinu na cokolwiek.
Chyba nie grałeś z kimś + 60 rozgrywek kontra ~7 rozgrywek i doświadczenie zebrane w Le Havre / Kawerna (ja)
Taki przeciwnik dyktuje zasady, a Ty (ja) biorę tylko to co zostaje. Jedyne co to może zmienić, to draft kart pomocników/usprawnień (ale to trzeba być też doświadczonym, żeby wiedzieć co wziać).
Sory ale bez trzciny nie przejdzie, a jak chcesz poświęcić specjalnie 2 tury żeby ją zebrać (znacznik 1. gracza + trzcina w nastepnej rundzie), to już jest po zawodach :)

Ps. Póki nadążałem za kolegą w ilości rozgrywek to było całkiem spoko na 2 osoby. Ale umówmy się, Agricola na 2 OSOBY jest cienka jak barszcz (po to jest specjalna wersja Agricoli).
[/quote]

Nie grałem w Kawernę, więc nie mogę nic dodać na ten temat. Albo nie, mogę - jeśli dobrze rozumiem, to chcesz powiedzieć, że jeśli usiądę do Kawerny z kimś kto rozegrał 60 rozgrywek, to przy grze nie będzie tego widać i mam szansę na wygraną? Oj, nie wydaje mi się ;).
Masz rację, że bez trzciny nie przejdzie, ale bez drewna/gliny/kamienia tą trzciną mogę sobie tratwę co najwyżej zbudować :). W Agricoli jest ciasno, bardzo ciasno, akcji mało, surowców mało, więc naturalne jest, że sobie przeszkadzamy. Ale to lubię. Wyraźnie napisałem - wypróbuj przed zakupem. Nie podejdzie - graj w Kawernę. Albo w Zamki Burgundii, świetna gra i jest luźniej.

PS. @Konioczynka, dla mnie w grach planszowych m.in. fajne jest to, że każdy z ogromu tytułów może znaleźć coś dla siebie. Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ