Alternatywa dla Shoguna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
theodeus
Posty: 17
Rejestracja: 18 gru 2016, 22:40

Alternatywa dla Shoguna

Post autor: theodeus »

Cześć!

Mam od niedawna Shoguna i bardzo mi się podoba mechanika gry, ale brakuje mi trochę ekonomii, budowania silniczka i rozbudowywania regionow i/lub postaci (to stawianie teatrow czy świątyń jest jakieś takie sztuczne). Kojarzycie jakąś bardziej rozbudowaną pod tym kątem grę, która jednak będzie w miarę prosta do wyjaśnienia (czyli poziom Shoguna lub łatwiej) i nie bardzo długa? Fajnie też jakby chodziła na zarówno 3 i 5 osób i nie była bardzo droga (tak do 150-180zł max, choćby za używkę (zupełnie mi do niczego nie potrzebne figurki i inne bajery, kilkaset kostek armii jak w Shogunie w zupełności zadowala mój zmysł estetyczny ;-))

GoT odpada ze względu na złożoność, czas i to, że w 3 osoby średnio. Scythe byłby oczywistym kandydatem, ale niestety za drogi i trudny, myślałem też o Blood Rage, ale do 4 osób to niestety za mało. Czy taka gra jak opisałem w ogóle istnieje? ;)
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Alternatywa dla Shoguna

Post autor: wujek2114 »

Sprawdź Cyklady. Są prostsze, ale mniej tam walk niestety (oczywiście zależy od nastawienia graczy). Jakaś tam ekonomia jest...
Możesz także zobaczyć Antike (I lub II) oraz Imperial 2030. Też może walk nie ma za wiele ale ekonomia jakaś tam występuje.
Ewentualnie Fief, ale to chyba będzie z skomplikowane, skoro GoT jest za trudna...
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Alternatywa dla Shoguna

Post autor: gregos »

Do Blood Rage możesz dokupić rozszerzenie na 5 gracza, więc będzie tak, jak chciałeś. Rozważ jeszcze wybór Antike II.
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Alternatywa dla Shoguna

Post autor: Trawus »

Mare Nostrum? Używany egzemplarz znajdziesz za około 200zł, a myślę że warto dorzucic troszke kasy.

Jeżeli myślałeś o Blood Rage to jest jeszcze Chaos z dodatkiem ale to wyższa półka cenowa.
theodeus
Posty: 17
Rejestracja: 18 gru 2016, 22:40

Re: Alternatywa dla Shoguna

Post autor: theodeus »

dzięki wielkie, zobacze tę gry :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Alternatywa dla Shoguna

Post autor: schizofretka »

W Blood Rage i Chaosie nie ma żadnej ekonomii. W cykladach jest porównywalna ilość, ale budynki dają konkretne bonusy - może tego szukasz. Mare Nostrum jest trochę bardziej skomplikowane, bardziej epickie i ekonomiczne, ale nie tak mózgożerne.

Tyle, że choć to wszystko gry 'dudes on a map', żadna nie ma mechaniki rownoległego programowania akcji jak w szogunie. Takich gier jest dość mało i sa zwykle albo bardzo lekkie albo bardzo mózgożerne. Najbliżej będzie Senji, która jest GoT-lite (tylko używka, ale tanio znajdziesz), albo Hegemonic i Exodus: Proxima Centauri, ale są już o jeden stopień bardziej skomplikowany (instrukcja w necie).


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Materid
Posty: 17
Rejestracja: 16 paź 2016, 12:47

Re: Alternatywa dla Shoguna

Post autor: Materid »

Może Civilization The Board Game?
Jest ekonomia, kultura. Typowa gra 4x
ODPOWIEDZ