Szybka gra karciana. Co polecisz?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Jeetro
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:34

Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Jeetro »

Hej! Ostatnio cierpię na brak dobrej, szybkiej i fajnej gry karcianej... Zazwyczaj gram z kumplami w ekipie od 3 do max 6 graczy, ale tak średnio to zazwyczaj jest nas 4 :P
Chodzi mi o gierkę szybką i wciągającą, coś jak list miłosny... Żeby można było ją zabrać ze sobą i rozłożyć właściwie wszędzie.
Macie jakieś pomysły? Może dla ułatwienia dam listę gier karcianych, w które my najczęściej gramy i takie, które nam się nie podobają. Zaczynając od najgorszych (według nas) to:

1.RED7 (3/10) - W ogóle ta gra nie sprawdza się w naszym towarzystwie. Jest po prostu nieciekawa i wiem, że pewnie większość się z tym nie zgodzi... (W sumie, to będę musiał ją opylić, więc jak ktoś chętny, to można pisać ;p )
2.Podziemne Królestwa (4/10) - Gierka nawet spoko i na początku bardzo fajnie nam się w to grało ale szybko stała się nudna, monotonna i jest strasznie losowa...
3.Sabotażysta(5/10) - fajna gra, ale tylko przy większej ekipie. Jak jesteśmy we 3 czy 4, to nawet nie chce nam się w to grać.
4.Trucizna (5/10) - prosta gierka, gramy czasem szybką partyjkę na rozluźnienie zazwyczaj.
5.Światowy Konflikt (5/10) - Szybka gra blefu, nic nadzwyczajnego.
6.Zombi! Ratuj się kto może! (5/10) - Ja osobiście jakoś nie przepadam za tematyką zombi itp. ale znajomym gierka się podoba. Jest szybka, prosta i fajna się gra w luźne dni, przy piwie i muzyce ;)
7. Avalon. Rycerze króla Artura (7/10) - Gra jest naprawdę dobra! Zawsze jest wiele śmiechu przy niej, lecz często w to nie gramy, ponieważ najlepiej się w nią gra tak od 6 osób a rzadko kiedy jest nas tak dużo ;p
8. Intryganci (8/10) - Dużo czasu graliśmy praktycznie tylko w tą karciankę. Jest wciągająca, losowa ale właśnie to w niej jest takie dobre, że wszystko nagle może ci się posypać. Nie będę się rozpisywał o tej grze, bo to nie recenzja jest hehe
9.Fasolki (8/10) - Ostatnio najczęściej ogrywana przez nas karcianka.
10.List Miłosny (10/10) - To jest właśnie ta gra, jaką bym chciał mieć, gdybym jej nie miał :D Z kumplami zajechaliśmy już dwie talie tej gry i w sumie ciągle nam mało. Gramy w to praktyczne przy każdej okazji. Przy piwie, poza domem, w pociągu czy jako przerywnik przed jakąś planszówką...
Może znacie jakieś gry podobne właśnie do listu miłosnego? Albo coś innego, w co wy gracie i wam się podoba? Piszcie ! :)
Ascalogan
Posty: 280
Rejestracja: 21 lip 2015, 14:45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Has thanked: 4 times

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Ascalogan »

Polecam korzystać z odpowiedniego działu :)

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewforum.php?f=43
Jeetro
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:34

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Jeetro »

Jestem tu nowy. Myślałem, że to jest odpowiedni dział.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2423
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Jiloo »

Mam nadzieję, że moderatorzy przeniosą, więc wrzucę swoje typy.
Cytadela - fajnie się sprawdza na 5 i więcej osób, ale w 4 też jest spoko.
Star Realms / Hero Realms / Cthulhu Światy - deckbuilding z negatywną interakcja. Niby podobne do siebie, ale nam najbardziej podoba się SR.

My bardzo lubimy też Bang!, ale do tego trzeba odpowiedniego towarzystwa. W jednym gronie się sprawdzi w innym nie. Niedługo będzie wersja z nieco poprawiony zasadami - Samuraj Sword.

Tapnięte | keep-disco-evil
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
AnaMan
Posty: 217
Rejestracja: 29 gru 2010, 15:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: AnaMan »

Jeśli List Miłosny to ten typ, to zdecydowanie spróbujcie Zagubionego Dziedzictwa (Lost Legacy). Ta sama mechanika, ale ma odrobinę więcej głębi i twistów. Jest w sumie 6 takich talii.

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka
mr_pepeush
Posty: 110
Rejestracja: 29 gru 2014, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 28 times

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: mr_pepeush »

Ja tam polecę multiuniversum. Druga gra to ewentualnie nowi Najemnicy, ale opinie oc do gry w większej grupie, są podzielone.
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: AnaCross »

AnaMan pisze:Jeśli List Miłosny to ten typ, to zdecydowanie spróbujcie Zagubionego Dziedzictwa (Lost Legacy). Ta sama mechanika, ale ma odrobinę więcej głębi i twistów. Jest w sumie 6 takich talii.
Popieram :D Nam też List Miłosny się bardzo spodobał, a teraz jak mamy wybrać jedną z tych dwóch gier to zawsze wybieramy Zaginione Dziedzictwo :) Po polsku w tej chwili są 4 talie które można dowolnie mieszać.

Poza tym z takich karcianek polecę jeszcze Sushi Go! Lekkie, proste i przyjemne :)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Ink »

Jiloo pisze:Mam nadzieję, że moderatorzy przeniosą, więc wrzucę swoje typy.
Przeniosą :)
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2423
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Jiloo »

Zapomniałem jeszcze o naszym ulubionym filerze.
Chosŏn – koreańska gra, zbieranie kolekcji, trochę fajnej negatywnej interakcji. U nas sprawdza się super.
Gra nie jest u nas znana, ale można ją kupić w niektórych sklepach. Jest trochę poprawioną wersją Koryŏ – poprzedniej gry tego samego autora, a tę już można u nas kupić w polskiej wersji pod nazwą Spiskowcy. Spiskowcy mają zupełnie zmienioną szatę graficzną, a w nich ani Koryŏ nie grałem, ale podobno podobne.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Jeetro
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:34

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Jeetro »

Jiloo pisze:Cytadela - fajnie się sprawdza na 5 i więcej osób, ale w 4 też jest spoko.
Nad tą grą już wcześniej się zastanawiałem i możliwe, że będę miał okazje ją przetestować ;)
Jiloo, co do reszty gier które podałeś, to ewentualnie cthulhu światy wydaję się ciekawą opcją dla naszej ekipy.
AnaMan pisze:Jeśli List Miłosny to ten typ, to zdecydowanie spróbujcie Zagubionego Dziedzictwa (Lost Legacy).
Myślę, że to jest właśnie ta gra, która jest mi teraz potrzebna! Raczej na pewno zakupie. Tylko takie pytanie, bo jest tych tali 4, to która z nich jest najlepsza? Czy one jakoś specjalnie różnią się od siebie? Z tego co wyczytałem, to są trochę inne zasady ale ogólnie mechanika cały czas ta sama.
mr_pepeush pisze:Ja tam polecę multiuniversum.
To raczej nie jest gra którą teraz szukam.
AnaCross pisze:Poza tym z takich karcianek polecę jeszcze Sushi Go! Lekkie, proste i przyjemne :)
Sushi Go! też wydaję się dobrą opcją... Będę musiał się nad tym poważnie zastanowić ;) Najlepiej by było, jakbym miał okazję ją przetestować gdzieś, bo nie lubię kupować gier w ciemno.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, pomogliście sporo. Dziękuję również za przeniesienie tego wątku na odpowiedni dział.

Miałbym jeszcze jedno pytanie... Co myślicie o grze Osadnicy z Catanu - Szybka gra karciana.? Ponoć też fajna i dla wielu lepsza od wersji planszowej.
Awatar użytkownika
AnaMan
Posty: 217
Rejestracja: 29 gru 2010, 15:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: AnaMan »

Co do Zagubionego Dziedzictwa, to pierwsza talia Przybysz jest chyba najlepsza na początek. Najlepiej zapoznaje w z mechaniką.
Latający Ogród jest również dość klasyczny. Natomist Wieża Białozlota i Gwiezdne Ostrze wprowadzają już dość spore twisty jak gra na punkty, zakrywanie kart w discardzie.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2423
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Jiloo »

Jeetro pisze: Jiloo, co do reszty gier które podałeś, to ewentualnie cthulhu światy wydaję się ciekawą opcją dla naszej ekipy.
Mechanicznie te 3 gry są niemal identyczne (Star/Hero Realms bardziej).
Tak naprawdę wybierasz setting/grafikę.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Jeetro
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:34

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Jeetro »

AnaMan pisze:Co do Zagubionego Dziedzictwa, to pierwsza talia Przybysz jest chyba najlepsza na początek. Najlepiej zapoznaje w z mechaniką.
Więc pewnie zacznę od pierwszej tali Przybysza i później zapoznam się z resztą.
Jiloo pisze:Mechanicznie te 3 gry są niemal identyczne (Star/Hero Realms bardziej).
Tu rozchodzi się bardziej o klimat gry. Po prostu cytadela najlepiej wypada w mojej opinii, jeśli chodzi o grafikę i klimat, jaki gra ma wprowadzać.
Zastanawiam się jeszcze nad jedną grą - Ucho króla. Może może ktoś mi coś napisać na jej temat ? ^^ Słyszałem, że podobna do listu miłosnego.
Awatar użytkownika
AnaMan
Posty: 217
Rejestracja: 29 gru 2010, 15:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: AnaMan »

Zastanawiam się jeszcze nad jedną grą - Ucho króla. Może może ktoś mi coś napisać na jej temat ? ^^ Słyszałem, że podobna do listu miłosnego.
Nie, raczej nie specjalnie podobna.
Dość spora talia, w której jest kilka typów kart: zgrywane na siebie dla dodania punktów lub umiejętności, na przeciwników dla zaszkodzenia.
Na dwie osoby strasznie mi się dłużyła jak na lekki tytuł. Z tego stylu gier to chyba lepiej Najemnicy wychodzą (Guildhall).
Jeetro
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:34

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Jeetro »

Mhm... Chyba przy najbliższej okazji zakupię cytadelę i oczywiście Zagubione dziedzictwo.
A wracając jeszcze do mojego poprzedniego pytania, grał ktoś może w Osadnicy z Catanu - szybka gra karciana?
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 459
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Zaan84 »

Popatrz jeszcze na guildhall
Jeetro
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:34

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Jeetro »

Zaan84 pisze:Popatrz jeszcze na guildhall
Ok, obczaję jeszcze na spokojnie po pracy jutro.
A tak jeszcze zapytam, Spiskowcy czy Cytadela? Która gierka jest ciekawsza według was ?
Awatar użytkownika
Xfenix
Posty: 186
Rejestracja: 05 wrz 2016, 23:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Xfenix »

Bierz Cytadelę :wink:

W naszym gronie była to najczęściej grana karcianka. Mnóstwo zabawy i sporo negatywnej interakcji. Najlepiej w gronie od 4 do 7 graczy.
I szukając dla niej alternatywy, ale jednak podobnej gry zakupiłem Intrygantów :) Odwrotna kolejność niż u Ciebie :lol:
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: bukimi »

Nikt nie wspomniał o grze "Szeryf z Nottingham", który bywa ciekawą alternatywą, gdy nie ma się 6+ osób do grania.
Oczywiście muszę przy tym podkreślić, że główną osią gry są rozmowy i negocjacje, więc trzeba mieć odpowiednie towarzystwo.
Jeśli ktoś martwi się o koperty to niepotrzebnie - nie są niezbędne do grania, więc nie trzeba brać całego pudła ze sobą.

Wprawdzie nie 100% karciane, ale na 4 osoby na pewno spodobają się też Tajniacy.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: zix »

Cytadela
Rewelacja - polecam :)

Cthulhu światy
Moim zdaniem - na 2 osoby najlepsza

inne:
Dolina kupców (część 1)
Bardzo fajny deckbulding

Maskarada
Bardziej imprezowa...
Świetne grafiki, dużo blefu i kombinowania - polecam :)

Milionerzy i bankruci
Fajna i szybka licytacyjna
Jeetro
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:34

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Jeetro »

Xfenix pisze:Bierz Cytadelę :wink:

W naszym gronie była to najczęściej grana karcianka. Mnóstwo zabawy i sporo negatywnej interakcji. Najlepiej w gronie od 4 do 7 graczy.
I szukając dla niej alternatywy, ale jednak podobnej gry zakupiłem Intrygantów :) Odwrotna kolejność niż u Ciebie :lol:
Intryganci to była jedna z moich pierwszych gier (Jakieś 2/3 lata temu). Do tej pory w nią pogrywamy z chęcią, ale teraz mi przyda się odpowiedni zamiennik dla tej gry i na pewno będzie to Cytadela, już się napaliłem hehe ;)
Jeetro
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:34

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: Jeetro »

Sporo tych tytułów podaliście, za co wam dziękuję oraz tym, którzy mi pomogli wybrać odpowiednie gry. Na dzień dzisiejszy, do zakupienia będzie gra Cytadela oraz talie kart Zagubione Dziedzictwo ;)

Możecie jednak dalej pisać jakieś ciekawe tytuły, może przydadzą się w przyszłości mi lub komuś innemu.
adi
Posty: 36
Rejestracja: 28 cze 2013, 14:53
Has thanked: 1 time

Re: Szybka gra karciana. Co polecisz?

Post autor: adi »

Race for the Galaxy. Nawet mozna grac w necie na https://pl.boardgamearena.com/#!gamepan ... rthegalaxy
Zapraszam do gry. Jak zaczniecie swoją przygodę z grą WoWs przez ten link to dostaniecie i ja także bonusy do gry jak okręty premium i surowce potrzebne w grze. Uważajcie gra uzależnia:P
ODPOWIEDZ