Kooperacja dla pary w klimacie horror

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Cord
Posty: 22
Rejestracja: 24 mar 2017, 19:29
Has thanked: 4 times

Kooperacja dla pary w klimacie horror

Post autor: Cord »

Cześć,

Poszukuję gry kooperacyjnej dla mnie i mojej drugiej połówki. Do tej pory udało mi się wciągnąć ją w świat planszówek jedynie grą 7 Cudów świata - pojedynek + dodatek. Jest dobrze bo gramy i świetnie się przy niej bawimy średnio raz na tydzień - co jest świetnym wynikiem :). Pomijam fakt że rozegraliśmy już z 9 partii i ani razu z nią nie wygrałem... To jest dla mnie bardzo wstydliwy fakt.. Wcześniej były próby z Osadnikami w większym gronie (było ok ale nie wciągnęło) oraz z Grą o Tron oraz Cywilizacją: Poprzez Wieki (co okazało się kompletną klapą). Zraziła się po nich na długo do planszówek :(

Teraz chciałbym celować w coś gdzie nie będzie rywalizacji między nami. Przekonałem się że kobiety/żony nienawidzą negatywnej interakcji. Moja ukochana lubuje się w oglądaniu horrorów ale tylko w moim towarzystwie - naprawdę się boi :) Nie mogą to być jednak zombie ani nic infantylnego. Jej gust to raczej mistycyzm albo tajemnicze zjawiska. Zdaję sobie sprawę że konkretnie tego typu tematyki w planszówkach może być ciężko znaleźć ale może coś przybliżonego się uda kupić.

Chciałbym aby gra nie była za krótka ani za długa - maks 3h spokojnej rozgrywki gdzie można pomóżdzyć i nie koniecznie wygrać. Wspólne przegrane są ok i są nawet pożądane. Ma być trudno. Nigdy nie grałem w gry typu Legacy ani karcianki. Mógłbym jednak spróbować jeśli warto ale deck building odpada bo musiałbym go sam układać a nie w tym rzecz. Oczywiscie deck building "in game" nam nie przeszkadza. Opowieść w mrocznych klimatach z dozą losowości i koniecznością wspierania swoich wzajemnych działań to jest to czego szukam.

Myślałem do tej pory nad Robinsonem Crusoe ze względu na opinie o tej grze ale tematyka nie pasuje więc zwracam się do Was z prośbą o propozycję. Z góry dziękuję!
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Kooperacja dla pary w klimacie horror

Post autor: kinioo »

Hej,

Posiadłość szaleństwa
Arkham Horror
Arkham Horror LCG
Może Legendary Encounters ale to klimat obcego.
Raczej nie horror ale fajny Coop: Pandemic (normalny), Pandemic Legacy.

Co do Robinsona - świetna gra, mechanicznie, klimatycznie itp, jednak z jakiegoś powodu mojej drugiej połowie nie pod podpasowala - jednak ma świetny wariant solo.
Sorki za brak polskich znakow....
Cord
Posty: 22
Rejestracja: 24 mar 2017, 19:29
Has thanked: 4 times

Re: Kooperacja dla pary w klimacie horror

Post autor: Cord »

Posiadłość szaleństwa
Arkham horror

Które z tych dwóch bardziej polecacie?
idziol91
Posty: 202
Rejestracja: 13 paź 2013, 15:49
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Kooperacja dla pary w klimacie horror

Post autor: idziol91 »

Jak horror to jeszcze Eldritch Horror. Mniejsza złożoność zasad niż w Arkham także na początek chyba będzie lepszy. :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Kooperacja dla pary w klimacie horror

Post autor: donmakaron »

Nowa edycja Posiadłości z aplikacją robi robotę jak mało co.
Arkham Horror jest oldschoolowe i bardziej na luzie.
Arkham Horror LCG bardzo dobre, ale wymaga sporo zaangażowania (kupowanie dodatków, składanie talii itd.).
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Kooperacja dla pary w klimacie horror

Post autor: c08mk »

Eldritch Horror. Unowocześniona wersja Arkham Horror dzięki czemu zasady nie przerastają treści. Jeżeli chodzi o temat to Lovecraft celuje prosto w mistycyzm i niezwykłe zjawiska aczkolwiek jeżeli się wcześniej nie czytało opowiadań to nie wiem jak będzie z odbiorem tematu ... prastarzy przedwieczni bogowie, istoty które zamieszkiwały Ziemię dawno temu i bohaterowie, którzy starają się powstrzymać te istoty przed przebudzeniem.
Czasem jest gra jest losowa ale to właśnie gracze mają za zadanie tak podejmować decyzje żeby tą losowość zmniejszyć.

Jeżeli chodzi o Robinsona to też nie jest zły wybór. Co prawda nie jest to horror ale gra trzyma w napięciu tak jak ten typ opowieści.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 929
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Kooperacja dla pary w klimacie horror

Post autor: louiscyphre »

Jeśli 7 Cudów to jedyna gra, w którą graliście to lepsza będzie Posiadłość - mniej zasad do opanowania.
Arkham jest świetny ale rozgrywka trwa znacznie dłużej (dochodzi do 5-6h), ilość zasad i wyjątków może odstraszyć. Arkham polecam jak już trochę się ogracie.
Sprawdź jeszcze Pandemia: Czas Cthulhu.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 454
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 84 times

Re: Kooperacja dla pary w klimacie horror

Post autor: Zaan84 »

Jeżeli partnerkę mogą zrazić mocno skomplikowane gry pełne elementów to może najpierw lepiej byłoby zacząć od czegoś lżejszego czyli Znak starszych bogów. Przyjemne turlanie, które początkującym planszówkowiczom zawsze się podoba. Druga propozycja to Horror w Arkham LCG, najnowsze dzieło FFG w klimatach Arkham. LCG wymaga stałego wkładu finansowego ale oferuje bardzo ciekawe scenariusze i możliwości tworzenia postaci (talii kart).
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Kooperacja dla pary w klimacie horror

Post autor: kelvar »

Nie wiem jak z Posiadłością Szaleństwa (2 edycja) - bo nie grałem niestety, a wydaje się kuszące:)
Ale mogę polecić zdecydowanie Eldritch Horror - w 2 godziny grając w 2 osoby da się zakończyć grę (tak do 3 godzin), klimat jest (horror połączony z takim klimatem podróżniczym - rodem z Indiany Johnsa:)), zasady wbrew pozorom łatwe (warto dodrukować karty pomocy) - po 3-4 turach osoby nie będące wyjadaczami zazwyczaj łapią zasady.
Problemem jest (chyba w każdej takiej grze) - "gracz alfa" - to chyba norma.
Downtime dla 4 graczy nie jest duży (jeśli grają, nawet jak się uczą dopiero:P), dla 2-3 jest super:)

Niestety gra jest wykastrowana (Zaginiona Wiedza jako dodatek ma sporo podstawowych kart, których brakować będzie w podstawce).
Samemu mam mocno rozszerzoną wersję, ale sporo grałem podstawka + zaginiona wiedza i regrywalność jest wysoka.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Kooperacja dla pary w klimacie horror

Post autor: sirafin »

Kooperacje i horrory to zdecydowanie coś, co lubię, więc też dorzucę cegiełkę, spoglądając na nie głównie pod kątem "odczuwania klimatu" :)

Posiadłość Szaleństwa 2 Ed. - najbardziej fabularyzowana, praktycznie jakbyś grał i czytał książkę w klimatach grozy, zasady proste
Arkham Horror LCG - zaskakująco mocno zarysowana i odczuwalna fabuła, mimo że to karcianka, siłą rzeczy zasady bardziej złożone
Eldritch Horror - lekki miks fabuły i strategi, niektórym trudniej poczuć klimat, bo jedna tura to wydarzenia z kilku tygodni w świecie gry, zasady proste
Arkham Horror - fabularnie bardziej chaotyczny, armagedon w miasteczku, zasady niepotrzebnie skomplikowane przez niejasności i wyjątki (gra z 2005 r.)
Znak Starszych Bogów - kompletnie nie czuję w niej klimatu, za mało opisów fabularnych, zbyt abstrakcyjna mechanika, zasady bardzo proste
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
gavree1
Posty: 16
Rejestracja: 26 lut 2017, 21:34
Kontakt:

Re: Kooperacja dla pary w klimacie horror

Post autor: gavree1 »

To ja dorzucę Ghost Stories. Bardzo wymagająca kooperacja w klimatach japońskich. Świetne wykonanie a jej poziom trudności (nawet na podstawowym ciężko wygrać) to jej wbrew pozorom duży plus.
planszówki na zywo na: www.twitch.tv/gavree1
facebook: www.facebook.com/gavree1
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Kooperacja dla pary w klimacie horror

Post autor: Bary »

Niedługo wyjdzie Nemesis, warto zainteresować się tym tytułem.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ