Coś innego dla euroentuzjastów

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Coś innego dla euroentuzjastów

Post autor: KamradziejTomal »

Dzień dobry,

Zakładam nowy wątek aby oderwać się od mojego ero-suchego wątku http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=42490.

Poszukuję dalszych gier do rozbudowy naszej kolekcji. Chwilowo jesteśmy nasyceni suchymi eurogrami (chociaż jeszcze kilka jest w planach zakupowych). Chciałbym grę dla eurograczy ale nie eurosuchą :P Trudno mi to opisać. Chciałbym żeby w grze trzeba było kombinować ale żeby to nie było tylko ogrywanie tych samych scenariuszy, lub kooperacyjna walka z grą. Nie mam chyba żadnej gry, która by do tego opisu pasowała ale zamieszczam link do kolekcji https://boardgamegeek.com/collection/us ... dziejTomal. Druga gra ma służyć odmóżdżeniu. Ostatnio na spotkaniu ze znajomymi doszliśmy do momentu że goście po jednej rundce auro (i kilku piwach :D ), nie byli w stanie skupić się na Taboo nawet i w ruch poszła Jenga. Przydałoby się coś jeszcze poza Jengą co by można rozłożyć na stole. Podsumowując poszukuję dwóch typów gier:

1) Coś fajnego:
- Do główkowania
- Duża regrywalność
- Nie-suche
- Po polsku albo niezależne językowo
- Ładne
- Bez kooperacji
- Dla 2+ osób
- Szybki setup
- Poniżej 200 PLN

2) Coś szybkiego:
- Odmóżdżające
- Może być zręcznościowe
- Szybkie
- Poniżej 100 PLN
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 965
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Coś innego dla euroentuzjastów

Post autor: Apos »

Ad. 1
Great Western Trail, piękna plansza, czuć klimat pogoni za bydłem na Dzikim Zachodzie, wiele dróg do zwycięstwa i strategii, szybka i sprytna mechanika co się przekłada na dynamiczną rozgrywkę oraz obiektywnie jest to genialna gra - właśnie wskoczyła do TOP15 gier strategicznych na BGG i pnie się cały czas w górę.
Alchemicy, gra worker placement z interesującą mechaniką dedukcji i ładnym wykonaniem. Dołączona apka dodaje czegoś oryginalnego w świecie gier euro.
Pandemic Legacy, pisałeś że nie chcesz coop'a, ale ta gra ostatnio u nas wprowadziła duży powiew świeżości do naszego głównie-euro planszówkowego Świata. Dużo emocji, kombinowania, rozmów nad planszą i planowania. Bardzo czuć klimat i pewnie po rozegraniu całego pierwszego sezonu, nie wrócimy do oryginalnej Pandemii, ale będziemy z niecierpliwością czekać na premierę drugiego sezonu.
Listy z Whitechapel, klimat, dedukcja, jest trochę do główkowania i dwie różne strony konfliktu. Na 2 osoby b. dobrze się sprawdza, ale nie grałbym w to na więcej niż 3-4. Pół-coop na więcej niż 2 osoby.

oprócz tego do głowy przychodzi mi po prostu jakieś ameri jako odskocznia od euro, ale tutaj mam dość małe doświadczenie i ktoś inny pewnie lepiej Ci podpowie.
Ostatnio zmieniony 15 maja 2017, 16:31 przez Apos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Coś innego dla euroentuzjastów

Post autor: TV3 »

1.
Również podrzucę pod rozwagę Listy z Whitechapel.
Na 2 os. gra się zacnie. We 3 - moim zdaniem optymalnie. Pisałeś z jednej strony, że nie chcesz kooperacyjnej walki z grą, później "nie" dla kooperacji. Tu, jak zostało wspomniane, jest to pół-kop. Poza tym wszystkie warunki powinna ta gra spełnić.


2.
Proponuję nic nie kupować i grać w Kalambury bądź Karteczki. ;)
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Coś innego dla euroentuzjastów

Post autor: Elisek »

AD.2.

Jungle Speed
50 Sekund
Dixit ?
Jeszcze była taka fajna w której zakłada się na głowe opaske z dźwigiem i trzeba układać klocki za pomocą haczyka na lince, niestety nie pamiętam nazwy :D
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Coś innego dla euroentuzjastów

Post autor: adam_k27 »

AD1:

CV

AD2:
Może Tajemnicze Domostwo, Timeline, albo Kajko i Kokosz: Przygody Wojów (dla fanów KiK)
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Coś innego dla euroentuzjastów

Post autor: Leszy2 »

SIMURGH

- główkujesz i to sporo
- kilka taktyk, zmienne ustawienia początkowe
- nawiązuje do jakiejś tam historii i można się tym bawić
- po polsku, po polsku
- oj, ładne!
- patrzysz innym na ręce i działasz tak aby utrudniać, utrudniać...
- do 5 osób, ale w 2 też jest satysfakcja
- setup nie jest szybki, ale nie jest też jakiś mozolny bardzo.
- za 125 kupisz, choć rebel ma za ponad 200
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Coś innego dla euroentuzjastów

Post autor: KamradziejTomal »

Dzięki za te kilka propozycji wpadłem na parę interesujących tropów (dosłownie i w przenośni).
Great Western Trail, piękna plansza, czuć klimat pogoni za bydłem na Dzikim Zachodzie, wiele dróg do zwycięstwa i strategii, szybka i sprytna mechanika co się przekłada na dynamiczną rozgrywkę oraz obiektywnie jest to genialna gra - właśnie wskoczyła do TOP15 gier strategicznych na BGG i pnie się cały czas w górę.
Uświadomiłeś mi że ta gra jest po polsku. Do tej pory wierzyłem że dopiero czeka na wydanie PL. Może nie na teraz ale generalnie super :D
Listy z Whitechapel, klimat, dedukcja, jest trochę do główkowania i dwie różne strony konfliktu. Na 2 osoby b. dobrze się sprawdza, ale nie grałbym w to na więcej niż 3-4. Pół-coop na więcej niż 2 osoby.
Również podrzucę pod rozwagę Listy z Whitechapel.
Na 2 os. gra się zacnie. We 3 - moim zdaniem optymalnie. Pisałeś z jednej strony, że nie chcesz kooperacyjnej walki z grą, później "nie" dla kooperacji. Tu, jak zostało wspomniane, jest to pół-kop. Poza tym wszystkie warunki powinna ta gra spełnić.
To ciekawy kierunek gry dedukcyjne, faktycznie już kiedyś myślałem aby zakupić Mr. Jack Pocket. Listy wyglądają nawet fajnie ale mam wrażenie że cena gry jest nieproporcjonalna do jej zawartości. Ale to fajny kierunek biorę ten tytuł pod rozwagę :)

Zastanawiam się jeszcze nad grami w budowanie miast/obszarów/itp. Tutaj prawie zawsze ktoś podrzucał mi Zamki Szalonego Króla Ludwika ale powiem szczerze po Wyspie Skye jakoś nie czujemy dużej frajdy w mechanizmie licytacji. Z kolei wszystkie większe gry typu 4x będą miały za długi setup i za długą rozgrywkę jak na nasz gust.

Co do Ad.2 to co prawda żadna z propozycji nie zapadła mi w pamięć ale przypomniało mi się takie cudo jak Wojownicy Podziemi - gdzie rzucało się kostkami na jakieś magiczne sposoby w klimacie zwiedzania lochów i zbierania skarbów. Jako że lepsze od eurogier są tylko eurogry z kostkami to wpasowało by to się idealnie w nasze gusta. Trafiłem jeszcze na Bang! (kościany) ale wyczytałem mieszane opinie.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2017, 09:26 przez KamradziejTomal, łącznie zmieniany 1 raz.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 929
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Coś innego dla euroentuzjastów

Post autor: louiscyphre »

KamradziejTomal pisze: 1) Coś fajnego:
- Do główkowania
- Duża regrywalność
- Nie-suche
- Po polsku albo niezależne językowo
- Ładne
- Bez kooperacji
- Dla 2+ osób
- Szybki setup
- Poniżej 200 PLN
Chvatil - Władcy Podziemi > Pupile Podziemi
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Coś innego dla euroentuzjastów

Post autor: gregos »

Leszy2 pisze:Zastanawiam się jeszcze nad grami w budowanie miast/obszarów/itp. Tutaj prawie zawsze ktoś podrzucał mi Zamki Szalonego Króla Ludwika ale powiem szczerze po Wyspie Skye jakoś nie czujemy dużej frajdy w mechanizmie licytacji. Z kolei wszystkie większe gry typu 4x będą miały za długi setup i za długą rozgrywkę jak na nasz gust.
Jeśli chodzi o tego typu gry, to polecam Quadropolis, Suburbia, The Capitals.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Coś innego dla euroentuzjastów

Post autor: Chaaber »

Zamki Szalonego Króla Ludwika wydają się ciekawą opcją. Bardzo ładna polska edycja, do tego klimatyczne moim zdaniem, przez samo to jak zamek wygląda po rozgrywce i możesz o nim coś ciekawego wymyślić. W dwie osoby jest sporo kontroli nad zagraniami przeciwnika, w więcej osób jest kapkę luźniej. Bardzo fajne euro średniej ciężkości.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Coś innego dla euroentuzjastów

Post autor: KamradziejTomal »

oprócz tego do głowy przychodzi mi po prostu jakieś ameri jako odskocznia od euro, ale tutaj mam dość małe doświadczenie i ktoś inny pewnie lepiej Ci podpowie.
No dobrze a ma ktoś może propozycje ameri (w tym temacie jestem zupełnie zielony) tak koło ceny 200 PLN, niezależne językowo albo po Polsku, z b.dużą regrywalnością? Może nawet ścierpiałbym tę kooperację - po prostu chcę uniknąć sytuacji że jedna osoba gra za wszystkich. Miałem tak grając ze znajomymi w Pokój 25, po 1 godzinie jak już była mała szansa że wygramy, kolega (właściciel gry) praktycznie grał za nas bo My nie wiedzieliśmy jak coś zrobić lepiej i w rezultacie przez kolejną godzinę siedziałem znudzony i zrezygnowany.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
ODPOWIEDZ