Potrzebna rada - gry 4X, sandbox

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Hellu
Posty: 14
Rejestracja: 16 maja 2017, 11:48

Potrzebna rada - gry 4X, sandbox

Post autor: Hellu »

Siema ;)

Zaczęliśmy 4 osobową ekipą grać w planszówki jakoś z miesiąc temu. W miarę orientujemy się już w tytułach, lecz chciałbym was prosić o radę.
Szukamy gry 4X + sandbox (mniejszy bądź większy, byleby był). Klimat nie ma większego znaczenia - może być w kosmosie, w średniowieczu, starożytność w/e. Cena nie gra roli, max 4-5 h (Twilight imperium odpada).
Osobiście rozważam 4 opcje:
Najfajniej wygląda Xia: Legends of a Drift (sandbox?), lecz kompletnie nie znamy opinie o tej grze - czy ktoś grał/może coś podpowiedzieć i odnieść się do innych podobnych tytułów typu Eclipse, Exodus.
Drugą opcją jest Sid Meier's Civilization: The Board Game - to również wygląda solidnie, ale słyszałem opinie, że jak ktoś już jest wyjadaczem, to gra zamienia się w wyścig - ludzie rushują w konkretną strategie, olewają cała resztę i gra już nie daje tyle frajdy (czytałem, że ktoś poszedł praktycznie tylko w kulturę, olał inne aspekty i wygrał - cokolwiek to znaczy, bo nie grałem w tę planszówkę)
Kolejne dwie opcje to Eclipse/Exodus Proxima Centauri.
Gdyby ktoś mógłby porównać te gry, doradzić, zaproponować coś, to byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. :)
Jak już pisałem, jakieś tytuły kojarzymy - graliśmy póki co tylko w euro gry (agricolo-podobne) + Catan (to nas pierwszy miesiąc,więc tytułów mamy jeszcze dużo do ogarnięcia), żadnych z ww. nie mieliśmy nawet w rękach, więc śmiało pisać każdy tytuł godny polecenia - na pewno będę sprawdzał.

Podsumowując, szukam:
-4X (super by było, gdyby te X-ksy były w miarę wyważone i gra nie odstawałaby np w walkach między graczami, kosztem lepszego eksplorowania świata)
-Sandbox (fajnie by było, gdyby był)
-Mniejsza ilość losowości, to plus
-Klimat jakikolwiek, fajnie jakby był odczuwalny
-Kasa cokolwiek (do 500/600 zł powinno stykać)
-Regrywalność, różnorodność strategii.
-To chyba najważniejszy element - gra znacznie bardziej planszowa, niż karciana - grywam od x lat w Mtg, więc gry typu race for the galaxy, 7 cudów świata KOMPLETNIE mnie nie kręcą - musi być plansza, najlepiej duża albo budowana w trakcie trwania gry)
-Czas 2-5h
-3/4 Graczy
- Wymieniłem chyba większość sensownych gier, gdzie akcja dzieje się w kosmosie, lecz nie jest to ŻADEN warunek, po prostu tylko takie tytuły przychodzą mi do głowy :)

Czego wolałbym unikać:
-Silny aspekt karciany (to ma być oderwanie od magic'a)
-Dużej losowości

Z góry dzięki za pomoc i wytrwałość w czytaniu moich wypocin,
Pozdrawiam Hellu :D
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebna rada - gry 4X, sandbox

Post autor: misioooo »

Może Omega Centauri?
Losowości niemal zero... Nawet walka jest deterministyczna. Fajna mechanika. Do 4 graczy. Po pierwszej rundzie już "frakcje" są asymetryczne - i każda ma kilka dróg do zwycięstwa. Plansza modularna z hexów - można rozkładać ją różnie (kilka ułożeń jest w instrukcji, można też po swojemu - czy to spełnia "sandboxa"?). Mnóstwo kombinowania i każda decyzja może mieć kluczowe znaczenie - i odbić się czkawką w kolejnych rundach...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Potrzebna rada - gry 4X, sandbox

Post autor: rattkin »

Chcesz zagrać w Eclipse lub Merchants & Marauders.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Potrzebna rada - gry 4X, sandbox

Post autor: Dellas »

Wymieniasz same zacne tytuły, choć Sandbox a gry typu 4X nie zawsze idą ze sobą w parze.
Najpierw odniosę się do tytułów które podajesz potem ewentualnie dodam coś od siebie.

- Xia- to świetna gra, najlepszy sandbox w jaki grałem, ale ... to nie jest gra 4X, tylko typowy Pick and Deliver. W dodatku wszystko w tej grze jest oparte o rzuty kością (nawet zdobywanie punktów zwycięstwa za rzut k20). Dlatego z tego co napisałeś odradzam ten świetny tytuł, bo do tej gry trzeba podejść na luzie i z dystansem i nie jest to chyba to czego szukasz.
- Sid Meier's Civilization - to świetna gra. Dla maniaków komputerowej wersji wręcz konieczna do zagrania. Rozkwita wraz z dodatkami. Wymaga ogrania, bo poszczególne nacje sa od siebie biegunowo różne. Gra dobrze chodzi od 3-5 graczy (5ty gracz wchodzi chyba dopiero z dodatkiem, nie pamiętam). To co może być niekorzystne, to karty. Ta gra korzysta z wielu kart (technologie, kultura, walka).
- Eclipse - to najlepszy 4X w jaki grałem. Owszem jest niej losowość (zwłaszcza w doborze kafli sektorów), ale potrafię z tym żyć. Dla początkujących graczy to chyba najlepszy i najprzystępniejszy 4X. Jednak w Eclipse'a warto grać od 4 graczy w góry. Im więcej tym lepiej, nawet w 9ciu (jak ma się dodatek Rise of Ancient). O Eclipsie mówi się, że to gra euro (co jest nie do końca prawdą), ale jak graliście w Agricolę, to łatwiej będzie można przyswoić sobie ekonomiczny aspekt gry.

Z gier typowo 4X to polecam jeszcze spojrzeć na takie tytuły jak: Clash of Culture (podobne do Civ Sid Meier's) ewentualnie Runewars. Odradzam rzucenie się od razu na Twilight Imperium.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebna rada - gry 4X, sandbox

Post autor: misioooo »

I jest jeszcze taka gra... Space Empires 4X - ale jest tam spory (ogromny) downtime i wymaga "notowania" na papierze pewnych rzeczy. Ale tytuł bardzo zacny, rozbudowany i może to być "to" :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Potrzebna rada - gry 4X, sandbox

Post autor: c08mk »

misioooo pisze:I jest jeszcze taka gra... Space Empires 4X - ale jest tam spory (ogromny) downtime i wymaga "notowania" na papierze pewnych rzeczy. Ale tytuł bardzo zacny, rozbudowany i może to być "to" :)
Też się pod tym podpiszę. 4X jest mocno odczuwalne. Przy walce, czyli głównie na końcu gry, jest już sporo rzutów kostką ale losowość ma właśnie zminimalizować gracz przez dobór odpowiednich technologii.
veetee
Posty: 139
Rejestracja: 28 maja 2015, 21:33

Re: Potrzebna rada - gry 4X, sandbox

Post autor: veetee »

Zdecydowanie Clash of Cultures z dodatakiem Civilizations.
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Potrzebna rada - gry 4X, sandbox

Post autor: Trawus »

Zdecydowanie polecam Eclipse. Jest to 3 gra, która kupilismy i mimo powiększania z roku na rok ilości tytułów dalej jest to nr 1 obok TI3 (wszystko zależy od czasu ile mamy na grę). Jedyny minus, nie polecam grać w mniej niż 4 osoby i warto znerfowac rakiety jakimś home rules.

Polecę również grę, która nie jest 4x (chociaż można podciągnąć ją pod 4x), mianowicie Mare Nostrum. Jeszcze za mało partii grałem aby stwierdzić, że może się stać naszym Top1 ale myślę, że spokojnie depcze po piętach Eclipse. Tylko tez małe home rules polecam dla wyeliminowania zwycięstwa poprzez piramidy. Przez zwykła nie uwagę gra może się skończyć zdecydowanie za wcześniej.
Hellu
Posty: 14
Rejestracja: 16 maja 2017, 11:48

Re: Potrzebna rada - gry 4X, sandbox

Post autor: Hellu »

Dzięki za wszystkie opinie, a w szczególności o napisanie kilku słów o Xia, bo nie ukrywam, że najbardziej chciałem coś o tym usłyszeć. Teraz mniej więcej rozumiem, że może to nie jest tytuł, który będzie dla nas odpowiedni w obecnym momencie naszej przygody z planszówkami, lecz na pewno chcemy w niego zagrać (a przynajmniej ja :roll: ).
Z wymienianych gier, najbardziej przemawia teraz do mnie Eclipse, na którą najprawdopodobniej się zdecydujemy ekipą.
Bardzo ciekawymi tytułami, których nie kojarzyłem, wydają się być Clash of Cultures i Space Empires 4X, w które pewnie też zagramy prędzej czy później. :)
ODPOWIEDZ