Kolejna gra dla rodzinki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: xilk »

Witajcie, mam do Was nietypową prośbę. Potrzebuję Waszej rady.

Zbliżają się moje urodziny i Rodzinka nie wie co mi kupić staremu chłopu :D Wyszło na to, że myśleli o jakiejś grze planszowej. Dla siebie gry nie potrzebuję, bo mam moją Magię i Myszy, a to mi wystarcza. Mam też Pokój 25, ale zakup był do gry ze znajomymi, którzy obecnie są na rozjazdach. Może ten tytuł kiedyś wprowadzę do grania w Rodzince, ale na razie nie.

Gramy w stałym gronie - 5 osób (ja, Rodzice, brat i bratowa). Trafiła u nas gra Wsiąść do Pociągu Europa, więc potem dokupiłem dodatek Europa 1912, który też się sprawdza. Mam dodatkowo grę Packa na Muchy, która niedługo pewnie zawita na naszym stole.

Teraz czego potrzebuję? Jakiejś fajnej, w miarę lekkiej gry dla tych 5-6 graczy. Tematyka dowolna, ale wolałbym jakąś grę planszową, niż karcianą. Choć jak znacie dobrą grę z kartami na 5-6 osób, to również zaakceptuje. Dla siebie nic nie potrzebuje, bo znajomy prowadzi gralnie i jak chce czegoś nowego spróbować, to mogę tam. Pewnie też tam będę pytał o rożne gry, ale chciałbym także poznać zdanie większego grona graczy.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: Gatherey »

Scythe? Cyklady? 7 cudów świata?
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: cezaras »

Teraz czego potrzebuję? Jakiejś fajnej, w miarę lekkiej gry dla tych 5-6 graczy
Scythe?
Really ??

+1 dla 7 cudów
jeszcze:
Alhambra
z ambitniejszych Puerto Rico
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 130 times
Been thanked: 57 times

Re: Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: poooq »

Pojadę klasykami: Dixit i/lub Cytadela. Bardziej i.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: Zaan84 »

7 cudów, Potwory w Tokyo, albo Pandemia.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: kmd7 »

Podejrzewam, że takim tytułem będzie Odlotowy Wyścig. Będzie, jak wyjdzie ;).
A póki co proponowałbym Colt Express lub 7 Cudów Świata. A jak do Najeźdźców z Północy dojdą dodatki, też spełni Twoje wymagania. Na 4 osoby takich tytułów jest sporo, niestety na więcej-duzo mniej.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: gregos »

Small World, Concordia lub Orlean (z dodatkiem dla 5 gracza).
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: xilk »

Dziękuję za spory odzew :) Byłem też w miejscowym sklepie i wiem, co posiadają.
Gatherey pisze:Scythe?
Dzięki, ale nie :lol: Nie wydam 300 zł na grę, w którą nie będę mógł grać z rodziną.

Co do propozycji:
- Cyklady - grałem ze znajomymi, ale to na pewno nie jest gra dl mojej Rodziny
- 7 Cudów Świata - grałem w to i jakoś mnie nie porwało, ale jeszcze porozmawiam z Rodzinką
- Alhambra - do rozważenia, choć nie miałem styczności z tą grą do tej pory
- Puerto Rico - grałem i nie, to ma być przyjemna prosta gra, a nie trening dla mózgu i zastanawianie się nad każdym ruchem ;)
- Dixit - grałem i jest to dość dobry kandydat, jak na razie jest w czołowej piątce
- Cytadela - polecili też ją znajomi z gralni, kiedyś w nią grałem i jest dość przyjemna
- Pandemia - nie, jakoś mnie nie pociąga ta gra
- Potwory w Tokyo - fajna, grałem nie raz w gralni, ale raczej nie dla mojej Rodzinki
- Odlotowy Wyścig - cóż, kota w worku nie chcę kupować - zapowiada się fajnie, ale potem różnie bywa
- Colt Express - to kolejny mocny kandydat, bardzo możliwe, że wybór padnie na tą grę
- Najeźdźców z Północy - raczej nie, szczególnie, że nie będę czekał aż wyjdzie dodatku
- Small World - do przemyślenia, choć pewnie będą lepsi kandydaci - choć kto wie, może Rodzinka się skusi
- Orlean - odpada, wolę samą grę, która już w sobie zakłada grę na 5 osób, niż jeszcze kupować dodatek

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje - możecie pisać. Ja jeszcze porozmawiam z Rodzinką i dam znać, na co się zdecydowaliśmy :) Jak na razie te pogrubione tytuły są w czołowej piątce-szóstce, a poza tym jeszcze rozważam gry Twoja Kolej, Przebiegłe Wielbłądy i Imago lub ewentualnie Łowcy Skarbów.
deco200
Posty: 68
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 11 times

Re: Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: deco200 »

Do lekkiej i przyjemnej gry w rodzinnym gronie, ktora nie wymaga totalnego mozdzenia (ale ktora wymaga kombinowania) i przy ktorej mozna sie posmiac i na luzie porozmawiac zawsze z calego serca, bez zastanowienia polecam Cytadele.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: Grzdyll »

Oprócz wspomnianych polecam jeszcze rozważyć For Sale, a z (niesłusznie!) mniej docenianych Letnisko i Bumerang lub nieco z innej bajki Tajniaków i One Night Ultimate Werewolf (jest już po polsku). Wszystkie idealnie pasują do kryteriów poza tym że gra się w nich kartami.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: xilk »

Grzdyll pisze:Wszystkie idealnie pasują do kryteriów poza tym że gra się w nich kartami.
Jak pisałem, mogą być też gry karciane, jeśli faktycznie jest w nich ciekawa mechanika.
Grzdyll pisze:Tajniaków i One Night Ultimate Werewolf
Tajniacy odpadają ze względu na to, że potrzeba parzystej liczby graczy, a nas est piątka :D One Night Ultimate Werewolf - oglądałem recenzję i o ile w gronie moich znajomych raczej by zaskoczyła ta gra, to raczej nie w rodzinnym.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za propozycje. Po konsultacji z częścią Rodzinki grono gier zawęziło się do trzech tytułów: Przebiegłe Wielbłądy, Twoja Kolej i Small World. Ostateczny wybór padł na garbusy, czyli już niedługo wraz z Rodzinką będziemy obstawiać na Przebiegłe Wielbłądy :)
pegzi
Posty: 537
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: pegzi »

Zdecydowanie Nowy Jork 1901 - świetna gra rodzinna i myślę, że może się spodobać całej rodzince.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: kenigis »

Może mamy szpiega? Jest to gra raczej nad stołem ale w 5 osób można się fajnie pobawić a cena jest niska, a może tajniacy argumenty takie same.

Z gier bardziej planszowych to obecność jest prosta, ale jednocześnie pozwala kombinować i jest dużo interakcji. Przebiegłe wielbłądy, czyli tytuł o zabarwieniu hazardu, ale świetna zabawa.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Kolejna gra dla rodzinki

Post autor: Zefireq »

Właśnie miałem sugerować Przebiegłe Wielbłądy, w sam raz do rodzinnego grania. Z sugestii lżejszych gier może jeszcze Sabotażysta lub Bang (kościany)?
Co do Tajniaków dosyć często gram na 5 osób, 2vs3 też działa, choć zdecydowanie lepiej od 6 w górę.

Swoją drogą, wszystko zależy od częstotliwości grania - do grania częściej niż raz na tydzień/dwa w życiu nie poleciłbym Dixita. Nigdy nie zrozumiem, co poza grafikami stoi za fenomenem tej gry.
ODPOWIEDZ