coś bardziej zaawansowanego

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

coś bardziej zaawansowanego

Post autor: asd123 »

Cześć wszystkim,
Szukam czegoś nowego do kolekcji, poniżej pokrótce wymagania:
- jak w temacie nieco bardziej zaawansowanego/złożonego z kilkoma drogami zdobywania punktów, ale też z zasadami, które nowym graczom można w miarę szybko wytłumaczyć (czyt. niewiele kruczków/wyjątków/specyficznych sytuacji)
- mała losowość
- cena do 150 zł
- pełna wersja PL
- optymalnie gdyby dało się grać nawet w 5-6 osób (ale nie jest to warunek konieczny może być do 4 graczy powiedzmy), ale też żeby gra w 2 osoby też dawała radę
- jakaś rozbudowana interakcja, może być nawet tylko negatywna

w co graliśmy i bardzo się podobało:
tzolkin, terra mistica, agricola

co też było w miarę w porządku:
puerto rico, eclipse, robinson crusoe, chaos w starym świecie, blood rage

(czyli chodzi o coś spoza tej listy)

co nie przypadło za bardzo do gustu:
battlestar galactica, rycerze pustkowi, 51 stan (tutaj sam klimat i system rozgrywki w porządku, odrzuciła mnie zbyt duża losowość związana z wykładanymi kartami i brak bilansu między różnymi rasami)

Po przeczytanych recenzjach myślałem o:
cry havoc
cyklady
pięć klanów
terraformacja marsa
zamki szalonego króla ludwika
marco polo
lewis&clark

ale jestem otwarty na inne propozycje, bo po to założyłem temat :)
Ostatnio zmieniony 05 cze 2017, 14:34 przez asd123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: Trawus »

Zobacz sobie Imperial 2030 albo Impuls. Jeżeli coś bez interakcji między graczami to Roll for the Galaxy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4645
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 1951 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: warlock »

Kocham Tzolkina, kocham Agricolę.

Polecam Pokolenia z dodatkiem Gospoda ;).

https://am76.pl/produkt.php?idprodukt=597
https://www.hulahop.pl/hobbity-eu-pokol ... onvertiser
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: Leszy2 »

SIMURGH

- jest kilka dróg zdobywania punktów, a gra jest stosunkowo łatwa
- nie ma kostek, nie ma kart, losowość sprowadza się do dociągu płytek, ale każda jest wartościowa i można z nią coś zrobić.
- niska cena jak na bogactwo zawartości i ciężąr pudła.
- jak najbardziej PL
- można grać w 5 osób, ale gra świetnie też chodzi na dwie.
- interakcji niby mało, ale jak już się obczai o co chodzi, to cały czas patrzysz przeciwnikom na ręce i wyczekujesz odpowiedniego momentu, aby zrealizować swój plan.
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 41 times
Been thanked: 30 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: kmd7 »

Do powyższych dorzucę jeszcze Rosyjskie Koleje, na pewno warto na nie zerknąć.
A jako, że jestem na etapie odkrywania gier pana Felda, to polecę Zamki Burgundii (bez wahania) i z pewną nieśmiałością Badaczy Głębin (jako fan krótkiej kołderki :D) . I od razu zaprzeczę, że mają skomplikowane zasady. Nie mają, szczególnie jeśli będziemy je zgłębiali przy rozłożonej grze. Ale już rozkminienie, co w jakiej kolejności wykonać, żeby dostarczyło jak największej ilości punktów, to już inna bajka.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3360
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2024 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: Ardel12 »

Ja mogę polecić Lewis i Clarka, Great Western Trail, Mombasa i Badaczy Głębin.

Five Tribes działa świetnie na 2 osoby, ale im więcej tym gorzej.
Terraformacja jest jak każda karcianka lekko losowa i może to zaboleć jak w przypadku 51 stanu.
Zamki Szalonego Króla Ludwika - za proste, szukacie czegoś cięższego.
Marco Polo - bardzo przyjemna gra, niestety mam 1 parię na 2os, więc nie mogę się wypowiadać.
Cry Havoc - lepiej sprawdźcie Scythe (nie lubię go, ale wielu się podoba).
Cyklady - nie znoszę :) licytacja mnie irytuje i brak możliwości dobicia przeciwnika.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: gregos »

Zerknij jeszcze na Keyflower, Orlean lub Steam Works (dwie ostatnie gry przekraczają budżet o kilka złotych, ale myślę, że warto).
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: asd123 »

dzięki za wszystkie propozycje, na pewno przyjrzę się bliżej

tak po zastanowieniu dalszym tak myślę, że najbardziej chciałbym coś takiego stylu eclipse (bardziej chodzi o mechanikę gry niż klimat)
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: Gatherey »

Scythe na 2 osoby nie działa dobrze, chyba, że dorzucicie bota i jakoś ustawicie frakcje z polami startowymi niedaleko, ale wg mnie za dużo zachodu.

Ja od siebie polecę Yamatai - w stylu 5 Klanów, fenomenalnie chodzi na 2 osoby, ale jako, że to max 4 nie wpasowuje się w jeden z punktów.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: gregos »

asd123 pisze:dzięki za wszystkie propozycje, na pewno przyjrzę się bliżej

tak po zastanowieniu dalszym tak myślę, że najbardziej chciałbym coś takiego stylu eclipse (bardziej chodzi o mechanikę gry niż klimat)

Jeżeli chodzi Tobie o gry typu 4X, to przeanalizuj następujące gry - Exodus: Proxima Centauri albo Dominant Species, chyba że coś z dużego kalibru, czyli Twilight Imperium. Jednak należy mieć na uwadze, iż są to już zdecydowanie wymagające tytuły. Eclipse jest przy nich najłatwiejszy.
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: Trawus »

asd123 pisze:dzięki za wszystkie propozycje, na pewno przyjrzę się bliżej

tak po zastanowieniu dalszym tak myślę, że najbardziej chciałbym coś takiego stylu eclipse (bardziej chodzi o mechanikę gry niż klimat)
Jeżeli szukasz 4X na planszy to obawiam się, że 150zł nie wystarczy. Przy założeniu, że zwiększasz budżet zobacz sobie oprócz tego co kolega wyżej wymienił :
-Mare Nostrum
-Cash of Cultures
-Rune Wars
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: genek »

od keidy dominan species to 4x? to chyba raczej takie area control
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: KamradziejTomal »

Marco Polo - bardzo przyjemna gra, niestety mam 1 parię na 2os, więc nie mogę się wypowiadać.
Gra jest świetna w każdym składzie, graliśmy kilka wariantów i ze wszystkich byłem zadowolony. Na tę chwilę jest tylko do 4 osób, może w przyszłości wprowadzą więcej jakimiś dodatkami.

Trudnościowo powiedziałbym, że leciutko prostsze od Tzolk'in ale ja bym powiedział, że mechanika elegantsza. :)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: pegzi »

Zdecydowanie Terraformacja Marsa - niedługo dodruk ;)
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: asd123 »

dobra przeanalizowałem, poczytałem, pooglądałem i kwestie ekonomiczne jednak w tym miesiącu wezmą górę i kupimy kolejne euro zamiast 4x
na tą chwilę rozważam coś z czwórki: mombasa, zamki szalonego króla ludwika, pięć klanów lub great western trail?
co z tego będzie najbardziej będzie się nadawało również na dwie osoby i będzie na tyle regrywalne, że nie znudzi się po kilkunastu partiach?
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: hipcio_stg »

Zerkałeś na Concordię? Mój ostatni hit ;)
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: asd123 »

hipcio_stg pisze:Zerkałeś na Concordię? Mój ostatni hit ;)
czytałem opinie i recenzje, ale mnie niestety nie przekonały
Nesmeer

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: Nesmeer »

Najbardziej regrywalne z tych czterech gier wg mnie bedzie piec klanow, zawsze inny rozklad meepli na kafelkach to zawsze inny wybor i strategia na punktowanie. To swietna gra i powinienes byc zadowolony. Na czasie jest tez great western trail, to bardziej wymagajacy tytul, tez ma dluga zywotnosc natomiast poki co nie porownam z klanami, obstawiam jednak, ze na dluzsza mete (kilkadziesiat) mozna sobie wyrobic pewne schematy. Zamki to wedlug mnie juz nie ten ciezar, to bardziej prosta gra i ja bym odlozyl jesli szukasz czegos bardziej wymagajacego. Co do mombasy to nie ocenie bo w te gre ze wzgledu na dlugi setup za duzo nie gralem i w kolekcji jej nie posiadam. Podsumuje to tak, five tribes to gra ciezka do zarzniecia, stosunkowo szybka i przy tym wymagajaca. W klany zagrasz 2-3razy podczas gdy w GWT raz (w gre dwuosobowa) i "czasowa" regrywalnosc bedzie porownywalna (ten sam czas gry), ale ilosciowo (ilosc partii) patrzac to piec klanow sa niesmiertelne, dodajmy do tego dodatki, ktore z czasem mozna zakupic... Dodam tylko, ze wszystkie te gry dzialaja bardzo dobrze w kazdym setupie 2-4graczy, natomiast czas gry w mombase i trail najbardziej ulega wydluzeniu przy wiekszej ilosci osob.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: gregos »

Z czterech gier, które wytypowałeś na zakup tego miesiąca, wybierałbym pomiędzy Five Tribes (Pięć Klanów), a Great Western Trail. W zasadzie to powinieneś kupić obie (naprawdę warto mieć je w swojej kolekcji). Więc na początek kup tę, która bardziej odpowiada Tobie cenowo, a może w przyszłym miesiącu dokupisz drugie pudełko.
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: Om nom nom »

Pogmatwałeś z tymi wymaganiami i teraz nawet Twoje propozycje odpadają ze względu na długość tłumaczenia zasad, interakcję, ciężkość (nie wspominając o preferowanej liczbie graczy 2-6 :)

GWT możesz odrzucić ze względu na punkt "ale też z zasadami, które nowym graczom można w miarę szybko wytłumaczyć". Jeśli się nie mylę, to chyba Mombasę też.

zamki szalonego króla ludwika - fajne, ale zdecydowanie za lekkie jak na Twoje potrzeby
pięć klanów - powinno być spoko, sam ostatnio kupiłem i czeka na pierwszą grę
.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: Chaaber »

Misja Czerwona Planeta - świetne area control podparte mechanizem role selection od Bruno Faiduttiego. Na 6 osób jest trochę więcej chaosu, ale wciąż jest to gra pozwalająca sporo ilość planowania przy tak dużej liczbie graczy. Gra dodatkowo skaluje się znakomicie w przedziale 3-6 osób. Świetna oprawa graficzna, ale to już prawie standard od FFG. Gracze wcielają się w kompanie wydobywcze i wiercą Marsa cele wydobycia znacznej ilości surowców.

Libertalia - Bardzo ciekawie rozwiązana gra oparta o role selection. Jesteśmy załogantami na statku pirackim i staramy się rozkraść jak najwięcej łupów w ciągu trzech wypraw. Mechanizm znany z Cytadeli, gra również fajnie się skaluje aż do sześciu osób. Klimatycznie świetna, grafiki również bardzo dobre.
kisiel365
Posty: 776
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: kisiel365 »

Concordia +1
Tzolkin +1 :D
Może...
Le Havre, Rokoko, Navegador (ekonomia slablo na 2), Belfort, Carson city, Hansa Teutonica, La Granja, Samuraj, Ulm?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: coś bardziej zaawansowanego

Post autor: asd123 »

więc skończyło się na tym, że zamówiłem cywilizację
ODPOWIEDZ