Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: mierniczek »

Na poczatku chcialbym przeprosic za tego posta, bo takich "placzacych" watkow jest tysiace (jak nie wiecej).

Dopiero od niedawna zainteresowalem sie planszowkami. Dokladnie od tegorocznej Wielkiej Orkiestry Swiatecznej Pomocy, gdzie syn zaciagnal mnie do swojej szkoly na piknik i w pewnym pokoju "jakis pan" rozlozyl sie z planszowkami.
Okazalo sie ze Pan prowadzi maly sklepik, a w zasadzie taka "jaskinie gier", gdzie ciagle siedzi stado "troli" i rznie w karcianki (plus planszowki). Oczywscie nikogo nie chce obrazic, bo poszedlem tam raz i sam sie stalem trolem (w sensie wciagnalem sie).
Syn w zasadzie gra tylko w to Might and Magic - czy jak to tam sie zwie (ojjj ile juz kasy ode mnie wyciagnal na te karty - nawet nie chce myslec).
Ja wole planszowki.

Na start kupilem Talismana. Pozniej dokupilem do niego 3 (male) dodatki: zniwiarz, wilkolak i zwiastun
Meczylem tym zone (i syna), az mieli dosc.
Kupilem wiec Eldrith Horror (plus dodatek Zaginiona Wiedza). Super mi sie w to gra z rodzina (przy ostatniej rozgrywce kilka dni temu, tak sie z zona usmialismy, ze o malo brzuch nas nie rozbolal). Jeszcze nie mamy przesytu, ale przeciez nie mozna grac tylko w to. Swietna gra :)
Kupilem Runebound (3 edycje). Talismana uwielbiam. Uwielbiam to moze za duze slowo, ale bardzo lubie i moglbym w to grac bardzo czesto.
Runebound wogole nie zaiskrzyl. Probowalem dac tej grze szanse i ... to juz zona widzac jak gra mi nie podchodzi, probowala znalezc jej dobre strony. Nie wiem dlaczego, ale to nie to. Sprzedalem w cholere, bo po co sie meczyc :)
Kupilem Robinsona. Strzal w 10tke.
W rozgrywce dwuosobowej swietnie sie z zona bawimy. Robinson to nastepna gra po Eldrithu, ktora na pewno nie sprzedam.
Skoro gram glownie z zona, to pomyslalem by kupic cos "mniejszego" na szybsze okazje.
Kupilem 7 Cudow Swiata Pojedynek. Na krotkie posiadowki - rewelacja.

No i teraz nie wiem co dalej.

Myslalem nad Osadnikami w Nowym Swiecie. Bedac ostatnio na Warsaw Comic Con (oczywscie glownie krecilem sie wsrod planszowek) zagralem jedna rozgrywke i ... ani mnie ta gra ziebila ani grzala. Nic co by do mnie krzyczalo - kup mnie.
To juz bardziej podobal mi sie Summmoer Wars, w ktore tez tam gralem. Z innych gier przypatrywalem sie jeszcze przez chwile w Pandemia Czas Cthulu (pewnie przekrecilem nazwe) i napisze ze lekko mnie zaciekawilo.

Nie mam wogole pomyslu. Gra musi dobrze scalowac sie na 2 osoby (choc fajnie jakby moglo grac i wiecej osob - czasem jednak uda mi sie namowic syna plus kogos jeszcze).
Uwielbiam gry z klimatem (dlatego np Eldrith Horror tak mi sie podoba). Myslalem nad Posiadloscia Szalenstwa (ale ta aplikacja na tableta/kompa troche mnie odstrasza) plus oczywiscie cena takze robi swoje.
Chaos w Starym Swiecie - podobno super, ale od 3ch graczy w gore. Umowilem sie na rozgrywke w RuneWars, ale podobnie jak Runebound - nie zaiskrzylo.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: warlock »

A może spróbujcie Pandemic Legacy? :)
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: ramar »

Osadnicy: Narodziny Imperium lub 51. Stan: Master Set mogą chwycić.
Osadnicy kolorowi, przyjemni, dużo kombinowania i frajdy z rozrastającej się liczby kart w naszym "państwie". Gra właśnie na 2-3 osoby z szybkim i nagradzanym trybem do gry w pojedynkę. Zerknij chociaż bo warto.
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: mierniczek »

I wlasnie wyszlo na jaw jakim jestem poczatkujacym "noobem".

Na Comic Comie probowalem wlasnie Osadnikow Narodziny Imperium (a nie tak jak napisalem "W nowym Swiecie" - sam nie wiem skad ja te nazwe wyciagnalem). Myslalem ze gra mnie chwyci i ... nie chwycila. Rozbudowywalem tych swoich Rzymian - budowalem budynki, jak trzeba to pladrowalem pozostale czy podpisywalem umowy i nie czulem zadnego "podniecenia" (przepraszam za wyrazenie).

Chyba czas przyjrzec sie blizej Pandemic. Nawet na tym konwencie pytalem jakiejs Pani, ktora prezentowala planszowki na stoisku GameTrollTV czym sie rozni niebieskie pudelko Pandemic od czerwonego i co oznacza wogole to Legacy.
Cos mi tlumaczyla ze to gra w ktora gra sie przez 12 miesiecy (czasu gry) i o ile sie nie myle jak sie ukonczy te miesiace to gra sie konczy.
Zaraz "mocno" poczytam recenzje

A moze zaczac od zwyklej Pandemii?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: Olgierdd »

system Legacy zakłada, że gra jest "jednorazowa", tzn. decyzje i wydarzenia w grze są permanentne i przechodzą do kolejnych partii w ramach kilku-kilkunastu rozgrywkowej kampanii. I permanentność objawia się tym, że fizycznie pisze się po planszy, niszczy karty, do niektórych kart nigdy nie dostaje się dostępu itp. tak by rozrywka była w pełni unikatowa.

Nie wiem czy taka forma rozgrywki będzie odpowiadać komuś, kto buduje swoją kolekcję, ale jednak gra ma niesamowicie pozytywny odbiór (obecnie nr 1 w najpopularniejszym serwisie o grach planszowych, www.boardgamegeek.com), nawet pomimo pewnej skończoności w grywalności (niemniej kilkanaście partii to i tak dużo).
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: mierniczek »

Czy kupujac Pandemie Legacy mam (ze sie tak wyraze) w pudelku i zwykla Pandemie?
W sensie, ze zanim zaczne grac w Legacy moge "nauczyc sie" grac, a poznie dopiero zdecydowac sie na Legacy?
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 459
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: Zaan84 »

Możesz jak najbardziej zagrać najpierw parę razy jak w zwykłą Pandemię. Ja z żoną tak zrobiliśmy. Po "przejsciu" kampanii też będzie można w to grać jak w zwykłą Pandemię.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: KrzysiekL »

mierniczek pisze:Czy kupujac Pandemie Legacy mam (ze sie tak wyraze) w pudelku i zwykla Pandemie?
W sensie, ze zanim zaczne grac w Legacy moge "nauczyc sie" grac, a poznie dopiero zdecydowac sie na Legacy?
Dokładnie tak. Ja jestem właśnie w połowie kampanii i muszę powiedzieć, że naprawdę warto! Polecam od razu wersję legacy -- kampania trwa 12-24 rozgrywek, co może wydawać się mało jak ma się jeszcze małą kolekcję gier, ale później można grać w spersonalizowaną wersję, która po tych rozgrywkach zostaje.

Wersja legacy jest o tyle ciekawsza, że każda rozgrywka jest inna i też każdego kampania jest trochę inna, bo z rozgrywki na rozgrywkę podejmuje się inne wybory, za którymi idzie np. darcie kart albo naklejanie na karty czy planszę naklejek. Z kolejnymi rozgrywkami dochodzą też nowe komponenty, które są poukrywane w specjalnych pudełeczkach i otwiera się je tylko jak prosi nas o to gra. Dochodzą też z gry na grę nowe zasady.

Według mnie to idealny tytuł dla Was, szczególnie biorąc pod uwagę, że gracie w stałym gronie i to, jakie gry podobały Wam się do tej pory. :)
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: mierniczek »

Dobra - przekonaliscie mnie

Pandemia Legacy laduje na moim celowniku.

Wielkie dziekuje
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: mierniczek »

Ostatnie pytanie

Czerwona i Niebieska - roznia sie tylko kolorem pudelka, czy moze w srodku cos jest zmienione w zawartosci?
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: KrzysiekL »

mierniczek pisze:Ostatnie pytanie

Czerwona i Niebieska - roznia sie tylko kolorem pudelka, czy moze w srodku cos jest zmienione w zawartosci?
W środku jest dokładnie to samo
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 459
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: Zaan84 »

mierniczek pisze:Dobra - przekonaliscie mnie

Pandemia Legacy laduje na moim celowniku.

Wielkie dziekuje
Słuszna decyzja. Nie będziesz żałował. Dodatkowym atutem gry jest świetna skalowalność, co więcej, możesz kilka misji kampanii przejść tylko w duecie z żoną, następnie na kilka misji może przyłączyć się syn i znów możecie wrócić do grania we dwójkę.
Jakby jeszcze było mało pozytywów to dodam że w tym roku wyjdzie sezon 2 więc to jest dobry czas na przejście jedynki, żeby w miarę na świeżo zacząć grać w kontynuację.
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: mierniczek »

Momencik
Czyli jest tak ze moge rozpoczac te (nazwijmy to) jednorazowa kampanie np tylko z zona.
Na kilka rozgrywek moglby dolaczyc np 3ci gracz, a pozniej znow grac tylko w dwojke?
Myslalem ze jak juz zaczne w 2 osoby to musze w 2 osoby kontynuowac az do konca.

Jesli jest tak jak powyzej to rewelacja.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 459
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: Zaan84 »

Dokładnie tak jak mówisz. Możesz dodawać i odejmować graczy w trakcie kampanii. Na ostatniej stronie instrukcji masz taką tabelkę i tam sobie wszystko zapisujesz. Gra się bardzo dobrze skaluje gdyż wraz ze wzrostem liczby graczy zwiększa się liczba dociąganych kart choroby tak więc wszystko bardzo dobrze hula.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: kinioo »

warlock pisze:A może spróbujcie Pandemic Legacy? :)

Oj tak, tak !
Sorki za brak polskich znakow....
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: KrzysiekL »

Skaluje się dobrze, tylko przy legacy będziesz musiał streścić nieobecnemu co się zmieniło i fabularnie wydarzyło. :) Z tego względu ja gram raczej w stałym składzie (jedna osoba doszła w połowie, ale dalej planujemy grać wszyscy, żeby nikt nie stracił na historii).
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: mierniczek »

To juz naprawde ostatnie pytanie, bo "najarany" jestem na te gre jak sowa na bzykanie.

Jak juz sie skonczy te kampanie i te (standardowe?) elementy typu karty, plansza nie sa juz "zepsute" - w sensie czy na kartach czy planszy nie zapisuje sie czy nie nalepia jakis naklejek, ktore maja role w kampani, ale przy "zwyklych" grach sa juz niepotrzebne i teraz beda przeszkadzac?

Chyba zamotalem tym pytaniem. Mam nadzieje ze rozumiecie o co mi chodzi.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: aeiou871 »

mierniczek pisze:To juz naprawde ostatnie pytanie, bo "najarany" jestem na te gre jak sowa na bzykanie.

Jak juz sie skonczy te kampanie i te (standardowe?) elementy typu karty, plansza nie sa juz "zepsute" - w sensie czy na kartach czy planszy nie zapisuje sie czy nie nalepia jakis naklejek, ktore maja role w kampani, ale przy "zwyklych" grach sa juz niepotrzebne i teraz beda przeszkadzac?

Chyba zamotalem tym pytaniem. Mam nadzieje ze rozumiecie o co mi chodzi.
Mam nadzieje, ze nie zaspoiluje za bardzo stwierdzajac, ze na kartach sie pisze, a na kartach postaci, kartach miast i na planszy przykleja naklejki. Naklejki bardzo latwo schodza i mozna miec praktycznie nowa plansze po zakonczeniu kampanii. Na kartach zapisuje się imię postaci na awersie i zagrane rozgrywki na rewersie, ale w żadnym stopniu nie przeszkadza to w graniu w zwykłą wersje Pandemica.

Na BGG są nawet instrukcje, jak używać Pandemic Legacy, by dało się kampanię całkiem zresetować... jednak ze względu na przebieg fabuły raczej ciężko jest przechodzić po raz kolejny. Mimo to bardzo polecam ten tytuł. Ja z siostrą i siostrzeńcem przeszliśmy całą kampanię w jakieś 3 tygodnie i za każdym razem nie mogliśmy się doczekać następnej partii.

Jednocześnie dalej lubimy wracać do zwykłego Pandemica, zwłaszcza z dodatkami, które są modułowe i można dowolnie modyfikować rozgrywkę.
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: pegzi »

A ja bym sugerował spojrzeć na Alchemików.
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: mierniczek »

No i kupilem wersje niebieska

149zl w smyku
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Gram z zona (plus ewentualnie syn - jak go zmusze)

Post autor: Gatherey »

Jak na smyka to przyzwoicie :D miłej zabawy!
ODPOWIEDZ