Gry dla Chrześcijanina

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: Gry w Bibliotece »

Jest jeszcze tytuł, na ktory poluję od dawna, więc pewnie nie spełnia warunku dostęponości w Polsce: Kings of Israel https://boardgamegeek.com/boardgame/142084/kings-israel Gra bardziej biblijna niż chrześcijańska, ale warto spojrzeć.

A skoro już wspomniano "biblijną" adaptację Carcassonne, to może również Settlers of Canaan? ;) https://boardgamegeek.com/boardgame/365 ... ers-canaan

Poza tym:
Zwierzaki na pokład - dość luźne nawiązanie do historii Noego, https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... mals-board
Skryptorium (ale nie wiem, na ile to "poważna" gra) https://www.rebel.pl/product.php/1,606/ ... orium.html
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 130 times
Been thanked: 57 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: poooq »

W Robinsonie można być (dodatkową) postacią Księdza.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: Paskudnik »

poooq pisze:W Robinsonie można być (dodatkową) postacią Księdza.
O, w Magii i Mieczu też! :twisted:
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Gry dla Chrześcijanina

Post autor: schizofretka »

W tematyce NT nie ma chyba nic, co by nie było kompletnym gniotem. Z ST znajdzie się trochę, choć u nas raczej niszowe, no i mogą być równie/bardziej żydowskie niż chrześcijańskie: https://boardgamegeek.com/boardgamefami ... ible-games

Ciekawsze gry można znaleźć pod kluczem 'religious', ale jest on bardzo uniwersalny, obejmuje inne religie, gry jak Labirynt: Wojna z Terroryzmem, i, nie zdziwiłbym się również gdyby, gry jak właśnie Chaos:
https://boardgamegeek.com/boardgamecate ... /religious

Tu wpadają gry jak Ora et Labora, które tematykę traktują jako wystrój wnętrza a nie treść - gier w klasztorach lub o mnichach jest mnóstwo, ale prawie zawsze skupiają sią na profanum żywota duchownych a nie sacrum.

Niestety, z jakiegoś powodu im bardziej gra zaangażowana religijnie, tym gorsza, do stopnia gdzie są to obecnie wykluczające się wymagania; można znaleźć trochę tytułów, które traktują temetykę jako egzotyczną bądź modną scenografię, ale bardzo niewiele sensownych gier będących ilustracją dla Pisma, nie mówiąc takich, w których gracze podejmują decyzje o charakterze religijnym.

Gier o olbrzymim ładunku moralnym jest bardzo dużo, od Underground Railway (o walce z niewolnictwem), przez Fire Rescue, po (akurat z innych powodów prawdopodobnie odpadającą) Martwą Zimę. Więc jeśli chodzi mniej o samą tematykę, a bardziej o charakter decyzji, to szukałbym w tych stronach.

Edit: jest coś takiego jak Ta Ziemia, chyba nie było bardzo złe, moźe cię zainteresuje.



Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: Andy »

Paskudnik pisze:
poooq pisze:W Robinsonie można być (dodatkową) postacią Księdza.
O, w Magii i Mieczu też! :twisted:
W Here I Stand można się wcielić nawet w papieża,
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: gregos »

Wracając do tematu, mogę polecić jeszcze jeden tytuł - FRESCO.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: Andy »

gregos pisze:Wracając do tematu
Czy rzeczywiście odbiegłem aż tak daleko od tematu wątku, zwracając uwagę na historyczną grę, której tytuł stanowią słowa Marcina Lutra i w której jeden z graczy kieruje stronnictwem papieskim?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: sqb1978 »

Poprzez Wieki
Ojciec Mateusz
Filary Ziemi
Here I stand
Kingdom of Solomon
Biblios
Sola fide
Crusader Rex
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: Neurocide »

sqb1978 pisze:Poprzez Wieki, Ojciec Mateusz [...] , Kingdom of Solomon
Dziękuję za listę z propozycjami, usunąłem duplikaty i zostały mi te trzy, z których zostawię tylko Kingdom of Solomon. Mam jeszcze wątpliwość dotyczącą PW. Możesz uściślić te Poprzez Wieki? Chodzi ci o Cywilizację: PW, czy PW z Portalu? O ile pierwszy wariant (na siłę rozumiem), to ten drugi z pewnością jest chrześcijańsko jałowy.

Ojca Mateusza też z zestawienia wyłączą, gdyż to gra słaba, nieciekawa oraz z tematem, który jest pretekstowy. A szkoda bo liczyłem, że skoro ktoś poleca, to może będzie to coś fajnego.
poooq pisze:W Robinsonie można być (dodatkową) postacią Księdza.
Powiedzmy, że szukam związków głębszych o paręnaście centymetrów. Ale dzięki.
Andy pisze:Czy rzeczywiście odbiegłem aż tak daleko od tematu wątku, zwracając uwagę na historyczną grę, której tytuł stanowią słowa Marcina Lutra i w której jeden z graczy kieruje stronnictwem papieskim?
Odpowiadam za kolegę, po pytasz publicznie, a nie kolegę na priv. Nie. Ale powyższym komentarzem już tak.
schizofretka pisze:Gier o olbrzymim ładunku moralnym jest bardzo dużo, od Underground Railway (o walce z niewolnictwem), przez Fire Rescue, po (akurat z innych powodów prawdopodobnie odpadającą) Martwą Zimę. Więc jeśli chodzi mniej o samą tematykę, a bardziej o charakter decyzji, to szukałbym w tych stronach.
Rozmyślnie wolałbym pominąć gry o "ładunku morlanym", które nie mają odniesień wprost, poprzez symbolikę lub historycznych do Pisma i Ziemi Świętej a także Kościała i otwartych przezeń pól tematycznych. Dzięki za intersujący wpis.

LISTA:
AD 30
Nahemiasz
Gościniec... poprzez czas i przestrzeń
Jericho
Carcassonne: Ark of Covenant
Arka Zwierzaków
Commissioned
Der name de rose
Ora et Labora
Sola Fide
Crusader Rex
Monastery
Biblios
Filary ziemi
Ark un Noah
Tajemnica Opactwa
Habemus Papam
Kingdom of Solomon
Here I stand
Fresco
Settlers of Canaan
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: Palmer »

De Vulgari eloquentia - więcej tutaj historii około kościelnej niż chrześcijaństwa, ale jest to bardzo dobra pozycja pod względem mechanicznym, no i można ją skończyć jako papież ;)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: schizofretka »

Jeśli jak mówisz, interesują cię tematy nie czysto pretekstowe, to IMO możesz sobie darować Fresco (malowanie fresków i koniec), Biblios (zwykłe kolekcjonowanie zestawów, tutaj akurat ksiąg w średniowiecznym klastorze), oraz Der name de rose (które odziera i tak nie do końca 'chrześcijańskie' Imię Róży do wątku czysto kryminalnego).

Habemus Papam pewnie również - to fajna, mała gra, ale cała sprowadza się do przekupywania kardynałów by osadzić siebie/swojego kamdydata na tronie piotrowym. Bardziej antyklerykalna niż religijna chyba...


Gier historycznych i wojennych takich jak Here I Stand, Crusader Rex będzie więcej bardzo dobrych, wszystkie powinny być pod kluczem 'religious' na BGG. Tyle, że raz, to zwykle wielkie kobyły i/lub gry o dużym progu wejścia, oraz na pierwszym miejscu historyczne, a nie religijne. Here I Stand czy Marię polecam z całego serca, bo to bardzo edukujące doświadczenie, ale bardziej z kategorii historii kościoła i religii jako sił politycznych, niż samej religii - doświadczenie ekumeniczne raczej zerowe.

W zbliżoną mańkę jest Bizancjum Wallace'a, które jeśli dobrze pamiętam działo się w Królestwie Jerozolimy i będzie zapewne przystępniejsze i dobre, sądząc po autorze.

A moja oboczna sugestia podyktowana była jedynie przekonaniem, że gier jakich prawdopodobnie szukasz w zasadzie nie ma, pominąwszy najlżejsze tytuły familijne.

Swoją drogą jeśli nie ma geeklisty gier, w których można zostać papieżem, to ktoś powinien zrobić :) Dodam jeszcze od siebie OT Fief, który daje podwójne punkty, bo można papieża również zabić (i zwykle się próbuje, bo groźba ekskomuniki jest alarmująca).

A wątek tak naprawdę można było zamknąć po sugestii, by uderzyć do wookiego, bo przy nim dyletantami chyba w większości jesteśmy w tej dziedzinie.



Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: sqb1978 »

Neurocide pisze:
sqb1978 pisze:Poprzez Wieki, Ojciec Mateusz [...] , Kingdom of Solomon
Możesz uściślić te Poprzez Wieki? Chodzi ci o Cywilizację: PW, czy PW z Portalu? O ile pierwszy wariant (na siłę rozumiem), to ten drugi z pewnością jest chrześcijańsko jałowy.
Już uściślam: pomyliłem tytuły :) Chodziło mi o grę "Świat bez Końca". Oprócz tego, że jest to bardzo dobrą gra, posiada również jedną z ładniej ilustrowanych planszy jakie widziałem. No i ściśle nawiązuje do tematu, który Cie interesuje, wg. mnie powinien być na w top 10 w tej tematyce.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: stalker »

schizofretka pisze:W tematyce NT nie ma chyba nic, co by nie było kompletnym gniotem. (…) Tu wpadają gry jak Ora et Labora, które tematykę traktują jako wystrój wnętrza a nie treść - gier w klasztorach lub o mnichach jest mnóstwo, ale prawie zawsze skupiają sią na profanum żywota duchownych a nie sacrum. (…) Niestety, z jakiegoś powodu im bardziej gra zaangażowana religijnie, tym gorsza, do stopnia gdzie są to obecnie wykluczające się wymagania; można znaleźć trochę tytułów, które traktują temetykę jako egzotyczną bądź modną scenografię, ale bardzo niewiele sensownych gier będących ilustracją dla Pisma, nie mówiąc takich, w których gracze podejmują decyzje o charakterze religijnym.
Pismo można ilustrować. Natomiast jak byście chcieli grać w Zbawienie? :lol:
Być Duchem Świętym i pokierować Apostołów w zupełnie inne miejsca świata i sprawdzić, czy nawrócili więcej osób? :D
Czuję już zapach stosów o poranku… :lol:
schizofretka pisze:Gier o olbrzymim ładunku moralnym jest bardzo dużo, od Underground Railway (o walce z niewolnictwem), przez Fire Rescue, po (akurat z innych powodów prawdopodobnie odpadającą) Martwą Zimę. Więc jeśli chodzi mniej o samą tematykę, a bardziej o charakter decyzji, to szukałbym w tych stronach.
Moim zdaniem albo trzeba iść w tę stonę, co powyżej — pokazujemy przyczynę i skutek naszych wyborów (dobrych i złych), albo idziemy w gry o otoczce religijnej — może to być gra o kulturze materialnej Kościoła, albo o czymś pośrednio związanym z Kościołem lub wiarą. Natomiast moim zdaniem w Zbawienie grać się nie da — i dlatego gry nowotestamentowe to gnioty. Stary Testament jest pełny opisów historycznych i coś tam z tego można grywalnego sobie wydłubać. Ale historia zbawienia to nie jest gra, albo przynajmniej nie można jej poddać gamifikacji nie popadając w herezję (lub konflikt z własnym sumieniem). Zbawienia także nie można gamifikować i nie ma się czemu dziwić, bo nie jest z tego świata.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: stalker »

sqb1978 pisze:
Neurocide pisze:
sqb1978 pisze:Poprzez Wieki, Ojciec Mateusz [...] , Kingdom of Solomon
Możesz uściślić te Poprzez Wieki? Chodzi ci o Cywilizację: PW, czy PW z Portalu? O ile pierwszy wariant (na siłę rozumiem), to ten drugi z pewnością jest chrześcijańsko jałowy.
Już uściślam: pomyliłem tytuły :) Chodziło mi o grę "Świat bez Końca". Oprócz tego, że jest to bardzo dobrą gra, posiada również jedną z ładniej ilustrowanych planszy jakie widziałem. No i ściśle nawiązuje do tematu, który Cie interesuje, wg. mnie powinien być na w top 10 w tej tematyce.
Nawiązuje? E, trochę nie nawiązuje — budujesz katedrę i tyle. Wielkie mi rzeczy. Książka to taka tam sobie saga osadzona w średniowieczu, mocno krwawa i okraszona erotyką. BTW: "Świat bez końca" powinien się nazywać "Na wieki wieków", ponieważ tak się kończy po angielsku modlitwa Gloria Patri w wersji kościoła anglikańskiego…
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Gry dla Chrześcijanina

Post autor: schizofretka »

No ja jakoś sobie potrafię wyobrazić mechanikę dobrej 'gry w zbawienie', choćby w oparciu o pomysły z Robinsona, lecz grze o indywidualnie odnoszonym zwycięstwie i np. możliwości przegrania przez wyginięcie linii potomstwa. IMO deckbuilding z wymuszonymi w jakiś sposób zakupami kart na podstawie wcześniejszych decyzji idealnie oddaje to, jak kształtujemy swój charakter, mając jedynie ograniczoną kontrolę nad własnymi poczynaniami, i jak brzemienne w skutkach działania, zarówno chwalebne jak i haniebne często są jedynie naturalną konsekwencją małych kroków. W dodatkach karty dla innych religii, bo mechanizm uniwersalny i można trzaskać klony jak 'Legendary' i sprzedawać szkołom. Na 'religii' gra w podstawkę, na godzinie wychowczej ze wszystkimi dodatkami i indywidualnie losowaną religią (wraz z warunkami zwycięstwa) dla kaAdego gracza. Plejtestowałbym.

Jeśli sama idea wydaje się już 'herezją', bez żadnego argumentu w jaki sposób jest niezgodna i z którym odłamem wiary - bo jakoś wiele instytucji kościelnych w Polsce i na świecie nie uważa tego typu ilustracji zmagań duchowo-moralnych za niewłaściwe, a wręcz przeciwnie - to już samo w sobie jest komentarzem do obecnej sytuacji.

/OT: Nie mam nic do tego jakie gry ktoś lubi lub nie lubi póki moich nie nazywa herezją, bo to pierwszy krok (długiej co prawda) do cenzury i prześladowań, na której jesteśmy już daleko za daleko jak dla mnie. /OT


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: stalker »

Zbawienie jest łaską, której nie otrzymujemy ze względu na czyny. W związku z tym nie da się jej gamifikować. Nikt nie cenzuruje takiego pomysłu ani nie zabrania – moja wiadomość miała być informacją, że moim zdaniem taki tok myślenia prowadzi do herezji.
Natomiast gra o kształtowaniu charakteru i podejmowaniu dobrych i złych wyborów jak najbardziej może być.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Gry dla Chrześcijanina

Post autor: schizofretka »

To dodaj na koniec powyższego rzut kością z modyfikatorami jako rezultat i git. Albo losuje się 'prawdziwą religię' na koniec i to ona definiuje kryteria, bądź eliminuje niewiernych spośród pretendentów. Jeśli zrobić to Legacy, z 200 takimi różnymi kartami i niszczeniem wylosowanej po partii, nie będzie można grać na żadne konkretne pstwo.


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: Neurocide »

Droga Schizofretko, szacowny Stalkerze,
Czy bylibyście tak uprzejmie i przenieśli swoją dysputę, np. kopiując wpisy w inne miejsce. Chcę was o to poprosić tylko i wyłącznie z tego względu, że staram się tu stworzyć możliwie użyteczną listę tytułów gier o tematyce Chrześcijańskiej w konkretnej formie, a sądzę, że waszą dyskusję lepiej przenieść albo do działu traktującego o projektach, albo do działu off topic.

Czy bylibyście tak uprzemi? Myślę, że skorzysta na tym i wasza dyskusja i mój wątek, a także wszyscy forumowicze.
Z góry dziękuję.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: stalker »

Drogi Neurocide, jak dla mnie nie ma sprawy. Jeśli zatem ktoś ma ochotę kontynuować ten wątek niech poprosi adminów o przesunięcie powyższych wpisów.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: schizofretka »

Swoją drogą to trolling z Chaosem był do kwadratu, bo teraz jego okładka się pod tytułem pojawia zawsze w tapatalku, który ignoruje spoilery. Może poprosić autora o usunięcie, by nie obrażać niczyich uczuć?


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: warlock »

Luz ;).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: rastula »

jak widać, gdzie religia tam niesnaski ... :P
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: stalker »

Niesnaski tak samo występują wśród ateistów czy komunistów :P
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Rahit
Posty: 44
Rejestracja: 23 maja 2007, 11:03
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: Rahit »

Bez zbędnej złośliwości, ale chciałbym zapytać:
Gry planszowe też mogą obrażać uczucia religijne i prowadzić do grzechu,naruszając 10 przykazań?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: rastula »

Rahit pisze:Bez zbędnej złośliwości, ale chciałbym zapytać:
Gry planszowe też mogą obrażać uczucia religijne i prowadzić do grzechu,naruszając 10 przykazań?

Moim zdaniem uczucia religijne może obrazić wszystko , ponieważ uczucia są sprawą indywidualną. Tyle że uczuciom religijnym w niektórych państwach przypisano jakiś szczególny status który pozwala te uczucia bronić na drodze sądowej. W społeczeństwach, które jednostki traktują podmiotowo a nie jako członków tej czy innej grupy światopoglądowej zaleceni w tej kwestii jest proste - jeśli coś obraża twoje uczucia to unikasz kontaktu z tym, nie chodzisz na takie filmy , nie kupujesz takich wytworów (gier) poza ekstremalnymi sytuacjami na ogół tzw. "obrazobórcze" twory nie funkcjonują w przestrzeni publicznej bardziej nachalnie niż symbole np. religijne, które (przynajmniej teoretycznie ) mogą być równie drażniące. I słusznie niektórzy wyczują, że osobiście nie jestem zwolennikiem prawnego a juz szczególnie karnego szczególnego umocowania uczuć religijnych.

a w dobra grę zagram bez względu na temat
ODPOWIEDZ