Zimna Wojna - I, III czy IV edycja

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Zimna Wojna - I, III czy IV edycja

Post autor: warlock »

Zastanawiam się, czy kupno I edycji Zimnej Wojny to dobry pomysł. Czy faktycznie jest obiektywnie gorsza pod każdym względem od III i IV? Poluję na używany egzemplarz, mam opcję kupna I lub III edycji. Ale nie wiem, czy nie wstrzymać się z zakupem i nie polować na IV (gdzieś czytałem, że ma poprawioną instrukcję). Teoretycznie im nowsza edycja tym lepsza, ale różnie z tym bywa... :)

Jakieś rady w tej kwestii od doświadczonych graczy? :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Zimna Wojna - I, III czy IV edycja

Post autor: tomb »

Ja wymieniłem I na III, ale na IV już nie. Jednak gdybym stał przed wyborem kupna mojego pierwszego egzemplarza, wziąłbym IV.
I - miała błąd na mapie (do zapamiętania, ale jednak) i jeszcze parę rzeczy. Oraz mapę, którą trudno rozłożyć równo na stole.
III - mapa nadal odstaje.
IV - mapa nie odstaje (nie widziałem, ale ponoć mapa jest zrobiona jak w 1989, a tam leży bardzo dobrze). W tym wydaniu trafiła się za to błędna karta, ale Bard naprawił feler i dosyłał nową (wraz z jednokartowym bonusem).

Instrukcja niby przechodziła przegląd, ale zdaje się, że nadal gdzieś tam poutykane są drobniutkie błędy. Zdaje się, że jest też karta z niedokładnym tłumaczeniem, ale nigdy nie wdawałem się w szczegóły - gram jak jest.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Zimna Wojna - I, III czy IV edycja

Post autor: kastration »

Ja też polecam IV edycję. Nie to, że nie wyobrażam sobie gry na innej, ale jednak IV edycja to klasa sama w sobie. Świetnie leżąca plansza, czytelna, bardzo dobrze rozłożony tor punktacji na dole wzdłuż, dający faktyczne uczucie przeciągania liny. Kartami bym się nie martwił z używki, bo pewnie i tak użytkownik dostał poprawione (jeśli dbał). Lekko się ścierają znaczniki główne, ale po 100 grach ponad to w każdej edycji by się ścierały. Podsumowując, IV edycja jest świetna.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Zimna Wojna - I, III czy IV edycja

Post autor: warlock »

Tylko dorwanie tego to chyba nie jest taka prosta sprawa ;). Czy jakaś dobra dusza mogłaby zrobić zdjęcie rozłożonej planszy do IV edycji?
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Zimna Wojna - I, III czy IV edycja

Post autor: dave8 »

A ja polecam ostatnią angielską edycje deluxe.
kicpolek
Posty: 12
Rejestracja: 27 sty 2015, 07:27
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - I, III czy IV edycja

Post autor: kicpolek »

Też się zastanawiam nad kupnem angielskiej wersji. Czym różni się wersja deluxe od polskiej IV edycji?
ODPOWIEDZ