Gry "hard to master"

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Płk. Kruk
Posty: 28
Rejestracja: 10 sie 2017, 16:14

Gry "hard to master"

Post autor: Płk. Kruk »

Witam. Poszukuję gry euro typu "hard to master". Czyli na przykład szachy bardzo cenią umiejętności i doświadczenie. Tylko, że chodzi o grę euro. Ważne, żeby nie było decydującego/ważnego czynnika losowego. Gra od 2 do 4 osób. Przydałaby się znośna skalowalność. Myślałem nad tytułami "neuroshima hex" i "metro 2033". Co o nich sądzicie? Pasują w pewnym stopniu do tego co powyżej napisałem? Czy znacie jakieś ciekawe tytuły? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2422
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Jiloo »

Neuroshima o ile jest oparta na taktyce to ma sporą losowość w odciągu kafli.
Metro ma losowe walki z potworami, a walki pomiędzy graczami są mieszanką losowości i blefu.

Ze swojej strony polecam Terra Mystica. Losowość występuje tylko na etapie setupu, potem już wszystko zależy od ciebie i twoich współgraczy. Rasy są niesymetryczne wiec w podstawce masz do ogrania 14 ras.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 458
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Zaan84 »

Pewnie będę pierwszym z wielu: Tzolkin
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Nadis »

Tzolk`in, Terra Mystica - na pewno. Poza tym Seasons premiuje doświadczenie i znajomość kart, choć to w sumie można powiedzieć o niejednej karciance. Great Western Trail, gry żywieniowe Uwe Rosenberga... Robinson :D
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Pixa »

Bez przesady z ta losowoscia w Hexie. To swietna gra i bardzo dobrze wpisuje sie w model "easy to learn, hard to master". Pomimo losowego dociagu zetonow doswiadczony gracz zje swiezaka bez problemow. Oprocz tego przy naprawde pechowym dociagu mozna wymienic zetony na nowe.

Istnienie tez OFICJALNY wariant dociagu wiekszej ilosci zetonow w celu zminimalizowania losowosci, ktorego jednak nikt prawie nie uzywa, bo losowosc to moim zdaniem maks 20% wygranej.

Generalnie gra godna polecenia, zdecydowanie moj numer 1 (kilkaset partii na koncie).
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2422
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Jiloo »

Pixa pisze:Bez przesady z ta losowoscia w Hexie. To swietna gra i bardzo dobrze wpisuje sie w model "easy to learn, hard to master". Pomimo losowego dociagu zetonow doswiadczony gracz zje swiezaka bez problemow.
Prawda, dostałem bęcki aż miło.
Nie chciałem negować NH jako tako, tylko zwrócić uwagę, że jest tam też element losowy. To nie szachy, gdzie wszystkie figury są od razu na planszy. Ale chyba poleciałem za bardzo skrótem myślowym. Dzięki za pełną opinię.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Płk. Kruk
Posty: 28
Rejestracja: 10 sie 2017, 16:14

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Płk. Kruk »

Odnośnie Tzolk'in - ciekawy tytuł, ale niestety nie przemawia do mnie tematyka. Tetra Mystica przemawia do mnie bardziej, jeśli chodzi o grę, ale przez cenę niestety muszę odrzucić. Poszukuję czegoś max. około 150 zł ewentualnie troszkę więcej, jeśli tytuł jest warty
Płk. Kruk
Posty: 28
Rejestracja: 10 sie 2017, 16:14

Re: Gry

Post autor: Płk. Kruk »

Jiloo pisze:Metro ma losowe walki z potworami, a walki pomiędzy graczami są mieszanką losowości i blefu.
Czyli rozumiem, że metro odpada. Szkoda, bo tematyka bardzo mi odpowiadała. Dzięki
Płk. Kruk
Posty: 28
Rejestracja: 10 sie 2017, 16:14

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Płk. Kruk »

I jeszcze mam jedno pytanie na temat Neuroshima Hex. Czy ten tytuł jest trudny do nauczenia (długie, skomplikowane zasady, itp.) Dla mnie to żaden problem, ale często gram z rodziną.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Deathhammer »

Sam trzon i zasady Neuroshimy są bardzo proste - 5-10 minut wyjaśniania. Po prostu gra daje ogromne możliwości, każda rozgrywka jest inna, a to dzięki losowemu doborowi żetonów oraz różnym kombinacjom armii, jakie gracze mogą wystawić przeciwko sobie. Każda frakcja ma unikalne jednostki ze swoimi zdolnościami, ale nie są one trudne do zapamiętania ani zrozumienia, a na pewno te z podstawowej wersji gry. Dodatki mogą wprowadzać nieco trudniejsze zasady, ale nie sprawiają nagle, że gra staje się Twilight Imperium :)

Ze swojej strony BARDZO polecam.
Płk. Kruk
Posty: 28
Rejestracja: 10 sie 2017, 16:14

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Płk. Kruk »

Czyli rozumiem, że Neuroshima Hex będzie świetną grą dla mnie. Dziękuję wszystkim za pomoc. Jak macie jakieś jeszcze tytuły to chętnie wysłucham. Jeszcze raz dzięki.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Gry "hard to master"

Post autor: poooq »

Zerknij na Tezeusza, dzieło autora Neuroshimy.
Po co piać, gdy można grać?
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Alwirin »

+ 1 dla Tezeusza - mniej losowy od Neuroshimy, a przy tym bardziej szachowy - z powodzeniem można przewidywać ruchy przeciwnika do przodu na tyle, na ile starczy zwojów mózgowych. Różne nacje + niepowtarzające się talie w trakcie gry (tworząc talię losujemy 15 z 25 kart frakcji) dają wysoką regrywalność.
Płk. Kruk
Posty: 28
Rejestracja: 10 sie 2017, 16:14

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Płk. Kruk »

Z tego co patrzyłem to niestety Tezeusz jest trudniej dostępny od Neuroshimy hex. Wydaje się podobny z zarysem do Neuroshimy.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Gry "hard to master"

Post autor: asiok »

Brass.

Pierwszą partię/dwie - ogarniasz reguły.

Po 3 partiach - wydaje Ci się, że grasz ze zrozumieniem.

Po 5 wydaje Ci się, że masz już zwycięską strategię.

Po pięciu kolejnych - zmieniasz ją na zupełnie inną.

Po 20 partiach czujesz się pewnie - i wydaje Ci się, że jesteś dobrym graczem.

Po 25 spotykasz gracza z ukończonymi 100 partiami i roznosi Cię na strzępy rozmawiając przez telefon i oglądając zrozumieniem Sharkanado 5.

I już jesteś pewny. Pewny tego, że miałeś rację - wciąż Ci się wydawało....

P.S. Dla mnie - szczególnie wybitny jest Brass 2-osobowy (wariant i plansza do wydrukowania na BGG - wraz z błogosławieństwem autora, w aktualnym wydaniu ma być już uwzględniona). Wersja 4-osobowa też bardzo ciasna ale bardziej losowa. Wersja 3-osobowa - raczej najsłabsza ze względu na mniejszą ciasnotę.
Płk. Kruk
Posty: 28
Rejestracja: 10 sie 2017, 16:14

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Płk. Kruk »

Brass jest sporo za drogi...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Gry "hard to master"

Post autor: warlock »

Caylus - ostatnio grałem 1v1 w sieci z gościem, który rozsmarował mną podłogę... Zero losowości, liczy się czysty skill :).

Grą typu "hard to master" jest też Race for the Galaxy.
Płk. Kruk
Posty: 28
Rejestracja: 10 sie 2017, 16:14

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Płk. Kruk »

warlock pisze:Caylus - ostatnio grałem 1v1 w sieci z gościem, który rozsmarował mną podłogę... Zero losowości, liczy się czysty skill
Hmm... Tytuł zapowiada się ciekawie. Ściągnąłem instrukcje i teraz na jej podstawie ocenie. Dzięki za pomoc.
Do race for the Galaxy nie jestem przekonany...
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2422
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Jiloo »

+1 do RftG
Jedna z naszych ulubionych gier z żoną. Tylko polskiej wersji już nie dostaniesz. Ale wszystko opiera się na symbolach.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Pixa »

Płk. Kruk pisze:I jeszcze mam jedno pytanie na temat Neuroshima Hex. Czy ten tytuł jest trudny do nauczenia (długie, skomplikowane zasady, itp.) Dla mnie to żaden problem, ale często gram z rodziną.
Jak już ktoś wspomniał zasady gry w Hexa są bardzo proste. Wytłumaczyłem je bez problemów kumatemu uczniowi klasy drugiej szkoły podstawowej (8latek?). Mimo to gra daje ogromne możliwości, mózg czasami paruje nad planszą. W podstawce są 4 armie, każda o innym stylu. Ten zestaw już starcza na godziny zabawy, a potem można dokupić kolejne armie (łącznie oprócz podstawki jest to około 12 unikalnych pudełeczek za ok. 30 zł). No i Hex pomimo możliwości grania w więcej osób jest zdecydowanie najlepszy 1vs1.

Ktoś wspomniał o Race for the Galaxy - również dobry tytuł, jednak poziom skomplikowania reguł jest wyższy niż w Hexie i przez pierwsze kilka partii ikonografia na kartach może sprawiać problemy.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gry "hard to master"

Post autor: gregos »

Sprawdź jeszcze sobie Pan Lodowego Ogrodu (w tej grze masz zupełny brak losowości). No i jeszcze brałbym pod uwagę Puerto Rico.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Gry "hard to master"

Post autor: hipcio_stg »

Nikt do tej pory nie wspomniał to dodam do proponowanych blokus/blokus trigon. Blokus std polecam dla 2 i 4 graczy, natomiast trigon tylko dla 3 os.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Gry "hard to master"

Post autor: Tolis »

Kolejność alfabetyczna:
- Antiquity
- Arkwright
- Brass
- Caylus
- Duck Dealer
- Dungeon Lords
- Food Chain Magnate
- Le Havre
- Neuland
- Road & Boats - najlepiej z dodatkiem &Cetera
ODPOWIEDZ