Star realms vs Gejsze vs O mój zboże

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Szybka i ciekawa gra na dwie osoby, kup:

Gejsze
9
20%
O mój Zboże
2
4%
O mój zboże + dodatek
3
7%
Star Realms
32
70%
 
Liczba głosów: 46

Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Star realms vs Gejsze vs O mój zboże

Post autor: ramar »

Zastanawiam się którą z tych dwuosobowych gier dorzucić do koszyka w celu szybkiej, ale pełnej ciekawych decyzji gry.
Pomożecie?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Star realms vs Gejsze vs O mój zboże

Post autor: Jiloo »

Star Realms uwielbiam. Dość szybka gra, pełna negatywnej interakcji. Dobrze się gra w dwie i więcej osób.

O mój zboże grałem dopiero tylko raz. Spoko gra w budowanie tableau. Lubię tego typu mechanikę, gra jest ok, ale tutaj moim faworytem jest Race for the Galaxy i jakoś nic nie może go doścignąć. Chętnie zagram ale wcale mnie nie kusi żeby kupić.

Gejsze mi zupełnie nie podeszły. Jest szybka i ma super proste zasady, ale jakoś po dwóch grach wcale nie mam ochoty w to grać.

I od siebie. Jedną z moich ulubionych szybkich gier dwuosobowych jest Eminent Domain: Microcosm. Gra trwa 10 minut, i ma dużo kombinowania. Może nie jest najprostsza do wytłumaczenia, ale po pierwszej grze już wiadomo co i jak.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Star realms vs Gejsze vs O mój zboże

Post autor: Apos »

ramar pisze:Zastanawiam się którą z tych dwuosobowych gier dorzucić do koszyka w celu szybkiej, ale pełnej ciekawych decyzji gry.
Pomożecie?
Wszystkie te 3 gry pasują do Twoich wymagań, a zarazem się bardzo od siebie różnią!

Star Realms to gra 1 vs 1, z dużą dawką negatywnej interakcji, budowaniem ręki oraz silniczka. Wygrywa ten gracz, który zlikwiduje drugiego. Najlepiej zagrać w wersję komputerową, ta jest dostępna za free: http://store.steampowered.com/app/438140/Star_Realms/ i się przekonać osobiście. Czas gry to około 20-30 minut.

Gejsze to tytuł, który bym określił: jak z najmniejszej gry, zrobić jak najbardziej rozbudowany tytuł. Mamy tu elementy walki na przewagę, trochę blefu i logicznej rozgrywki. Łatwe do nauczenia, w sumie wykonujemy 4 akcje. Gra (do dwóch zwycięstw) na 15-20 minut. Cenię za prostotę oraz wykonanie. Na dłuższą metę może znudzić i stać się powtarzalne.

O mój zboże i dodatek, to waga ciężka moim zdaniem w porównaniu do powyższych tytułów. Budujemy łańcuchy produkcyjne, dbamy o ekonomię, handlujemy, kupujemy i budujemy. Dodatek dodaje tryb kampanii w postaci pięciu aktów, postacie oraz nowe budynki i wydarzenia. Tu gra będzie trwała dłużej - podstawka to około 15 minut na gracza. Nie grałem jeszcze w dodatek.

Na Twoim miejscu wybierałbym pomiędzy OMZ a SR i wybrał w/g swojego gustu: czy bardziej lubisz konflikt bezpośredni czy walkę o punkty.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Star realms vs Gejsze vs O mój zboże

Post autor: Jiloo »

Apos pisze: Star Realms to gra 1 vs 1, z dużą dawką negatywnej interakcji, budowaniem ręki oraz silniczka. Wygrywa ten gracz, który zlikwiduje drugiego. Najlepiej zagrać w wersję komputerową, ta jest dostępna za free: http://store.steampowered.com/app/438140/Star_Realms/ i się przekonać osobiście. Czas gry to około 20-30 minut.
W Star Realms równie dobrze gra się w większą liczbę graczy. Co prawda jedno pudełko pozwala tylko na grę dwuosobową i najlepiej dokupić Colony Wars do gry na więcej (bo moim zdaniem szkoda kasy na dwa te same pudła). Na BGG są warianty wieloosobowe z jednego pudła i jest ok.
Wersja cyfrowa jest dostępna też na iOS i Androidzie, i jest również darmowa.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Star realms vs Gejsze vs O mój zboże

Post autor: Andy »

Nie używałbym terminu "pudła" na pudełeczka mieszczące Star Realms! :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Star realms vs Gejsze vs O mój zboże

Post autor: Jiloo »

Andy pisze:Nie używałbym terminu "pudła" na pudełeczka mieszczące Star Realms! :wink:
Oj to tylko semantyka :D tak mi się napisało, żeby nie używać wciąż tego samego wyrazu.

W pudełku od Star Realms po rozpakowaniu i zakoszulkowaniu kart nie mieści się nic, więc u mnie od razu wylądowało w śmietniku ;)
TMG w Microcosm zrobiło miejsce na zakoszulkowane karty i ja to szanuję. A samo pudełko jest wielkości pudełka na zwykłą talię kart.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Star realms vs Gejsze vs O mój zboże

Post autor: zakwas »

Star Realms będzie najbardziej regrywalne, choć najlepszą grą z tego zestawu wydaje mi się Hanamikoji. O Mój Zboże! to dość specyficzny tytuł, z dodatkiem to świetna gra solo, jako 1v1 mi średnio siedzi.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Star realms vs Gejsze vs O mój zboże

Post autor: Bea »

Nie polecam O mój Zboże. Gra z łańcuchami produkcyjnymi, a w praktyce ledwo te łańcuchy można uświadczyć. Mnie to strasznie frustrowało i sprzedałam po kilku partiach, mimo że sama idea łańcuchów mi się spodobała.
Race for the Galaxy masz/znasz?
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Star realms vs Gejsze vs O mój zboże

Post autor: Rafalm »

Zagłosowałem oczywiście na Star Realms bo to jest gra która nie ma konkurentów w małych karcianych dwuosobówkach, ale...

Jeśli myślisz o innych podobnych tytułach, to u mnie na drugim miejscu w tej kategorii znajduje się Poprzez Wieki, a na trzecim Jaipur. Według mnie obie znacznie lepsze od O Mój Zboże (w Gejsze jeszcze nie miałem okazji zagrać).

Natomiast jeśli wyjdziemy poza kategorie "karcianek" i zaakceptujemy ciut większe wymagania na miejsce do grania to polecam Patchwork.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Star realms vs Gejsze vs O mój zboże

Post autor: ramar »

Zważając na Wasze opinie, wynik ankiety oraz względy finansowe zdecydowałem się na Star Realms.
Odrzuciłem" O mój zboże" szczególnie ze względu na krytyczne zdanie Bea-i oraz uznając, że jeżeli będę miał ochotę na łańcuch produkcji oraz grę o tematyce wiejskiej, to wolę poświęcić 2h i zagrać w cięższe Pola Arle.

Gejsze wypróbuję przy pierwszej okazji, a za Star Realms przemawia cena (29 zł w Merlinie z kodami i promocjami) oraz to, że nie mam gry o takiej tematyce i o takim zagęszczeniu negatywnej interakcji. Mam nadzieję, że się przyjmie.

Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ