Gra dla 4-5 graczy, sredniozaawansowanych i zaawansowanych

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Ajk
Posty: 58
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:01

Gra dla 4-5 graczy, sredniozaawansowanych i zaawansowanych

Post autor: Ajk »

Witam. Poszukuje gry dla 4-5 graczy, obeznanymi juz z grami planszowymi ale nie bedacych Obnibusami :) Wytyczne do szukania? Uwielbiamy grac w:
Scythe, ze wzgledu na duza liczbe mozliwosci doprowadzenia do zakonczenia gry, czas gry ktory przy znajomosci zasad nie przekracza 2h i wiele elementow ktore sprawiaja ze gra sie przyjemnie, takich jak expand/area control, exploit/budowanie wlasnego "silniczka"-zabawa z planszetka gracza, explore-dla ubogich na zasadzie spotkan ale jednak i moze nie exterminate ale jednak mozliwosc negatywej interakcji jakimi sa walki. Dodatkowo ktos kto nie prowadzi nagle idac w polpularnosc albo w obszar moze wywindowac wynik i zwyciezyc.

Macie jakies propozycje? Oczywiscie spodziewam sie nie tego samego w innej odslonie ale moze cos co posiada wiekszosc tych elementow i tez jest do pogrania w 2h ? Zastanawialem sie nad Blood Rage gdzie wiecej jest zdecydowanie interakcji ale nie gralem i nie wiem czy jest sporo kombinowania ktore lubimy, chodzi mi po glowie teraz Rising Sun o ktorym musze jeszcze sie dowiedziec. Co proponujecie ?
P.S. przepraszam, ze bez polskich znakow :)
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla 4-5 graczy, sredniozaawansowanych i zaawansowany

Post autor: Deathhammer »

Może Pan Lodowego Ogrodu? Świetna gra area influence. Trzy możliwości zakończenia gry. Czas gry 1,5h-2h(poza pierwszą rozgrywką, która może potrwać dłużej). Gra jest rozbudowana i daje duże możliwości. Rywalizacja z innymi o wpływy w regionach, które dają zasoby i w niektórych rundach punkty zwycięstwa. Frakcje są asymetryczne, zarówno pod względem posiadanych jednostek specjalnych jak i warunków zwycięstwa. Rozwój planszetki jest - ulepszanie jednostek(kapitalny system - gracz może rozwijać swoje jednostki na 4 sposoby, w zależności od sytuacji). Walka jest, może nie na porządku dziennym tak jak np. w Blood Rage, Kemecie czy Chaosie w Starym Świecie, ale jest istotna. Zero losowości, poza setupem - czysty pojedynek umysłów, poza tym gra ma trochę eurowaty feeling(faza planowania to klasyczny worker placement), więc może wam się spodobać skoro lubicie Scythe. No i tor reputacji, stanowiący kolejny element interakcji pomiędzy graczami - ten, kto jest najniżej... no cóż, gra bije go po łapach. Ale można zręcznie zredukować negatywne konsekwencje, jeśli trochę się pokombinuje i przewidzi ruchy innych. Kapitalna gra.
Ajk
Posty: 58
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:01

Re: Gra dla 4-5 graczy, sredniozaawansowanych i zaawansowany

Post autor: Ajk »

To dobry pomysl, nie pomyslalem o tej grze chociaz przeczytalem ksiazki. Ale pytanie, jak sie ma Pan Lodowego Ogrodu do np Chaosu w Starym Swiecie? Chaos w starym swiecie zacheca mnie, gdyz jest uwazany za topowa pozycje (tutaj tez Blooda mozna zaliczyc). W Chaos gralem u znajomych i jest niezly, chociaz wolalbym odswiezona edycje o ile taka powstanie. Ktos ma porownanie ?
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Gra dla 4-5 graczy, sredniozaawansowanych i zaawansowany

Post autor: wis »

Obie gry są warte polecenia i w pewnym sensie są do siebie podobne - właśnie przez asymetrię frakcji i kilka dróg do zwycięstwa. Podstawową różnicą jest zasadniczy brak losowości w PLO wobec walki na kostkach w ChWSŚ - tu pech może pozbawić kogoś "pewnego" zwycięstwa, ryzyko trzeba kalkulować etc. PLO jest bardziej wymagające i mniej przebacza błędy - co może być zaletą, jak i wadą (przy nierównym poziomie graczy). Chaos bez dodatku jest ponoć słabszy - nie wiem, grałem zawsze z dodatkiem. Wymiana wszystkich kart w grze przy okazji dodatku daje do myślenia:)
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla 4-5 graczy, sredniozaawansowanych i zaawansowany

Post autor: Deathhammer »

Chaos też jest świetną grą. W zasadzie stawiam nawet wyżej od PLO, bo jest po prostu bardziej ekscytująca. Prawda, zły rzut kostką czy karta wydarzenia mogą odebrać komuś zwycięstwo. Taki urok gry :) ale zawsze jest dużo emocji, zawsze jest nutka niepewności i nie wiadomo do końca kto wygra. Jednocześnie gra jest bardzo głęboka i oferuje znacznie więcej, niż by się to wydawało na pierwszy rzut oka. Bardzo zyskuje w stałym składzie, gdy każdy jest na równym poziomie. Gra jest kompletna i bez dodatku - no chyba, że często gracie w piątkę, wtedy jest konieczny. Odświeża grę, ale mocno zmienia charakter gry każdym z bogów, co może się nie podobać - ja osobiście wymieszałem karty z podstawki i dodatku.

Jeśli macie stałe grono graczy - brałbym Chaos lub PLO, jeżeli nie - Blood Rage, które też jest bardzo fajną grą, ale jednak poziom niżej. W stosunku do Chaosu jest znacznie bardziej przewidywalna i może się ograć, natomiast PLO posiada większą głębię i złożoność. Z drugiej strony, jest to gra bardzo przystępna i nawet początkujący powinni sobie poradzić, czego nie mogę powiedzieć o dwóch pozostałych tytułach.
ODPOWIEDZ