Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Phate »

Witam.
Bez zbędnych ogródek poszukujemy dziś do naszej kolekcji gier jakiś tytuł pseudo bitewny dla dwóch osób.
Założenie jest proste: Dwie armie na przeciwko siebie i strategiczno taktyczny pojedynek na śmierć i życie (lub zrealizowanie jakiegoś celu).
Chcemy jednak uniknąć gier w które trzeba by włożyć masę siana na dodatki, dodatki i jeszcze raz dodatki. Prawie zdecydowaliśmy się na X-winga w trakcie promocji ale jako, że wydawał go FFG i Galakta wiadomo, że podstawka to demo i zaraz trzeba by kupować dalej. Obie strony konfliktu będziemy z żoną kupować z jednego portfela więc gra musi mieć bardzo dobry stosunek ceny możliwości gry

Swego czasu przerabialiśmy Summoner Wars ale jakoś po pewnym czasie sprzedaliśmy całość. Nie była to do końca gra której szukamy. Nie chodzi nam o budowanie talii kart które w trakcie gry kupujemy i próbujemy zniszczyć przeciwnika. Chcemy mieć od razu jednostki na planszy.

Myślę, że poszukujemy czegoś mechanicznie podobnego lub w stylu trybu skirmish do Star Wars: Imperium Atakuje (lecz ten tytuł znów do tego rodzaju gry potrzebuje inwestycji w dodatki).
Nie mam doświadczenia w grach wojennych ale wpadłem ostatnio przez przypadek na recenzje Heroes of Normandy i myślę, że poszukujemy czegoś w tym stylu (dużo jednostek od początku w jednym pudełku, dużo scenariuszy i możliwość wolnej potyczki na zasadach budowania armii na ustaloną liczbę punktów)

Wymagania dodatkowe:
- Wersja PL
- Rozgrywka najlepiej do przeprowadzenia w ok 1,5 h
- Tematyka dowolna

Podrzućcie kilka tytułów spełniających powyższe wymagania - pooglądam recenzje i może coś wybierzemy.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Indar »

Może Warhammer Shadespire ?
Ale to chyba bedzie szlo w podobnym kierunku jak X Wing - ale tu niech wypowie sie ktoś kto bardziej siedzi w temacie.
Wpisz jeszcze na fb frazę Saber & Blood , projekt wydaje się interesujący.
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1654
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: sirwei »

Może memoir 44? W podstawce masz sporo scenariuszy. Rozgrywka zazwyczaj zamyka się w godzinę. Trudno tylko z dostępnością.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Phate »

Ok dzięki za pierwsze propozycje - przyjrzę się im dziś bliżej
Choć Warhammer wydaje mi się, że może pójść w tym samym kierunku co X-wing a tego chcielibyśmy uniknąć.

A miał ktoś z was do czynienia ze wspomnianym przeze mnie wcześniej tytułem czyli Heroes of Normandy ?
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: karawanken »

Phate pisze:Ok dzięki za pierwsze propozycje - przyjrzę się im dziś bliżej
Choć Warhammer wydaje mi się, że może pójść w tym samym kierunku co X-wing a tego chcielibyśmy uniknąć.

A miał ktoś z was do czynienia ze wspomnianym przeze mnie wcześniej tytułem czyli Heroes of Normandy ?
Ja mam HoN i bardzo sobie cenię. Podstawka spokojnie wystarczy na kilka pożądanych rozgrywek. Zasad trochę jest ale nie są bardzo skomplikowane. Dodatków trochę jest (niestety po polsku wyszły tylko armię a Portal w swoim sklepiku sprzedaje mini dodatki zawierające nowe scenariusze) ale nie ma potrzeby kupować ich odrazu.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Phate »

A jak oceniasz przejrzystość zasad i próg wejścia ? Słyszałem, że instrukcja jest bardzo słaba i jest wiele niedomówień.

Czy zakup tych dodatków z Portalu jest niezbędny do pełnego grania bo podstawka to tylko Demo ? - tak jak w produktach Galakty / FFG

Przychodzi wam jeszcze coś do głowy z takich bitewniakach na planszy ?
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: karawanken »

Phate pisze:A jak oceniasz przejrzystość zasad i próg wejścia ? Słyszałem, że instrukcja jest bardzo słaba i jest wiele niedomówień.

Czy zakup tych dodatków z Portalu jest niezbędny do pełnego grania bo podstawka to tylko Demo ? - tak jak w produktach Galakty / FFG

Przychodzi wam jeszcze coś do głowy z takich bitewniakach na planszy ?
Instrukcja nie jest słaba, przynajmniej ja nie miałem problemów ze zrozumieniem ani nie znalazłem niedomówień. Gra zdecydowanie nie jest demo, sama podstawka wystarcza.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Phate »

Poczytałem o Heroes of Normandie i obawiam się tylko trochę tego na co zwrócili uwagę recenzenci tj. strasznie dużo małych zasad dla bardziej zaawansowanych jednostek przez co, jeśli ktoś chciałby grać w to casualowo to zabawa może tracić przez częste wertowanie instrukcji...

Czy przychodzi wam do głowy jeszcze jakiś tytuł na który mogę zwrócić uwagę ?
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Luke555 »

może Bitwy Westeros? - troche zasad jest ale sporo scenariuszy , piekne figurki, duzo taktyki
albo Commands colors ancients lub Commands colors Napoleonics
Ajk
Posty: 58
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:01

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Ajk »

Zobacz Waleczne Piksele. Nie droga, same karty ale przyjemny pojedynek. Latwe ale zeby wykrecac comba trzeba sie troche znac.
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: dziobanes »

Polecam Betrayal at Calth (Horus Heresy) . Warhammerowy taktyczny bitewniak na planszy, genialne zasady, powala jakością wykonania. Trzeba się trochę "namęczyć" ze sklejaniem figurek i najlepiej pomalować. Nie ma oficjalnej wersji PL, ale na forum znajdziesz spolszczenie kart dla każdej frakcji , co umożliwia i ułatwia rozgrywkę nieanglojęzycznym graczom.

https://www.games-workshop.com/en-IE/Th ... Calth-Book Tutaj jest oficjalna strona produktu, oczywiście spokojnie znajdziej grę ok. 100 zł taniej niż u nich na stronce. Pozdrawiam
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Phate »

Dzięki za wszystkie propozycje.

Waleczne piksele odrzucam - nie szukamy kolejnego pojedynku na karty a czegoś co przypominało by typowego bitewniaka.

Betrayal at Calth - trochę chyba przekracza nasz budżet i myślę, że żona nie podchwyci tematu. Po namyślę muszę wybrać coś w świece fantasy lub neutralnego (ewentualnie Star Wars).

Ze wszystkich tytułów które przejrzałem najbardziej podobają nam się:
1) Heroes of Normandie - kupujesz raz pudełko i jest w środku bardzo dużo gry i zawartości. Nie wymaga od razu myślenia o dodatkach. Choć boje się trochę jak już wspomniałem ilości zasad w przypadku casualowej gry. Z drugiej jednak strony wszystkie recenzje powtarzają, że próg wejścia jest niski a sama gra przez umieszczenie wszystkich symboli i informacji na żetonach i planszy jest dość prosta do opanowania.

2) Tryb Skirmish do SW: Imperium atakuje - tematyka fajna i gra nam się bardzo podoba. Chociaż głównie gramy w dwie osoby przez co tryb kampanii będzie dla nas pewnie niegrywalny. Tu jednak cena samej podstawki i późniejsze "must have" dodatków aby w pełni grać w Skirmish mnie odstrasza.

3) X-Wing - podobnie jak wyżej obawiam się strasznie nastawienia na dojenie przez FFG a raczej celujemy w grę którą kupimy raz i da nam bardzo dużo dobrej zabawy

4) Warhammer Underworlds: Shadespire - zainteresowałem się tematem i muszę trochę poczytać. Podstawkę można wyrwać za 150 zł więc tragedii nie ma. Pytanie tylko na ile tytuł nadaje się do gry domowej (bez udziału w turniejach) i ile sama podstawka da fun'u
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Jacek_PL »

Phate pisze:4) Warhammer Underworlds: Shadespire - zainteresowałem się tematem i muszę trochę poczytać. Podstawkę można wyrwać za 150 zł więc tragedii nie ma. Pytanie tylko na ile tytuł nadaje się do gry domowej (bez udziału w turniejach) i ile sama podstawka da fun'u
Z listy którą podałeś, grałem tylko w X-Wing i Shadespire (w SW:IA grałem tylko kampanię), ale odniosę się tylko do ostatniego tytułu. Gra jest na tyle kompletna na ile kompletne są szachy :wink: Wiem że to średnio udane porównanie, ale potencjał tej gry objawia się tym że gra daje spore możliwości kombinowania przy jednoczesnym poczuciu że gra się ciągle w to samo. Oczywiście Shadespire to nie szachy, choćby ze względu na element losowy, ale chodzi o takie ogólne odczucie szlifowania skilla poprzez wprowadzanie drobnych zmian. Co do pełności startera to powiem tak, oczywiście starter nie daje pełni szczęścia, ale kilkanaście potyczek można rozegrać zanim wyłoni się jakiś schemat optymalnej konfiguracji talii i sposobu grania, a i nawet wtedy gra potrafi zaskoczyć. Chodzi o to że kart do wymieniania nie jest zbyt wiele, powiedzmy trudno złożyć talie typowo agresywną lub typowo defensywną, ale już taką bardziej ukierunkowaną w jedną stronę jak najbardziej. Trzeba też pamiętać o różnych możliwościach ułożenia planszy, ruchomych objectivach, to wszystko sprawia że warunki w grze ciągle się zmieniają, no i jest ciągle zabawa w optymalizację bo mamy zazwyczaj tylko 12 akcji.

Jeszcze tak w ramach spraw modelarskich, warto przyłożyć się do wycinania modeli z ramek, to jest właściwie jedyna trudność bo modele bardzo ładnie trzymają się na wcisk (jest jeden wyjątek, ale akurat z nim też można sobie poradzić, u mnie np. ten problem nie występuje) i są proste w złożeniu. Są one też wykonane z kolorowego plastiku więc jak ktoś nie chce lub nie potrafi malować to też nie wygląda to najgorzej, szczególnie że modele są naprawdę ładne.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Phate »

Po chwilowej przerwie na dodatkowe reserch'e w internecie i zapoznawanie się z recenzjami powracam do tematu.

Ogólnie to uszczegółowiliśmy z żoną swoje potrzeby i wymagania co do poszukiwanego tytułu.
Doszłu nowe gry do rozważenia a SW:IA odrzuciliśmy całkowicie.

Aktualnie celujemy w grę która była by sama w sobie bardzo dobrą pozycją ale dała pewien wgląd w tematykę gier bitewnych.
Chcilibyśmy początkowo tytuł nastawiony na walkę Skirmishową czyli małe oddziały (każda figurka ważna na polu bitwy, ze swoimi statystykami itp) jesli tematyka zaskoczy to rozszeżymy (pomyślimy) do casualowej gry bitewnej (nie nastawiamy się wogóle na gry turniejowe ani konwenty - jedynie granie we własnym towarzystwie w domu). Chcialibyśmy uniknąć także wchodzenie w "bitewniaka" strasznie rozbudowanego, z milionem zależności i zasad, z wymaganiem strasznych nakładów finansowych (np. poprzez niezbędne księgi armii czyli codexy i księgi z zasadami gry). Pewnie powyższe założenie wyklucza 90% gier dostępnych na rynku.

Myślimy o zakupie Warhammera Shadespire do wczucia się w system (choć obawiam się, że z bitewniakami ma on nie wiele wspólnego - 3 rundy gry, dużo kart i tak jak kolega wyżej opisał czyli rozbudowane szachy) i może próby malowania figurek. Po tym można by pomyśleć i mały zestaw startowy do Warhammer Age Of Sigmar kupić - ale boje się, że nie sprawdzi się on do grania w domu z żoną.

Alternatywą są też gry w stylu Bitwy Westeros, Battle Lore czy wspomniany wyżej Heroes of Normandie (ale chyba nie namówię żonę na ten ostatni ze względu na klimat WWII)

I tu pojawia się pytanie do was.

Czy jesteście w stanie polecić jakieś dodatkowe gry które moglibyśmy wziąść pod rozwagę.

Chodzi nam o system, który nie jest trudny w grze (nie wymaga ciągłego śledzenia i porównywania tabelek w księgach armii) bo ze względu na pracę zawodową i małe dziecko nie znajdziemy czasu ani ochoty na trudne 3 godzinne partie z wertowaniem zasad.

Jest tego w interencie dostępnego naprawdę dużo ale nie mam prawie żadnego doświadczenia z tego typu grami (za dzieciaka miałem małą armię nieumarłych do WFB - ale nie pamietam zbyt dużo z tamtego okresu).

Z góry dzięki za kolejną pomoc.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Jacek_PL »

Phate pisze:Myślimy o zakupie Warhammera Shadespire do wczucia się w system (choć obawiam się, że z bitewniakami ma on nie wiele wspólnego - 3 rundy gry, dużo kart i tak jak kolega wyżej opisał czyli rozbudowane szachy) i może próby malowania figurek. Po tym można by pomyśleć i mały zestaw startowy do Warhammer Age Of Sigmar kupić - ale boje się, że nie sprawdzi się on do grania w domu z żoną.
Nadal polecam Shadespire, to naprawdę dobra gra i w moim odczuciu doskonale udaje grę bitewną, a przynajmniej dla mnie jest takim substytutem. Kolega ostatnio mi wspomniał że jest coś takiego jak Age of Sigmar Skirmish, do którego właśnie bandy z Shadespire pasują jak najbardziej, więc może w tym kierunku też warto się rozejrzeć - niestety tutaj niewiele pomogę bo wiem tylko, że takowy system istnieje ale co gdzie i za ile to już nie :)
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Quba40 »

Spokojnie mogę polecić Heroes of Normandie, spełnia wszystkie wymienione wymagania.

Warto też zerknąć na AVP The Hunt Begins 2ed, bardzo dobre połączenie planszówki z bitewniakiem. Choć gra została zaprojektowana stricte pod walkę 3 frakcji, nic nie stoi na przeszkodzie aby grać we 2 osoby, jest też tryb kooperacyjny-solo w którym walczy się z hordą Alienów. Gra nie jest niestety po Polsku i ma długą i średnio napisaną instrukcję, trzon zasad jest prosty, ale każda frakcja ma swoje mikro-zasady o których wszyscy powinni pamiętać. W grze rzadko chodzi o wybicie do nogi przeciwnika, każda misja (jest ich 10) ma konkretne cele dla każdej z frakcji, są też dodane karty misji aby zwiększyć regrywalność.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Phate »

Shadespire'a biorę bardzo poważnie pod uwagę bo szukamy czegoś co jest dobre samo w sobie i nie jest tylko wstępem do dalszej zabawy (z wymaganymi dodatkowymi zakupami zaraz po rozpakowaniu pudełka). Jest to też takie połączenie bitewniaka i planszówki (możliwość dalszego rozwoju w Skirmish lub grę bitweną też jest plusem).

Jeśli uda mi się namówić, żonę na HoM to pewnie też spróbujemy rozpocząć zabawę.

Przeglądając różne recenzje i filmy na YT wpadłem też na fajne zestawy startowe do W:AoS i W40K. W40K ma trochę fajniejszy ten najtańszy zestaw (za ok 90 zł) bo w środku jest mata do gry a pudełko jest od razu modelem budynku (do tego nie trzeba malować na początku figurek bo obie frakcje odlane są z innego koloru plastiku). Te tani zestaw do AoS nie ma ani maty ani kolorowego plastiku (chyba, że jest inaczej i mam błędne info).

Jak myślicie czy zakładając że chcemy coś do gry casualowego w domu i nie będziemy uczestniczyć w turniejach z żoną jest w sumie sens kupienia jakiegoś zestawu startowego do bitewniaka i będzie on pełnoprawną grą do której będzie można wracać co jakiś czas w trakcie wieczornych gier (podoba mi się ten najtańszy zestaw do W40K) ? Oczywiście wiem że GW i inne wydawnictwa zakładają dojenie graczy milonami dodatków itp. dlatego zadaje powyższe pytanie.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: karawanken »

Też myślałem nad zestawem do Wh40 (tego za 200 zł) . Wydaje mi się że ten tańszy jest dobry jeśli naprawdę nigdy nie grałeś w nic podobnego. Jak się spodoba to można kupić ten droższy a poza tym GW sprzedaje też zestawy Easy to build, które też są z kolorowego plastiku. Ostatecznie kupiłem jednak zestaw startowy do Dusta 1947 bo klimatycznie bardziej mi odpowiada. Połączenie bitewniaka (są bardzo fajne modele, które już są złożone) i plansza do gry z zaznaczonymi polami (nie ma miarek) same zasady są bardzo proste. Myślę, że cenowo wychodzi porównywalne do Wh40 (chociaż zestaw startowy jest droższy to docelowo nie potrzeba aż tylu modeli).
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Phate »

W takim razie muszę też przyjrzeć się tematowi Dusta Tactics.
Ile trzeba by włożyć docelowo aby w Dust'cie mieć dwie fajne armie do grania domowego ? Ile wogóle potrzeba tam do takiej gry modeli ?

Czy z doświadczenia uważacie, że gry bitewne sprawdzają się do grania casualowo w domu ?
To jest na pewno fajne hobby ale zastanawiam się czy wchodzenie w bitewniaki casualowo z żoną ma sens. Jak mi powiecie, że trzeba by wydać z 600 zł aby rozpocząć zabawę i móc trochę pograć w domu ale i tak trzeba będzie za jakiś czas jeszcze dokupić jakieś zestawy - to podziękuje. W tej cenie pewnie do domowego grania znajdę sporo tytułów które zastąpią prawdziwego bitewniaka.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: karawanken »

No właśnie ja też jestem takim domowym bitewniakowcem i uważam, że ma to sens. W kwestii Dusta to ciężko mi się wypowiedzieć po mam na razie dwuosobowa podstawkę i rozegrałem 3 gry więc ciężko mi się wypowiedzieć ile modeli jest potrzebne (na oko mniej niż w Wh40 bo w bitwie zazwyczaj bierze udział kilka oddziałów). No i niestety nie jest to tanie. Bo jak oddział do praktycznie dowolnego systemu kosztuje ok 100 zł (q jak zbierasz do grania w domu to musisz kupić dwa) to już się robi wydatek, który na szczęście nie musisz od razu ponosić.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Phate »

A jak oceniasz regrywalność samej podstawki do Dust'a ?

Analizuje sobie ceny różnych systemów i muszę powiedzieć, że w sumie nie ma zbyt dużej różnicy. Albo masz podstawkę tanią ale zaraz musisz dokupić dodatkowe zestawy albo podstawka starczy na trochę więcej ale jest droższa. Zestawy dodatkowe to wydatek od 100 zł (no chyba, że duże figurki to wtedy więcej). Trzeba liczyć tak ok 300 zł aby sensownie zacząć zabawę (te małe zestawy od GW pewnie starczą na 2-3 gry i zaraz będzie chęć zakupienia dodatkowych oddziałów do pełniejszej zabawy). Wychodzi na to, że w sumie wybierając system trzeba patrzeć na własne preferencje co do lubianego klimatu, dostępność innych graczy w mieście (chyba, że masz partnera w domu) i przejrzystość zasad systemu.

Po przeanalizowaniu waszych porad rozważam następujące zakupy (kolejność nie ma znaczenia):
1) Warhammer: Shadespire - Połączenie gry bitewnej, planszowej i karcianej z możliwością rozbudowy o nowe zestawy band i płynnego przejścia do bitewnego Age Of Sigmar (najprawdopodobniejszy zakup)
2) Warhammer: Age of Sigmar - zakup małego zestawu startowego (szkoda tylko, że figurki są szare co zmusza do malowania i brak choć prostej planszy) - boje się tu nachalnego wymuszania dalszej inwestycji choć niby warscrolle są ogólnie dostępne i podstawowa instrukcja jest za darmo w PL
3) Warhammer 40.000 - zakup małego zestawu startowego. Figurek nie trzeba malować (na początku) bo mają różne kolory i najmniejszy nawet zestaw ma papierową matę i pudełko jako część krajobrazu. Tylko w tym systemie chyba jest przymus zakupu Index'ów i Codex'ów (choć jeszcze nie wiem czym one się różnią od siebie)
4) Dust Tactics - Nie ma miarek tylko plansza z kratkami i oznaczeniami terenu. Zestaw startowy dość drogi ale figurki złożone i warscrolle za darmo w internecie.
5) Heroes of Normandie - fajny (i w porównaniu do powyższych tani) system bitewny bez figurek. Tylko boje się, że tematyka będzie dla żony nie do przełknięcia. Brak warscrolli bo wszystko jest w instrukcji i na kafelkach oddziałów.
6) Battlelore lub Bitwy Westeros - muszę zagłębić się bardziej w temat bo za wiele o nich nie wiem.

Może wie ktoś coś więcej na temat któregoś z powyższych tytułów o którym jeszcze nie wiem a który całkowicie powinnien wykluczyć go z listy. Np. Nie bierz XXXX bo wydawca ma zamiar zrezygnować z systemu a pozatym aby normalnie grać będziesz musiał wydać miliard złotych na zestaw miarek i kości ;)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: karawanken »

Regrywalność to dla mnie zawsze ciężki temat bo gram zdecydowanie za mało. Z tymi bitewniakami to jest tak, że jak już coś kupisz to zaraz chciał byś mieć kolejne modele. Nie jestem specjalistą od Dusta bo za mało grałem ale sam planuję dokupić drugie tyle co w zestawie jest, potem się zobaczy.

Na WH40 to się zastanawiam prawie od zawszę i teraz jest wiele bardzo fajnych opcji na wejście w ten system: kolorowe startery w dwóch rozmiarach, podstawowe zasady po polsku do znalezienia na stronie, zestawy Easy to build w kolorze - jest nawet duży mech co ciekawe tańszy od szarego. Cenowo wychodzi podobnie jak Dust i sam się zastanawiam czy nie kupić siebie większego zestawu a potem decydować co w pierwszej kolejności będę rozwijać

Shadespire rozważam jako planszówke (nie zamierzam inwestować w Age of Sigmar) bo cena jest fajna a zestawy dodatkowe nie są wielkim drenażem portfela. Ech szkoda, że mój budżet planszówkowy tego nie wytrzyma.

Bitwy Westeros mam i to fajna gra jest, ale dodatków praktycznie nie kupisz więc pewnie poziom regrywalność ma najmniejszy.
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: LordDisneyland »

Tak się zastanawiam, czy odpowiedzią na twoje pytania nie byłby Dragon Rampant/Lion Rampant. Ten pierwszy fantasy, ten drugi nie, ale w zasadzie gry z jednego miotu.
https://boardgamegeek.com/boardgame/181 ... ming-rules
https://boardgamegeek.com/boardgame/134524/lion-rampant
Można grać figurkami 28mm lub 1/72, sympatyczny skirmish...właśnie maluję szkielety i zbrojnych, bo mam w planach grę z córą :) Podręcznik nie jest jakiś strasznie rozbudowany, twórcy gry kładą nacisk na dobrą zabawę.
A figurki to nie problem-w dodatku 1/72 nie są drogie... dwa pudełka po 20-40zł w skali 1:72 to niemal setka figurantów i hulaj dusza jeśli chodzi o dobór herosów do naszej drużyny. Ja akurat lubię figsy Caesar,ale jeśli chodzi o człekokształtnych, jest tego na rynku od groma:
http://ibg.com.pl/pl,caesar-miniatures- ... q-Tx3_A-M8
https://www.martola.com.pl/pl469/produk ... ers_15th_c
https://www.martola.com.pl/pl469/produk ... _lich_king
https://www.martola.com.pl/pl469/produk ... _XIV_XV_AD
http://www.plasticsoldierreview.com/Sho ... aspx?id=39
https://www.martola.com.pl/pl469/produk ... ians_set_1
https://www.martola.com.pl/pl469/produk ... zons_set_1

Tak czy siak....warto się przyjrzeć :)
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: Phate »

Hmmm ciekawa alternatywa.

Rozumiem, że podręcznik można normalnie znaleźć gdzieś w necie, tak ?
Kupuje się byle jakie figurki i można walczyć na stole. Bez strasznych nakładów finansowych na nowe dodatki :]
Warto się przyjrzeć. A mechanicznie strasznie trudne i skomplikowane ?
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Bitewniak / Skirmish na planszy - dla 2 osób

Post autor: karawanken »

To jak już mieszamy w głowie to zerknij na Test of Honour - nie grałem, oglądałem recenzje i czytałem o tym na forum, mam na swojej długiej wishliscie ale podobno podstawka starcza na sporo zabawy a dodatki są dość tanie. Ewentualnie zerknij na Sage - podręcznik właśnie wyszedł po polsku, chyba nie ma własnych figurek, chociaż o tym tylko słyszałem więc się nie wypowiem na temat rozgrywki
ODPOWIEDZ