Strategia na początek

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Strategia na początek

Post autor: duulamon »

Witam. Zakładam bliźniaczy wątek do mojego Ameri na początek, gdyż w strategiach również zapowiada się premiera najlepszej czy jednej z najlepszych gier, czyli Twilight Imperium. Czyli chciałbym stopniowo wejść w gry strategiczne. Interesują mnie gry które dobrze działają na dwie osoby (gram głównie z żoną w euro – ostatnio w Osadników, Wiek Pary, Alchemików i Zamki szalonego króla Ludwika), ale żeby można było też zagrać na więcej - mamy znajomych, których wprowadzamy w planszówki, no i dzieci w przyszłości. Na dzień dzisiejszy plan mam taki.
Najpierw Smallworld - mam możliwość pożyczenia i zagrania, podobno na początek będzie dobre.
Dalej - nie wiem.
Myślałem o Cykladach, ale podobno słabo działają na dwie osoby.
Zakazane Gwiazdy – bardzo mi się podobają, no ale się spóźniłem z zakupem, a teraz cena zaporowa.
Blood Rage – też podobno na dwie osoby niezbyt fajne.
Wojna o Pierścień – to z kolei raczej tylko na dwie osoby, no i próg wejścia dość wysoki.
Runewars - bardzo chcę, ale na razie niedostępne - czekam na dodruk.
Dodam też że na półce mam jeszcze nierozpakowanego Warhammera Inwazję, ale to bardziej karcianka niż strategia oraz Chaos w Starym Świecie – ale to nie działa na dwie osoby i też próg wejścia dość wysoki, więc na razie poczeka. Aha klimaty raczej fantasy, ewentualnie sf – Inis czy Rising Sun jakoś kompletnie do mnie nie przemawiają.
Więc mój plan wygląda następująco: Smallworld -> ??? -> Runewars/Wojna o Pierścień -> Twilight Imperium. Proszę o Wasze propozycje.
Super
Posty: 393
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 212 times
Been thanked: 117 times

Re: Strategia na początek

Post autor: Super »

Sprecyzuj proszę jakich gier poszukujesz, bo strategia to określenie bardzo ogólne i można je odnieść do większości planszówek. Zaś określenie ameritrash nie określa gatunku gier, tylko bardziej jakby "filozofię rozgrywki". Np. takie wymienione przez Ciebie TI, czy Runewars, to wielkie, wspaniałe ameritrashe, a raczej alternatywą dla rozważanego w drugim wątku Mage Knighta nie są.

Nie wiem, czy słusznie, ale wydaje mi się, że w tym drugim wątku poszukujesz po prostu przygodówki, zaś tutaj jakiegoś negocjacyjnego Area Control. Przy czym ogólnie skłaniasz się bardziej ku klimatycznym ameri.

Co do propozycji, oprócz przywołanych tytułów, może Chaos w Starym Świecie? Wspominałeś, że Warhammera lubisz.
Może jeszcze Gra o Tron, Mare Nostrum, Kemet? Z nowości Lords of Hellas.

Tylko to jest taki typ gier, który z reguły nie działa najlepiej w 2 osoby, tylko w większym gronie (jak największym).
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Strategia na początek

Post autor: duulamon »

Zgoda, mea culpa, źle nazwany wątek - już poprawiłem tytuł. Natomiast w tym wątku chodzi mi faktycznie o grę z mechanizmem Area Control z bitwami między armiami.
Z tym że nie chodzi mi tu aby wymieniać kolejne tytuły gier, tylko bardziej kilka gier o rosnącym stopniu trudności - tak jak to podałem w moim przykładzie (być może źle). Tak żeby można stopniowo wejść w świat tego typu gier.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Strategia na początek

Post autor: misioooo »

Cyklady z Tytanami bardzo dobrze działają na dwie osoby. (tryb drużynowy 2vs2 albo 3vs3 - są do tego zasady opisane w instrukcji, żadne homerule etc). Bez tytanów - fakt, nie polecam na 2 osoby.
Tak więc na start Cyklady + Tytani.
Również Olympos jest fajnym area control z ciekawą mechaniką wydawania czasu na swoje akcje. Też raczej prostsza gra.
Kolejny etap - polecam Mare Nostrum. Tutaj zdania co do trybu 2-osobowego są podzielone. Na pewno gra traci te negocjacje, zmowy, zdrady etc, ale wg mnie spokojnie można grać we dwójkę, a jak ktoś przyjdzie - wszerszym gronie (podstawka do 5 osób).
I z innej beczki - strategia w kosmosie, świetnie działa od 1 do 4 osób, bez kostek, praktycznie zero losowości - Omega Centauri. Świetna gra - za słabo doceniana. Ale to rasowe euro 4X - gdzie każdy aspekt X-ów mamy (eksploracja, eksterminacja, eksploatacja zasobów, ekspansja). Wiele dróg do wygranej, po 1-2 turach gra robi się MOCNO asymetryczna (każdy ma inne technologie - jest ich mniej do kupienia niż graczy, i każdy gra inaczej).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Strategia na początek

Post autor: duulamon »

Super, dzięki za odpowiedź.
Kto zaproponuje inaczej?
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Strategia na początek

Post autor: dziobanes »

Poczekaj na Lords of Hellas, warto. Totalna strategia, area control, elementy przygody. Polską wersja powinna kosztować niecałe 300 zł. Czas rozgrywki też na plus, 3osobową rozgrywkę spokojnie można skończyć w 2,5 godziny z przygotowaniem, nawet szybciej czasami. Poza tym mechanicznie gra wymiata. Jeszcze zobacz Battalię , też strategia, tylko oparta na mechanice budowania talii (deck building). Przepięknie wydana gra, a można wychaczyć na giełdzie lub w sklepach za niewiele ponad 100 zł :idea: Poza tym mogę polecić Cry Havoc, też bardzo miodny i szybki area control. Jest jeszcze Rising Sun , nowość z Kickstartera, nie grałem ale słyszałem same pozytywne opinie. Pozdrawiam
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Strategia na początek

Post autor: misioooo »

dziobanes pisze:Poczekaj na Lords of Hellas, warto. Totalna strategia, area control, elementy przygody. Polską wersja powinna kosztować niecałe 300 zł. Czas rozgrywki też na plus, 3osobową rozgrywkę spokojnie można skończyć w 2,5 godziny z przygotowaniem, nawet szybciej czasami. Poza tym mechanicznie gra wymiata. Jeszcze zobacz Battalię , też strategia, tylko oparta na mechanice budowania talii (deck building). Przepięknie wydana gra, a można wychaczyć na giełdzie lub w sklepach za niewiele ponad 100 zł :idea: Poza tym mogę polecić Cry Havoc, też bardzo miodny i szybki area control. Jest jeszcze Rising Sun , nowość z Kickstartera, nie grałem ale słyszałem same pozytywne opinie. Pozdrawiam
Tylko, że to nie są wg mnie "gry na początek". Są na pewno bardziej złożone od Cyklad czy Olymposa. Lords of Hellas porównałbym złożonością z Mare Nostrum, może nawet mare jest ciut prostsze do ogarnięcia. Reszta zdecydowanie wyżej. Battalia jest genialna, ale to gra wymagająca ogrania... Najpierw trzeba się naumieć, potem zagrać kilka(naście) razy i potem można powiedzieć, że umie się w to grać :) Ale gra świetna!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Strategia na początek

Post autor: dziobanes »

misioooo pisze:
dziobanes pisze:Poczekaj na Lords of Hellas, warto. Totalna strategia, area control, elementy przygody. Polską wersja powinna kosztować niecałe 300 zł. Czas rozgrywki też na plus, 3osobową rozgrywkę spokojnie można skończyć w 2,5 godziny z przygotowaniem, nawet szybciej czasami. Poza tym mechanicznie gra wymiata. Jeszcze zobacz Battalię , też strategia, tylko oparta na mechanice budowania talii (deck building). Przepięknie wydana gra, a można wychaczyć na giełdzie lub w sklepach za niewiele ponad 100 zł :idea: Poza tym mogę polecić Cry Havoc, też bardzo miodny i szybki area control. Jest jeszcze Rising Sun , nowość z Kickstartera, nie grałem ale słyszałem same pozytywne opinie. Pozdrawiam
Tylko, że to nie są wg mnie "gry na początek". Są na pewno bardziej złożone od Cyklad czy Olymposa. Lords of Hellas porównałbym złożonością z Mare Nostrum, może nawet mare jest ciut prostsze do ogarnięcia. Reszta zdecydowanie wyżej. Battalia jest genialna, ale to gra wymagająca ogrania... Najpierw trzeba się naumieć, potem zagrać kilka(naście) razy i potem można powiedzieć, że umie się w to grać :) Ale gra świetna!
Fakt, nie są to najłatwiejsze gry do opanowania, ale autor wątku rozważał zakup Zakazanych Gwiazd czy Runewarsa, które są jeszcze większymi "kobyłami" i moim zdaniem zasady Lords of Hellas, jak i sama rozgrywka, są dużo łatwiejsze i klarowne niż w ZG czy runewarsie. Battalia wymaga ogrania to fakt, ale z drugiej strony gra oparta na symbolach na kartach jest tak intuicyjna, że w połączeniu ze "ściągawką" , moja niespełna 7 letnia córka spokojnie ogarnia rozgrywkę i nie potrzebuje pomocy. Cry Havoc ma bardzo proste zasady, jedynie dla kilku nieścisłości trzeba koniecznie przeczytać FAQ. Poza tym strategia jak to strategia, musi mieć trochę rozbudowane zasady :wink: Ja pamiętam jak osobiście rzuciłem się na Runewarsa jako początkujący gracz i wcale nie żałuję. Kilka błędów w pierwszych rozgrywkach, nie do uniknięcia. Jednak później już praktycznie żadna gra nie wydawała mi się zbyt skomplikowana, nawet Mage Knight, czy Myth ze swoją nie najlepszą instrukcją :D
ODPOWIEDZ