Średnio ciężki sandbox

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Średnio ciężki sandbox

Post autor: norkbes »

Szukam gry która nie narzuca określonego celu do realizacji i daje możliwość wyboru wielu ścieżek do obrania w trakcie gry. Najlepiej aby przeciwnik/-cy dysponowali możliwościami przeszkadzania ale bez prostackiego take-that... złotym standardem interakcji jest dla mnie Agricola, Troyes i Terra Mystica. Tematyka właściwie dowolna. Ciężkość między 3 a 4 w skali BGG. Gra ma bdb chodzić na 2os. Tryb solo niekoniecznie.

Myślałem o Polach Arle i Nipponie ale *chyba* wolałbym coś innego...
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Średnio ciężki sandbox

Post autor: cezaras »

pomyślałem o:

Keyflower :)
Santa Maria
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Średnio ciężki sandbox

Post autor: detrytusek »

Kawerna, Pola Arle ?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Średnio ciężki sandbox

Post autor: duulamon »

Wiek Pary?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Średnio ciężki sandbox

Post autor: Curiosity »

Rycerze Pustkowi
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Średnio ciężki sandbox

Post autor: norkbes »

Dzięki za sugestie!

Keyflowera mam - dobrze pasuje do kryteriów... teraz szukam jeszcze czegoś odmiennego

O Rycerzach Pustkowi (2gie wydanie na horyzoncie) poczytam - dobrze pasuje do kryteriów, było poza radarem, wątpliwości wynikające z mieszanego odbioru 1ego wydania...

O Wieku Pary - poczytam..

Brukselkę znam, nawet lubię - ale szukam czegoś innego. Brukselka dla mnie to trochę taki Trajan (którego poznałem niedawno i zaczynam cenić coraz bardziej z każdą grą) - dla mnie to te gry nie są jednak sandboksami w rozumieniu podanym i w pierwszym moim poście i doprecyzowywanym w dyskusjach na BGG (tu i tu).

Od siebie dodaję do listy parę tytułów Eklunda: Pax Renaissance (trudno dostępny..., ktoś to wyda w Polsce?), Greenland i Neanderthal. Ten aspekt symulacji, który jest dostępny w tych grach, dobrze mi pasuje do mojego rozumienia istoty planszówkowych sandboksów.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Średnio ciężki sandbox

Post autor: Deathhammer »

Hmm... Great Western Trail? Jest naprawdę sporo strategii do wyboru i w każdej grze będzie to wyglądać nieco inaczej, bo sam setup ma spory wpływ na obranie kierunku(nie znaczy to, że to, w jakiej kolejności pojawią się kafelki, jakie karty etc. determinuje jedną możliwą, optymalną ścieżkę; raczej to, że za każdym razem pozwala zrealizować daną strategię w nieco inny sposób). Wbrew pozorom, interakcji jest całkiem sporo(jak na eurogrę), chociaż dostrzega się to dopiero po kilku partiach. W szczególności interesujące jest to, jak gracze mogą sterować momentem zakończenia gry. Od pewnego momentu bardzo ważne staje się to, jak często udajemy się do Kansas. Ponadto można złośliwie stawiać budynki w takich miejscach, aby płacono nam za przechodzenie przez nie, można tak manipulować tym, co pojawia się na planszy, aby przeszkadzało to innym. Ponadto klasyczna dla eurogier pośrednia interakcja, czyli wykupywanie tego, czego jest mało, a co może przydać się innym - np. wartościowych krów. Świetna na dwie osoby, poza pierwszą partią - bardzo szybka rozgrywka jak na stopień złożoności i sporej liczby decyzji do podjęcia w trakcie gry. Słowem - polecam.

Wspomniany Wiek Pary też jest bardzo fajną grą, chociaż idealnym punktem jest 3 graczy - na dwóch gra nie jest taka interesująca. Sandboxem w pewnym sensie jest, bo jest to o tyle nietypowy worker placement, że gracze sami tworzą dostępne akcje dla robotników. Ciekawym aspektem jest budowanie różnych maszyn, często tworzących ze sobą silne kombosy - szczególnie w późniejszej fazie gry. Zaznaczam, że gra znacznie zyskuje w gronie 3 graczy, bo wprowadza dodatkową zasadę dodającą grze głębi(korzystanie z maszyn przeciwnika daje mu punkt zwycięstwa; podczas gdy w rozgrywce dwuosobowej daje pieniądze - rozumiem, dlaczego autor zdecydował się na takie coś, lecz gra jest zupełnie inna gdy jest więcej graczy przy stole, o czym sam się przekonałem). Również polecam się zainteresować.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Średnio ciężki sandbox

Post autor: norkbes »

GWT mam...

Steam works/Wiek pary odpuszczam - gra ciekawa, ale mam Glen more, który mechanicznie jest bardzo podobny do SW a wydaje mi się ciekawszy...

Apropos Pól Arle, na ile różnorodne mogą być strategie w tej grze? Czy ktoś może porównać pod tym względem Pola Arle i Agricolę z Torfowiskiem?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Średnio ciężki sandbox

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

norkbes pisze:GWT mam...

Steam works/Wiek pary odpuszczam - gra ciekawa, ale mam Glen more, który mechanicznie jest bardzo podobny do SW a wydaje mi się ciekawszy...

Apropos Pól Arle, na ile różnorodne mogą być strategie w tej grze? Czy ktoś może porównać pod tym względem Pola Arle i Agricolę z Torfowiskiem?
Moim zdaniem Agricola jest bardziej regrywalna ze względu na karty. Może nie ma tylu strategii i dróg co Pola Arle ale za każdym razem rozgrywka to intelektualne wyzwanie.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Średnio ciężki sandbox

Post autor: detrytusek »

Tyle, że jeśli szukasz sandboxa to Agricola nim nie jest. Karty narzucają Ci strategie. Sandbox to otwarty świat, gdzie robisz co chcesz lepiej lub gorzej. Właśnie Pola czy Kawerna takie są. Kłócił bym się też, że np Troyes jest sandboxem...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Średnio ciężki sandbox

Post autor: norkbes »

detrytusek pisze:Tyle, że jeśli szukasz sandboxa to Agricola nim nie jest. Karty narzucają Ci strategie. Sandbox to otwarty świat, gdzie robisz co chcesz lepiej lub gorzej. Właśnie Pola czy Kawerna takie są. Kłócił bym się też, że np Troyes jest sandboxem...
Wg ścisłej definicji (por linki bgg powyżej) żadna znana gra planszowa skatalogowana na bgg nie jest sandboxem. Mi bardziej chodzi o to która jest najbliższa bycia sandbox-like. PA i K są bardziej otwarte niż A. Wydaje mi się jednak że bodaj Rahdo wspominał że Torfowisko otwiera Agricolę zatem poniekąd przybliża ją w tym sensie do np. Pól Arle. Stąd moje pytanie wcześniej.

Ja często w Agri gram tak jakby była otwarta. Tj nie dążę do dodatnich wyników we wszystkich kategoriach tylko staram się maksymalizować sumę. Od paru sezonów ligi forumowej to podejście do gry dosyć dobrze mi wychodzi. Obecnie bardziej mi jest bliższe kombo Agri+Torf niż PA ale chciałbym poznać opinie graczy co mogą te opcje porównać ...

Formalnie najbliżej definicji sandboksów jest chyba PaxRen. Niestety niedostępny w PL teraz.
veetee
Posty: 139
Rejestracja: 28 maja 2015, 21:33

Re: Średnio ciężki sandbox

Post autor: veetee »

Lisboa, tylko to już waga ciężka. :D
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Średnio ciężki sandbox

Post autor: gregos »

Według mnie Pola Arle dają zdecydowanie więcej możliwości obrania dowolnej strategii, a jeśli dorzucisz do tego niedawno temu wypuszczony dodatek, to przy starcie robi się już naprawdę spora zagwozdka, w którą stronę zmierzać i jaki obrać kierunek rozwoju.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Średnio ciężki sandbox

Post autor: norkbes »

Ok, dzięki za odpowiedzi. Co do PA, to ciekawa lista (uwaga spoilery) na BGG. Z tego co widzę, to 8 kategorii punktowania w PA, w Agri.. 13 (uczciwie dodam, że znakomita większość kryteriów w Agri ma twarde limity górne/dolne, w PA - jak przypuszczam, przedziały są otwarte - lub co najmniej: szersze niż w Agri co sprawia możliwość specjalizowania - przypuszczam, że podobny efekt może dać Torfowisko w Agri - do sprawdzenia). Póki co zostaje przy Agri z dodatkami - i będę monitorował dostępność gier Eklunda (PaxRen to pewniak: różne kryteria zakończenia gry, gracze decydują kiedy to nastąpi, wiele sposobów na realizację wielu strategii, chodzi dobrze na 2os, ciężkie ale i ciekawe, działania na mapie - właściwie w dowolnym jej miejscu). Wychodzi na to, że sandbox to najbardziej nadużywane (i źle używane) określenie typu gier na BGG. Ciekaw jestem, kiedy oprócz Euro i Ameri będzie można pewnie wskazać gry tej trzeciej kategorii, tj. Sandboksy. Może Uczta dla Odyna to krok w dobrym kierunku? Tylko Uwe w tym przypadku chyba całkiem zapomniał o interakcji między graczami.
ODPOWIEDZ