Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: matten »

Dzień dobry,
Szukam gry karcianej dla dwóch osób w niskiej cenie (ok. 40 zł). Preferowana długość partii około 20 minut. Zależy mi na czymś względnie prostym, z szybkim setupem i sporą regrywalnością. Tematyka raczej lekka i "kolorowa". Mile widziana gra bez wkurzających/męczących akcji w trakcie rozgrywki (jak np. nieustanna potrzeba uzupełniania kart głębokiego lasu w grze Na grzyby!).
Myślałem o: Niezłe ziółka, Festiwal Lampionów, O mój zboże!, Kwiatki, Gejsze.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.


Pozwolę sobie odświeżyć temat, bo szukam właściwie tego samego co ostatnio :roll:

- Gra dla dwóch osób
- Niski poziom trudności
- Ładne wykonanie (mile widziane coś więcej niż same karty)
- Szybki setup
- Długość partii: 20-30 minut
- Cena: 20-40 zł

Tym razem chciałbym zagrać w coś z nieco odmienną mechaniką, niż w grach które mam/miałem już w swojej kolekcji (Gejsze, List Miłosny, Hack-trick, Pięć Ogórków, Onirim, Na Grzyby).

Mój typ to Mr. Jack Pocket. Jest sens się w to pakować czy nie zawracać sobie głowy "kieszonką" i w przyszłości szarpnąć się na "pełnowymiarową" wersję?

Ostatnio dobrze mi doradziliście, więc mam nadzieję, że i tym razem podrzucicie coś ciekawego. Dziękuję i pozdrawiam!

PS. Hero/Star Realms i Jaipur odpadają; to pierwsze ze względu na "klimat", a w drugie miałem okazję zagrać i jakoś mnie nie porwało :P
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2018, 17:15 przez matten, łącznie zmieniany 2 razy.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: karawanken »

Star Realms
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: matten »

Star Realms to nie za bardzo moje klimaty, ale dzięki ;)
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
szynan
Posty: 38
Rejestracja: 17 lut 2017, 16:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: szynan »

O mój zboże! bardzo fajne. Popatrz jeszcze na: Star Realms (lub nieco droższe Hero Realms w innym klimacie, które ma wyjść w tym miesiącu), Red7, Poprzez wieki / Droga do szaleństwa, Schotten Totten, Sushi Go! (choć tutaj jest inny wariant dwuosobowy i może nie podejść).

Jak nieco dołożysz (+10/15 zł w zależności od sklepu) to świetny jest Jaipur!

Edit: dawno nie grałam w Na grzyby, ale pamiętam, że była tam jakaś alternatywna metoda dokładania kart, która nie była aż tak uciążliwa. Star Realms widzę, że został zaproponowany w trakcie pisania mojego posta i nie podchodzi, ale myślę, że warto sprawdzić jeszcze Hero Realms, który klimatycznie mnie bardziej przekonuje ;)
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2036
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 331 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: walkingdead »

Przyjrzyjcie się Światowemu Konfliktowi. Zasady banalnie proste, szybki czas rozgrywki, można trochę poblefować, mieści się też w pułapie cenowym. Co prawda temat wydaje się śmiertelnie poważny ale uwierz mi, że jest to bardzo przyjazna i lekka gra.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: gregos »

Gejsze to przyzwoita pozycja, ale aż tak często nie grałbym. Jest jeszcze prosty i szybki CV Pocket. Jednak najlepiej poczekaj na Hero Realms - to będzie najlepszy wybór.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 298 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: kdsz »

Z wymienionych przez Ciebie gier mogę coś napisać o trzech ostatnich.

- O mój zboże - bardzo fajna i przyjemna gra, jednak trochę za krótka jak na mój gust. Trudno zbudować (i wykorzystać) silniczek w tak niewielkiej liczbie rund. Zauważyłem, że gracze budują raczej to na co ich stać, niż to co się im ładnie skombuje. Ale generalnie gra ciekawa.
- Kwiatki - bardzo słaby tytuł, wręcz na granicy beznadziejności. To raczej gra dla dzieci, która nie stawia przed graczami żadnych ciekawych wyborów. Trudno uwierzyć, że tak doświadczony wydawca jak Rebel wypuścił takie cudo.
- Gejsze - zdecydowanie najlepsza gra z wymienionych. Emocjonująca i całkiem głęboka. Osobiście bardzo polecam.

Z bardzo tanich, lekkich tytułów dodam od siebie Winnicę i Qwixx. Szczególnie Winnica to hit w moim domu - mamy na koncie grubo ponad 100 rozgrywek. W efekcie musiałem zamawiać dodatkowe bloczki w sklepie Granny. Z kolei Qwixx to taka z pozoru bezmyślna turlanka, jednak da się troszeczkę pokombinować i przyjemnie spędzić czas.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: matten »

Dziękuję za odzew! Zapoznałem się ze wszystkimi propozycjami i prawdopodobnie zdecyduję się na "Gejsze" lub "O mój zboże!" Pod względem wykonania i tematyki obie gry mi odpowiadają, a jak z regrywalnością? Czy któraś z nich ma jakieś wybitnie upierdliwe akcje do wykonania w trakcie rozgrywki?
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 298 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: kdsz »

"O mój zboże" jak i "Gejsze" to gry bardzo dobrze zaprojektowane jeśli chodzi o ergonomię. Szybko się je rozkłada/składa i łatwo obsługuje.
Dla mnie Gejsze są bardziej regrywalne, ale z drugiej strony do Zboża jest dodatek, więc trudno powiedzieć...
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: ozon »

Niezłe ziółka - ulubiona gra moich dzieci. Jeśli chodzi o regrywalność to za każdym razem masz podobny scenariusz: pakujesz zioła do odpowiednich pojemników. Zioła wychodzą losowo także różnie będziesz te pojemniki wypełniać... i tyle, nie powala. Sama gra jednak ma piękne ilustracje i ma coś w sobie, jest jeszcze dreszczyk emocji komu uda się zdobyć ciastko :-)
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: matten »

Dziękuję za pomoc, zdecydowałem się na Gejsze ;)
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1801
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: hipcio_stg »

Pierwsze co przychodzi do głowy to Jaipur. Polecam na przyszłość.
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 422
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 168 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: Asia - On Table »

Widzę ,że już wybrałeś ,ale tak na przyszłość zobacz sobie Intrygantów. Fajna gra o ile ktoś lubi trochę negatywnej interakcji :) Tania 30-40 zł. obecnie kosztuje drugie wydanie [ poprawione błędy poprzedniczki ]
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: matten »

Pozwolę sobie odświeżyć temat, bo szukam właściwie tego samego co ostatnio :roll:

- Gra dla dwóch osób
- Niski poziom trudności
- Ładne wykonanie (mile widziane coś więcej niż same karty)
- Szybki setup
- Długość partii: 20-30 minut
- Cena: 20-40 zł

Tym razem chciałbym zagrać w coś z nieco odmienną mechaniką, niż w grach które mam/miałem już w swojej kolekcji (Gejsze, List Miłosny, Hack-trick, Pięć Ogórków, Onirim, Na Grzyby).

Mój typ to Mr. Jack Pocket. Jest sens się w to pakować czy nie zawracać sobie głowy "kieszonką" i w przyszłości szarpnąć się na "pełnowymiarową" wersję?

Ostatnio dobrze mi doradziliście, więc mam nadzieję, że i tym razem podrzucicie coś ciekawego. Dziękuję i pozdrawiam!

PS. Hero/Star Realms i Jaipur odpadają; to pierwsze ze względu na "klimat", a w drugie miałem okazję zagrać i jakoś mnie nie porwało :P
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: animal8111 »

Zobacz Wyspę kwitnącej wiśni. Każdy układa własne miasto z kart-dobrze działa na 2 i więcej osób. Dużo kombinowania i walka o każdy punkt. Jedyny minus jest taki, że zajmuje trochę miejsca na stole-mały stoliczek odpada.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 454
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 84 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: Zaan84 »

Lost Cities już za rogiem. Bardzo fajna, szybka 2 osobówka.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: gregos »

Poprzez Wieki / Poprzez Wieki: Droga do Szaleństwa.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1801
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: hipcio_stg »

Może sabotażysta pojedynek?
jRs80
Posty: 11
Rejestracja: 10 wrz 2018, 10:14
Lokalizacja: Rybnik

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: jRs80 »

METROPOLIA - oprócz kart są kości i żetony i dodatek w zestawie. Prosta, szybka i tania ok 40zł,
Gram w grę
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: shivetay »

hipcio_stg pisze: 12 mar 2018, 09:52 Pierwsze co przychodzi do głowy to Jaipur. Polecam na przyszłość.
Również polecam Jaipur.
Awatar użytkownika
ase
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2018, 16:44

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: ase »

Skoro Star Realms nie jest w Twoim klimacie, to może Hero Realms? Mechanika oparta na Star Realms, koszt około 50zł.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: gregos »

ase pisze: 11 wrz 2018, 12:45 Skoro Star Realms nie jest w Twoim klimacie, to może Hero Realms? Mechanika oparta na Star Realms, koszt około 50zł.
Autor wskazał, że to nie jego bajka:
matten pisze:PS. Hero/Star Realms i Jaipur odpadają; to pierwsze ze względu na "klimat", a w drugie miałem okazję zagrać i jakoś mnie nie porwało :P
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: matten »

Dziękuję za odzew! Z tego co poleciliście najbardziej podobają mi się: Wyspa Kwitnącej Wiśni, Zaginione Miasta i Metropolia :)

> Co do Zaginionych Miast to niestety nie mogę znaleźć ich w żadnym sklepie (nie dziwota, w końcu są zaginione :wink: )... będzie jakiś dodruk? Jeśli tak, to kiedy?
> Jeśli chodzi o Metropolię, to jak to chodzi na dwie osoby? Będzie ok czy lepiej sprawdza się w pełnym składzie?
> Do WKW nie mam żadnego "ale"; jak na razie to mój cichy faworyt :D

Jaipura polecano mi ostatnio i ktoś podesłał mi link do wersji online, pograłem trochę i nie za bardzo mi podeszło. Jeśli chodzi o Hero/Star Realms to ja bym zagrał, ale współgracz woli bardziej "przyziemne" klimaty.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: Jareks1985 »

spróbuj - niezłe ziółka i jedn nowe wydanie zaginionych miast - pojedynek :) jeszcze możesz spróbować 7códów świata pojedynek
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Prosta, tania i szybka karcianka dla dwóch osób

Post autor: Pisarka »

Gejsze - wbrew zachwytom niektórych recenzentów nie są do móżdżenia, ale do intuicyjnego czytania przeciwnika, a pewną część partii można wygrać totalnie na ślepo. Nie polecam.

Natomiast polecam Jaipur, Serce Smoka i niedoceniane Niezłe Ziółka, które mają też wciągający tryb solo :mrgreen:
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
ODPOWIEDZ