LCG: Władca Pierścieni vs. Arkham Horror

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

LCG: Władca Pierścieni vs. Arkham Horror

Post autor: Miszon »

Jak w temacie: zastanawiam się, nad zakupieniem jednego z tych LCG-ów. Pytanie, który byście bardziej polecali?
Kilka wstępnych pytań i warunków:

- świat/klimat: jestem ogromnym fanem Tolkiena, może już nie tak bardzo na tym punkcie świrniętym ;-) jak ze 20 lat temu, ale jednak nadal. Cthulhu trochę czytałem opowiadań, grałem ze 3 gry komputerowe i liznąłem papierowego RPGa, oczywiście grałem trochę w jakieś planszówki z tłem Cthulhu, ale zwykle było ono na tyle doklejone w tle, że nie miało większego znaczenia (może poza Posiadłość Szaleństwa 2, które jako jedyne faktycznie miało klimat Cthulhu. W Arkham Horror i Eltritch Horror nie grałem jakby co). Czyli znam świat Cthulhu, pomijając jego lekką kiczowatość zasadniczo mi się podoba. Czy faktycznie świat ma znaczenie w tych grach, czy raczej jest to gdzieś w tle? Jak bardzo to, że wolę Tolkiena doda mi punktów dla WP, a odbierze AH? Która z tych gier jest bardziej klimatyczna?

- regrywalność: zdaje sobie sprawę, że podstawki to raczej protezy/dema/zajawki właściwe gry. Pytanie tylko, w jakim stopniu? Czy rzeczywiście powiedzmy po 10 rozgrywkach nie będzie sensu grać w samą podstawkę i dokupienie dodatku będzie konieczne?

- dodatki: pokrewne z poprzednim zagadnieniem. Czy dodatki dodają dużo, zmieniają mocno rozgrywkę, na jak długo starczają, etc. Myślę, że bym się ograniczał do kupowania max. 1 dodatku na pół roku (załóżmy, że takie jest wstępne założenie ;-) , ale też znając mnie to raczej w większości wypadków udaje mi się trzymać założonych z góry ram). Jak to wygląda kosztowo, która gra wychodzi "taniej", w sensie tego nie tylko ile kosztują dodatki, ale też za ile najmniej opłaca się je kupować

- potencjał: jak wygląda sprawa z ewentualnym dłuższym zostaniem przy konkretnej serii - czy będzie rozwijana, względnie jeśli nie będzie, to czy na rynku jest na tyle dużo polskiego contentu, że spokojnie na pewno mi nie zabraknie tutaj możliwości kontynuacji przygody z grą. Jak wygląda ewentualna "scena" graczy w Polsce?

- grywalność na 1, a także na więcej osób: jak gry sprawują się w rozgrywce solo? Czy nie ma sensu grać w mniej niż 2 osoby, czy jednak (a może odwrotnie)? Czy posiadając dodatek jakiś da radę grać w więcej niż 2 osoby przy posiadaniu jedynie jednego zestawu podstawowego? (czytałem, że w WP wystarczy w zasadzie kartka i ołówek i da radę się obyć bez brakujących planszetek)

- wykonanie: tu już pewnie kwestia gustu, ale jak gry wyglądają od strony graficznej/wydawniczej

- no i last but not least: mechanika. Po prostu: która gra wg was jest lepsza czysto mechanicznie?

- jeszcze jedna rzecz: a może polecacie jakiegoś innego LCG (od razu mówię: Warhammer stanowczo odpada, Star Wars raczej też - musiałaby być wybitna gra, żeby mnie wciągnęła, z rok temu sobie kupiłem komputerowego KOTORa i jakoś po 6h godzinach męczenia się z pierwszą częścią znudziłem się całkiem i odinstalowałem)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ