Santa Maria czy Wyspa Skye ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
madaxaa
Posty: 11
Rejestracja: 26 mar 2009, 13:05

Santa Maria czy Wyspa Skye ?

Post autor: madaxaa »

Szukam bardziej odpowiedniej gry, raczej krótszej gry dla dwóch osób i wybór zawężam do w/w. Zamki bardzo lubimy, z bardziej kafelkowych/tetrisowych to mieliśmy Ucztę dla Odyna, którą również bardzo lubiliśmy za ten aspekt. Trochę mi ciężko rozgryźć ciężkość Santa Marii - czy to są pod tym względem Zamki czy raczej coś cięższego. Na tą chwilę raczej skłaniam się bardziej ku Santa Maria. Rozumiem, że niełatwo jednoznacznie wskazać co będzie dla nas bardziej odpowiednie ale może ktoś ma opinię nt. która wg. niego lepiej chodzi na dwie osoby. Dzięki z góry
Ostatnio zmieniony 16 mar 2018, 17:05 przez madaxaa, łącznie zmieniany 1 raz.
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Santa Maria czy Wyspa Skye ?

Post autor: Fojtu »

Santa Maria na 2 osoby jest bardzo przyjemna, szybko i sprawnie się gra. Wyspy Skye na 2 osoby nie próbowałem, ale nie wydaje mi się, żeby miało to jakiś sens biorąc pod uwagę mechanizm licytacji. BGG pokazuje 26% "Not recommended" na 2 osoby, co jest dość sporym odsetkiem. Santa Maria ma dla porównania tylko 8%.
madaxaa
Posty: 11
Rejestracja: 26 mar 2009, 13:05

Re: Santa Maria czy Wyspa Skye ?

Post autor: madaxaa »

Dzięki, a zatem Santa Maria.
Nesmeer

Re: Santa Maria czy Wyspa Skye ?

Post autor: Nesmeer »

Wyspa Skye na dwie osoby dziala przecietnie, nie ma tego wyboru i zabawy z cenami jak przy wiekszej ilosci graczy. Santa Maria w takim setupie zdecydowanie
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Santa Maria czy Wyspa Skye ?

Post autor: Skid_theDrifter »

To ja śmiało powiem, że Wyspa Skye dobrze działa na dwie osoby wbrew podanym opiniom. Łatwiej jest się skupić na motywacjach i planach przeciwnika, przez co licytacje nie przebiegają jedynie w oparciu o własne potrzeby, ale w oparciu o potrzeby przeciwnika - coś czego nie sposób upilnować grając w większym gronie.

Jestem zdziwiony zapytaniem o wybór pomiędzy tymi dwoma grami, bo różnica w ciężkości pomiędzy nimi jest dość wyraźna jeśli chodzi o to, co oferują. Wyspa Skye jest fantastyczną i dość szybką grą oferującą bardzo wiele różnorodności, która z dodatkiem zwiększa swój ciężar, z kolei Santa Maria radośnie przesiaduje pośrodku skali ciężkości właściwie od początku. Zakupu Wyspy ani odrobinę nie żałuję, ale to nie ta sama kategoria wagowa.
madaxaa
Posty: 11
Rejestracja: 26 mar 2009, 13:05

Re: Santa Maria czy Wyspa Skye ?

Post autor: madaxaa »

Domyślam się że nie ta sama kategoria wagowa, ale nie jest tak że te gry są znowu na przeciwnych biegunach. Na to dlaczego akurat te dwie gry wymienilem składa się wiele osobistych preferencji, które pewnie dla wielu mogłyby się wydać niezrozumiale (m. in. tematyka, oprawa wizualna, ilość elementów na stole a co za tym idzie długość setupu gry - niekoniecznie czas rozgrywki) więc ograniczyłem się do pytania która chodzi lepiej na dwie osoby bo opinie w internecie na temat Wyspy Skye w tym temacie są często sprzeczne a o Santa Maria nie ma tak dużo informacji. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Santa Maria czy Wyspa Skye ?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wyspa Sky to licytacja i wykładanie kafelków.
Santa Maria to bardziej zaawansowana gra i myślę że bardziej ciekawsza.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Pitas
Posty: 59
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:53
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Santa Maria czy Wyspa Skye ?

Post autor: Pitas »

Wszystko zależy czego oczekujesz. Wyspa Skye absolutnie sprawdza się na dwie osoby, tylko gra jest inna. Łatwiej kontrolujesz przeciwnika, łatwiej "wyrzucić" potrzebny mu kafelek, więcej po prostu jest złośliwości i kontrolowania. Ważniejszą umiejętnością jest też planowanie terenu i umiejętne dostawianie kolejnych, ponieważ masz ograniczoną ich ilość.
ODPOWIEDZ